منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • درونگرایی چیست و درونگراها چه ویژگی هایی دارند؟

درونگرایی چیست و درونگراها چه ویژگی هایی دارند؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
درونگرایی چیست و درونگراها چه ویژگی هایی دارند؟

افراد به دو دسته برونگرا و گذشته نگر تقسیم می شوند و این ویژگی آنها را در جامعه متمایز می کند. اگر متوجه شدید که فردی در جمع بیشترین علاقه را به گفتگو دارد و بسیار هیجان زده و بحث برانگیز است، می توانید او را برونگرا بنامید و اینها در واقع ویژگی افراد برونگرا هستند. اما نقطه مقابل برونگراها افراد درونگرا هستند که ترجیح می دهند انرژی خود را از تنهایی بگیرند و از اجتماعات فرار کنند.

در حالی که درونگراها 25 تا 40 درصد جمعیت را تشکیل می دهند، هنوز باورهای غلط زیادی درباره این نوع افراد وجود دارد. همچنین توجه به این نکته مهم است که درونگرایی با اضطراب اجتماعی یا کمرویی یکی نیست. درونگرا بودن به این معنی نیست که از نظر اجتماعی مضطرب یا خجالتی هستید.

درونگرایی چیست؟

وقتی کسی از شما می خواهد که یک درونگرا را توصیف کنید، ممکن است افکار شما به محتاط ترین و با ملاحظه ترین فردی که می شناسید معطوف شود. دوستی را در نظر بگیرید که از توجه ویژه و مشارکت اجتماعی اجتناب می کند، یا برادر یا خواهری که به جای نشستن در خانواده، مکانی آرام را با کتاب خود ترجیح می دهد.

اما اگر یک شب آرام در خانه را به یک مهمانی شلوغ ترجیح دهید چه؟ ممکن است پس از تعامل با هرکسی به جز یک دوست صمیمی، احساس خستگی و فرسودگی کنید. اگر چنین است، می توانید خود را درونگرا بنامید و ویژگی های خود را با این افراد مقایسه کنید.

واژه‌های درون‌گرایی و برون‌گرایی از طریق روان‌شناس معروف کارل یونگ رایج شد و بعدها در روان‌شناسی به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفت. بعد درونگرایی- برونگرایی نیز یکی از چهار معیار اصلی شاخص مایرز-بریگز یا آزمون شخصیت MBTI است. طبق بسیاری از تئوری های شخصیتی، همه افراد دارای درجاتی از درون گرایی و برون گرایی هستند، اما هنوز هم افراد معمولاً مستعد یکی از این دو تیپ شخصیتی هستند.

افراد درونگرا ساکت تر و محتاط تر هستند. بر خلاف برون گراها که از تعامل اجتماعی انرژی می گیرند، درون گراها کمتر در موقعیت های اجتماعی مورد توجه قرار می گیرند و حتی اگر هم باشند، باید انرژی زیادی برای تحمل جمعیت صرف کنند. افراد درونگرا، پس از شرکت در یک مهمانی یا گذراندن وقت در یک جامعه بزرگ، اغلب مجبورند برای بازیابی انرژی خود به حال خود رها شوند.

ویژگی های اخلاقی افراد درونگرا

ویژگی های افراد درونگرا

تعدادی از عوامل در شکل گیری تیپ شخصیتی درونگرا نقش دارند و این عوامل در واقع ممکن است ویژگی های درونگراها باشند. البته هیچ دو درونگرا کاملاً شبیه هم نیستند. اما اگر با موارد زیر مواجه شدید، بدانید که فرد مقابل شما فردی درونگرا است:

افراد درونگرا به زمان زیادی برای خود نیاز دارند

آیا فکر می کنید تنهایی راهی عالی برای دستیابی به سلامت روحی و جسمی است؟ اگر پاسخ شما مثبت است، باید بدانید که دوراندیشان نیز همین فکر را دارند و فکر یک شب خوب در خانه بسیار خوشایند است. چه از این زمان برای استراحت استفاده کنند و چه از تماشای فیلم لذت ببرند، از این فرصت برای رسیدن به سلامت جسم و روح استفاده می کنند.

اگر وقت گذاشتن به جای ناامیدی و استرس به آرامش و راحتی منجر می شود، احتمالا بیشتر درون گرا هستید تا برونگرا.

ارتباط زیاد آنها را خسته می کند

این که درونگراها از تعاملات اجتماعی متنفرند و کلاً از آنها اجتناب می کنند، اصلاً درست نیست. درونگراها می توانند به عنوان برون گرا در اجتماعات شرکت کنند، اما زمان بیشتری طول می کشد تا آنها انرژی از دست رفته در جوامع را نسبت به برونگراها به دست آورند.

گذراندن جمعه با گروهی از دوستان و دریافت انرژی از آنها در افراد درونگرا وجود ندارد و ترجیح می دهند این انرژی را در خلوت دریافت کنند.

آنها به تنهایی عملکرد بهتری دارند

ویژگی های افراد درونگرا

خود کلمه “پروژه تیمی” می تواند برای همه دلهره آور باشد، اما اگر کار گروهی را به خصوص خسته کننده و منزجر کننده بدانید، مطمئناً می توانید احساس درون گرایی کنید.

فقط درونگراها موثرتر هستند و می توانند به راحتی افکار و دانش خود را جمع آوری کنند. البته این لزوماً به این معنا نیست که کنار آمدن با دیگران برای آنها دشوار است. وقتی افراد درونگرا به تنهایی کار می کنند، راحت تر می توانند تمرکز کنند. این در مورد سرگرمی نیز صدق می کند. درونگراها اغلب سرگرمی های انفرادی مانند مطالعه، کاردستی، بازی یا باغبانی را انتخاب می کنند.

آنها از درگیری متنفرند

تعاملات روزانه به خودی خود خسته کننده و خسته کننده هستند. حال تصور کنید که در یک موقعیت درگیری چگونه است.

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد درونگراها نسبت به ارزیابی و انتقاد منفی حساسیت بیشتری دارند. وقتی می بینند که شخصی با آنها مخالف است و نظر منفی نسبت به گفته های آنها دارد، اظهار نظر کمی برایشان سخت می شود و به همین دلیل در این موارد ساکت ترین افراد هستند. یکی از مهم ترین دلایل این سکوت این است که سعی می کنند از درگیری و درگیری دوری کنند.

در انتخاب نقش ها و شغل ها بسیار محتاط هستند

ممکن است برای شما مهم نباشد که در یک تیم بزرگ کار می کنید یا موقعیت بسیار بزرگی دارید. درونگراها اغلب ترجیح می دهند به عنوان مامور در پشت صحنه عمل کنند و گزارش بدهند. درونگراها معمولاً دوست دارند دور از کانون توجه باشند و بنابراین تمایل دارند چیزی را انتخاب کنند که نیازی به سخنرانی یا گزارش نداشته باشد.

آنها زمان زیادی را صرف فکر کردن می کنند

ویژگی های افراد درونگرا

درونگراها قبل از شروع به کارها و کارهایی که باید و نباید انجام دهند در ذهن خود فکر می کنند. آنها به زمان بیشتری برای پردازش اطلاعات نیاز دارند و هنگام تصمیم گیری گزینه ها را با دقت در نظر می گیرند. آنها همچنین گزینه های مختلف را قبل از خرید در نظر می گیرند و سپس تصمیم نهایی را می گیرند.

درونگراها دایره دوستان صمیمی خود را دارند

بسیاری از افراد درونگرا فقط دایره کوچکی از دوستان دارند، اما این به این دلیل نیست که نمی توانند دوست پیدا کنند یا از مردم متنفر باشند. تحقیقات نشان می دهد که درونگراها برای روابط با کیفیت ارزش قائل هستند و در نتیجه دایره دوستان آنها بسیار کوچکتر از برونگراها است.

اگر فردی درونگرا هستید، ممکن است ترجیح دهید تنها چند دوست صمیمی و صمیمی داشته باشید، نه گروهی از دوستان در اطرافتان که فقط دوستان معمولی هستند. به هر حال، شما به زمان بیشتری برای خودتان نیاز دارید تا یک فرد برونگرا، بنابراین احتمالاً زمان کمتری برای معاشرت و معاشرت با دوستان دارید.

درونگراها توجه زیادی به اطرافیان خود دارند

مشاهده آنچه در اطراف افراد درونگرا اتفاق می افتد می تواند بینش بیشتری نسبت به دیگران به آنها بدهد و سرنخ هایی در مورد شخصیت و ترجیحات آنها به دست دهد. به این ترتیب آنها شنوندگان خوبی هستند و می توانند در درک زبان بدن و علائم دیگران مهارت بالایی داشته باشند.

این ویژگی به آنها کمک می کند تا در مورد دیگران بیشتر بیاموزند، که توانایی آنها را برای حمایت عاطفی از دیگران در یک درونگرا افزایش می دهد.

افراد درونگرا ترجیح می دهند قبل از صحبت بنویسند

ویژگی های افراد درونگرا

اگر فکر صحبت کردن درباره افکارتان شما را نگران می کند، اما نوشتن بهترین گزینه برای شماست، مطمئن باشید که درونگرا هستید.

بسیاری از افراد درونگرا قبل از صحبت کردن، وقت می گذارند و به دقت فکر می کنند. بنابراین، ممکن است اظهار نظر سریع در مورد چیزی برای آنها دشوار باشد. از سوی دیگر، نوشتن به آنها این امکان را می دهد که به تمام جنبه های یک موضوع نگاه کنند و کلمات مناسب را برای بیان خود انتخاب کنند.

آنها افراد احساساتی هستند

شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه افراد درونگرا ممکن است احساسات شدیدتری را تجربه کنند و در مدیریت آن احساسات مشکل داشته باشند. در برخی موارد، برخی افراد درونگرا حتی در بیان احساسات خود دچار مشکل می شوند که می تواند منجر به افسردگی شود.

نقاط قوت درونگراها

دانستن اینکه چه نوع فردی داریم به رشد و شکوفایی ما کمک می کند. تحصیلات، انتخاب شغل، روابط و زندگی ما به طور کلی به تیپ شخصیتی ما بستگی دارد. وقتی متوجه می شویم که دیگران چگونه دنیا را متفاوت از ما می بینند، راحت تر می توانیم با آنها تعامل داشته باشیم و آنها را درک کنیم.

در زیر نقاط قوت افراد درونگرا را به شما می گوییم تا بتوانید در مواجهه با آنها بیشتر بر روی این نقاط قوت تمرکز کنید.

 • آنها بصیر و همدل هستند.
 • آنها ممکن است راهی برای ایجاد انگیزه در خود پیدا کنند.
 • رهبران متفاوت هستند.
 • آنها متفکر هستند.
 • آنها درونگرا هستند.
 • آنها ذاتا نویسنده هستند.
 • آنها سخت تلاش می کنند تا خودشان را راضی کنند.

نقاط ضعف درونگراها

ویژگی های افراد درونگرا

البته درونگراها هم مثل بقیه نقاط ضعف خود را دارند. برخی از مهمترین نقاط ضعف درونگراها عبارتند از:

 • باید تایید شود.
 • آنها بسیار حساس هستند.
 • آنها مضطرب و نگران هستند.
 • آنها توقف را دوست ندارند.
 • ساکت هستند.
 • آنها از حضور در مکان های عمومی متنفرند.
 • غیر قابل پیش بینی هستند.
 • آنها برای ادامه کار نیاز به بازیابی انرژی دارند.

درونگرایی در مقابل کمرویی

مطمئنا می توانید هم خجالتی و هم درونگرا باشید. همانطور که اشاره کردیم، خجالتی بودن و درونگرایی دو ویژگی متفاوت هستند. بر خلاف درونگرایی، خجالتی بودن هیچ ارتباطی با نحوه مصرف و دوباره پر کردن انرژی شما ندارد. (بنابراین شما همچنین می توانید یک برون گرا خجالتی باشید.)

خجالتی بودن افراد با تیپ های شخصیتی متفاوت اغلب با سازگاری با موقعیت جدید از بین می رود. به عنوان مثال، ممکن است در روز اول دانشگاه با دیگر همکلاسی های خود صحبت نکنید، اما در هفته دوم به خوبی با فضا کنار می آیید و می توانید ارتباط برقرار کنید.

پذیرش مداوم توسط دیگران نیز می تواند به کاهش احساس کمرویی کمک کند. اما درونگرایی به عنوان بخشی از شخصیت شما همیشه همراه شما خواهد بود.

درونگرایی در محیط کار

درک بهتر افراد با ویژگی های شخصیتی متفاوت یکی از مهم ترین کارهایی است که در شرکت ها باید انجام شود. البته افراد درون گرا با برون گراها متفاوت هستند و دانستن اینکه درون گراها در محیط کار به چه چیزهایی نیاز دارند به شما کمک می کند تا رابطه کاری عالی با این افراد داشته باشید. برخی از نیازهای رایج افراد درونگرا در محیط کار عبارتند از:

 • محرمانه بودن
 • محیط کاری آرام
 • زمان تأمل
 • وقت گذراندن وقت به تنهایی است
 • جلسات مناسب برای افراد درونگرا
 • درونگرا بودن

ویژگی های افراد درونگرا

نتایجی که اظهار شده

درونگرایی بخشی از شخصیت افراد است. این یک نقص یا نقصی نیست که شما نیاز به تغییر یا درمان داشته باشید. هیچ اشکالی ندارد که به زمان زیادی برای تنهایی نیاز داشته باشید و ترجیح دهید فقط چند دوست در اطراف خود داشته باشید. آنچه واقعاً مهم است این است که با شخصیت خود احساس راحتی کنید و خود را همانگونه که هستید بپذیرید. همچنین به خاطر داشته باشید که تا زمانی که شخصیت شما در طول زندگی نسبتاً ثابت بماند، ممکن است جایی برای تغییر وجود داشته باشد.

درون گرایی چیست و درونگراها چه ویژگی هایی دارند؟ برای اولین بار در ایران وبلاگ استعدادیابی. به نظر می رسد.