منو سایت

مشاغل مناسب برای مدرک مهندسی صنایع

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
مشاغل مناسب برای مدرک مهندسی صنایع

قبل از ورود به رشته مهندسی صنایع و رشته کار صنعتی، لازم است انواع مشاغل و مشاغلی را که می توانید در آن مشغول به کار شوید بررسی کنید. مشاغل مهندسی صنایع شامل چندین حوزه تخصصی می باشد. وقتی در مورد مشاغل مختلف برای دنبال کردن در مهندسی صنایع تحقیق می کنید، می توانید تصمیم بگیرید که کدام یک برای شما مناسب است و کدام یک به علاقه شما نزدیکتر است. با این کار می توانید در زمان جستجوی کار بر روی مهمترین گزینه ها تمرکز کنید.

در این مقاله ابتدا به معرفی مهندسی صنایع می پردازیم سپس در مورد اینکه چرا باید این رشته را برای کار انتخاب کنید و در نهایت در مورد مشاغل مهندسی صنایع صحبت می کنیم.

مهندسی صنایع چیست؟

مهندسی صنایع شاخه ای از مهندسی است که در آن متخصصان بر اطمینان از کارایی فرآیندهای صنعتی تمرکز می کنند. فرآیندهای صنعتی شامل خطوط مونتاژ و تولید، برنامه ریزی تولید و سیستم های دفع زباله می باشد. هدف مهندسان صنایع به حداقل رساندن ضایعات مواد در طول فرآیند تولید است.

به طور معمول افرادی که می خواهند وارد رشته مهندسی صنایع شوند باید مدرک لیسانس بگیرند. اما با داشتن مدرک لیسانس در رشته های ساختمانی، مکانیک یا برق می توانند در صنعت نیز کار کنند. برخی از شرکت ها برای استخدام مهندسان صنایع در مدیریت و موقعیت های بالاتر، که ممکن است در بخش های مختلف صنعت باشد، به مدرک کارشناسی ارشد یا بالاتر نیاز دارند.

چرا باید در رشته مهندسی صنایع به دنبال شغل باشیم؟

مشاغل مهندسی صنایع مناسب

فرصت های شغلی ارائه شده در زمینه مهندسی صنایع بسیار متنوع و منحصر به فرد می باشد. این فرصت های شغلی شامل کار در تجزیه و تحلیل داده ها، عملیات، تولید، مدیریت زباله، ایمنی شغلی، مشاوره و اتوماسیون است. این تنوع شغلی به شما این امکان را می دهد که دانش مهندسی خود را به صنایع مختلف منتقل کنید و همچنین مهارت های دیگری را توسعه دهید.

او در رشته مهندسی صنایع کار می کند

در زیر تعدادی از مشاغل مهم در رشته مهندسی صنایع را فهرست کرده و در مورد آنها توضیح خواهیم داد. با بررسی این مشاغل، می توانید دریابید که کدام یک برای شما مناسب هستند و با نیازها و علایق شغلی شما مطابقت دارند. البته در کنار بررسی این مشاغل و شرح وظایف آن ها می توانید در آزمون MBTI شرکت کنید و با درک نقاط ضعف و قوت خود مناسب ترین مشاغل را برای خود بیابید.

1. تکنسین ساختمانی

فردی که به عنوان تکنسین تولید کار می کند استانداردهای تولید را در کارخانه ها و شرکت های تولیدی تضمین می کند. آنها از دانش خود در مورد ماشین آلات و تجهیزات تولیدی برای تنظیم و بهینه سازی تجهیزات و ساخت آن بر اساس نیاز صنایع و شرکت های مختلف استفاده می کنند. آنها همچنین تمام اسناد و داده های مربوط به تولید را حفظ می کنند و در صورت نیاز تعمیر و نگهداری تجهیزات اساسی را انجام می دهند.

2. بازرس تضمین کیفیت

بازرسان برای اطمینان از کیفیت در کارخانه ها کار می کنند و کیفیت محصولات را قبل از ارسال به انبارها یا فروشگاه های خرده فروشی بررسی می کنند. آنها بر روند تولید نظارت می کنند و به طور تصادفی محصولات را برای آزمایش انتخاب می کنند. علاوه بر این، آنها گزارش های کنترل کیفیت را بررسی می کنند تا مشخص کنند که آیا تمام فرآیندها به درستی انجام شده اند یا خیر.

3. مکانیک صنعتی

یک مکانیک صنعتی از دانش خود در مورد ماشین آلات و فرآیندهای ساخت برای عیب یابی مشکلات مکانیکی، تنظیم تجهیزات و جایگزینی ماشین آلات قدیمی استفاده می کند. آنها همچنین مسئول تست ماشین های تازه نصب شده هستند.

4. برق کاران صنعتی

مشاغل مهندسی صنایع مناسب

برق کاران صنعتی در سایت های ساختمانی، کارخانه های کشتی سازی و کارخانه های تولیدی کار می کنند تا مطمئن شوند که سیستم های الکتریکی کارآمد هستند. آنها از نزدیک با مدیر پروژه برای تهیه نقشه های الکتریکی، به روز رسانی دستگاه های الکترونیکی و نصب سیستم های سیم کشی همکاری می کنند. علاوه بر این، آنها توصیه های لازم را برای سیستم های روشنایی در سایت های ساختمانی به مدیران پروژه ارائه می دهند.

5. طراح صنعتی

طراح صنعتی شخصی است که مسئولیت طراحی محصول را قبل از مرحله تولید بر عهده دارد. آنها نمونه های اولیه را توسعه می دهند، نقشه ها را ترسیم می کنند، مواد مورد نیاز را تعیین می کنند و هزینه های نسبی تولید را محاسبه می کنند. آنها همچنین از نزدیک با متخصصان تولید همکاری می کنند تا به میانگین زمان تولید برای هر محصول دست یابند تا ضمن رعایت الزامات، کیفیت را تضمین کنند.

6. مدیر تولید

ناظران تولید بر کلیه فرآیندهای تولید در کارخانه ها و شرکت ها نظارت می کنند. آنها مسئول تعیین وظایف به کارکنان، بررسی سوابق تولید و تنظیم تجهیزات برای دستیابی به نتایج بهتر هستند.

7. تحلیلگر زنجیره تامین

یک تحلیلگر زنجیره تامین از گزارش ها و داده ها در هر مرحله از زنجیره تامین، از برنامه ریزی تا تحویل، برای بهبود این فرآیندها استفاده می کند. داده هایی که آنها تجزیه و تحلیل می کنند می تواند به شرکت ها کمک کند تا بفهمند که آیا استانداردهای فعلی تولید و حمل و نقل به خوبی کار می کنند یا خیر. آنها یافته های خود را به مدیران زنجیره تامین ارائه می کنند تا به آنها کمک کنند تا بهترین راه ها را برای بهبود فرآیند زنجیره تامین انتخاب کنند.

8. مدیریت منابع انسانی و مالی

مشاغل مهندسی صنایع مناسب

افرادی که منابع انسانی و مالی را مدیریت می کنند از دانش خود برای کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری نیروی انسانی استفاده می کنند. آنها برآوردی واقعی از هزینه کل نیازهای مشتری برای دستیابی به اهداف تجاری را بر اساس زمان، کار و مواد مورد نیاز ارائه می دهند.

9. طراح مکانیک

برای کار در زمینه طراحی مکانیکی، افراد باید طرح هایی برای ساخت ماشین آلات و تجهیزات ارائه دهند. آنها مسئول طراحی نقشه ها، تعیین مواد خام مورد استفاده و انجام آزمایش نمونه اولیه هستند. آنها همچنین مدل های قبلی را بررسی کرده و آنها را برای حداکثر کارایی دوباره طراحی می کنند. طراحان مکانیک همچنین می توانند به آموزش کارگران تولید برای استفاده و تنظیم تجهیزات کمک کنند.

10. مهندسی صنایع

یک مهندس صنایع مسئول طراحی استراتژی هایی برای بهبود تولید و کاهش ضایعات تولید است. آنها این کار را با به روز رسانی تجهیزات تولید، نظارت بر مراحل مونتاژ و پیاده سازی تجهیزات جدید انجام می دهند.

11. مهندسی کیفیت

مهندسان کیفیت یکی از مهمترین افراد در کارخانه های تولیدی هستند که وظیفه آنها تضمین کیفیت محصول است. آنها این کار را با ایجاد رویه های جدید در تولید و بازنگری در ساختار سیستم های تولید انجام می دهند. علاوه بر این، آنها پیشرفت کار کارکنان را در طول فرآیند مونتاژ محصول نظارت می کنند و آنها را در مورد نحوه انجام بررسی های کیفیت آموزش می دهند.

12. مهندسی تولید

فردی که به عنوان مهندس تولید کار می کند اطمینان حاصل می کند که تمام فرآیندهای تولید در کارخانه ها کارآمد هستند. وظایف آنها شامل نظارت بر فرآیند تولید، استفاده از نرم افزار CAD برای طراحی سیستم های جدید و تنظیم سیستم های تولید در صورت نیاز است. مهندسان تولید بسته به تخصص خود می توانند در نصب یا تعمیر تجهیزات کمک کنند.

13. مهندسی برای بهره وری انرژی

مشاغل مهندسی صنایع مناسب

در حرفه مهندس بهره وری انرژی، کارشناسان به شرکت ها و کارخانه ها کمک می کنند تا انرژی را بهینه مصرف کنند. آنها معمولاً با سازندگان ساختمان‌های تجاری یا مسکونی، کارخانه‌های تولیدی و سایت‌های صنعتی کار می‌کنند تا به آنها در کاهش اتلاف انرژی کمک کنند. آنها همچنین به نصب یا ارتقاء سیستم های انرژی متناسب با بودجه مشتری کمک می کنند.

14. مهندسی فرآیند

افرادی که در مشاغل مهندسی فرآیند هستند از دانش خود در مورد مواد اولیه و تجهیزات تولیدی برای کمک به تولید کالا با استفاده از مواد خام استفاده می کنند. آنها با ایجاد تجهیزات تولید به تولید محصولات متنوع کمک می کنند. این محصولات شامل ابزار ساختمانی، دارویی، محصولات غذایی و منابع انرژی است.

15. مدیر بهداشت و ایمنی

مدیران ایمنی در شرکت ها و کارخانه ها کار می کنند تا مطمئن شوند که ایمنی درست است. آنها خطرات بالقوه را در تجهیزات، فرآیندها و روش های مورد استفاده شناسایی می کنند. بنابراین، آنها برنامه هایی را برای به حداقل رساندن خطرات بهداشتی و ایمنی ارائه می کنند. آنها همچنین در مورد نحوه کار با تجهیزات و نحوه واکنش به موقع در موقعیت های خطرناک آموزش می دهند.

16. مدیریت محصول

یکی از مشاغل مهم در صنعت مدیریت محصول است. بسیاری از آگهی های استخدام در تهران مربوط به این فرصت شغلی می باشد و بسیاری از شرکت ها برای مدیریت فرآیند تولید و طراحی محصول به افراد متخصص در این زمینه نیاز دارند. مدیران محصول مسئولیت مدیریت کل فرآیندهای طراحی و تولید محصول را بر عهده دارند و در این شغل بر عملکرد هر یک از اعضای تیم نظارت دارند.

برای کار در هر یک از این مشاغل باید مجموعه ای از مهارت ها و الزامات برای هر کدام را داشته باشید و البته باید هدف خود را ارتقاء مهارت های نرم خود داشته باشید.

مشاغل مناسب برای مقاطع تحصیلی مهندسی صنایع ابتدا در وبلاگ ایران استعدادهای درخشان نوشته شد. به نظر می رسد.