منو سایت

طبقه بندی زبان های برنامه نویسی

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

زبانهای برنامه نویسی سیستم‌های ارتباطی هستند که به برنامه‌نویسان اجازه می‌دهند تا دستورالعمل‌های خاصی را به ماشین‌ها و رایانه‌ها بدهند تا بتوانند اقدامات لازم برای دستیابی به اهداف معین را انجام دهند. از طریق زبان های برنامه نویسی، برنامه نویسان می توانند با استفاده از زبان خود (برنامه نویسی) با ماشین ها ارتباط برقرار کنند که از طریق آن می توانند بنویسند. دستورالعمل ها در قالب الگوریتم و به سیستم های کامپیوتری بگویید که می خواهند چه کاری انجام دهند.

چند هفته پیش با هم صحبت کردیم محبوب ترین زبان های برنامه نویسی امروزه ما همچنین متوجه شده‌ایم که برخی از این زبان‌ها حتی تکامل یافته‌ای از زبان‌هایی هستند که قبلاً ایجاد شده‌اند، بنابراین بسیار شبیه به یکدیگر هستند. از طرفی امسال هم صحبت کردیم اصولی که در اکثر زبان ها یافت می شودخواه خیلی شبیه هم باشند یا نه بنابراین، به دلیل وجود تعداد زیادی زبان برنامه نویسی مختلف، امروز می خواهیم نحوه طبقه بندی آنها را بر اساس معیارهای طبقه بندی مختلف توضیح دهیم.

طبقه بندی بر اساس سطح

یکی از راه‌های طبقه‌بندی زبان‌ها این است که سطح انتزاع آن‌ها را در نظر بگیریم، یعنی اینکه آیا آن‌ها کم و بیش شبیه نحوه ارتباط ماشین‌ها هستند یا خیر. می توانیم آنها را به سه گروه تقسیم کنیم:

  • زبان ماشین: این زبانی است که ماشین‌ها می‌توانند مستقیماً آن را بفهمند، زیرا فقط از صفر و یک (دودویی) استفاده می‌کند.
  • زبان های سطح پایین: اینها زبانهایی هستند که به نحوه ارتباط ماشینها بسیار نزدیک هستند اما به باینری نمی رسند. عیب این زبان ها این است که برای هر ماشینی خاص هستند. در این گروه مشخص ترین زبان است مونتاژ کننده
  • زبان های سطح بالا: زبان هایی هستند که به نحوه ارتباط افراد نزدیک ترند. آنها قابل حمل هستند و روند نوشتن، خواندن و اصلاح برنامه ها را تسهیل می کنند. Python و C ++ دو نمونه از زبان های سطح بالا هستند.

طبقه بندی پارادایم

روش دیگر طبقه بندی آنها بر اساس پارادایم های برنامه نویسی است که راه های مختلفی برای ساختاردهی و ترتیب اعمالی که یک برنامه باید انجام دهد را تعریف می کند. در این صورت می توان آنها را به دو نوع تقسیم کرد:

  • زبان های امری: iدر این نوع زبان، برنامه نویسان توالی عملیاتی را که یک برنامه برای حل یک مسئله باید انجام دهد، تعیین می کنند. پی اچ پی، جاوا یا پایتون نمونه هایی از زبان های امری هستند.
  • زبان های اعلامی: در این حالت، برنامه نویس نتیجه مورد نظر را تعیین می کند و زبان مسئول به دست آوردن آنچه برای دستیابی به آن نیاز است است. Prolog، Lisp و Haskell زبان های اعلانی هستند.

طبقه بندی بر اساس تالیف

سوم، ما همچنین می توانیم آنها را بر اساس کامپایل آنها طبقه بندی کنیم، که فرآیند کامپایل برنامه ها است تا ماشین ها بتوانند آنها را درک کنند. بر اساس این معیار دو نوع زبان وجود دارد:

  • زبان های تفسیر شده: وقتی ترجمه همزمان گوینده ای را انجام می دهند که به زبان دیگری صحبت می کند، کمی شبیه به یک مترجم انسانی عمل می کنند. برنامه در حین اجرا ترجمه می شود، یعنی همزمان با استفاده از آن – مفسر یک خط را می خواند، آن را ترجمه می کند و آن را اجرا می کند. جاوا اسکریپت و پی اچ پی نمونه هایی از زبان های تفسیر شده هستند.
  • زبان های کامپایل شده: آنها به عنوان یک مترجم انسانی عمل می کنند که یک اثر کامل را می گیرد و آن را به طور کامل ترجمه می کند. به جای انجام خط به خط، برنامه قبل از شروع به طور کامل به زبانی نزدیک به زبان ماشین ترجمه می شود و در نتیجه یک فایل شی تولید می شود. برنامه شی در هنگام اجرا استفاده می شود. جاوا و C ++ دو نمونه از زبان های کامپایل شده هستند.

طبقه بندی بر اساس هدف

در نهایت، این یک طبقه بندی با توجه به هدف هر زبان است. در این صورت آنها را به گروه های زیر تقسیم می کنیم:

  • جنسl-زبان های مقصد: زبان هایی هستند که برای حل بسیاری از مشکلات طراحی شده اند. جاوا و پایتون زبان های عمومی هستند.
  • زبان های دامنه خاص: آنها زبان هایی هستند که برای یک چیز خاص طراحی شده اند و استفاده از آنها خارج از محدوده آنها منطقی نیست. SQL یک زبان خاص است.

Codelearn به دانش آموزان کمک می کند تا هر چه بیشتر زبان های برنامه نویسی را یاد بگیرند، به همین دلیل است که مدرسه طراحی کرده است برنامه درسی دقیق که در یادگیری زبان ها و فناوری های مختلف از یک نظم منطقی پیروی می کند. تمرکز روی یک زبان منطقی نخواهد بود، زیرا تکنولوژی سریعتر در حال پیشرفت است و ما نمی دانیم که کودکان امروزی به چه زبان های برنامه نویسی در آینده نیاز خواهند داشت.

محبوب ترین زبان های امروزی ممکن است در چند سال آینده کاملاً منسوخ شوند، اما به شرطی که فرزندانمان را به یادگیری وادار کنیم. اصول برنامه نویسی و بیشتر زبان ها را درک کنند، می توانند به راحتی شباهت های بین زبان ها را بیابند و در آینده زبان های جدیدی یاد بگیرند. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید روش کد یادگیری و به ماجراجویی برنامه نویسی بپیوندید.