دنیای بیش از حد متصل: اینترنت اشیا چیست؟

که در اینترنت اشیا (IoT) شبکه ای از اشیاء فیزیکی است که به اینترنت متصل هستند و همچنین می توانند به یکدیگر متصل شوند. این اشیاء روزمره می توانند با یکدیگر ارتباط و تعامل داشته باشند، یعنی امکان انتقال و پردازش داده ها، با یا بدون دخالت انسان را فراهم کنند. این اصطلاح اولین بار در سال 1999 استفاده شد و اکنون یکی از ارکان اصلی اینترنت اشیا است. انقلاب صنعتی چهارمهمراه با فناوری های دیگری مانند هوش مصنوعی، داده های بزرگ یا یادگیری ماشینی.

به این ترتیب، اینترنت اشیا شامل دستگاه ها، حسگرها، شبکه ها، داده ها، ماشین ها و تمامی تعاملاتی است که بین آنها صورت می گیرد. هر یک از این عناصر نقش متفاوتی دارند، اما هدف نهایی اینترنت اشیا است برای تجزیه و تحلیل داده های جمع آوری شده و استفاده از تمام این اطلاعات برای تصمیم گیری. این ابزار مخصوصاً برای شرکت‌ها مفید است زیرا به آنها اجازه می‌دهد اشتباهات را تصحیح کنند، بهره‌وری بیشتری داشته باشند، هزینه‌ها را کاهش دهند و فرآیندها را بهبود بخشند، تغییرات محصول را اعمال کنند و تجربه کاربر را بهبود بخشند.

اما ما همچنین می توانیم نمونه های زیادی را ببینیم موقعیت های روزمره که اینترنت اشیا به ما اجازه می دهد در خانه انجام دهیم. به عنوان مثال، افرادی هستند که فقط برای کنترل قسمت های خاصی از خانه، مانند دما یا روشنایی، سیستم امنیتی یا دستگاه های ویدئویی، به گوشی هوشمند خود نیاز دارند. به همین ترتیب، دستگاه‌هایی در اطراف شهرها و جاده‌ها وجود دارند که ترافیک را کنترل می‌کنند و ما به عنوان کاربر می‌توانیم با استفاده از Google Maps مکان مورد نظر خود را پیدا کنیم و بدانیم بهترین مسیر در حال حاضر کدام است. بنابراین، همانطور که می توانید تصور کنید، وجود دارد میلیون ها و میلیون ها دستگاه تعبیه شده در جهان که بخشی از این چیز ناملموس به نام اینترنت اشیا هستند.

اهمیت امنیت سایبری

بدیهی است که تمام این ارتباط که با هدف آسان‌تر کردن زندگی ما انجام می‌شود، شامل خطراتی است و بسیاری از چالش های حریم خصوصی و امنیتی. لازم است از حفاظت حجم زیادی از داده های منتقل شده از یک دستگاه به دستگاه دیگر، امنیت در سیستم های ارتباطی مختلف (سیمی، وای فای، بلوتوث، مسافت کوتاه یا طولانی …)، شناسایی دستگاه و کلیه مجوزهایی که دارند، کنترل شود. و نگهداری از دستگاه ها به گونه ای که به درستی کار کنند و حملات را تحمل نکنند، از جمله دیگر الزامات امنیتی در یک سیستم پیچیده است.

ما در دنیای ارتباط بیش از حد زندگی می کنیم و دستگاه های بیشتری بخشی از این به اصطلاح ایده خواهند شد اینترنت اشیا. چند سال پیش می‌دانستیم که رایانه‌ها می‌توانند به اینترنت متصل شوند، اما انتظار نداشتیم یک غذاساز داشته باشیم که بتواند این کار را انجام دهد، و امروز این واقعیت دارد. این روند افزایش خواهد یافت و ما بیشتر و بیشتر در محاصره فناوری زندگی خواهیم کرد، بنابراین مهم است که بدانیم چگونه کار می کند، چگونه می تواند زندگی ما را آسان کند و چه خطراتی را باید در نظر بگیریم تا از فناوری لذت ببریم. در دنیای پر از نرم افزار، یادگیری کدنویسی ضروری خواهد بود برای درک بیشتر این دنیا