منو سایت

مدیریت کسب و کار چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
مدیریت کسب و کار چیست؟

راه اندازی یک کسب و کار برای هیچ کارآفرینی آسان نیست و با چالش هایی همراه است. همه افراد استعداد ذاتی برای درک مسئولیت های مختلف یک مدیر برای اداره یک کسب و کار را ندارند. اما اینطور نیست که بگوییم همه مردم نمی توانند مدیر باشند و با مدیریت خودشان یک کسب و کار را اداره کنند. اینجاست که رشته های مختلفی ایجاد می شود که افراد با مطالعه این رشته ها می توانند دانش و مهارت های لازم برای مدیریت را کسب کنند. یکی از این حوزه ها مدیریت کسب و کار است که در این مقاله به تفصیل در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

مدیریت کسب و کار چیست؟

مدیریت کسب و کار فرآیند برنامه ریزی، سازماندهی، هدایت و کنترل فعالیت های یک کسب و کار یا سازمان برای دستیابی به اهداف و مقاصد آن است. این فرآیندها و فعالیت ها شامل نظارت بر تمام جنبه های کسب و کار، از امور مالی و عملیات گرفته تا بازاریابی و منابع انسانی است. مدیران کسب و کار باید مهارت های رهبری، ارتباطی و حل مسئله داشته باشند و باید بتوانند تصمیمات استراتژیک اتخاذ کنند که این تصمیمات باعث موفقیت سازمان می شود.

به طور کلی وظایف یک مدیر تجاری را می توان به موارد زیر تقسیم کرد:

 • توسعه اهداف برای رشد و شکوفایی سازمان و تیم ها
 • طراحی و اجرای طرح ها و استراتژی های تجاری برای دستیابی به اهداف
 • اطمینان از وجود منابع کافی در شرکت برای انجام فعالیت های روزمره (مانند نیروی انسانی، مواد، تجهیزات و غیره)
 • سازماندهی و هماهنگی برای افزایش بهره وری
 • نظارت بر عملکرد کارکنان و ارائه بازخورد و مشاوره برای بهبود کارایی و اثربخشی
 • روابط خود را با شرکا/تامین کنندگان و فروشندگان حفظ کنید
 • جمع آوری، تجزیه و تحلیل و تفسیر داده های خارجی و داخلی و نوشتن گزارش
 • ارزیابی عملکرد کلی شرکت در برابر اهداف
 • نمایندگی شرکت در رویدادها، کنفرانس ها و غیره
 • اطمینان از رعایت قوانین و دستورالعمل های قانونی در داخل شرکت

مدیر کسب و کار کیست؟

مدیریت کسب و کار چیست؟

هدف نهایی هر کسب و کاری کسب سود است. کسی که باید اطمینان حاصل کند که این اتفاق می افتد کسی نیست جز مدیر کسب و کار. مدیر کسب و کار فردی حرفه ای است که بر کار کارکنان سازمان و عملیات روزانه نظارت دارد. مسئولیت اصلی آنها این است که اطمینان حاصل کنند که تمام فعالیت های تجاری همیشه کارآمد باقی می مانند.

مدیران کسب‌وکار می‌توانند با اجرای استراتژی‌های عملیاتی، انجام بررسی‌های لازم در عملکرد کارکنان و همگام با فعالیت‌های روزانه، موفقیت تجاری و همچنین سودآوری را تضمین کنند. آنها همچنین باید به دنبال فرصت هایی برای رشد کسب و کار خود و رسیدن به اهداف خود باشند. علاوه بر همه این موارد، مدیران کسب و کار بر تمامی پروژه های جاری شرکت نظارت می کنند تا بتوانند راه هایی برای بهبود شرایط و شناخت موانع پیدا کنند.

مدیران کسب و کار برای انجام تمامی این وظایف به مجموعه ای از مهارت های خاص نیاز دارند که در واقع همه مدیران باید این مهارت ها را داشته باشند. در ادامه به این مهارت ها اشاره خواهیم کرد.

مهارت هایی که هر مدیر تجاری باید داشته باشد

مدیر کسب و کار مسئول نظارت بر تیم های مختلف برای کمک به آنها در دستیابی به اهداف تجاری است. بنابراین، اگر قصد ورود به این رشته را دارید، باید مهارت های آگهی شغلی خود را در این زمینه کسب کنید یا ارتقا دهید.

1. مهارت های ارتباطی

مدیر کسب و کار باید با سایر مدیران تیم، ذینفعان و مدیران سطوح بالاتر ارتباط برقرار کند. علاوه بر این، آنها باید روابط مثبت و قابل اعتمادی را با کارمندان، مدیریت و صاحبان مشاغل ایجاد کنند.

مدیران کسب و کار باید از طریق تلفن، ایمیل و چت با کارکنان و ذینفعان سازمان در تماس باشند. اما برای اینکه این اتفاق بیفتد باید مهارت های ارتباطی شفاهی و نوشتاری عالی داشته باشند.

یادداشت آماری: 71 درصد از کارمندان وقتی با همکاران خود ارتباط خوبی برقرار می کنند احساس بهره وری بیشتری می کنند منبع: businesswire

2. مهارت های مالی

مدیر کسب و کار باید برای یک پروژه بودجه تعیین کند و اطمینان حاصل کند که پروژه در آن بودجه تکمیل می شود. آنها باید اطمینان حاصل کنند که همه تیم های پروژه به این بودجه پایبند هستند. ابزارهای مدیریتی زیادی برای این کار وجود دارد.

توانایی مدیریت بودجه پروژه به تیم این امکان را می دهد که پروژه را به موقع و در حد بودجه تکمیل کند و کار را به موقع به مشتری تحویل دهد.

3. مهارت های رهبری

یکی از وظایف مهم و بزرگ هر مدیر تجاری، تقویت روحیه نیروی انسانی در سازمان است. یک کارمند با انگیزه در مقایسه با یک کارمند بی انگیزه همیشه بهترین کار خود را ارائه می دهد.

مدیران کسب‌وکار می‌توانند این کار را با برقراری ارتباط با هر یک از اعضای تیم، فراهم کردن فرصت‌های توسعه شغلی، و شناسایی افراد با عملکرد بالا در تیم انجام دهند.

4. مهارت های بین فردی

مدیریت کسب و کار چیست؟

مدیران کسب و کار باید به طور منظم با بخش های مختلف سازمان در ارتباط باشند. گاهی اوقات آنها باید بین دو بخش که ممکن است حتی در یک پروژه ملاقات نکنند، میانجیگری کنند.

بسیار مهم است که تیم ها و بخش های مختلف یک سازمان و پروژه به مدیر کسب و کار اعتماد داشته باشند. برای این منظور، مدیران کسب و کار باید فعالیت های تیم سازی و رویدادهای اجتماعی را سازماندهی کنند. این به آنها کمک می کند تا با کارمندان تعامل داشته باشند و آنها را بهتر بشناسند.

5. مهارت های برنامه ریزی

مدیران کسب و کار نقش حیاتی در عملیات روزانه یک کسب و کار دارند. اما در عین حال، آنها همچنین باید به آینده نگاه کنند و بر برنامه ریزی بلندمدت تمرکز کنند. آنها باید مطمئن شوند که هر کاری که توسط افراد تیم انجام می شود، سازمان را به اهدافش نزدیکتر می کند.

یک مدیر کسب و کار باید به آینده شرکت فکر کند و اینکه تصمیمات امروز چه تاثیری بر آینده کسب و کار خواهد داشت.

6. مهارت های سازمانی

مدیران کسب و کار باید کارهای مختلفی را همزمان انجام دهند. برای انجام این کار، آنها باید مهارت های سازمانی داشته باشند و بتوانند وظایف خود را اولویت بندی کنند تا اطمینان حاصل شود که آنها به موقع انجام می شوند. یک مدیر کسب و کار توانمند باید بتواند وظایف خود را به دیگر اعضای تیم محول کند. این مستلزم دانستن مهارت های هر یک از اعضای تیم قبل از تعیین وظایف است.

7. مهارت حل مسئله

مدیران کسب و کار در طول حرفه خود تصمیمات زیادی می گیرند که تأثیر عمده ای بر آینده یک سازمان دارد. تصمیمات آنها شامل تصمیم گیری در مورد یک پروژه خاص یا تکمیل یک کار بدون صرف زمان زیاد است. آنها باید به سرعت مزایا و معایب یک تصمیم را در نظر بگیرند.

برای این منظور مدیران کسب و کار باید از اتفاقاتی که در شرکت می گذرد آگاه باشند. این آگاهی به آنها کمک می کند تا هر مشکلی را زود تشخیص دهند و قبل از اینکه خیلی دیر شود برای رفع آن اقدام کنند.

تمامی این مواردی که ذکر کردیم جزو مهارت های اساسی است که یک مدیر کسب و کار برای موفقیت در شغل خود باید داشته باشد و در هر آگهی استخدام مدیر کسب و کار قابل مشاهده است.

مدیر بازرگانی در مقابل مدیر بازرگانی

مدیر فروشمدیر تجاری
تعریفیک مدیر کسب و کار بیشتر بر مدیریت کلی سازمان تمرکز می کند تا به رشد سازمان کمک کند.مدیر کسب و کار مسئولیت مدیریت عملیات روزانه کسب و کار را بر عهده دارد.
مهارت هابا انگیزه بالا، خلاق و نوآور، توانایی تعریف چشم انداز سازمان، قادر به تفویض وظایفقدرت تحلیل، مهارت های برنامه ریزی استراتژیک، دقیق، سازمان یافته
گزینه های شغلیمدیر عملیات، مدیر مالی و تحلیلگر مدیریتحسابدار، تحلیلگر کسب و کار، متخصص بازاریابی و مدیر منابع انسانی

مدیریت بازرگانی در چه زمینه ای است؟

مدیریت بازرگانی یکی از رشته های دانشگاهی گروه علوم انسانی است. هدف از تشکیل و معرفی این رشته در آموزش عالی، تربیت نیروی انسانی تکنسین ها برای سازمان ها، ادارات، مؤسسات و شرکت های دولتی و خصوصی است تا بتوانند وظایف و مسئولیت های خود را در زمینه تجارت و کسب سود انجام دهند.

گرایش های مدیریت بازرگانی

مدیریت کسب و کار چیست؟

اگرچه گرایش های مختلفی در مدیریت کسب و کار وجود دارد، اما در زیر به گرایش های اصلی اشاره می کنیم.

1. مدیریت مالی

در مدیریت مالی باید بین سود و ریسک در سازمان ها تعادل ایجاد شود تا با کمک آن بتوان به سود مطلوب در تجارت دست یافت. این امر مستلزم آن است که مدیران کسب و کار برنامه ریزی، هدایت و هماهنگی سرمایه گذاری، بانکی، بیمه و سایر جنبه های مالی کسب و کار را داشته باشند. سه عنصر کلیدی در مدیریت مالی وجود دارد که شامل برنامه ریزی، نظارت و تصمیم گیری می شود.

2. اداره منابع انسانی

مدیریت منابع انسانی (HR) با استخدام، آموزش و حفظ کارکنان در یک کسب و کار سر و کار دارد. مسئولیت بخش منابع انسانی و کلیه کارهای آن بر عهده مدیر منابع انسانی است. مدیران منابع انسانی با انجام این مسئولیت ها بر رشد یک سازمان تأثیر می گذارند.

3. مدیریت عملیات

برای مدیریت موثر تمام عملیات یک شرکت، مدیران تجاری مورد نیاز هستند تا اطمینان حاصل کنند که بخش های یک سازمان به طور موثر کار می کنند. برای انجام این کار، آنها با بخش های مختلف همکاری می کنند و بهترین استراتژی ها و فرآیندهای تجاری را تدوین می کنند. تیم های عملیاتی باید از کسب، توسعه و استفاده مناسب از منابع اطمینان حاصل کنند.

4. مدیریت بازاریابی

در مدیریت بازاریابی، تمرکز بر کاربرد عملی منابع بازاریابی در تجارت است. چهار حوزه اصلی مدیریت بازاریابی شامل تجزیه و تحلیل شرکت، شرکا، مشتریان و رقبا است. مدیریت برند، تدوین استراتژی بازاریابی و کمک به قیمت گذاری نیز سه جزء اصلی مدیریت بازاریابی موثر هستند.

5. مدیریت استراتژیک

موفقیت هر کسب و کاری به استراتژی های بازاریابی، مالی و عملیاتی آن بستگی دارد. اینجاست که بازاریابی استراتژیک وارد عمل می شود. مدیریت استراتژیک به تفکر استراتژیک برای رهبری یک سازمان اشاره دارد.

این نوع مدیریت بر سوالاتی مانند موارد زیر متکی است:

 • یک کسب و کار می خواهد به کجا برود و چگونه می تواند به آنجا برسد؟

بازار کار مدیریت بازرگانی

مدیریت کسب و کار چیست؟

بازار کار در رشته مدیریت بازرگانی در ایران خوب است و افرادی که در این رشته فارغ التحصیل شده اند می توانند درآمد خوبی در شرکت ها کسب کنند. با توجه به عوامل مختلفی مانند مجموعه مهارت، استعداد و توانایی در مدیریت، افراد می توانند به موقعیت ایده آل برسند و از کار خود حقوق خوبی دریافت کنند.

فارغ التحصیلان مدیریت بازرگانی بر موضوعاتی مانند توسعه استراتژی، ارتباط با مشتری، فرآیندهای فروش، بازاریابی و خدمات مشتری تسلط دارند. بنابراین فرصت کار در بخش های مختلف از مالی گرفته تا بازاریابی و فروش را دارند و انتخاب فرصت های شغلی آنها بسیار گسترده است.

نوشتن مدیریت کسب و کار چیست؟ اولین بار در وبلاگ ایران استعداد. به نظر می رسد.