منو سایت

دوره MBA مدیریت در دانشگاه های ایران

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
دوره MBA مدیریت در دانشگاه های ایران

برای بسیاری از متخصصان، گرفتن MBA یک گام منطقی برای پیشرفت شغلی به نظر می رسد. مزایای کسب مدرک MBA، صرف نظر از صنعت یا زمینه حرفه ای که در آن کار می کنید، بسیار زیاد است. برای کسانی که قصد دارند در مدیریت کار کنند، هدفشان کار با موسسات مالی است یا آرزوهای کارآفرینی دارند، MBA ممکن است بهترین گزینه باشد و به آنها کمک کند تا مهارت های رهبری را برای موفقیت در این زمینه ها به دست آورند. حتی برخی از شرکت ها در هنگام استخدام مدیر به دنبال فردی هستند که این مدرک را کسب کرده باشد زیرا می توانند به مهارت های مدیریتی او تکیه کنند.

ثبت نام در دوره های MBA نشان دهنده تعهد به یادگیری، بهبود و به کارگیری مهارت هایی است که در نهایت راه موفقیت را هموار می کند. علاوه بر این، متخصصان MBA نسبت به خود و دانش خود اطمینان بیشتری دارند. اینها تنها تعدادی از مزایای کسب مدرک MBA هستند. از دیگر مزایای کسب این مدرک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اطلاعات بیشتر در مورد بازار جهانی
  • مهارت های ارتباطی را بهبود بخشید
  • گسترش شبکه حرفه ای
  • افزایش فرصت های شغلی
  • مهارت های مدیریت زمان را بهبود بخشید

با توجه به مزایا و علاقه زیاد افراد زیادی به این رشته، بسیاری از دانشگاه های ایران دوره های MBA یا مدیریت بازرگانی را برای اخذ مدرک ارائه می کنند.

بهترین دانشگاه MBA ایران

دوره MBA در دانشگاه های ایران مقطع کارشناسی ارشد پیوسته می باشد. در این دوره دانشجویان با اصول مدیریت و همچنین دانش روز مدیریت در زمینه های مختلف آشنا می شوند و می توانند از دانش خود در پیشرفت شغلی استفاده کنند. طول دوره MBA در دانشگاه های ایران حداقل 2 و حداکثر 3 سال می باشد که تقریبا می توان آن را برابر با مقطع کارشناسی ارشد دانست. اما تفاوت اصلی بین دوره MBA و دوره کارشناسی ارشد در تعداد واحدها است. در مقطع کارشناسی ارشد تعداد واحدها 36 واحد و در رشته مدیریت بازرگانی 56 واحد اخذ می شود. بنابراین، دوره مدیریت بازرگانی شامل 4 ترم است که در هر ترم 14 واحد تحصیلی توسط دانشجو تکمیل می شود.

با توجه به اینکه رشته MBA نسبتا سخت است و نیاز به تلاش زیادی دارد، بنابراین دانشجویانی که این رشته را در دانشگاه های ایران انتخاب می کنند باید استعداد داشته باشند و زمان زیادی را صرف مطالعه و یادگیری کنند. اما بهترین دانشگاه های ایران برای MBA کدامند؟

دانشگاه صنعتی شریف

MBA در دانشگاه های ایران

دانشگاه شریف جزو اولین دانشگاه های ایران است که رشته MBA را در ایران معرفی کرده است. در حال حاضر این دانشگاه ۷۲ نفر را برای این رشته می پذیرد و از بین رتبه های برتر آزمون کارشناسی ارشد انتخاب می کند.

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

دانشگاه امیرکبیر نیز جزو برترین دانشگاه های ایران در رشته MBA است که از سال 1389 این رشته را به رشته های خود اضافه کرده است.این رشته در دانشکده مدیریت، علم و صنعت دانشگاه امیرکبیر تدریس و ارائه می شود و 48 دانشجو در نظر گرفته شده است. او از آنجایی که این دانشگاه یکی از بهترین دوره های MBA در ایران را ارائه می دهد و دانشجویان در این دوره با تمام جنبه های کسب و کار آشنا می شوند، برای بسیاری مقصدی برای اخذ مدرک مدیریت بازرگانی محسوب می شود و این افراد جزو بهترین ها در آزمون پذیرش هستند.

دانشگاه تهران

دانشگاه تهران نیز یکی از ارائه دهندگان رشته مدیریت بازرگانی در ایران است و این دوره را در دانشکده مدیریت خود برگزار می کند. این رشته برای اولین بار در سال 1391 توسط دانشگاه تهران ارائه شد و از آن زمان تاکنون بهترین متقاضیان این دوره را می پذیرد. ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته تخصصی و در این دانشگاه 22 نفر می باشد.

دانشگاه الزهرا

دانشگاه الزهرا از سال 90 جزو دانشگاه هایی بوده که فقط برای بانوان اقدام به ارائه مدرک MBA کرده است. این رشته در دانشکده علوم اجتماعی و اقتصادی دانشگاه الزهرا ارائه می شود و برای آن دانشجو می پذیرد. ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته تخصصی و در این دانشگاه 11 نفر می باشد.

دانشگاه چارسمی

دانشگاه خوارزمی یکی از بهترین دانشگاه های ایران در رشته MBA است و از سال 1398 پذیرش دانشجو برای این رشته را آغاز کرده است.دانشگاه خوارزمی این رشته را در رشته های مختلف از جمله بازاریابی و مالی ارائه می دهد. ظرفیت پذیرش دانشجو در این رشته و در این دانشگاه 48 نفر می باشد.

دانشگاه علامه طباطبایی

MBA در دانشگاه های ایران

دانشگاه علامه طباطبایی دوره های MBA رایگان را در دانشکده مدیریت و حسابداری خود برگزار کرد و پس از مدتی اقدام به جذب دانشجو در این رشته از طریق کنکور کرد. این دانشگاه یکی از قدیمی ترین و معروف ترین دانشگاه های ایران در زمینه مدیریت و حسابداری محسوب می شود و در زمینه مدیریت بازرگانی حرف های زیادی برای گفتن دارد. ظرفیت پذیرش دانشجو در این رشته و در این دانشگاه 76 نفر می باشد.

شرایط پذیرش MBA

برای قبولی در رشته MBA در بهترین دانشگاه های ایران باید رتبه خوبی در کنکور کسب کنید. برای این کار باید مدرک لیسانس داشته باشید. علاوه بر این، اکثر دوره های MBA به 1-2 سال سابقه کار نیاز دارند و با میزان سابقه کار، نمره دانشجو افزایش می یابد. رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی نیز تاثیر مستقیمی بر پذیرش دانشجو دارد و به عنوان مثال فردی با مدرک مدیریت مالی شانس بیشتری برای قبولی در آن رشته نسبت به متقاضی با مدرک هنر دارد.

یکی از فاکتورهای مهم برای قبولی رتبه متقاضی در کنکور است. در جدول زیر نمونه قبولی دروس ارشد ضریب 1 مربوط به رشته مدیریت بازرگانی (MBA) در بهترین دانشگاه های ایران در این رشته را قرار داده ایم:

رتبه بندی و پذیرش کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA) 1400-99

منطقه و محل پذیرش

نرخ پذیرش

مدیریت بازرگانی – بازاریابی دانشگاه صنعتی شریف – روزانه18
مدیریت بازرگانی – بازاریابی، دانشگاه تهران – مجله روز53
مدیریت بازرگانی – بازاریابی – روزانه دانشگاه صنعتی امیرکبیر77
مدیریت بازرگانی – فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر – نوبت دوم121
مدیریت بازرگانی دانشگاه علامه طباطبایی – راهبرد – نوبت دوم181
مدیریت بازرگانی دانشگاه خوارزمی – عملیات و زنجیره تامین – روزانه279
دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی مدیریت بازرگانی – بازاریابی – نوبت دوم328

 

ارسال شده توسط مدیریت MBA در دانشگاه های ایران ابتدا در وبلاگ استعدادهای درخشان ایران. به نظر می رسد.