منو سایت

حسابرسی شرکتی چیست و چه کاربردی دارد؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
حسابرسی شرکتی چیست و چه کاربردی دارد؟

چه یک کسب و کار کوچک داشته باشید و چه بزرگتر، به حسابرسی شرکتی نیاز دارید. حسابرسی در کنار حسابداری به شما کمک می کند تا از اشتباهات مالی یا تخلفات و کلاهبرداری جلوگیری کنید. از سوی دیگر، ممیزی مدیریتی صحیح نیز به شما کمک می کند و باعث می شود بهترین تصمیمات را در زمان مناسب برای کسب و کار خود بگیرید تا همیشه پویا و در حال توسعه باشد. می توانید در شرکت خود حسابرسان داشته باشید یا از شرکت های حسابرسی بخواهید که این کار را برای شما انجام دهند.

حسابرسی چیست و چه تفاوتی با حسابداری دارد؟

در واقع حسابرسی نوعی بازرسی است که در آن کلیه اسناد و مدارک مرتبط با حسابداری بررسی می شود. این کار برای سازماندهی حسابداری و کشف اشتباهات یا تقلب های احتمالی در حسابداری ضروری است. حسابرسی و حسابداری دو مفهوم مشابه اما متفاوت هستند که گاهی اوقات با هم اشتباه می شوند. به همین دلیل لازم است در مورد تفاوت آنها کمی بیشتر توضیح داده شود.

حسابداران معمولاً کارمندان دائمی شرکت هستند که در طول سال به امور مالی شرکت های دولتی و خصوصی می پردازند. از جمله فعالیت های حسابداری می توان به تهیه ترازنامه، خرید و فروش، معامله، تجزیه و تحلیل نتایج مالی و محاسبه حقوق و دستمزد اشاره کرد. اما حسابرسان معمولاً کارمندان دائمی شرکت ها نیستند و ممکن است برای دوره هایی از چند ماه تا یک سال در شرکت ها کار کنند. بسیاری از مواقع کسب و کارها برای ممیزی شرکتی از مؤسسات حسابرسی کمک می گیرند. در واقع وظیفه حسابرسان نظارت بر کار حسابداران است.

چند نوع حسابرس وجود دارد؟

به طور کلی، سه نوع حسابرس برای شرکت ها وجود دارد. نوع اول حسابرس داخلی است. این افراد در داخل شرکت ها کار می کنند و وظیفه دارند سیاست های مالی شرکت ها را کنترل کنند تا روند فعالیت های مالی شرکت بهینه باشد. نوع دیگری از حسابرسان در شرکت های دولتی کار می کنند و حسابرسان دولتی نامیده می شوند. عملکرد این حسابرسان باید به گونه ای باشد که فعالیت های مالی شرکت ها مطابق با اصول حسابرسی دولتی باشد.

اما نوع دیگری از حسابرسان مستقل هستند. این افراد ممکن است برای شرکت های حسابداری کار کنند. بنابراین، هنگامی که یک کسب و کار نیاز به حسابرسی شرکتی دارد و با شرکت های حسابرسی قرارداد می بندد، حسابرسان مستقل از طرف شرکت وظیفه حسابرسی را بر عهده می گیرند.

حسابرسی شرکتی

یک حسابرس موفق چه ویژگی هایی دارد؟

یک حسابرس خوب علاوه بر دانش حسابداری و دانش سیستم های مالی و صورت های مالی، باید نحوه کار با نرم افزارهای مالی رایج را نیز بداند. همچنین دقت بالا و توجه به جزئیات به حسابرسان کمک می کند تا عملکرد بهتری داشته باشند. آنها باید بتوانند داده های مالی دریافتی را به خوبی تجزیه و تحلیل کنند. زیرا در بسیاری از مواقع نیاز است که بتوانند برای حل مشکلات مالی و یا بهبود عملکرد شرکت راه حلی ارائه دهند.

بسیاری از شرکت ها برای امور مالی و مالیاتی سالانه خود از حسابرسان حرفه ای کمک می گیرند. بنابراین لازم است حسابرسان با قوانین مالیاتی و قانون کار آشنایی داشته باشند تا شرکت ها در وضعیت مالی مطلوبی قرار گیرند. همه این مهارت ها در کنار مهارت های نرم مانند ارتباط مناسب با کارفرما و هیئت مدیره باعث می شود که فرد به عنوان یک حسابرس حرفه ای شناخته شود.

اگر به تازگی شرکت یا کسب و کار خود را راه اندازی کرده اید و چند کارمند استخدام کرده اید، باید بدانید که دستمزدی که به کارمندان خود می پردازید نیز مشمول مالیات هایی است که باید از آن ها کسر کرده و از دستمزد آن ها بپردازید. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله مالیات بر حقوق را مطالعه کنید.

حسابرسی شرکت چه زمانی انجام می شود؟

تاکنون با وظیفه اصلی حسابرسی شرکتی آشنا شده ایم و متوجه شده ایم که حسابرسان چه کسانی هستند و چه ویژگی هایی دارند. اما لازم است صاحبان مشاغل بدانند دقیقاً چه زمانی به حسابرسی شرکتی نیاز دارند. به طور کلی می توان سه نوع بازه زمانی را برای حسابرسی در نظر گرفت.

عموماً شرکت ها در پایان هر سال یا پس از تکمیل سوابق مالی خود حسابرسی تفصیلی انجام می دهند که به حسابرسی نهایی معروف است. اما در پایان سال مالی محدودیت هایی مانند زمان محدود وجود دارد. به همین دلیل می توان بخشی از فرآیند حسابرسی شرکتی را در طول سال انجام داد که به آن حسابرسی پنهان می گویند. البته شرکت های بزرگتر پیچیدگی های بیشتری دارند. به همین دلیل فرآیندهای حسابرسی را به طور مستمر در طول سال انجام می دهند. این نوع حسابرسی را ممیزی مستمر می نامند.

چه مدارکی برای حسابرسی شرکتی مورد نیاز است؟

مدارک مختلفی برای انجام صحیح فرآیند حسابرسی شرکتی مورد نیاز است. کلیه اسناد رسمی و غیررسمی از فاکتورها و رسیدها گرفته تا اسناد پرداخت و دریافتی، حواله ها، فاکتورها و هزینه های مختلف مانند پیش و پس برای حسابرسی شرکتی ضروری است.

البته ارزش تمام اسناد برابر نیست و در برخی موارد حسابرسان با اظهارات کارکنان رسمی و غیر رسمی شرکت ها برای تایید کامل اسناد کمک می کنند. آنها همچنین می توانند از مشاهدات عینی خود در مورد دارایی های مشهود شرکت مانند فروشگاه ها و انبارها استفاده کنند تا از مطابقت کامل اسناد موجود با واقعیات اطمینان حاصل کنند.

حسابرسی شرکتی

خوب است بدانید که همه مجبور نیستند بر حقوق خود مالیات بپردازند، برای اطلاعات بیشتر به مقاله مالیات بر حقوق صفر مراجعه کنید.

مراحل حسابرسی در شرکت ها چیست؟

ابتدا شرکت ها برای ممیزی دائمی، غیرمستقیم یا نهایی اقدام می کنند و پس از آن مدارک لازم برای این کار جمع آوری می شود. سپس برای هر شرکت باید دو نوع فایل ایجاد شود. پرونده جاری که ممیزی برای آن سال در آن قرار می گیرد و پرونده دائمی که ممیزی ها در پایان هر سال در آن قرار می گیرد.

در مرحله بعد گزارشی تهیه می شود که صحت ثبت اسناد و دفاتر را تایید می کند و تراز آزمایشی موقت نامیده می شود. در مرحله بعد، کاربرگ های اصلی هر شرکت باید تهیه شود. البته هر شرکتی با توجه به نوع فعالیت خود کاربرگ های خاصی دارد. حسابرس همچنین باید از کلیه بانک هایی که شرکت در آنها حساب دارد یا از آنها وجوه دریافت کرده است، تأییدیه بگیرد. ضمناً اگر شرکتی صندوق یا حساب امانی داشته باشد، حسابرس طبق مقررات آن را بررسی می کند.

چگونه بفهمیم که نیاز به ممیزی داریم؟

اگر هیچ الزام قانونی برای حسابرسی در رشته و سطح شغلی شما وجود ندارد، نیازی به انجام حسابرسی شرکتی ندارید. همچنین اگر یک کسب و کار کوچک با کمتر از ده کارمند دارید و هیچ بدهی ندارید یا قصد دارید به زودی کسب و کار خود را منحل کنید، نیازی به حسابرسی نخواهد بود.

اما اگر می خواهید سرمایه شرکت خود را از شخص ثالث تامین کنید، برای تایید صحت صورت های مالی شرکت به حسابرسی نیاز دارید. همچنین، اگر مشکوک هستید که شخصی برای حساب شخصی خود از شرکت پول می گیرد یا حسابدار شما کارها را به درستی انجام نمی دهد، داشتن یک حسابدار کمک خواهد کرد.

البته شرکت هایی که بیش از بیست کارمند دارند و قصد توسعه کسب و کار خود را دارند و یا شرکت هایی که بدهی زیادی دارند یا قصد خروج از بخش خصوصی را دارند نیاز به حسابرسی شرکتی دارند. حتی ممکن است بخواهید یک کسب و کار جدید راه اندازی کنید و کسب و کار خود را توسعه دهید، یک نوع حسابرسی به نام حسابرسی عملیاتی مفید خواهد بود و به شما می گوید که آیا کسب و کار شما سودآور خواهد بود یا خیر.

برای پرداخت حقوق کارکنان خود در شرکت می توانید از کمک حسابدار استفاده کنید. اما بهتر است خودتان با جزئیات پرداخت حقوق آشنا باشید. در نتیجه مقاله، شرایط فیش حقوقی را از دست ندهید.

حسابرسی شرکتی

چه عواملی بر هزینه های حسابرسی شرکت تأثیر می گذارد؟

عوامل مختلفی بر حق الزحمه حسابرسی تأثیر می گذارد. هرچه شرکت شما بزرگتر باشد، هزینه ها بیشتر و ممیزی طولانی تر می شود. علاوه بر این، پیچیدگی عملیات شرکت نیز در هزینه های حسابرسی موثر است. نوع فعالیت شرکت نیز مهم است. به عنوان مثال، آیا شرکت شما تولید کننده است یا ارائه دهنده خدمات؟

اعم از دولتی یا خصوصی، محلی یا بین المللی، تعداد معاملات سالانه، تعداد شعب، دارایی ها و دارایی های متمرکز یا غیرمتمرکز شرکت عوامل دیگری هستند که بر هزینه های حسابرسی نهایی تأثیر می گذارند. هر چه حسابداری شرکت شما قوی تر و اصولی تر باشد و اطلاعات و مدارک شما کاملتر و دقیق تر باشد، کار حسابرسی شما سریعتر و ارزان تر خواهد بود.

نتیجه

در این مقاله شما را با حسابرسی شرکتی آشنا کردیم. در مورد تفاوت حسابرسی و حسابداری صحبت کردیم و به ویژگی های یک حسابرس حرفه ای اشاره کردیم. همچنین اشاره کرده ایم که چه زمانی باید برای ممیزی اقدام کنید و چه مدارکی برای این کار نیاز دارید تا ممیزی شما در زمان کوتاه تری و با هزینه کمتر انجام شود.

گزارش حسابرسی شرکتی چیست و چه کاربردی دارد؟ اولین بار در وبلاگ ایران استعداد. به نظر می رسد.