منو سایت

مزایا و معایب کار در استارتاپ ها

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
مزایا و معایب کار در استارتاپ ها

امروزه بسیاری از جوانان و تازه فارغ التحصیلان دوست دارند در یکی از شرکت های استارت آپی استخدام شوند، زیرا جذابیت کار در این مدل شرکتی برای آنها بیشتر است. کار در استارت آپ ها مزایای زیادی دارد که یکی از آنها انعطاف پذیری ساعات کاری و وظایف است. علاوه بر این، بسیاری از استارت‌آپ‌ها فضایی را برای کارمندان خود فراهم می‌کنند تا در حرفه خود رشد کنند و در مورد رشته خود اطلاعات بیشتری کسب کنند.

با این حال، استارت آپ ها می توانند معایبی نیز داشته باشند. در این مقاله به چیستی استارتاپ می پردازیم و مزایا و معایب کار در استارت آپ ها را بیان می کنیم.

استارت آپ چیست؟

یک شرکت تازه تاسیس که توسط یک یا چند کارآفرین تأسیس شده است، استارت آپ نامیده می شود. هدف یک استارتاپ ارائه یک سرویس یا محصول منحصر به فرد به بازار و همچنین ارائه راه حل برای برخی مشکلات پیش روی کاربران است. شرکت‌های استارت‌آپ معمولاً شرکت‌هایی هستند که سرمایه کمی برای تأمین مالی دارند، بنابراین بودجه اولیه آنها اغلب توسط خود مؤسسان یا خانواده و دوستان تأمین می‌شود. هنگامی که یک استارت آپ شروع به کار کرد، اغلب می تواند از سرمایه گذاران و وام دهندگان بودجه دریافت کند.

مزایای کار در استارتاپ

مزایا و معایب کار در استارتاپ ها

کار برای یک استارت آپ مزایای زیادی دارد، به ویژه برای کسانی که تازه وارد دنیای حرفه ای شده اند، مانند فارغ التحصیلان اخیر دانشگاه یا متخصصان جوان. این مزایا شامل موارد زیر است:

فرصت های یادگیری بیشتر

بسیاری از استارت آپ ها نسبت به شرکت های قدیمی مسئولیت های بیشتری را به کارمندان خود می دهند. این به این دلیل است که استارت‌آپ‌ها اغلب نمی‌توانند چندین کارمند را که هر کدام مسئولیت متفاوتی در یک بخش دارند، استخدام کنند. استارت‌آپ‌ها اغلب بر اساس مجموعه مهارت‌های خاصی که هر کارمند باید داشته باشد استخدام می‌کنند، اما همچنین می‌توان به کارکنان نقش بزرگ‌تری در سازمان داد تا کمبود عمومی کارکنان را جبران کند.

این می تواند یک مزیت بزرگ به خصوص برای متخصصان جوان باشد، زیرا آنها فرصت یادگیری چیزهایی را دارند که احتمالاً هرگز فرصت یادگیری در سازمان های دیگر را ندارند. همچنین، از آنجایی که بنیانگذاران و کارمندان استارت آپ اغلب به عنوان یک تیم با هم کار می کنند، همه این فرصت را دارند که از دیگران اعم از با تجربه و جوان بیاموزند.

ساعات های کاری قابل انعطاف

بسیاری از استارت آپ ها به کارمندان این امکان را می دهند که ساعات کاری انعطاف پذیری داشته باشند. حتی برخی استارت آپ ها به کارمندان اجازه می دهند در صورت تمایل از راه دور از خانه کار کنند. این یک امتیاز عالی برای افرادی است که مسئولیت های زیادی هم در خانه و هم در زندگی حرفه ای خود دارند و دوست دارند با کار از راه دور تمام این مسئولیت ها را به بهترین شکل ممکن انجام دهند.

تجربه کاری بی نظیر

کار در استارت آپ ها اغلب با کار در هر نوع شرکت دیگری متفاوت است. به همین دلیل، کارمندان استارت‌آپ اغلب از یک تجربه منحصربه‌فرد لذت می‌برند که در هیچ جای دیگری نخواهند داشت. به عنوان مثال، برخی از استارتاپ‌ها اتاق استراحتی را برای کارمندان فراهم می‌کنند که در آن کارمندان می‌توانند در حین کار چرت بزنند. علاوه بر این، برخی از استارت آپ ها برای کارمندان ناهار و میان وعده نیز تهیه می کنند که می تواند برای بسیاری جذاب باشد.

مزایای بزرگ در کار

مزایا و معایب کار در استارتاپ ها

شرکت‌های استارت‌آپ اغلب امتیازات زیادی را به کارمندان خود ارائه می‌کنند تا کارمندان خود را راضی نگه دارند. برخی از مزایایی که استارت آپ ها برای کارمندان خود در نظر می گیرند عبارتند از:

  • غذا و نوشیدنی رایگان در محل کار
  • عضویت رایگان در باشگاه
  • تخفیف در خدمات یا کالاهای ارائه شده توسط استارتاپ
  • محیط کاری جذاب برای کار
  • ساعات کاری انعطاف پذیر و محل کار از راه دور
  • زمان استراحت نامحدود با پرداخت (PTO)
  • فضاهای کاری مناسب برای حیوانات خانگی
  • هفته های کاری کوتاه تر

افزایش رضایت شغلی

افرادی که در استارتاپ ها کار می کنند اغلب رضایت شغلی بیشتری را تجربه می کنند زیرا معمولاً بیشتر در رشد و تکامل شرکت نقش دارند. دانستن و احساس اینکه شما در پیشرفت شرکت سهیم هستید، احساس بسیار خوبی است و این احساس به شدت بر رضایت کلی شما از کاری که انجام می دهید تأثیر می گذارد. همچنین، از آنجایی که استارت‌آپ‌ها اغلب کارکنان کمتری نسبت به سایر شرکت‌ها دارند، بنیان‌گذاران و رهبران استارت‌آپ‌ها سخت‌تر تلاش می‌کنند تا رضایت کارکنان را به حداکثر برسانند.

  • بیشتر بخوانید: چگونه رضایت شغلی کارکنان خود را افزایش دهیم؟

حداقل نظارت توسط مدیران و سرپرستان

یکی دیگر از مزایای کار در استارتاپ، نظارت حداقلی بر کارمندان است. از آنجایی که استارتاپ ها کارمندان کمی دارند، نظارت کمتری در هر بخش وجود دارد. در استارتاپ ها افراد می توانند کارهای زیادی انجام دهند و حتی برای چند نفر کار کنند. با این رویه، کارمندان می توانند تصمیمات حرفه ای بگیرند و فرصت مشارکت در توسعه استارتاپ را داشته باشند.

فرصت های زیادی برای افزایش خلاقیت و نوآوری

کارمندانی که در استارت‌آپ‌ها کار می‌کنند اغلب فرصت‌های فراوانی برای نشان دادن دانش و مهارت‌های خود به روش‌هایی دارند که به رشد و موفقیت استارت‌آپ کمک می‌کند. این در حالی است که در سازمان های مستقر و شرکت های بزرگتر معمولاً ایده ها توسط افراد سطوح بالاتر سازمان ارائه می شود و کارکنان نقش کمتری در خلاقیت سازمانی دارند. بنابراین، این مزیت به ویژه برای افراد خلاق تر که دائماً به دنبال نوآوری و ایجاد ایده برای به اشتراک گذاشتن با تیم خود هستند مفید است.

معایب کار در استارتاپ

مزایا و معایب کار در استارتاپ ها

در حالی که کار برای یک استارتاپ مزایای زیادی دارد، معایبی نیز وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید تا مشخص کنید آیا این حرفه برای شما مناسب است یا خیر. معایب کار در استارتاپ ها عبارتند از:

امنیت شغلی نامشخص

بر اساس داده‌های اداره آمار کار، در ایالات متحده که بیشترین تعداد استارت‌آپ را دارد، تنها 50 درصد استارت‌آپ‌هایی که کارمند دارند، می‌توانند پس از پنج سال به فعالیت خود ادامه دهند. این امر به ویژه در مورد استارت آپ های فناوری صادق است، زیرا پیشرفت های فناوری و نوآوری های جدید می تواند آنها را از رقابت خارج کند.

به این دلایل، کار در یک استارتاپ اغلب ثبات یا امنیت شغلی را تضمین نمی کند. به عنوان مثال، بسیاری از افراد در استارتاپ هایی کار می کنند که تنها سه سال عمر می کنند و پس از آن باید شغل دیگری پیدا کنند زیرا استارت آپ تعطیل می شود.

بار بزرگ

کار برای یک استارتاپ معمولاً مسئولیت بیشتری نسبت به کار در یک شرکت معتبر دارد. برای برخی این یک مزیت است، اما برای برخی دیگر این حجم کاری و بر عهده گرفتن مسئولیت های زیادی می تواند استرس زا باشد. فرسودگی شغلی و استرس در استارت‌آپ‌ها رایج‌تر است، زیرا کارکنان مسئولیت‌هایی را بر عهده می‌گیرند که فراتر از مجموعه مهارت‌هایشان است.

ساعات کار طولانی

کار در استارت آپ ها به این معنی است که گاهی اوقات مجبور می شوید حتی در روزهای تعطیل ساعت های طولانی کار کنید. این حجم کار به خصوص در روزهای اولیه هر استارت آپی بیشتر است، زیرا شرکت ها باید به سرعت روی کار خود تمرکز کنند تا سرمایه گذاران را جذب کنند و رشد اولیه خود را ثبت کنند. اگرچه روند کار در استارت آپ ها انعطاف پذیر است، اما کارمندان استارت آپ اغلب مجبورند بیشتر از ساعات کاری عادی از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر کار کنند.

حقوق کمتر

مزایا و معایب کار در استارتاپ ها

بسیاری از استارت‌آپ‌ها تا زمانی که شرکت شروع به رشد و کسب درآمد نکند، نمی‌توانند به کارمندان خود آنچه واقعاً ارزش دارند، بپردازند. در نتیجه، کار برای یک استارتاپ اغلب به معنای دستمزد کمتری نسبت به حقوقی است که در یک شرکت معتبرتر دریافت می کنید.

فقدان ساختار

استارت‌آپ‌ها اغلب بدون ساختار هستند، زیرا رهبران و بنیان‌گذاران دوست دارند کارکنان را در همه چیز مشارکت دهند. شرکت های استارت آپی سلسله مراتبی که در سازمان های با سابقه تر و شرکت های بزرگ رایج است را ندارند و به همین دلیل افراد در این شرکت ها گیج می شوند. این امر گاهی باعث سردرگمی کارمندان می شود تا در مورد مشکلی به فرد مسئول مراجعه کنند و این مشکل مشکلاتی را در شرکت ایجاد می کند.

تغییرات مداوم

یکی از مهم ترین چیزهایی که در استارتاپ ها همیشه وجود دارد، تغییر است. عناوین، مسئولیت‌های شغلی و نقش‌های کارکنان در استارت‌آپ‌ها دائماً در حال تغییر است و در برخی موارد، این تغییرات حتی مورد بحث قرار نمی‌گیرد. این مشکل برای افرادی که به دنبال ثبات در کار و حرفه خود هستند نقطه ضعفی محسوب می شود و کمتر این سبک کار را می پذیرند.

منابع محدود

منابع توسعه حرفه ای در بین استارت آپ های جدید محدود است و این محدودیت حتی تا زمانی که استارتاپ به جایگاه و درآمد پایدار برسد ادامه دارد.

آزادی بیش از حد

در حالی که آزادی عمل در محل کار یک مزیت است و بسیاری آن را ترجیح می دهند، آزادی بیش از حد برای بسیاری یک نقطه ضعف است. شرکت های نوپا اغلب به کارکنان خود آزادی قابل توجهی می دهند و از آنها انتظار پیشرفت دارند. با این حال، اگر ترجیح می دهید فقط بر روی یک مهارت یا شغل تمرکز کنید، ممکن است آزادی عملی که استارت آپ ها به کارمندان خود می دهند برای شما مناسب نباشد.

مزایا و معایب کار در استارت آپ ها اولین بار در وبلاگ ایران تلنت نوشته شد. به نظر می رسد.