منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • رفتار سمی در محل کار و نحوه برخورد با آن

رفتار سمی در محل کار و نحوه برخورد با آن

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
رفتار سمی در محل کار و نحوه برخورد با آن

همانقدر که فرهنگ سازمانی و توجه به آن بسیار مهم است، سازمان ها باید به سمی بودن رفتار افراد سازمان نیز توجه داشته باشند و از آن غافل نشوند. در واقع، یک محل کار سمی یکی از بزرگترین مشکلات در تجارت است و بسیاری از سازمان ها آن را نادیده می گیرند زیرا فکر می کنند پرداختن به آن تفاوتی ایجاد نمی کند.

چه چیزی باعث ایجاد یک محل کار سمی می شود؟ بسیاری از محققان این موضوع را مطالعه کرده اند و این چهار عامل را به عنوان مهم ترین عوامل مسموم کردن محل کار شناسایی کرده اند: طرد شدن، بی ادبی، قلدری و آزار و اذیت.

عناصری که محیط کار سمی را تعریف می کنند و باعث ایجاد آن می شوند

حتی اگر برخی افراد به بیهودگی شناسایی رفتارهای سمی در سازمان اعتقاد داشته باشند، واحد منابع انسانی در هر سازمانی مسئول رسیدگی به این رفتارها و شناسایی آنها است. در زیر در مورد این چهار رفتار منفی و چرایی و نحوه برخورد با آنها صحبت خواهیم کرد.

طرد شدن

رفتار سمی در محل کار

طرد شدن در محل کار به معنای رها شدن توسط همکاران خود در شرکت یا به طور کلی نادیده گرفته شدن است. این رد ممکن است به معنای واقعی کلمه از سوی همکاران نبوده باشد، و شما فقط ممکن است فرض کنید که آنها سعی دارند شما را نادیده بگیرند. به عنوان مثال، اعضای تیم قصد دارند روز چهارشنبه بعد از کار به یک کافی شاپ بروند و به شما اطلاع نمی دهند. دلیل اینکه آنها این کار را کردند واقعاً شما را رد کردند یا به قول شما که می خواهید بعد از کار به خانه برگردید قبول کردند؟ اگر مورد دوم است، به گفته همکاران دعوت نکردن شما به این مراسم نوعی دوستی و احترام است.

در این مورد، تشخیص رد بسیار دشوار است. به هر حال، اگر بگویید «همکارانم مرا طرد می‌کنند»، ممکن است پاسخ دهند: «نه، ما مطمئناً قصد نداشتیم. ما فکر می کردیم که شما علاقه ای به بیرون رفتن بعد از کار ندارید.”

در سال های اخیر بیش از 70 درصد افراد گفته اند که در محل کار رد شده اند و این مشکل کوچکی نیست.

این تیم منابع انسانی است که باید وارد عمل شود و با این مشکل مقابله کند. شما می توانید از طریق رویدادها و فعالیت های تیم سازی به اعضای تیم کمک کنید تا یکدیگر را بشناسند. همچنین می‌توانید از مدیران بخواهید تا دسته‌هایی را که در بخش تشکیل می‌شوند مشاهده کنند، که به شما کمک می‌کند با احساس طرد شدن کارمند قبل از وقوع آن مقابله کنید.

بی ادبی

در حالی که احساس طرد شدن می تواند سوء تفاهم باشد و اغلب اتفاق می افتد، بی ادبی یک رفتار عمدی است. بی ادبی باعث ایجاد جو منفی در سازمان و تیم می شود و حتی در مواردی فرد به دنبال انتقام گرفتن، آسیب رساندن و زیر سوال بردن تمام تلاش ها و فعالیت های طرف مقابل است.

نادانی برای هر کسب و کاری بد است. اعضای تیم منابع انسانی می توانند به شرکت کمک کنند تا عدم وجود هرگونه بی ادبی را در فرهنگ سازمانی القا کند. توصیه کارشناسان این است که مدیران ابتدا باید به مدیریت رفتار خود نگاه کنند. شما نمی توانید سر دیگران فریاد بزنید و آنها را مجبور کنید که سر شما فریاد نزنند. منابع انسانی باید این رفتار را هم برای کارکنان و هم برای مدیران مدل کند.

منابع انسانی باید به مدیران بازخورد بدهد و مدیران باید یاد بگیرند که خودشان بازخورد بخواهند. آگاه ساختن مردم از اینکه چگونه رفتارشان بر دیگران تأثیر می گذارد نیز می تواند به بازگرداندن ادب به محیط کار کمک کند. مهمتر از همه، شما باید اساس استخدام در سازمان خود را “از ادب” بسازید. اگر به دنبال افرادی هستید که در فرآیند استخدام رفتار صحیح، مؤدبانه و محترمانه داشته باشند، می توانید فرهنگ سازمانی خود را تغییر دهید. فقط باید مطمئن شوید فردی که برای استخدام انتخاب می کنید رفتارهای سمی نداشته باشد.

رفتار سمی در محل کار

قلدری

ممکن است فکر کنید که قلدری فقط یک آزار جنسی است، اما این رفتار سمی در سازمان ها می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. آزار سازمانی به این معناست که فردی به دلیل نژاد، جنسیت، مذهب، سن، هویت جنسی یا بارداری، شخص دیگری را مورد آزار و اذیت قرار می دهد.

این نوع رفتار علاوه بر تضعیف روحیه افراد، شرکت را در معرض خطرات قانونی نیز قرار می دهد. در سال‌های اخیر شاهد شکایت برخی شرکت‌ها در مورد آزار رفتاری بوده‌ایم و این می‌تواند فرهنگ و برند یک شرکت را به‌طور جدی تضعیف کند.

بخش منابع انسانی باید در مورد این آزار و اذیت ها بسیار سخت گیر باشد و از شرکت در برابر مشکلات احتمالی محافظت کند. تیم منابع انسانی با ایجاد خط مشی ها، آموزش کارکنان و بررسی همه اتهامات، می تواند آزار و اذیت کارکنان و خطرات احتمالی برای شرکت ها را کاهش دهد.

قلدری

سه رفتار سمی که در بالا توضیح دادیم می تواند در نتیجه سوء استفاده افراد رخ دهد. قلدری شامل «انتقاد، اتهام، انزوای اجتماعی، تحقیر، شوخی و نظارت بیش از حد یک کارمند» است و محدود به رفتار مدیران نیست و همکاران نیز این رفتار را به سایر اعضای تیم خود نشان می دهند.

رفتار سمی در محل کار

چگونه رفتار سمی را در محل کار از بین ببریم؟

با توجه به توضیحاتی که در بالا ارائه کردیم، متوجه شدیم که رفتار سمی باید در اسرع وقت از سازمان حذف شود. با کمک راه حل هایی که در زیر اعلام می کنیم، می توانید رفتار سمی و فرهنگ سازمانی سمی را در شرکت خود حذف کنید.

به قلدرها نشان دهید که رفتارشان ناخوشایند است

در مورد رفتار بد قلدرها با فرد قلدر در سازمان صحبت کنید. اگر با فردی که در سازمان قلدری می کند صحبت نکنید و او را در جریان رفتارش قرار ندهید، مطمئن باشید که رفتار زشت او ادامه خواهد داشت.

گزارش تخلفات به منابع انسانی

اگر یک بخش منابع انسانی در سازمان خود دارید، رفتار سمی را به آن بخش گزارش دهید. اگر بخش منابع انسانی ندارید، می توانید گزارش هایی را با مدیر یا رئیس خود ارسال کنید و آنها را از محیط سمی شرکت مطلع کنید.

رفتارها را مستند کنید

اسامی افراد، شاهدان، تاریخ رفتار سمی توسط کارمند یا مدیر و شرح دقیق آنچه اتفاق افتاده را در جایی مستند کنید. این اسناد می توانند به شما در مدیریت بهتر منابع انسانی کمک کنند.

یک متحد پیدا کنید

شما مجبور نیستید به تنهایی با این رفتارهای سمی کنار بیایید. یک مدیر روابط کارمند یا بازرس شرکت می تواند به شما در مقابله با این رفتارها کمک کند.

به دنبال کمک روانشناختی در سازمان باشید

بروز رفتار سمی در هر سازمانی می تواند ناشی از عدم سلامت روحی و جسمی کارکنان باشد و حتی به سلامت روحی و جسمی سایر کارکنان آسیب برساند. بنابراین، باید از پشتیبان‌های سلامت روان روانی و پزشکی در داخل سازمان کمک بگیرید.

آخرین کلمه

رفتار مسموم و نادرست برخی از کارکنان در سازمان می تواند برای کارکنان و حتی سازمان مشکلاتی ایجاد کند. حتماً مراقب علائم رفتار سمی در سازمان خود باشید و اقدامات مناسبی را برای کاهش جو سمی در محل کار خود انجام دهید.

  • بیشتر بخوانید: چیزهایی که در محل کار نباید گفت

مقاله رفتار سمی در محیط کار و نحوه برخورد با آن اولین بار در وبلاگ ایران تلنت منتشر شد. به نظر می رسد.