منو سایت

رزبری پای چیست و چه کاربردی دارد؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

آ رزبری پای یک کامپیوتر کوچک است که از نظر اندازه مشابه است آردوینو برد مدار و اغلب توسط سازندگان برای ساخت وسایل الکترونیکی استفاده می شود. با این حال، حتی اگر از نظر ظاهری شبیه به هم به نظر برسند، این دو ابزار یکسان نیستند: Raspberry Pi ابزاری بسیار قدرتمندتر از آردوینو است و می توان از آن برای ایجاد پروژه های پیچیده تر استفاده کرد، زیرا یک میکرو کامپیوتر است و مانند همه رایانه ها نیاز به یک سیستم عامل برای عملکرد. و به لطف این سیستم عامل، ما می‌توانیم از برد به‌گونه‌ای استفاده کنیم که گویی یک رایانه رومیزی است، در حالی که بردهای آردوینو می‌توانند مستقیماً آنچه را که قبلاً با استفاده از رایانه برنامه‌نویسی کرده بودیم، اجرا کنند، زیرا برد قابل برنامه‌ریزی است، اما رایانه نیست.

تاسیس در سال 2012 توسط بنیاد رزبری پای Raspberry Pi به عنوان یک رایانه ارزان قیمت با هدف نزدیک کردن رایانه ها به همه، سیستم عامل متن باز خود را دارد. راسپبینکه بر اساس توزیعی از گنو/لینوکس به نام دبیان با این حال، سایر سیستم عامل های سازگار را می توان بسته به استفاده از آنها نصب کرد، به همان روشی که ما یک یا آن مدل برد را با در نظر گرفتن محدودیت های هر کدام و نیازهای خود به عنوان سازنده انتخاب می کنیم.

از این نظر، Raspberry Pi می تواند به طور مستقیم به عنوان یک استفاده شود کامپیوتر خانگی، اگر یکی از مدل های رم 4 یا 8 گیگابایتی را انتخاب کنیم تا بتوانیم مانند رایانه رومیزی مطالعه یا کار کنیم. به عنوان پایه ای برای ساختن پروژه های اتوماسیون خانگی، آیا برای کنترل روشنایی، گرمایش یا پرده ها. برای ایجاد سیستم های نظارت تصویری و امنیتی یا ساخت پروژه های دیگر با هدف سرگرم کننده ما، مانند یک کنسول ویدئویی یکپارچهسازی با سیستمعامل برای پخش برخی از آثار کلاسیک.

برای اینکه این کامپیوتر تا حد امکان مقرون به صرفه باشد و به اندازه کافی انعطاف پذیر باشد که بتوان آن را اصلاح کرد، برد شامل یک کیس نیست و این کار را آسان می کند. ادغام آن در هر پروژهیا یک هارد دیسک (گزینه ای برای قرار دادن کارت microSD برای نصب سیستم عامل وجود دارد که می تواند به عنوان هارد دیسک نیز استفاده شود) و یا هر وسیله جانبی، بنابراین برای اینکه بتوانیم شارژ کنیم باید منبع تغذیه را نیز بخریم. آن و در صورت نیاز به آنها، صفحه نمایش، ماوس و صفحه کلیدی که می خواهیم استفاده کنیم، در میان سایر لوازم جانبی سازگار.

اگرچه اشاره کردیم که می توان از آن به عنوان یک کامپیوتر رومیزی استفاده کرد، این است آهسته. تدریجی کامپیوتربنابراین محدودیت‌هایی وجود دارد و به ما اجازه نمی‌دهد برای مثال با برنامه‌های ویرایش ویدیو کار کنیم یا بازی‌های ویدیویی فعلی را اجرا کنیم، اما مزایای بسیاری به عنوان آموزشی ابزار. در واقع، Raspberry Pi در ابتدا به عنوان ابزاری برای ترویج یادگیری برنامه نویسی، رباتیک و الکترونیک در مدارس ایجاد شد. با کمی تمایل به آزمایش و کمی خلاقیت، این به ما امکان می‌دهد پروژه‌های مختلف زیادی بسازیم و این رشته‌ها را در طول مسیر یاد بگیریم.