منو سایت

تفاوت بین IQ و EQ چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تفاوت بین IQ و EQ چیست؟

بسیاری از ما در هنگام کشیدن نقاشی برای خود، نگرش آرامی داریم. به نظر ما افراد باهوش موفق ترند و به نتایج بهتری دست می یابند. اما مفهوم هوش انسان بسیار پیچیده است و به سختی می توان گفت که آیا افراد باهوش هستند یا خیر. در سال های اخیر با ورود کلمات جدیدتری مانند IQ و EQ این پیچیدگی بیشتر شده است. اکنون وقتی از هوش صحبت می کنیم، در مورد جنبه های مختلف تفکر صحبت می کنیم. البته هرچه مفهوم هوش گسترده تر و پیچیده تر باشد، اندازه گیری آن دشوارتر خواهد بود، در این مقاله قصد داریم شما را با تفاوت بین IQ و EQ آشنا کنیم و ببینیم هر کدام دقیقاً به چه معنا هستند.

IQ و EQ به چه معناست؟

قبل از اینکه به تفاوت بین IQ و EQ بپردازیم، اجازه دهید آنها را دقیقاً تعریف کنیم. IQ به معنای میزان هوش است. شاید تا امروز زیاد از این کلمه استفاده کرده باشید، اما آیا واقعا می دانید IQ چیست؟ روانشناسان با انجام تست هایی ضریب هوشی افراد را اندازه گیری می کنند. این آزمایش ها توانایی ذهنی افراد را برای تفکر اندازه گیری می کند. سپس سن عقلی افراد بر سن واقعی آنها تقسیم و در صد ضرب می شود. عدد بدست آمده ضریب هوشی افراد در نظر گرفته می شود. بنابراین ضریب هوشی بین 90 تا 110 نرمال تلقی می شود.

حدود سی سال پیش، محققان به این نتیجه رسیدند که IQ تمام جنبه های هوش افراد را پوشش نمی دهد. در آن زمان مفهوم جدیدی به نام EQ شکل گرفت. EQ به معنای ضریب عاطفی است که به معنای هوش هیجانی یا هوش هیجانی است. هوش هیجانی بر جنبه های غیرشناختی هوش به عنوان عوامل عاطفی و اجتماعی تاکید دارد. این نوع هوش دارای چهار مولفه اصلی است که شامل خودآگاهی، خود مدیریتی، آگاهی اجتماعی و مهارت های اجتماعی است.

تفاوت بین IQ و EQ

تفاوت بین IQ و EQ چیست؟

تا اینجا ممکن است متوجه تفاوت این دو شده باشید. تفاوت اصلی بین IQ و EQ این است که ضریب هوشی معیاری برای سنجش توانایی یک فرد برای تفکر است، در حالی که EQ به توانایی درک، ارزیابی و کنترل احساسات اشاره دارد. در واقع، IQ معمولاً به ظرفیت ذهنی ما اشاره دارد. فردی با ضریب هوشی بالا می تواند از منطق برای حل مشکلات استفاده کند. کسانی که مهارت های خوبی در برنامه ریزی و استراتژی، درک ایده های انتزاعی، یادگیری و سازگاری با تغییر، درک و استفاده از زبان دارند، باهوش محسوب می شوند.

از سوی دیگر، هوش هیجانی به توانایی ما در درک احساسات در خود و دیگران اشاره دارد. این هوش همچنین نشان می دهد که چگونه از این آگاهی برای هدایت رفتار خود استفاده می کنیم. به طور کلی، اگر EQ بالایی دارید، تشخیص خود و دیگران برای شما آسان تر است. علاوه بر همدلی با افراد دیگر، تطبیق احساسات و رفتار خود با موقعیت های مختلف و کنترل تکانه ها از دیگر نقاط قوت شماست. افراد با هوش هیجانی بالا در مقاومت در برابر وسوسه بهتر هستند و در حل تعارضات با دیگران و برقراری ارتباط موثر با آنها خوب هستند.

آیا IQ یا EQ قابل تغییر است؟

پاسخ به این سوال کمی پیچیده و چالش برانگیز است. در واقع بین دانشمندان در این مورد بحث های زیادی وجود دارد. در واقع، به گفته برخی از دانشمندان، هیچ راه دقیقی وجود ندارد که به ما نشان دهد آیا واقعاً هوش ما پس از مداخلات خارجی افزایش یافته است یا خیر. اما از سوی دیگر، برخی از دانشمندان معتقدند راه هایی برای افزایش هوش وجود دارد. حداقل راهی برای افزایش نمرات IQ تست های عمومی وجود دارد.

اگر فکر کنیم راهی برای افزایش هوش وجود دارد به تفاوت دیگری بین IQ و EQ می رسیم. امروزه بسیاری از مردم بر این باورند که ما می‌توانیم EQ را از سنین پایین با تشویق ویژگی‌هایی مانند اشتراک‌گذاری اشیا، فکر کردن به دیگران، قرار دادن خود به جای دیگران و همکاری به بهترین نحو به کودکان آموزش دهیم. امروزه اسباب بازی ها و بازی هایی برای افزایش هوش هیجانی وجود دارد و کودکانی که در محافل اجتماعی عملکرد خوبی ندارند، پس از حضور در کلاس، عملکرد بسیار بهتری دارند. EQ بزرگسالان را نیز می توان به میزان محدودتری افزایش داد.

اما به نظر می رسد ضریب هوشی بیشتر یک ساختار ژنتیکی است. با این حال، راه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توان از طریق تمرین‌های ورزشی و توانایی‌های ذهنی، مانند پازل‌ها و تکنیک‌های حل مسئله، به ضریب هوشی افراد به بالاترین پتانسیل خود رسید.

تفاوت بین IQ و EQ

انواع هوش چگونه اندازه گیری می شوند؟

احتمالا تا به حال در مورد انواع تست هوش شنیده اید. شاید چندین بار در موقعیت های مختلف تحصیلی و شغلی به چندین مورد از آنها پاسخ داده باشید. بخشی از تفاوت بین IQ و EQ به تست هایی برمی گردد که آنها را اندازه گیری می کنند. اما آنچه برای همه تست ها صادق است این است که هیچ تستی بدون خطا نیست. همچنین طبق نظریه هوش چندگانه گاردنر:

هیچ IQ نمی تواند همه انواع هوش را اندازه گیری کند.

علاوه بر این، چندین عامل وجود دارد که می تواند بر نتیجه تست هوش شما تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، برخی از مطالعات نشان می دهد که عواملی مانند وضعیت اقتصادی، نابرابری های اجتماعی، دسترسی به منابع آموزشی قابل اعتماد، تغذیه دوران کودکی و حتی آسیب های دوران کودکی بر ضریب هوشی افراد تأثیر می گذارد. در نتیجه برای بسیاری از افراد این سوال پیش خواهد آمد که آیا آزمون های هوش واقعا میزان هوش ذاتی افراد را نشان می دهد؟

به طور کلی از محبوب ترین تست های هوش می توان به تست هوش ریون، مقیاس هوش استانفورد بینه، تست توانایی شناختی وودکاک جانسون III، مقیاس هوش بزرگسالان وکسلر و تست موفقیت فردی وکسلر اشاره کرد. محبوب‌ترین تست‌های EQ شامل تست هوش هیجانی مایر-سالوی-کاروسو، تست‌های موقعیتی برای مدیریت هیجانی، تست‌های موقعیتی برای ادراک هیجانی و تحلیل تشخیصی برای دقت غیرکلامی است.

IQ مهمتر است یا EQ؟

این شاید بحث برانگیزترین موضوع برای این دو نوع هوش باشد و در اینجا تفاوت بین IQ و EQ اهمیت بیشتری پیدا می کند. اما قبل از اینکه بپرسید آیا IQ مهم است؟ بدون شک می توان گفت که هر دو نوع هوش تاثیر بسزایی در کیفیت زندگی و دستاوردهای ما دارند. در نتیجه، درک و توسعه هر دو نوع هوش یک گزینه عالی برای افزایش شانس موفقیت ما در تمام زمینه های زندگی است.

کسانی که به ضریب هوشی بیشتر اهمیت می دهند می گویند که EQ تاکنون بیش از حد ارزیابی شده است. زیرا IQ معمولاً در یافتن مشاغل مختلف مؤثرتر است. از سوی دیگر، طرفداران EQ می گویند که ضریب هوشی بالا به شما کمک می کند تا از مدرسه عبور کنید، در حالی که EQ بالا به شما کمک می کند تا زندگی را پشت سر بگذارید.

از نظر تاریخی، نمرات IQ بالاتر با عملکرد تحصیلی بهتر، دستمزد بالاتر و عملکرد شغلی بهتر مرتبط بوده است. اما مطالعات اخیر این نتایج را زیر سوال برده است. بر اساس تحقیقات جدید، هوش هیجانی با موفقیت شغلی و روابط رضایت بخش تر همراه است. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد هوش هیجانی بیشتر می تواند به شما در مدیریت استرس کمک کند.

تفاوت بین IQ و EQ

آخرین کلمه

هوش عوامل زیادی دارد. برخی از جنبه های آن به توانایی تفکر و برخی جنبه ها به توانایی درک عواطف و احساسات مربوط می شود. تفاوت بین IQ و EQ در این است که هر کدام از آنها نوع خاصی از هوش را اندازه گیری می کنند. تست‌های هوش بیشتر توانایی تفکر و حل مسائل را اندازه‌گیری می‌کنند و تست‌های EQ بیشتر توانایی تشخیص و درک احساسات را اندازه‌گیری می‌کنند. بر اساس برخی مطالعات، هر یک از این انواع هوش توانایی بهبود در طول زندگی ما را دارد. بنابراین بهبود آنها می تواند بر زندگی کاری، روابط و به طور کلی کیفیت زندگی ما تأثیر بگذارد.

  • بیشتر بخوانید: آیا ضریب هوشی یا هوش هیجانی تعیین کننده موفقیت شغلی است؟

تفاوت بین IQ و EQ چیست؟ برای اولین بار در ایران وبلاگ استعدادیابی. به نظر می رسد.