منو سایت

راهنمای حقوق خالص و ناخالص

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
راهنمای حقوق خالص و ناخالص

حقوق و دستمزد ویژگی ها و مزایا و معایب خاصی دارد که اکثر شرکت ها از آن برای پرداخت حقوق استفاده می کنند. یکی از مهمترین کلمات در واژگان حقوق و دستمزد، مبحث خالص و ناخالص است که در این مقاله قصد داریم در مورد این مفهوم در حسابداری و مالی صحبت کنیم. ابتدا اجازه دهید در مورد هر یک از این مفاهیم به طور جداگانه صحبت کنیم و سپس به تفاوت آنها خواهیم پرداخت.

حقوق ناخالص چیست؟

حقوق و دستمزد کارمندان بعد از فیلترها به عددی تمیز می رسد که به آن حقوق نهایی می گویند. اصطلاح ناخالص به درآمدی اطلاق می شود که چیزی از آن کم نمی شود و پس از عبور از چندین فیلتر به دست کارگران می رسد.

این بدان معناست که حقوق بگیر حقوق ناخالص را قبل از کسر قانونی مانند مالیات، بیمه و موارد دیگر دریافت می کند.

مثلاً فردی که ساعتی 5000 تومان حقوق می گیرد و 30 ساعت کار می کند، دستمزد ناخالص او 150 هزار تومان می شود. کسورات قانونی که باعث کسر حقوق و دستمزد می شود شامل موارد زیر است:

  • کسر مالیات بر درآمد کل که این بند برای دستمزدهای بالای 3 میلیون تومان در ماه اعمال می شود (البته برخی از شرکت ها دستمزد را به وزارت کار پرداخت می کنند و بنابراین مالیاتی از دستمزد کسر نمی کنند)
  • کسر حق بیمه ماهانه تامین اجتماعی
  • کسر حق بیمه اضافی کارمند برای خود و اعضای خانواده
  • کسر مبلغ برای استفاده از برخی مزایا و امکانات رفاهی داخل شرکت
  • کسر جریمه برای ورود و خروج دیرهنگام
  • کمک به کسر یا پرداخت وام
  • کسر مبلغی برای وجوه کارمند

حقوق ناخالص چیست؟

حقوق خالص چیست؟

خالص حقوق مبلغی است که کارمند و کارگر پس از کسر دریافت می کنند و همان عددی است که در مبلغ دریافتی کارمند و در فیش حقوقی درج می شود. فیش حقوقی کارکنان معمولاً شامل عناصر مشترکی است که ممکن است به شرح زیر باشد.

حقوق خالص

این رقم مبلغی است که کارگر یا کارمند از کارفرما دریافت می کند و پس از کسر برخی اقلام از حقوق ناخالص به دست می آید و معمولا در فیش حقوقی قسمتی با این نام وجود دارد.

حقوق و دستمزد ناخالص

شامل حقوق مستمر برای هر ماه، پاداش و مزایای پولی و غیر پولی است که می تواند به طور مستمر و دوره ای به کارمند پرداخت شود. این مبلغ در فیش حقوقی کارمند به وضوح درج شده است.

حقوق مشمول مالیات

در این قسمت از فیش حقوقی مبلغی که پس از محاسبه مالیات بر درآمد از حقوق به دست می آید قرار می گیرد.

منها کردن

این قسمت کسر حقوق و دستمزد شامل مواردی مانند مالیات، اقساط وام بانکی، حق عضویت صندوق و مواردی از این دست، انواع بیمه، جرایم دیرکرد و سایر جرایم می باشد. تعدادی ستون در فیش حقوقی برای قرار دادن این موارد ارائه شده است.

حق بیمه کارفرما و کارمند

این قسمت از فیش حقوقی نشان دهنده حق بیمه تامین اجتماعی کارمند و کارفرما است.

راهنمای حقوق خالص و ناخالص اولین بار در وبلاگ استعدادهای درخشان ایران نوشته شد. به نظر می رسد.