منو سایت

شرایط و قوانین مرخصی بدون حقوق

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
شرایط و قوانین مرخصی بدون حقوق

کارکنان در طول سال از مرخصی قانونی برخوردار هستند. با توجه به تعریف مرخصی که در مقاله در مورد انواع مرخصی در قانون کار به آن اشاره کردیم، به عبارت ساده مرخصی یکی از حقوقی است که هر کارمند و کارگری در روزهای غیرتعطیل باید کار را ترک کند. معمولاً در طول سال برای هر کارگری که طبق قانون می تواند در محل کار غیبت کند، روزهای مشخص و مقرری در نظر گرفته می شود. ما در قانون شش نوع مرخصی داریم که شامل مرخصی زایمان، مرخصی استحقاقی، استعلاجی، مرخصی ساعتی، ازدواج و فوت بستگان ردیف اول، مرخصی زایمان و مرخصی بدون حقوق است. مرخصی بدون حقوق یکی از مزایای شغلی است که بسیاری از جویندگان کار ممکن است در آگهی استخدام شرکت به دنبال آن باشند.

مرخصی بدون حقوق چیست؟

همانطور که اشاره کردیم، قانون کار انواع مختلفی از مرخصی را برای کارمندان پیش بینی کرده است. به عنوان مثال، طبق قانون، کارکنان هر ماه 2.5 روز مرخصی استحقاقی دارند. همچنین افراد می توانند در زمان بیماری از مرخصی استعلاجی استفاده کنند.

اما ماده 16 قانون کار صراحتاً مرخصی بدون حقوق را ذکر کرده است که مرخصی دیگری است که کارمندان دارند; اما دستمزد و مزایای کارکنان در این مدل مرخصی با سایر مرخصی ها مانند استحقاق مرخصی و مرخصی استعلاجی کمی متفاوت است. برای استفاده از مرخصی بدون حقوق کارمند درخواست خود را اعلام می کند و تنها با رضایت کارفرما امکان استفاده از آن وجود دارد. ضمناً حداکثر مدت این نوع مرخصی در طول مدت خدمت در هر شرکتی 2 سال می باشد. هنگام استفاده از این مدل مرخصی، قرارداد بین کارفرما و کارمند فسخ می شود و پس از پایان دوره، کارمند یا کارمند می توانند به کار خود بازگردند. مرخصی بدون حقوق معمولاً به دلایل ضروری مانند تحصیل، مسائل خانوادگی، سفرهای طولانی مدت و دوره های آزمایشی گرفته می شود.

چه مدت مجاز به مرخصی بدون حقوق است؟

قوانین خروج بدون پرداخت

در ماده 16 قانون کار علاوه بر زمان استفاده از مرخصی بدون حقوق، زمان مجاز برای استفاده از این نوع مرخصی مشخص شده است. طبق این ماده، کارمندان و کارگران می توانند در تمام مدت کار خود حداکثر ۲ سال از مرخصی بدون حقوق استفاده کنند و همچنین حداکثر استفاده مجاز از مرخصی بدون حقوق در یک سال کاری یک ماه است. البته در صورت اخذ مجوز تحصیل و تشکیل پرونده بدون حقوق این زمان قابل تمدید است که البته این امر منوط به توافق طرفین قرارداد است.

در نهایت برای استفاده از این نوع مرخصی باید با کارفرما به توافق رسید و همچنین پس از توافق باید توافق نامه کتبی و رسمی کارفرما را انجام دهید.

آیا مدت مرخصی بدون حقوق جزء سوابق شغلی محسوب می شود؟

در ماده 30 قانون مدیریت کارکنان دولت آمده است که مدت مرخصی بدون حقوق در سوابق استخدامی افراد لحاظ نمی شود. بنابراین سوابق استخدامی کارمندان و کارگران در زمان شروع مرخصی بدون حقوق معلق بوده و پس از انقضای این مدت روزهای کاری جزء سوابق استخدامی وی محسوب می شود.

آیا پس از اتمام مدت مرخصی بدون حقوق امکان بازگشت به کار وجود دارد؟

یکی از مهم ترین کارهایی که باید هنگام توافق با کارفرما در مورد مرخصی بدون حقوق انجام دهید این است که آن توافق را به صورت کتبی تنظیم کنید. قانون کار به صراحت بیان می کند که فرد می تواند پس از پایان مرخصی بدون حقوق و موظف به پذیرش کارفرما به کار خود بازگردد.

در صورتی که کارفرما از پذیرش آن امتناع ورزد، فرصتی برای کارگر و کارمند وجود دارد که از وی در محاکم صالحه شکایت کرده و حقوق خود را حفظ کنند. از طرفی در صورتی که کارگر یا کارمند پس از پایان مدت مرخصی بدون حقوق به محل کار مراجعه نکند، کارفرما می تواند علیه وی شکایت کند.

شرایط استفاده از مرخصی بدون حقوق

قوانین خروج بدون پرداخت

استفاده از این مرخصی مدل مانند هر مرخصی دیگری در قانون کار شرایط خاص خود را دارد. برای اینکه بتوانید از مرخصی بدون حقوق استفاده کنید، باید شرایط زیر را داشته باشید:

  • کارمندان و کارگران از تمام مرخصی استحقاقی خود استفاده کرده و سپس نسبت به درخواست مرخصی بدون حقوق اقدام می کنند. اگر مرخصی استحقاقی داشته است باید ابتدا آن را تکمیل کند و سپس برای مرخصی بدون حقوق اقدام کند.
  • مرخصی استعلاجی 4 ماهه کارمند و کارگر نیز به پایان رسیده است و علیرغم اینکه بیماری این فرد صعب العلاج تایید نشده است، با وجود بیماری قادر به ادامه کار نیست.
  • برای توافق با کارفرما، کارمند و کارگر باید دلایل و مدارک قانع کننده ای ارائه دهند.
  • کارمند یا کارگر باید درخواست خود را به طور رسمی به کارفرما اعلام کند و منتظر نظر مثبت یا منفی کارفرما باشد.

اگر تمام این شرایط را دارید، می توانید برای مرخصی بدون حقوق اقدام کنید.

عدم کار بعد از مرخصی

کارگران می توانند پس از مرخصی بدون حقوق خود به کار بازگردند. در صورتی که فرد تمایلی به ادامه کار نداشته باشد باید مدارک مربوط به ارائه استعفای خود را طی کرده و همچنین با کارفرما در این مورد موافقت کند. عدم حضور کارمند و کارگر پس از انقضای مرخصی بدون حقوق بدون دلیل موجه به منزله ترک کار و فسخ یک طرفه قرارداد کار می باشد و در اینجا کارفرما می تواند از کارمند شکایت کند. .

بنابراین برای جلوگیری از دردسر و شکایت علیه شما باید استعفای خود را ارائه دهید و به صورت کاملا رسمی شرکت را ترک کنید.

قوانین خروج بدون پرداخت

آخرین کلمه

در این مقاله به تعریف مرخصی بدون حقوق و شرایط آن پرداختیم. فقط در صورت موافقت کارفرما می توانید از این مدل مرخصی استفاده کنید. ضمناً کارفرما موظف است پس از پایان مرخصی شما را بپذیرد و شما نیز باید به محل کار خود مراجعه کنید زیرا غیبت شما ترک کار محسوب می شود و کارفرما می تواند از شما شکایت کند.

شرایط و ضوابط مرخصی بدون حقوق ابتدا در وبلاگ ایران تلنت نوشته شد. به نظر می رسد.