منو سایت

عوارض بیمه بیکاری چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
عوارض بیمه بیکاری چیست؟

بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی کاری خود با مشکلی به نام بیکاری مواجه شده اند. برای بسیاری، یافتن شغل و درخواست فرصت شغلی در یک شرکت زمان می برد و در این مدت مجبورند بدون درآمد زندگی کنند.

بیمه بیکاری یکی از مزایای کارمندان و کارگرانی است که بیکار شده اند و نوعی بیمه دولتی است که در صورت از دست دادن شغل و احراز شرایط به فرد بیکار ارائه می شود.

بیمه بیکاری چیست؟

همانطور که از نام این بیمه مشخص است این بیمه به افرادی تعلق می گیرد که بیکار هستند و بیکاری آنها به انتخاب آنها نیست و در حال حاضر آماده اشتغال و کار هستند. در قانون ذکر شده است که هر فردی که به دلایل مختلف از جمله بلایای طبیعی بیکار شود مشمول این بیمه شده و می تواند به عنوان بیکار موقت معرفی شود.

کسانی که به طور داوطلبانه شغل خود را ترک کرده یا به دلیل منصفانه اخراج شده اند، عموماً به طور موقت بیکار محسوب نمی شوند و واجد شرایط بیمه بیکاری نیستند. این موضوع و تشخیص نوع بیکاری افراد معمولاً بر عهده تیمی از کارشناسان اداره کار و سازمان تامین اجتماعی است که بررسی می‌کنند که آیا فرد بیکار واجد شرایط دریافت مقرری بیکاری است یا خیر.

هزینه بیمه بیکاری چقدر است؟

پیامدهای بیمه بیکاری

یکی از سوالات مهم در مورد بیمه بیکاری این است که “هزینه بیمه بیکاری چقدر است؟” برای پاسخ به این سوال باید به سراغ قوانین وزارت کار برویم و ببینیم قوانین در مورد میزان مقرری بیکاری چه می گویند.

محاسبه مقرری بیکاری بر اساس قوانین مصوب فرمول مشخصی دارد. میزان حق بیمه بیکاری طبق قانون 55 درصد متوسط ​​حقوق بیمه شده است. ضمناً در قانون آمده است که این مبلغ نباید کمتر از حداقل دستمزد افراد باشد و همچنین برای متاهلین به ازای هر نفر 10 درصد اضافه می شود.

بدین ترتیب با توجه به حداقل دستمزد شاغلان در سال 1401 که 4 میلیون و 179 هزار و 750 تومان است، میزان بیمه بیکاری نباید کمتر از این میزان باشد. این رقم مربوط به سال 1401 است و هر سال بسته به میزان حقوق مصوب تغییر می کند.

اما دریافت بیمه بیکاری شرط دیگری نیز دارد. طبق قوانین تعیین شده، فرد نباید بیش از 80 درصد حقوق خود را دریافت کند. به عنوان مثال، فردی در محل کار خود بیش از حداقل دستمزد دریافت می کرد، بنابراین بیمه بیکاری که فرد می توانست دریافت کند تا 80 درصد مبلغ دریافتی خواهد بود.

بیمه بیکاری چه کسانی را پوشش می دهد؟

بیمه بیکاری برای همه افراد بیکار وجود ندارد و برای دریافت این بیمه باید شرایطی را داشته باشید که در قانون مشخص شده است. به طور کلی افرادی که دارای شرایط زیر هستند مشمول بیمه کار هستند:

 • افرادی که برخلاف میل خود بیکار هستند.
 • افرادی که حداقل 6 ماه سابقه بیمه دارند.
 • افرادی که تابعیت کشورهای دیگر را دارند.
 • افرادی که بازنشسته هستند و بازنشسته نیستند.
 • افرادی که قرارداد کار یک ساله دارند.
 • افرادی که حق بیمه آنها یک سال پرداخت شده است.
 • صاحبان مشاغل و مشاغل آزاد که داوطلبانه بیمه نیستند.
 • فردی که به دلیل حوادثی مانند آتش سوزی، سیل یا زلزله بیکار شده است.
 • کارگران فصلی که در اواسط فصل اخراج شدند.
 • سربازی که قبل از سربازی کار می کرد و پس از اتمام خدمت سربازی، کارفرما از پذیرش او سرباز می زند.

افراد زیر مشمول بیمه بیکاری نیستند:

 • بازنشستگان و معلولان
 • فریلنسرها
 • اتباع خارجی
 • کسانی که بیمه اختیاری دارند

پیامدهای بیمه بیکاری

پیامدهای بیمه بیکاری

یکی از مهمترین دغدغه های دریافت بیمه بیکاری تاثیر آن بر سابقه بیمه افراد است. در این مورد لازم به ذکر است که دریافت بیمه بیکاری هیچ تاثیری در سابقه بیمه نخواهد داشت و مدت دریافت بیمه بیکاری جزء سابقه بیمه فرد محسوب می شود و در صورت اتمام آن می توانید روی مدت آن حساب کنید. آن را برای بازنشستگی می گیرد.

از مهم ترین پیامدهایی که بیمه بیکاری برای مردم دارد، می توان به صندوق بیمه و حضانت آن اشاره کرد. سازمان تامین اجتماعی موظف به پرداخت انعام و پاداش به بیمه شده در هنگام پرداخت بیمه بیکاری نمی باشد.

شاید آنچه بسیاری مهم ترین اثر بیمه بیکاری را بر بازنشستگی می دانند. در زیر به جنبه موثر بیمه بیکاری در دوران بازنشستگی و مزایای دریافت بیمه بیکاری برای بازنشستگی می پردازیم:

 • از آنجایی که میزان مستمری افراد بر اساس دو سال سابقه کار محاسبه می شود و ممکن است میزان دریافتی افراد بابت بیمه بیکاری کمتر از حقوق در دوران اشتغال به کار بیمه شده باشد، بنابراین دریافت بیمه بیکاری دارایی خواهد بود. تاثیر منفی بر حقوق بازنشستگی دارد و ممکن است رقم او کمتر از حد معمول باشد.

بنابراین برای اینکه مردم هنگام دریافت مستمری متضرر نشوند، توصیه بسیاری از متخصصان عدم استفاده از بیمه بیکاری در دو سال آخر اشتغال منتهی به بازنشستگی است. این امر در مورد افرادی که دستمزد شغلی آنها بیشتر از دستمزد بیمه بیکاری است صادق است.

عوارض بیمه بیکاری چیست؟ اولین بار در وبلاگ ایران استعداد. به نظر می رسد.