منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • ماتریس SWOT چیست و چگونه در تجارت به ما کمک می کند؟

ماتریس SWOT چیست و چگونه در تجارت به ما کمک می کند؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
ماتریس SWOT چیست و چگونه در تجارت به ما کمک می کند؟

برای شروع یک کسب و کار موفق، باید به طور منظم فرآیندهای خود را تجزیه و تحلیل کنید تا مطمئن شوید که همه آنها به خوبی پیش می روند و کارها طبق برنامه پیش می رود. اگرچه روش های مختلفی برای ارزیابی عملکرد شرکت وجود دارد، اما یکی از موثرترین روش ها، تحلیل ماتریس SWOT است.

ماتریس SWOT (نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدها) یک فرآیند برنامه ریزی است که به شرکت شما کمک می کند تا بر چالش ها غلبه کند و همچنین رویکردهای جدیدی را در فعالیت ها اعمال کند.

هدف اصلی استفاده از ماتریس SWOT کمک به سازمان ها برای آگاهی کامل از تمام عوامل دخیل در تصمیم گیری های تجاری است. این روش در دهه 1960 توسط آلبرت هامفری از موسسه تحقیقاتی استنفورد در طی مطالعه ای برای شناسایی علت شکست برنامه ریزی شرکتی توسعه یافت. SWOT یکی از مفیدترین ابزار برای صاحبان مشاغل است تا از همان ابتدا شرکت خود را راه اندازی و توسعه دهند.

ارزیابی عمیق از آینده کسب و کارهای کوچک با ارزیابی اولیه همراه است که شامل دیدی جامع از تمامی منابع و تهدیدات داخلی و خارجی است. SWOT این کار را در چهار مرحله ساده انجام می دهد که حتی صاحبان استارت آپ نیز می توانند آن را درک کنند و از آن بهره ببرند.

ماتریس SWOT چیست؟

ماتریس SWOT

ماتریس SWOT جدولی است که برای ارزیابی موقعیت شرکت و توسعه برنامه ریزی استراتژیک آن استفاده می شود. SWOT عوامل داخلی و خارجی و همچنین پتانسیل فعلی و آینده شرکت ها را ارزیابی می کند.

این ماتریس به شرکت ها کمک می کند تا بر اساس نقاط قوت و ضعف خود دیدی واقع بینانه داشته باشند. با کمک این ماتریس می توان بر تفکر قدیمی و سنتی غلبه کرد و کسب و کاری مبتنی بر واقعیت راه اندازی کرد و به سمت هدف حرکت کرد. شرکت ها باید از این ماتریس به عنوان راهنما در کنار روش های دیگر استفاده کنند.

نحوه انجام تحلیل با استفاده از ماتریس SWOT

ماتریس SWOT تکنیکی برای ارزیابی بهره وری، رقابت، ریسک و پتانسیل یک کسب و کار و همچنین برای ارزیابی بخش هایی از یک کسب و کار مانند تولید است.

با استفاده از داده های داخلی و خارجی، این تکنیک می تواند کسب و کارها را به سمت استراتژی هایی سوق دهد که احتمال موفقیت آنها بیشتر است و از استراتژی هایی که موفق بوده اند و دیگر موثر نیستند یا احتمال موفقیت کمتری دارند، فاصله می گیرند. تحلیلگران ماتریس SWOT، سرمایه گذاران یا رقبا نیز می توانند به شرکت ها در مورد اینکه آیا شرکت آنها و محصول یا صنعتی که در آن کار می کنند پتانسیل موفقیت را دارد یا خیر، مشاوره دهند.

ماتریس SWOT

تحلیلگران ماتریس SWOT را به صورت مربعی ارائه کردند که به چهار ربع تقسیم شده است که هر یک به یک عنصر SWOT اختصاص یافته است. تصویر بالا نمای کلی از موقعیت شرکت شما را نشان می دهد. اگرچه ممکن است همه نکات در بخش‌های مختلف ماتریس به یک اندازه مهم نباشند، اما همه آنها باید نمای کلی از فرصت‌ها و تهدیدها، مزایا و معایب و غیره را منعکس کنند. در شرکت شما.

نکته: ماتریس SWOT برای اولین بار برای تجزیه و تحلیل شغل استفاده شد. این ماتریس در حال حاضر توسط دولت ها، سازمان های غیرانتفاعی و افراد از جمله سرمایه گذاران و کارآفرینان استفاده می شود.

نقاط قوت

عطف به نقاط قوت هر سازمان و شرکت نشان می دهد که در چه زمینه هایی از رقبا بهتر عمل می کند و چه چیزی آن را از رقبا متمایز می کند. برند کارفرمای قوی، فرهنگ سازمانی قوی، مشتریان وفادار، تعادل قوی، تکنولوژی منحصر به فرد و غیره.

نقاط ضعف

نقاط ضعف سازمان را از کار در بالاترین سطح خود باز می دارد. نقاط ضعف مواردی هستند که شرکت ها برای حفظ رقابت باید آن ها را بهبود بخشند: نام تجاری ضعیف کارفرما، گردش مالی بالاتر از حد متوسط، سطح بدهی بالا، زنجیره تامین ناکافی یا کمبود سرمایه.

فرصت ها

فرصت ها عوامل بیرونی هستند که می توانند به سازمان مزیت رقابتی بدهند. به عنوان مثال، اگر برخی محدودیت ها در صنعت خودرو برداشته شود، یک خودروساز می تواند خودروهای خود را به بازار جدیدی ببرد و فروش را افزایش دهد و سهم بیشتری از بازار به دست آورد.

تهدیدها

تهدیدها عواملی هستند که پتانسیل آسیب رساندن به سازمان را دارند. برای مثال، خشکسالی تهدیدی برای یک شرکت گندم است زیرا می تواند مانع تولید و بهره برداری محصول شود. سایر تهدیدات رایج عبارتند از افزایش هزینه های مواد، افزایش رقابت، کمبود نیروی کار و غیره.

جدول SWOT

نقاط قوت

 1. مزیت رقابتی ما چیست؟
 2. چه منابعی داریم؟
 3. کدام یک از محصولات ما فروش و بازخورد بهتری در بازار دارند؟

تهدیدها

 1. چه مقررات جدیدی کار و شرکت ما را تهدید می کند؟
 2. رقبای ما در چه چیزی بهتر هستند؟
 3. چه رفتار مصرف کننده کسب و کار را تهدید می کند؟

نقاط ضعف

 1. در کدام بخش می توانیم پیشرفت کنیم؟
 2. کدام یک از محصولات ما فروش پایین و بازخورد منفی دارند؟
 3. کجا کمبود منابع داریم؟

فرصت ها

 1. از چه فناوری برای بهبود کار خود استفاده کنیم؟
 2. آیا امکان گسترش کسب و کارمان وجود دارد؟
 3. در کدام بخش های بازار کار نکردیم؟

نحوه استفاده از ماتریس SWOT

ماتریس SWOT

تا اینجا در مورد مفهوم و مزایای SWOT برای شرکت ها صحبت کردیم، اکنون زمان آن رسیده که نحوه استفاده از آن را بررسی کنیم.

عوامل داخلی

آنچه در شرکت اتفاق می افتد به عنوان یک منبع عالی اطلاعات در دسته بندی نقاط قوت و ضعف ماتریس SWOT عمل می کند. نمونه هایی از عوامل داخلی عبارتند از منابع مالی و انسانی، دارایی های مشهود و نامشهود (برند کارفرما) و کارایی عملیاتی.

مسائل مهمی که باید برای عوامل داخلی ذکر شود عبارتند از:

 • (نقاط قوت) چه کاری را خوب انجام می دهیم؟
 • قوی ترین دارایی ما چیست؟
 • (نقاط ضعف) منتقدان ما چه کسانی هستند؟
 • (نقاط ضعف) خطوط تولید ما با کمترین عملکرد کدامند؟

علل خارجی

آنچه در خارج از شرکت اتفاق می افتد به اندازه عوامل داخلی برای موفقیت شرکت مهم است. تأثیرات خارجی، مانند سیاست های پولی، تغییرات بازار و دسترسی به تأمین کنندگان، مقوله هایی هستند که باید برای ایجاد فهرستی از فرصت ها و تهدیدها استفاده شوند.

مسائل مهم برای فهرست کردن عوامل خارجی عبارتند از:

 • (فرصت) روند بازار چگونه است؟
 • (فرصت) کدام مخاطبین را هدف قرار نمی دهیم؟
 • (تهدید) چند رقیب وجود دارد و سهم آنها از بازار چقدر است؟
 • (تهدید) آیا مقررات جدیدی وجود دارد که می تواند به فرآیند کاری یا محصولات ما آسیب برساند؟

از ماتریس SWOT برای شناسایی چالش‌هایی که بر کسب‌وکار شما تأثیر می‌گذارند و فرصت‌هایی که می‌توانند آن‌ها را افزایش دهند، استفاده کنید. با این حال، به خاطر داشته باشید که این یکی از چندین تکنیک برای ارزیابی کسب و کار شما است و تنها راه ارزیابی آن نیست. برای نتایج بهتر، ایده خوبی است که از چندین روش برای ارزیابی کسب و کار خود استفاده کنید.

مثالی از استفاده از ماتریس SWOT

ماتریس SWOT

در سال 2015، این شرکت ماتریس SWOT را آماده کرد و به نقاط قوتی مانند برند مشهور جهانی، شبکه توزیع گسترده و فرصت های زیادی برای ورود به بازارهای نوظهور دست یافت. با این حال، او همچنین به نقاط ضعف و تهدیدهایی مانند نوسانات ارز، افزایش علاقه عمومی به نوشیدنی های “سالم” و رقابت از سوی تامین کنندگان نوشیدنی سالم اشاره کرد.

ماتریس SWOT ارزیاب را بر آن داشت تا سؤالات دشواری را در مورد استراتژی کوکاکولا بپرسد، اما در نهایت گفت که این شرکت “یکی از بهترین شرکت های نوشیدنی در سال های آینده” برای سرمایه گذاران باقی خواهد ماند. “منبع قابل اعتماد درآمد و بازگشت سرمایه” وجود خواهد داشت.

پنج سال بعد، ماتریس SWOT مؤثر واقع شد، زیرا کوکاکولا ششمین برند قوی در جهان شد (مانند آن زمان). سهام کوکاکولا (که با نماد KO معامله می شود) در پنج سال پس از تکمیل ماتریس بیش از 60 درصد افزایش یافته است.

برای تصویر بهتری از ماتریس SWOT، نمونه ای از یک شرکت اسموتی ارگانیک را در نظر بگیرید. این شرکت ماتریس SWOT را برای درک بهتر نحوه رقابت در بازار اسموتی و اینکه چه کاری می تواند بهتر از سایرین انجام دهد توسعه داده است. از طریق این تجزیه و تحلیل، مشخص شد که نقاط قوت آن منبع خوب مواد، خدمات عالی به مشتریان و رابطه قوی با تامین کنندگان است. این شرکت چندین ضعف را در عملیات خود شناسایی کرد: تنوع کم محصول، سطح گردش مالی بالا و تجهیزات قدیمی.

او با بررسی اینکه چگونه محیط خارجی بر کسب و کار او تأثیر می گذارد، فرصت هایی را در فناوری های نوظهور، مخاطبانی که قبلا هرگز به آن پرداخته نشده است و تغییر فرهنگ به سمت یک زندگی سالم تر را شناسایی می کند. او همچنین با تهدیداتی مانند یخبندان زمستانی که به محصولات زراعی آسیب می زند، یک اپیدمی جهانی و پیچیدگی زنجیره تامین مواجه بود. در ارتباط با سایر تکنیک‌های برنامه‌ریزی، این شرکت از تحلیل SWOT استفاده می‌کند تا از نقاط قوت و قابلیت‌های خارجی خود برای حذف تهدیدات و تقویت مناطقی که در آنها ضعیف است، استفاده کند.

ماتریس SWOT

نتایجی که اظهار شده

ماتریس SWOT یک راه عالی برای توسعه یک استراتژی تجاری است. از طریق این ماتریس، همه در جلسات در مورد نقاط قوت و ضعف صحبت می کنند، فرصت ها و تهدیدها را تعریف می کنند و ایده هایی برای طوفان فکری ارائه می دهند. اغلب ماتریس SWOT نوشته شده در جلسات تغییر می کند و این تغییرات است که می تواند کسب و کار را زنده نگه دارد.

این شرکت می تواند از SWOT برای استراتژی کسب و کار کلی خود یا برای حوزه های خاصی مانند بازاریابی، تولید یا فروش استفاده کند. به این ترتیب، می توانید ببینید که چگونه استراتژی کلی توسعه یافته توسط SWOT به بخش مهمی از سازمان تبدیل می شود.

اگرچه SWOT یک ابزار برنامه ریزی مفید است، اما محدودیت هایی برای استفاده از آن وجود دارد. این یکی از معدود تکنیک های برنامه ریزی تجاری است که باید مورد استفاده قرار گیرد و نباید به تنهایی مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این، همه نکات ذکر شده در دسته ها دارای اولویت یکسان نیستند. SWOT اهمیت هر بخش را در نظر نمی گیرد. بنابراین با استفاده از سایر تکنیک های SWOT می توانید برنامه ریزی دقیق تری برای آینده کسب و کار خود داشته باشید.

ماتریس SWOT چیست و چگونه در تجارت به ما کمک می کند؟ برای اولین بار در ایران وبلاگ استعدادیابی. به نظر می رسد.