منو سایت

لینوکس، یک سیستم عامل متن باز

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

هفته گذشته در مورد آن صحبت کردیم نرم افزار رایگان و چند برنامه مفید را به شما پیشنهاد داد. این هفته مایلیم در مورد آن بیشتر بدانیم لینوکسیک سیستم عامل متن باز که کاملا رایگان است.

ابتدا به یاد بیاوریم که یک سیستم عامل مجموعه ای از دستورات و برنامه ها است که عملکرد کلیه نرم افزارهای موجود در دستگاه (مثلاً رایانه، تبلت یا تلفن هوشمند) را مدیریت می کند و ارتباط بین آنها را برقرار می کند. نرم افزار و سخت افزار تا دومی به بهره برداری برسد.

مایکروسافت ویندوز، macOS و لینوکس سه سیستم عامل محبوب هستند، اما تفاوت اصلی بین دو سیستم عامل اول و آخر این است که دو مورد اول متعلق به دو شرکت بزرگ هستند و ما همیشه باید برای نصب آنها مجوز خریداری کنیم. در این مورد در لینوکس اکثر توزیع ها نیازی به خرید هیچ مجوزی ندارند زیرا کد لینوکس قابل استفاده، کپی، اصلاح و توزیع است آزادانه تا زمانی که تحت GNU GPL (مجوز عمومی عمومی گنو) انجام شود.

توجه به این نکته مهم است که حتی اگر فقط در مورد “لینوکس” به معنای یک سیستم عامل صحبت کنیم، اکثر افراد جامعه استفاده از نام کامل را توصیه می کنند.گنو/لینوکسبرای سیستم، زیرا لینوکس فقط نام هسته آن است و بسیاری از عناصر دیگر که این سیستم عامل را تشکیل می دهند توسط پروژه گنو. برای مثال، تلفن‌های همراه اندروید از انواع هسته لینوکس استفاده می‌کنند، اما بقیه عناصری که کل سیستم را تشکیل می‌دهند برای استفاده از تلفن همراه سفارشی‌سازی شده‌اند و اجزای گنو نیستند.

ریشه های لینوکس

آغاز این سیستم عامل را دقیقاً می توان در ایجاد پروژه گنو که در اوایل دهه 1980 اتفاق افتاد، یافت. برنامه نویس ریچارد استالمن این پروژه را در سال 1983 با هدف ایجاد یک سیستم عامل شبه یونیکس (خصوصی) آغاز کرد و دو سال بعد تأسیس کرد. بنیاد نرم افزار آزاد به منظور تامین بودجه توسعه سیستم عامل و گسترش جنبش نرم افزار آزاد. سرانجام در سال 1989 مجوز عمومی عمومی گنو را نوشت که تأسیس شد چهار آزادی اساسی برای کاربران نرم افزار آزاد (آنها می توانند از آن استفاده کنند، مطالعه کنند، اصلاح کنند و به اشتراک بگذارند).

در عین حال مهندس نرم افزار لینوس توروالدز شروع به توسعه هسته لینوکس کرد و در سال 1992 کار او به خوبی پیشرفت کرده بود. از آنجایی که کد آن باز بود، برنامه نویسان دیگر می توانستند آن را اصلاح و بهبود بخشند، و در نهایت این دو طرف شروع به کار با هم برای ادغام اجزای گنو با هسته لینوکس کردند، فرآیندی که منجر به ایجاد گنو/لینوکس می شد.

توزیع های لینوکس

در واقع، صحبت در مورد مجموعه ای از سیستم عامل ها به جای یک سیستم عامل دقیق تر است. آزادی تغییر و توزیع لینوکس منجر به ظهور توزیع های مختلف شده است. توزیع است نسخه ای از لینوکس که برای انواع مختلف کاربران و وظایف طراحی شده است. بنابراین، حتی اگر همه توزیع‌ها بر اساس هسته لینوکس باشند، اجزای دیگر در هر مورد متفاوت هستند: توزیع‌هایی برای استفاده خانگی، برای شرکت‌ها، برای سرورها، برای دستگاه‌های تلفن همراه، برای ساخت محصولات سمعی و بصری، برای کار در زمینه تحقیقاتی وجود دارد. برای ابرکامپیوترها… و فهرستی طولانی از نسخه های توسعه یافته برای انجام وظایف بسیار خاص.

اکثر این توزیع ها رایگان هستند، اما در برخی موارد نیاز به پرداخت هزینه خدمات اضافی برای شرکت ها مانند خدمات پشتیبانی فنی و سفارشی سازی است.

شخصی سازی یکی از ویژگی های برجسته لینوکس در کنار آن است امنیت مرحله در مقایسه با سایر سیستم عامل ها؛ معمولاً اصلاح هر گونه آسیب پذیری که ممکن است یک سیستم عامل داشته باشد آسان تر است زیرا جامعه بزرگی از توسعه دهندگان وجود دارند که به کد دسترسی دارند و می توانند آنها را راحت تر تشخیص دهند. را چند وظیفه ای گزینه ها و فرصت کار در چند کاربره حالت نیز از مزایای بزرگ این مجموعه از سیستم عامل ها است، در حالی که از معایب آن باید به سختی یادگیری استفاده از لینوکس و برخی نرم افزارها اشاره کرد. ناسازگاری ها.

لینوکس بخشی از “سطح A” در برنامه درسی Codelearn است و ماجراجویی خاص خود را در پلتفرم آنلاین دارد. دریابید روش Codelearn و بهترین فعالیت برنامه نویسی فوق برنامه را برای کودکان و نوجوانان تجربه کنید.