منو سایت

مقایسه زبان های برنامه نویسی

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
مقایسه زبان های برنامه نویسی

از سال 1950، دانشمندان کامپیوتر هزاران زبان برنامه نویسی ایجاد کرده اند. بسیاری از آنها ناشناس می مانند و ممکن است برای مثال فقط برای پایان نامه دکترا ایجاد شده باشند. برخی برای مدت محدودی محبوبیت پیدا کردند و سپس به دلیل عدم پشتیبانی یا به دلیل پشتیبانی از نوع خاصی از رایانه ناپدید شدند. برخی از زبان‌های برنامه‌نویسی شکل دیگری از یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی موجود هستند و فقط قابلیت اجرای آن برنامه را در ابزارهای مختلف کامپیوتری دارند.

برای اطلاعات بیشتر در این مورد، مقاله معرفی کامل انواع زبان های برنامه نویسی ادامه مطلب

مقایسه زبان های برنامه نویسی

زبان‌های برنامه‌نویسی را می‌توان از جنبه‌های مختلف با هم مقایسه کرد، اما در این مقاله برای ساده‌تر شدن موضوع، می‌خواهیم زبان‌های برنامه‌نویسی را بر اساس روش کامپایل و سطح انتزاع برنامه‌ها با هم مقایسه کنیم.

کامپایل به زبان ماشین

در برخی از زبان ها، برنامه ها (کدهای نوشته شده توسط انسان) مستقیماً به زبان ماشین تبدیل می شوند. همان دستورالعمل هایی که CPU (پردازنده کامپیوتر) می تواند مستقیماً بفهمد. این فرآیند تغییر کدهای برنامه را کامپایل می گویند. زبان های اسمبلی، C، C++ و پاسکال نمونه هایی از زبان های کامپایل شده هستند.

زبان های تفسیر شده

سایر زبان های برنامه نویسی مانند جاوا اسکریپت، بیسیک یا اکشن اسکریپت یا تفسیر می شوند یا مانند جاوا و سی شارپ ترکیبی از کامپایل و تفسیر دارند.

زبان های تفسیر شده به عنوان یک محیط اجرا مدیریت می شوند و در آنها خواندن، تجزیه و اجرای کدها خط به خط انجام می شود. از آنجایی که این زبان ها باید هر بار خطوط کد را در یک حلقه دوباره انجام دهند، سرعت آنها کند است. این بدان معناست که کد تفسیر شده بین 5 تا 10 برابر کندتر از کد کامپایل شده است. زبان های تفسیر شده مانند Basic و JavaScript کندترین زبان ها هستند. مزیت این زبان ها این است که بعد از تغییرات نیازی به کامپایل مجدد ندارند و این قابلیت در هنگام یادگیری زبان برنامه نویسی بسیار کاربردی است.

از آنجایی که زبان های کامپایل شده تقریباً همیشه سریعتر از زبان های تفسیری هستند، بازی ها به زبان های کامپایل شده مانند C و C++ نوشته می شوند. جاوا و سی شارپ هر دو کامپایل و تفسیر می شوند و این ویژگی باعث شده این زبان ها بسیار کارآمد باشند. از ماشین مجازی که کد جاوا و Net Framework را تفسیر می کند. که بر روی سی شارپ اجرا می شوند بسیار بهینه شده اند، ادعا می شود که سرعت برنامه های ایجاد شده توسط جاوا و سی شارپ با سرعت یک زبان کامپایل شده مانند C++ مطابقت دارد یا حتی از آن فراتر می رود.

سطح انتزاع برنامه ها

زبان های برنامه نویسی را می توان بر اساس سطح انتزاع آنها مقایسه کرد. سطح انتزاع یک برنامه توصیف می کند که یک برنامه خاص چقدر به سخت افزار نزدیک است. کد ماشین پایین ترین سطح انتزاع است و زبان اسمبلی درست بالاتر از آن است. زبان C++ بالاتر از C است و سطح انتزاع بالاتری نسبت به آن دارد. جاوا و سی شارپ سطح انتزاعی بالاتری نسبت به C++ دارند زیرا این دو زبان به یک زبان سطح متوسط ​​به نام بایت کد تفسیر می شوند.

مقایسه زبان های برنامه نویسی

 • Fast Compiled Languages
 • زبان اسمبلی
 • درجه سانتی گراد
 • C++
 • پاسکال
 • °C#
 • جاوا
 • Reasonably Fast Interpreted
 • پرل
 • PHP
 • Slow Interpreted
 • جاوا اسکریپت
 • اکشن اسکریپت
 • پایه ای

کد ماشین شامل دستورالعمل هایی است که پردازنده اجرا می کند و در واقع تنها چیزی که پردازنده می تواند درک کند و اجرا کند همین دستورالعمل ها هستند. زبان های تفسیر شده به برنامه ای به نام مفسر نیاز دارند که کد برنامه را خط به خط می خواند و اجرا می کند.

تفسیر آسانتر است

توقف، تغییر و راه اندازی مجدد برنامه های نوشته شده به زبان های تفسیر شده بسیار آسان است، به همین دلیل است که این زبان ها در بین کسانی که می خواهند برنامه نویسی یاد بگیرند بسیار محبوب هستند. این زبان ها نیازی به مرحله ای به نام کامپایل ندارند. روند کامپایل می تواند بسیار کند باشد. یک برنامه گرافیکی بزرگ که به زبان ++C نوشته شده است، بسته به تعداد دفعاتی که کد نیاز به بازسازی دارد و سرعت پردازنده و CPU، ممکن است ساعت ها طول بکشد.

مقاله پیشنهادی: شروع آموزش برنامه نویسی

زمانی که کامپیوتر برای اولین بار ظاهر شد

در سال 1950، زمانی که کامپیوترها برای اولین بار در جهان رایج شدند، برنامه ها به زبان ماشین نوشته می شدند و راه دیگری برای برنامه ریزی کامپیوترها وجود نداشت. برنامه نویسان مجبور بودند به صورت دستی مقدار سوئیچ های فیزیکی را تغییر دهند. چنین روش خسته کننده و وقت گیر باعث شد نیاز به ایجاد زبان های کامپیوتری سطح بالاتر احساس شود.

اسمبلر: سریع اجرا – کند نوشتن

زبان اسمبلی نسخه قابل خواندن کد کد است و چیزی شبیه به کد زیر است:

 vhMov A,$45
از آنجایی که برنامه های زبان اسمبلی برای نوع خاصی از پردازنده یا خانواده پردازنده ها نوشته می شوند، از این نظر محدود هستند و یادگیری و نوشتن برنامه های اسمبلی نیز زمان بر است. برنامه هایی مانند C نیاز برنامه نویسان به استفاده از اسمبلی را تا حد زیادی کاهش داده اند، مگر در مواردی که ما با RAM محدود شده ایم یا اجرای کد ما محدود به زمان است. این وضعیت به ویژه در قلب سیستم عامل ها، در کد هسته یا مثلاً در درایور کارت گرافیک قابل مشاهده است.

زبان اسمبلی پایین ترین سطح کد است

زبان اسمبلی سطح بسیار پایینی دارد. بیشتر کدهای این زبان به سادگی مقادیر را بین رجیسترهای CPU و حافظه جابجا می کند. اما اگر می‌خواهید یک برنامه حقوق و دستمزد بنویسید، ترجیح می‌دهید به چیزهایی مانند رقم حقوق و مالیات فکر کنید تا اینکه A بنویسید و آن را از حافظه به موقعیت XYZ منتقل کنید. به همین دلیل است که زبان های سطح بالاتر مانند C++، C یا جاوا ترجیح داده می شوند. این زبان ها به برنامه نویسان این امکان را می دهند که در مورد مشکلات مربوط به موضوع برنامه (مانند دستمزد، مالیات، بیمه و غیره) فکر کنند و فکر مشکلات مربوط به سخت افزار (مانند حافظه، رجیسترها و غیره) را به عهده بگیرند. یک کامپیوتر .

برنامه نویسی سیستم با C

زبان C در سال 1970 توسط Dennıs Rıtchıe ایجاد شد. C را می توان یک ابزار همه منظوره مفید و قدرتمند در نظر گرفت، اما اشکالات به راحتی وارد برنامه ها می شوند و سیستم ها را ناامن می کنند. زبان C یک زبان سطح پایین است و یک زبان اسمبلی قابل حمل به حساب می آید. سینتکس بسیاری از زبان های برنامه نویسی (مانند جاوا اسکریپت، پی اچ پی و اکشن اسکریپت) بر اساس C است.

زبان پرل: وب سایت ها و برنامه های کاربردی مفید

یکی از محبوب ترین برنامه ها در دنیای لینوکس Perl نام دارد. یکی از اولین زبان های وب که امروزه نیز بسیار محبوب است. این برای نوشتن سریع برنامه های وب در رتبه دوم قرار دارد و بسیاری از وب سایت ها از آن پشتیبانی می کنند. با این حال، امروزه PHP به عنوان یک زبان برنامه نویسی وب تا حدی محبوبیت خود را از دست داده است.

کد نویسی وب سایت ها با PHP

PHP به عنوان یک زبان وب سرور طراحی شده است و ترکیب MySQL، Apache، Linux و PHP یا به اختصار LAMP بسیار محبوب است. PHP یک زبان تفسیر شده اما از پیش کامپایل شده است، بنابراین نسبتا سریع است. PHP همچنین می تواند برای ایجاد برنامه های دسکتاپ استفاده شود، اما استفاده از آن در این زمینه چندان گسترده نیست. پی اچ پی بر اساس سینتکس C کار می کند و شامل اشیاء و کلاس ها می شود.

زبان پاسکال، C، چندین سال پیش به عنوان یک زبان آموزشی اختراع شد، اما به دلیل ضعف در مدیریت رشته و فایل، محدودیت هایی داشت. بعدها، چندین توسعه‌دهنده تصمیم گرفتند این زبان را گسترش دهند، اما این روند موفقیت‌آمیز نبود تا اینکه Borland توربو پاسکال (برای DOS) و دلفی (برای ویندوز) را به طور جداگانه منتشر کرد. این دو زبان تا زمانی که توزیع تجاری آنها ممکن شد به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفتند. اما بورلند نتوانست با مایکروسافت رقابت کند و از رقابت خارج شد.

C++: یک زبان زیبا

کلاس C++ یا C plus ده سال پس از C ظاهر شد و با موفقیت برنامه‌نویسی شی‌گرا را همراه با ویژگی‌هایی مانند استثناها و قالب‌ها به C معرفی کرد. یادگیری تمام زبان ++C برای یک نفر یک کار دلهره آور است: این پیچیده ترین زبان برنامه نویسی است، اما اگر به آن مسلط باشید، هیچ مشکلی برای یادگیری هر زبان دیگری نخواهید داشت.

#C: شرط بزرگ مایکروسافت

سی شارپ زبانی است که توسط معمار برنامه دلفی، آندرس هایلسبرگ ساخته شده است. پس از انتقال به مایکروسافت، زمانی که توسعه دهندگان دلفی روی ویژگی هایی مانند فرم های ویندوز کار می کردند، زبان C# را ایجاد کرد.

سینتکس سی شارپ بسیار شبیه جاوا است که عجیب نیست. زیرا هیلسبرگ پس از انتقال به مایکروسافت روی J++ نیز کار کرده بود. اگر سی شارپ را یاد بگیرید، راه زیادی برای یادگیری جاوا نخواهید داشت. هر دو زبان نیمه کامپایل هستند، بنابراین به جای اینکه به زبان ماشین کامپایل شوند، به بایت کد کامپایل می شوند (#C به CIL کامپایل می شود، اما بایت کد و CIL مشابه هستند) و سپس تفسیر می شوند.

مقاله پیشنهادی: مقایسه کامل C# و PHP

جاوا اسکریپت: برنامه ای در مرورگر شما

جاوا اسکریپت هیچ شباهتی به جاوا ندارد. یک زبان برنامه نویسی مبتنی بر نحو C که از شی گرایی پشتیبانی می کند و استفاده اصلی آن در مرورگرها است. جاوا اسکریپت یک زبان تفسیر شده است و سرعت آن در مقایسه با کد کامپایل شده بسیار کمتر است، اما می تواند وظایف خود را در مرورگرها به خوبی انجام دهد.

شرکت نت اسکیپ توانست با اختراع جاوا اسکریپت موفقیت خود را ثابت کند و پس از چند سال با معرفی AJAX (ترکیبی از نام جاوا اسکریپت و XML) دور دیگری از موفقیت را تجربه کرد. AJAX صفحات وب را قادر می سازد تا بدون نیاز به بارگیری مجدد کل صفحه از سرور، به نسخه جدید به روز شوند.

ActıonScrıpt: یک زبان پیچیده

ActıonScrıpt یکی از برنامه های کاربردی جاوا اسکریپت است با این تفاوت که فقط در برنامه های Macromedia Flash استفاده می شود. این در درجه اول برای ایجاد بازی های ویدئویی و رابط های کاربری گرافیکی پیچیده با استفاده از تصاویر برداری استفاده می شود که همه آنها در یک مرورگر اجرا می شوند.

پایه برای مبتدیان

زبان Basıc مخفف کد دستورالعمل نمادین همه منظوره مبتدیان است و در سال 1960 با هدف آموزش برنامه نویسی ایجاد شد. مایکروسافت این زبان را در نسخه های مختلف معرفی کرد. نسخه هایی مانند VBScrıpt برای ایجاد وب سایت و ویژوال بیسیک که بسیار موفق بودند. آخرین نسخه آن نیز VB.Net و به صورت سی شارپ در پلتفرم دات نت است. او در حال دویدن است.

مجتمع دانش و فناوری بامد: بوت کمپ برنامه نویسی

نتیجه

با این حال، هر کسی زبان برنامه نویسی مورد علاقه خود را دارد و برای یادگیری آن سرمایه گذاری می کند، اما بهترین راه حل برای برخی مشکلات تنها در یک برنامه خاص قابل دستیابی است.

به عنوان مثال، ما از C برای ساخت برنامه های کاربردی وب استفاده نمی کنیم و برای ساخت یک سیستم عامل به جاوا اسکریپت نمی رویم. اما اگر زبانی که برای یادگیری انتخاب می‌کنید C++، C یا C# است، حداقل در مسیر درستی هستید.

مقاله مقایسه زبان های برنامه نویسی اولین بار در صبح علم و فناوری پدیدار شد. به نظر می رسد.