منو سایت

حقوق مهندس معدن چقدر است؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
حقوق مهندس معدن چقدر است؟

مهندسان معدن در زمینه زمین شناسی و مهندسی فعالیت می کنند و فعالیت آنها مربوط به استخراج مواد معدنی از محیط طبیعی است. آنها مسئول ساخت ماشین آلات، تجهیزات و فرآیندهای مورد نیاز برای استخراج مواد معدنی از معادن هستند و گاهی اوقات به عنوان کارمند شرکت های مشاوره دیده می شوند.

اگرچه بسیاری از افراد مهندسی معدن را سخت ترین رشته مهندسی می دانند، اما فرصت کاوش و یافتن موادی که به بهبود زندگی انسان کمک می کند و همچنین حقوق رقابتی و سایر مزایا، مطمئناً هر کسی را تشویق می کند که وارد این رشته شود و برای آن آماده شود.

در این مقاله در مورد رشته مهندسی معدن، حقوق و دستمزد این مهندسان و همچنین وظایف مهندسان معدن و بازار این رشته صحبت خواهیم کرد.

مهندس معدن کیست؟

مهندس معدن فردی است که در زمینه استخراج مواد معدنی فعالیت می کند. آنها مسئول طراحی، ساخت، بهره برداری، نگهداری و ایمنی معادن و تأسیسات مرتبط هستند. مهندسان معدن با معادلات پیچیده ریاضی سر و کار دارند، با برنامه‌های کامپیوتری و همچنین داده‌های زمین‌شناسی کار می‌کنند تا تعیین کنند آیا می‌توان از یک ذخایر معدنی خاص در یک منطقه خاص بهره‌برداری کرد یا خیر.

مهندسان معدن گاهی اوقات مسئول ارزیابی پتانسیل مواد و طبقه بندی آنها بر اساس ارزش آنها هستند. برخی از مهندسان معدن وظیفه مدیریت پروژه ها را به طور کلی بر عهده دارند، در حالی که برخی دیگر بخش های خاصی از پروژه را مدیریت می کنند.

در برخی موارد مهندسان معدن به دنبال نوآوری و فناوری های جدید برای استخراج مواد هستند و از این رو می توان این شاخه از مهندسی را شاخه ای همگام با فناوری دانست.

حقوق مهندس معدن در ایران

حقوق مهندس معدن چقدر است؟

میانگین حقوق ماهانه یک مهندس معدن بسته به عواملی مانند حق مسکن، هزینه سفر و نوع شرکت، سطح ارشدیت، موقعیت جغرافیایی شرکت و سطح مهارت می تواند کاهش یا افزایش یابد. ضمناً هر شرکت و کارفرما با توجه به تمایل خود و مهندس معدن می تواند میزان حقوق را تعیین کند.

بر اساس آمار منتشر شده، میانگین حقوق یک مهندس معدن با مدرک لیسانس در تهران در سال 1400، 4 میلیون و 500 هزار تومان بوده است. حقوق مهندس معدن از 5,900,000 تومان (کمترین) تا 8,500,000 تومان (بالاترین) متغیر است.

البته این اعداد بسته به عوامل مختلفی می توانند تغییر کنند. به عنوان مثال، حقوق و درآمد افراد شاغل در بخش دولتی بر اساس ارقام منتشر شده توسط وزارت کار محاسبه می شود. با این حال، نرخ تعیین شده برای همه مهندسان یکسان نیست. بنابراین، حقوق یک مهندس معدن در بخش معدن ممکن است با یک مهندس دیگر در بخش حفاری یکسان نباشد. این در حالی است که بسیاری بر این باورند که میزان درآمد مهندسان معدن با توجه به اینکه سخت ترین رشته مهندسی به حساب می آید و از درجه سختی بالایی نیز برخوردار هستند بسیار کم است.

نکته مهم در مورد حقوق مهندس معدن این است که این مهندسان در شرکت های خصوصی می توانند با توجه به مهارت خود درآمد بیشتری کسب کنند. باید گفت که حقوق در سازمان های خصوصی بیشتر به عواملی مانند مهارت و تجربه افراد بستگی دارد.

وظایف و مسئولیت های یک مهندس معدن چیست؟

حال به این سوال که مهندسی معدن چقدر درآمد دارد؟ ما پاسخ دادیم که وقت آن رسیده است که وظایف این مهندسان را ذکر کنیم تا درآمد آنها را با کاری که انجام می دهند مقایسه کنید. وظایف و مسئولیت های مهندسان معدن عبارتند از:

 • طراحی و ساخت تجهیزات معدن
 • کمک به ساخت معادن زیرزمینی
 • تجزیه و تحلیل داده های بررسی زمین شناسی
 • اطمینان از ایمن و مناسب بودن معادن برای تجهیزات معدن
 • آزمایش و ارزیابی نمونه های بازیابی شده
 • تعیین کیفیت مواد معدنی استخراج شده برای تبدیل آنها به محصولات موثر
 • انجام تحقیقات در مورد خواص مواد معدنی
 • اطمینان از رویه های ایمنی و حفظ سلامت و رفاه کارکنان
 • حفاظت و نظارت بر محیط زیست اطراف معادن
 • حصول اطمینان از رعایت کلیه قوانین و مقررات قابل اجرا در شرکت های معدنی
 • توسعه روش ها و تکنیک های جدید برای استخراج مواد معدنی
 • سایر وظایف محوله را انجام می دهد

بازار کار مهندسی معدن

حقوق مهندس معدن چقدر است؟

همانطور که در مقاله شغلی مهندسی معدن اعلام کردیم، انتظار می رود مشاغل زمین شناسی و مهندسی معدن بین سال های 2020 تا 2030 حدود 4 درصد رشد کنند. این نرخ رشد درست مانند رشد متوسط ​​سایر مشاغل است. با توجه به اینکه ایران 7 درصد معادن جهان و 68 نوع ماده معدنی (بدون احتساب نفت) را در اختیار دارد، بنابراین ایران را می توان یکی از ثروتمندترین کشورها از نظر ذخایر معدنی دانست.

نیاز به مواد معدنی و همچنین رشد شغل و اشتغال مهندسان معدن در ایران، بازار کار مهندسی معدن را در وضعیت مناسبی قرار داده است و اگر به این رشته علاقه دارید می توانید از آن کسب درآمد کنید.

حقوق مهندس معدن چقدر است؟ اولین بار در وبلاگ ایران استعداد. به نظر می رسد.