منو سایت

روزهای سرد و زمستانی تجارت ایرانی

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
روزهای سرد و زمستانی تجارت ایرانی

کسب و کارهای ایرانی در روزها و ماه های اخیر با چالش های جدیدی مواجه شده اند. از این رو ایران تلنت نظرسنجی را از بین مدیران و کارشناسان در ایران انجام داد و به منظور تبادل تجربیات و اطلاع رسانی به کسب و کارها، اقدامات و استراتژی های برنامه ریزی شده اتخاذ شده در صنایع مختلف را بررسی کرد. این نظرسنجی بین تعدادی از مدیران عامل، مدیران میانی و کارشناسان ارشد مشاغل مختلف انجام شد.

قطعی اینترنت مشکل اصلی کسب و کار است

آخرین وضعیت کسب و کار

نتایج نشان می‌دهد در ماه‌های اخیر 31 درصد از کسب‌وکارها تحت تأثیر «مشکلات مربوط به قطع و قطع اینترنت»، 20 درصد از جو روانی حاکم بر جامعه، 17 درصد از کاهش تقاضا برای محصولات/خدمات و 16 نفر متاثر شده‌اند. درصد کاهش بهره وری کارکنان.

تاثیر هر یک از عوامل بر صنایع

آخرین وضعیت کسب و کار

هر یک از این عوامل تأثیر کمتر یا بیشتر بر هر صنعت داشته است. در بررسی صنایع مختلف، به عنوان مثال در صنعت ساختمان، کسب و کارها تقاضای محصولات و خدمات خود را 29 درصد کاهش داده اند و دانشگاه ها 30 درصد تحت تأثیر جو روانی حاکم بر جامعه هستند.

استراتژی های شرکت برای مدیریت کارکنان

آخرین وضعیت کسب و کار

نتایج نشان می‌دهد که استراتژی‌های شرکت‌ها برای مدیریت کارکنان در شرایط فعلی 23 درصد «تشویق کارکنان به تمرکز بر امور جاری شرکت» و 22 درصد «انعطاف‌پذیری برای مرخصی بیشتر» و 17 درصد «ایجاد آگاهی از نقش افراد» و 14 است. % “ برای کارمندان امکان کار از راه دور وجود دارد. «تغییر ساعت کاری» 11 درصد و «توقف چند روزه یک شرکت» 4 درصد دیگر اقدامات برنامه ریزی شده توسط کسب و کارها در ایران را به خود اختصاص داده است.

در گزینه موارد دیگر، برخی موارد زیر را ذکر کردند:

 • “شفقت و همدلی با مردم”
 • “روشنگری منطقی برای کارکنان”
 • “تعویق کار تا بهبود شرایط موجود”
 • «منع انجام گفتگوهای سیاسی در سازمان و عدم برگزاری جشن و مراسم»
 • “جلسات پرسش و پاسخ در یک محیط شرکتی”
 • “تغییر موقعیت در تیم های کاری و پروژه ای”

اقدامات برنامه ریزی شده توسط کسب و کار

آخرین وضعیت کسب و کار

نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که 32 درصد از اقدامات برنامه‌ریزی‌شده توسط کسب‌وکارها «پیدا کردن راه‌حل‌های جایگزین برای اختلالات و قطعی اینترنت»، 24 درصد بررسی تداوم فعال کسب‌وکار و 14 درصد «توقف استخدام» بوده است. همچنین 12 درصد اقدام خاصی انجام نداده اند و 9 درصد نیز تصمیم به کاهش کار گرفته اند.

گزینه سایر موارد نیز به این موارد اشاره می کند:

 • “استفاده از بسترهای ارتباطی درون سازمانی”
 • توسعه زیرساخت ها و برنامه ریزی برای استقلال از شرایط سیاسی ایران
 • “برنامه تاسیس شعبه و انتقال بخشی از کسب و کار به خارج از ایران”
 • «تعریف خدمات جدید با توجه به شرایط و تغییر استراتژی سازمان»
 • “جذب مشتری از پلتفرم های جدید و متفاوت”
 • “توسعه فعالیت ها و بازارها”
 • “محصولات جدید”

برنامه صنایع مختلف با توجه به شرایط فعلی

آخرین وضعیت کسب و کار

در بررسی صنایع مختلف، 30 درصد از برنامه ریزی های اتخاذ شده در صنعت FMCG، بررسی تداوم کسب و کار است. همچنین صنعت ساختمان با 18 درصد بیشترین میزان تعدیل را نسبت به سایر صنایع دارد.

دلیل توقف استخدام

آخرین وضعیت کسب و کار

در ادامه این گزارش دلیل تعلیق استخدام در بازرگانی که عبارت است از عدم اطمینان از وضعیت کسب و کار در ماه های آینده از 41 درصد، «وضعیت اینترنت» از 23 درصد و «عدم تمرکز بر موضوع استخدام های ناشی از کار» بررسی شده است. اولویت بندی سایر موضوعات با 23 درصد و «کاهش دریافت رزومه به دلیل شرایط قبلی» 12 درصد از دلایل اصلی این امر بوده است.

تاثیر رویدادهای اخیر در کدام بخش مشهودتر است؟

آخرین وضعیت کسب و کار

در این نظرسنجی همچنین از مردم پرسیده شد که آیا تاثیر اتفاقات اخیر در کدام بخش مشهودتر است؟ 31 درصد از حاضران به «ترس، ناامیدی و افسردگی جامعه جوان» و 22 درصد «بحران مالی مشاغل کوچک و خانگی» اشاره کردند. 17 درصد مردم نیز «افزایش مهاجرت نخبگان و تضعیف دهک پایین درآمدی» را مهم ترین تاثیر اتفاقات اخیر بر کسب و کار می دانند. به عنوان یکی از تاثیرات اصلی وضعیت فعلی، «تعدیل نیروی کار و افزایش 11 درصدی بیکاری در کشور» معرفی شده است.

بحران اشتغال در کدام مشاغل بیشتر است؟

آخرین وضعیت کسب و کار

این گزارش بیان می کند که رویدادهای اخیر حداقل 25 درصد بر 95 درصد شرکت ها تأثیر گذاشته است. بیشترین ضرر در ماه های گذشته مربوط به گروه حرفه ای «طراحی و گرافیک» با کاهش 43 درصدی شاغلان بوده است. جالب اینجاست که گروه های شغلی محبوبی مانند برنامه نویسی و بازاریابی نیز با کاهش قابل توجهی از مشاغل مواجه هستند. پس از طراحان گرافیک، بیشترین بحران اشتغال در حوزه تحلیل با 36 درصد افت تقاضا، فعالیت های اداری و اداری با 32 درصد، بازاریابی و تبلیغات با 29 درصد، حسابداری و حسابرسی با 25 درصد، داروسازی با 24 درصد است.

کاهش اشتغال در صنایع مختلف

آخرین وضعیت کسب و کار

بیشترین کاهش اشتغال در صنایع مربوط به شرکت های «رسانه و نشر» است. «نیروگاه‌ها»، «فروشگاه‌ها»، «بیمارستان‌ها» و «شرکت‌های ساختمانی» نیز به میزان قابل توجهی جذب نیرو را کاهش داده‌اند:

کاهش اشتغال در سطوح مختلف سازمانی

به طور کلی، این روزها استخدام متخصص 26 درصد کاهش یافته است. استخدام های مدیریتی نیز 19 درصد کاهش یافت.

کسب و کارهای کوچک آسیب اصلی را متحمل شدند

کاهش اشتغال در شرکت های مختلف در مواجهه با اتفاقات اخیر بیشتر معطوف به شرکت های کوچک بوده است. بنابراین شرکت هایی با کمتر از 50 کارمند، اشتغال را 30 درصد کاهش داده اند. این عدد برای شرکت های متوسط ​​(شرکت های 50 تا 500 کارمند) به منفی 23 درصد و برای شرکت های بزرگ (شرکت های بیش از 1000 کارمند) به منفی 12 درصد می رسد.

گزارش تحلیلی ایران تلنت از بازار کار در ایران

آخرین وضعیت کسب و کار

ایران تلنت گزارش های اقتصادی خود از وضعیت بازار کار در ایران را به صورت رایگان در اختیار افراد و شرکت ها قرار داده است تا بر اساس این گزارش های آماری و تحلیلی، استراتژی های مناسب سازمان خود را اتخاذ کنند.

روزهای سرد و زمستانی تجارت ایرانی اولین بار در وبلاگ استعدادهای درخشان ایران نوشته شد. به نظر می رسد.