منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • مبلغ عیدی 1402 برای کارمندان و کارگران چقدر خواهد بود؟

مبلغ عیدی 1402 برای کارمندان و کارگران چقدر خواهد بود؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
مبلغ عیدی 1402 برای کارمندان و کارگران چقدر خواهد بود؟

عیدی و مبلغی که کارمندان و کارگران در پایان سال به این نام دریافت می کنند از مزایای استخدامی آنهاست که به عهده کارفرما می باشد. بایرام معمولاً در پایان سال و در بهمن و اسفند به کارمندان و کارگران پرداخت می شود. اما همیشه سحر و مبلغ آن زودتر از این ماه ها شروع می شود و کارمندان و کارگران تلاش می کنند تا مبلغ عیدی خود را زودتر بدانند. امسال نیز مانند سال های گذشته در این مقاله به بررسی گمانه زنی ها در مورد میزان عیدی ۱۴۰۲ می پردازیم.

از آنجایی که حداقل عیدی معادل دو برابر حداقل دستمزد و حداکثر عیدی معادل سه برابر حداقل مزد است، این مبلغ در سال 1401 برای حقوق پایه 3 میلیون و 500 هزار تومان با کسر مالیات معادل 5 میلیون است. 400 هزار تومان و با پایه حقوق 4 میلیون تومان معادل 7 میلیون و 960 هزار تومان تعیین شد.

میزان عیدی کارمندان و کارگران سال 1402

تا به امروز رقم مشخصی برای عیدی سال 1402 اعلام نشده است، اما دولت در بخشنامه ای که به دستگاه های اجرایی ارسال کرده است، میزان عیدی را مشمول ماده 75 قانون مدیریت خدمات کشوری می داند. بر اساس ماده 75 قانون مدیریت خدمات کشوری میزان عیدی پاداش پایان سال کارکنان، مستمری بگیران و شاغلان 5000 امتیاز در نظر گرفته شده است که با محاسبه ضریب ریالی این امتیازها قابل محاسبه است. یک میلیون و 675 هزار تومان در نظر گرفته شده

در بند (ج) آن ماده آمده است:

«دستگاه‌های اجرایی باید میزان پاداش سالانه (تعطیلات) را در بودجه خود طبق ماده 13 قانون پیش بینی کنند. (75) قانون مدیریت کارکنان دولت. مبلغ نهایی کمک هزینه پایان سال به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

به همین دلیل مانند سال های گذشته باید منتظر اعلام تصمیم مجریه، دولت و مجلس درباره رقم کمک به مسئولان و کارگران باشیم.

نحوه محاسبه عید 1402

نحوه محاسبه عیدی کارمندان و کارگران هر ساله دارای فرمول ثابتی است و این فرمول برای افرادی که حداقل یک سال سابقه خدمت داشته باشند اعمال می شود. البته این بدان معنا نیست که افراد با سابقه کمتر از یک سال از دریافت بایرام در پایان سال محروم باشند و این افراد نیز فرمول خاص خود را برای دریافت بایرام دارند که به آن اشاره می کنیم.

بایرام به کارمندان و کارگران توسط کارفرما پرداخت می شود و طبق قوانین هر کارفرما باید حداقل دو برابر حقوق پایه و حداکثر سه برابر حقوق پایه به کارمندان خود بدهد. در زیر به فرمول و نحوه محاسبه حداقل و حداکثر عیدی می پردازیم تا به شما در محاسبه مبلغ عیدی قبل از اعلام مبلغ عیدی کمک کنیم. برای محاسبه عیدی نیز می توانید از ماشین حساب عیدی ایران کرفس استفاده کنید.

حداقل عیدی سال 1401 چقدر است؟

فرمول زیر فرمولی است که توسط بسیاری از شرکت ها برای محاسبه مرخصی کارکنان استفاده می شود، اما این امکان برای کارفرما وجود دارد که مبلغی بیشتر از این رقم را برای کارکنان خود با توجه به میل خود در نظر بگیرند.

بر اساس مصوبه و نظر شورای عالی کار، کلیه شرکت هایی که بر اساس قانون وزارت کار فعالیت می کنند باید 60 روز از آخرین حقوق (حداقل مرخصی) و 90 روز از آخرین حقوق (حداکثر) مرخصی کارکنان خود را پرداخت کنند. ترک). بر اساس این دستور، میزان عیدی کارکنان نباید کمتر از 60 روز مزد و بیش از 90 روز مزد باشد. فرمول محاسبه حداقل عیدی به شرح زیر است:

حداقل عیدی 1402 = 60 x حداقل دستمزد روزانه

اگر عدد 139325 تومان را که مجموع روزمزد سال 1401 است در 60 ضرب کنیم، حداقل عیدی 1401 بدست می آید:

عید سال 1402

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید حداقل عیدی سال 1402 طبق فرمول های ارائه شده 8 میلیون و 359 هزار و 500 تومان خواهد بود.

حداکثر بایرام از سال 1402 چقدر است؟

حداکثر عیدی نباید از معادل حداقل دستمزد روزانه 90 روز در همان سال تجاوز کند. برای محاسبه حداکثر عیدی سال 1402 باید حداقل دستمزد روزانه خود را در 90 ضرب کنید که فرمول آن به صورت زیر است:

حداکثر عیدی 1402 = 90 x حداقل دستمزد روزانه

اگر مجموع 139325 تومان را که مجموع اجرت المثل سال 1401 است را در معادله زیر قرار دهیم به مجموع حد عید سال 1402 می رسیم:

عید سال 1402

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید حداکثر عیدی سال 1402 طبق همین فرمول 12 میلیون و 539 هزار و 250 تومان خواهد بود.

نحوه محاسبه عیدی کمتر از یک سال خدمت

همانطور که خبر دادیم به افرادی که یک سال با یک سازمان و شرکت همکاری داشته اند مرخصی کامل داده می شود. اما این بدان معنا نیست که افراد زیر یک سال سابقه عیدی ندارند. فرمول محاسبه افراد با سابقه کار کمتر از یک سال به شرح زیر است:

حقوق ماهانه در تعداد ماه ضرب می شود، نتیجه بر 12 تقسیم می شود

به عنوان مثال، فردی با 7 ماه کار، مبلغ زیر را به عنوان مرخصی دریافت می کند:

4179755 * 12 / 7 = 2,438,190

بایرام شما در پایان سال 1402 چقدر خواهد بود؟

اندازه نهایی عید تحت تأثیر عوامل مختلف تعیین می شود. به عنوان مثال نرخ تورم و افزایش حقوق در پایان سال تاثیر زیادی در تعیین این رقم دارد. اما باید منتظر ماند و دید تصمیم نهادهای ذیربط برای تعیین عید مبله چیست. اما تا آن زمان می توانید برای اطلاع از مبلغ عیدی خود به ماشین حساب عیدی مراجعه کنید.

با توجه به اعدادی که گفتیم نظر شما در مورد عید 1402 چیست؟ خوشحال می شویم پیشنهاد و نظر خود را در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

مبلغ عیدی 1402 برای کارمندان و کارگران چقدر خواهد بود؟ اولین بار در وبلاگ ایران استعداد. به نظر می رسد.