منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • تفاوت بین کمال گرایی سالم و ناسالم چیست؟

تفاوت بین کمال گرایی سالم و ناسالم چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تفاوت بین کمال گرایی سالم و ناسالم چیست؟

کمال گرایی خصیصه ای است که در آن افراد تمایل بیشتری به اهدافی دارند که دستیابی به آنها دشوار و گاه حتی غیرممکن است و این افراد معمولا معیارهای سختی را برای خود و دیگران تعیین می کنند. کمال گرایی نیز مانند هر ویژگی شخصیتی ویژگی ها و ویژگی های خاص خود را دارد که برخی از آنها مثبت و برخی دیگر منفی هستند و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. بسیاری کمال گرایی را یک عامل منفی و بازدارنده می دانند، اما تحقیقات نشان می دهد که دو نوع کمال گرایی سالم و ناسالم وجود دارد که می توان آنها را منفی دانست. در مقالات قبلیدر مورد ویژگی های یک کمال گرا در این مقاله به توضیح دو نوع سالم و ناسالم می پردازیم و در مورد تفاوت های آنها صحبت می کنیم.

کمال گرایی سالم یا نسبی چیست؟

این نوع کمال گرایی با معیارهای بالا برای خود و دیگران، استقامت در برابر مشکلات و وظیفه شناسی مشخص می شود. کمال گرایی سالم در افراد معمولاً با رفتار هدفمند و مهارت های سازمانی همراه است.

به عنوان مثال، وقتی صحبت از مدرسه و کار می شود و ویژگی هایی مانند موارد زیر دارید، می توانید خود را فردی کمال گرا و سالم بدانید:

 • شما همیشه سعی می کنید بهترین های خود را ارائه دهید.
 • شما کار خود را به موقع انجام می دهید.
 • شما انتظارات را برآورده می کنید یا حتی از انتظارات فراتر می روید.
 • اگر به طور کامل به اهداف خود نرسید، ناراحت نخواهید شد.

این نوعی کمال گرایی سالم است، زیرا بر نکات مثبت تمرکز می کند و شما را به انجام هر کاری که ممکن است برمی انگیزد. بسیاری از ورزشکاران و هنرمندان کمال گرایی سالمی دارند و از آنجایی که فقط به یک حوزه از زندگی آنها مربوط می شود، ورزش یا هنرشان، این ویژگی به آنها کمک می کند تا در رشته خود موفق شوند.

کمال گرایی ناسالم یا غیرعادی چیست؟

تفاوت بین کمال گرایی سالم و ناسالم

مانند هر رفتار دیگری، کمال گرایی نیز در صورت اغراق می تواند جنبه ناسالم خود را نشان دهد. کمال گرایی ناسالم بر اشتباهات گذشته، ترس از انجام اشتباهات جدید، شک در مورد اینکه آیا کار درست را انجام می دهید و انتظارات بسیار بالای دیگران، مانند والدین یا کارفرما، تمرکز می کند. علاوه بر این، افراد دارای کمال گرایی ناسالم تمایل به کنترل افراد دارند و این ویژگی را به افراد و موقعیت های مختلف نشان می دهند.

این نوع کمال گرایی می تواند بر جنبه های مختلف زندگی افراد تأثیر بگذارد. در اصل این نوع کمال گرایی به عنوان کمال گرایی افراطی شناخته می شود و بر زندگی شما مسلط است و باعث ایجاد اضطراب و استرس شدید می شود.

به عنوان مثال، ممکن است قبل از انجام کاری یا ارائه یک سخنرانی مریض و بترسید زیرا می ترسید انتظارات دیگران یا خودتان را برآورده نکنید. مثال دیگر این است که شما دائماً به دنبال تأیید دیگران برای کار خود هستید و دوست دارید دائماً مورد تحسین دیگران قرار بگیرید. ممکن است بیشتر روز خود را با ترس یا نگرانی از عدم رعایت استانداردهای بالای خود سپری کنید. آنها کسانی هستند که این نوع کمال‌گرایی را ناسالم می‌سازند، زیرا روی چیزهای منفی و همچنین چیزهایی تمرکز می‌کنند که معمولاً نمی‌توانید آنها را کنترل کنید.

به طور کلی، در حالی که کمال گرایی سالم با زندگی سالم تر و موفق تر هم در تحصیل و هم در کار مرتبط است، کمال گرایی ناسالم با اضطراب، عزت نفس پایین، اختلالات خوردن، بی خوابی و علائم بیماری روانی همراه است.

کمال گرایی ناسالم اغلب از دوران کودکی شروع می شود

معمولاً افراد با کمال گرایی ناسالم به دنیا نمی آیند. کودکان درونگرا معمولاً وقتی بزرگ می شوند در تحصیلات و زندگی حرفه ای از همسالان خود جلوتر هستند. اگر والدین و معلمان آنها را به خاطر باهوشی بیش از حد تحسین کنند یا به طور مکرر بر دستاوردهای آنها تأکید کنند، این کودکان ممکن است بر این باور باشند که برای موفقیت و رسیدن به اهداف بزرگتر باید هر کاری انجام دهند.

به جای گفتن «تو خیلی باهوشی»، به کودک خود بازخورد مناسب بدهید. از آنها بپرسید که در مورد موفقیت چه احساسی دارند یا دوست دارند در آینده چه کاری انجام دهند. به آنها فرصت دهید تا بر یادگیری مهارت های خود تمرکز کنند، مانند یادگیری یک ساز موسیقی، یک زبان جدید یا یک ورزش. کنجکاوی و مهربانی آنها را تشویق کنید و به آنها کمک کنید ذهن خود را به سمت رفتارهای مثبت سوق دهند.

در غیر این صورت، کمال گرایی ناسالم ادامه خواهد داشت و می تواند به ترس از شکست، تعلل و اضطراب عمومی تبدیل شود. احساس آنها نسبت به کاری که انجام می دهند بستگی به این دارد که الان چه کسی هستند و در کجای جامعه هستند. اگر در بالاترین سطح شکست بخورند، احساس بی فایده و پوچی می کنند. از این رو این کمال گرایی که از کودکی شروع می شود و تا بزرگسالی ادامه می یابد، به وجود می آید.

اما خبر خوب این است که راه هایی برای درک و کار با هر دو نوع کمال گرایی وجود دارد، بنابراین هیچ کدام نمی توانند مانعی برای یک زندگی عادی باشند.

با کمال گرایی سالم چه کنیم؟

تفاوت بین کمال گرایی سالم و ناسالم

در زیر در مورد راه های استفاده صحیح از کمال گرایی سالم با شما صحبت خواهیم کرد.

1 کمال گرایی سالم را درک کنید

تصور کنید اگر همه بخواهند عمیق و با دقت فکر کنند، دنیا چگونه خواهد بود. این ویژگی را در خودتان ارزیابی کنید. باشد که این کمال جویی روح شما را تغذیه کند، حتی اگر کسی متوجه نشود (حتی اگر وسواسی یا عصبی باشید).

به خود اجازه دهید از یک غروب زیبا، یک ساحل جذاب و یک کتاب عالی لذت ببرید. از کمال گرایی سالم نهایت استفاده را ببرید تا بتوانید بهترین کلمات را برای مقاله خود انتخاب کنید، گل های خاصی را برای کاشت در باغ خانه خود انتخاب کنید یا حتی یک طرح رنگی عالی برای اتاق خود بخرید.

2. دیگران ممکن است استانداردهای شما را برآورده نکنند

اگرچه خوب است که استانداردهای خود را بالا نگه دارید، اما این بدان معنا نیست که دیگران نیز باید استانداردهای مشابهی داشته باشند. این بدان معنا نیست که آنها باید استانداردهای خود را بالا ببرند یا بیشتر تلاش کنند. افراد کمال گرا تنها یک نیاز غیر قابل مقاومت و یک میل ذاتی برای دستیابی کامل به خواسته های منحصر به فرد خود دارند.

پس خوب است که صبور باشید. در عین حال، افراد دیگری را دنبال کنید که به اندازه شما سالم هستند. به این ترتیب از انزوایی که کمال گرایی ناسالم ایجاد می کند فاصله می گیرید. همچنین به دنبال راه هایی برای تحریک ذهن خود باشید، مانند شرکت در یک کلاس آنلاین رایگان. همانطور که به آب و غذا نیاز دارید باید ذهن و روح خود را تغذیه کنید.

3. برای تکمیل یک کار مهم باید کوتاهی کنید

تفاوت بین کمال گرایی سالم و ناسالم

پروژه های خود را بر اساس اولویت سازماندهی کنید و زمان و توجه کمتری را برای پروژه هایی که برای شما اهمیت کمتری دارند کنار بگذارید. به عنوان مثال، آیا واقعاً باید ساعت ها را در این ایمیل سه جمله ای صرف کنید؟ از طرف دیگر، شما می توانید زمان زیادی را صرف چیزی کنید که واقعا برای شما مهم است (حتی اگر به معنای از دست دادن شام هفتگی خود با دوستانتان باشد).

به یاد داشته باشید که بدون رسیدن به کمال می توانید موفق شوید. ممکن است برتری شما برای دیگران عالی به نظر برسد. اگر چیزی کم ارزش تر از الماس تولید کنید، برای شما به معنای شکست نیست.

همچنین، بازخورد کار خود را از افراد دیگر با استانداردها و گرایش های بالا مشابه کمال گرایی سالم جویا شوید. سپس به آنچه به شما می گویند احترام بگذارید و بازخورد آنها را بپذیرید تا کمتر احساس ناامیدی کنید.

4. اگر محدودیت دارید، کار خود را به درستی ارزیابی کنید

این سوالات را از خود بپرسید:

 • آیا کاری که من انجام دادم برای این موقعیت “به اندازه کافی خوب” بود؟
 • آیا او با وجود اینکه استانداردهای من را برآورده نمی کند، باز هم از من نمره متوسط ​​می گیرد؟
 • آیا واقعاً انجام آن به اندازه کافی مهم است؟
 • آیا زمان کافی را در این زمینه صرف کردم؟

کمال گرایی ناسالم چطور؟

تفاوت بین کمال گرایی سالم و ناسالم

در زیر در مورد راه های استفاده صحیح از کمال گرایی سالم با شما صحبت خواهیم کرد.

1 به جای کمال، برای یکپارچگی و تعادل تلاش کنید

اگر احساس کمال گرایی ناسالم می کنید، سعی کنید به جای رفتن در مسیری ناسالم، برای تمامیت یا تعادل تلاش کنید. به عنوان مثال سعی کنید در نظر داشته باشید که همه چیز باید به خوبی انجام شود و اگر انجام نشود فایده ای ندارد و با شکست مواجه می شود. سعی کنید این ذهنیت را در خود پرورش دهید که اشتباه کردن به معنای شکست کل پروژه نیست.

همچنین فراموش نکنید که از اشتباهات خود بیشتر از موفقیت های خود یاد بگیرید. شما باید بیشتر بر روی فرآیند تمرکز کنید تا نتیجه نهایی. موفقیت خود را با لذت، فرصت های رشد، یادگیری، تجربه، تأثیرگذاری یا ملاقات با افراد جدید اندازه گیری کنید.

2. برای مطالعه وقت بگذارید تا صدای منتقد درونی را نشنید

افرادی که کمال گرایی ناسالم دارند، معمولاً منتقدی دارند که مدام به آنها می گوید که «به اندازه کافی خوب نیستند» یا در کارشان متوسط ​​نیستند.

اگر اغلب در اثر کمال‌گرایی فلج می‌شوید، مدام به تعویق می‌افتید، تکالیف را تمام نمی‌کنید و اغلب احساس بی‌فایده بودن می‌کنید، مهم نیست که چه می‌کنید، با یک درمانگر تماس بگیرید. ممکن است مشکلات عمیق تری در درون شما وجود داشته باشد که همه آنها در واقع باعث می شوند از انجام دادن و کناره گیری خودداری کنید. به عنوان مثال، اگر در گذشته آسیبی را تجربه کرده اید، می تواند منجر به تمایلات ناسالم کمال گرایی نیز در شما شود. در این مواقع باید از یک متخصص برای درمان این مشکلات کمک بگیرید.

3. ممکن است در مواجهه با چالش دچار وحشت شوید

تفاوت بین کمال گرایی سالم و ناسالم

اگر چیزی یا چیزی برای شما سخت است، به این معنی نیست که دیگر باهوش نیستید. در واقع فرصت خوبی برای تلاش و مبارزه است. به این واقعیت فکر کنید که این وضعیت می تواند مغز شما را تقویت کند!

باهوش بودن یک گزینه نیست و همه زمینه ها را در بر نمی گیرد. ممکن است در یک زمینه قوی و در زمینه دیگری ضعیف باشید. اگرچه ممکن است با هوش بالایی به دنیا بیایید، اما همیشه امکان تغییر در شما وجود دارد و با رشد، این تغییرات در شما رخ می دهد. بررسی موقعیت هایی که در آن احساس ضعف و شکست می کنید به شما کمک می کند در مواجهه با آنها احساس خطر نکنید.

4. به تعویق انداختن کار یک استراتژی مقابله است

بسیاری از افراد مبتلا به کمال گرایی ناسالم از یک استراتژی اهمال کاری برای جلوگیری از شکست استفاده می کنند. به عنوان مثال، اگر برای تکمیل یک پروژه تا آخرین لحظه منتظر بمانید و کاری انجام ندهید، نیازی نیست خود را به خاطر محصول به ظاهر غیر استاندارد سرزنش کنید.

بنابراین به جای به تعویق انداختن، پروژه های خود را به مراحل کوچکتر تقسیم کنید تا نگران چیزهای بزرگ نباشید. به مراحل انجام کارها اشاره کنید، سپس حداقل هدف یا محدودیت زمانی را برای شروع تعیین کنید. برای انجام کارهایی مانند تماشای یک قسمت از برنامه مورد علاقه خود یا گپ زدن با یک دوست صمیمی، جایزه تعیین کنید.

اگر فردی درونگرا با ذهن خلاق هستید، احتمالاً با یک یا هر دو نوع کمال گرایی سر و کار دارید. درک یا مدیریت این جنبه خاص از شخصیت شما آسان نیست، اما به یاد داشته باشید که اگر از این جنبه از شخصیت خود سوء استفاده کنید، می توانید زندگی خود را به چالش بکشید.

تفاوت بین کمال گرایی سالم و ناسالم چیست؟ برای اولین بار در ایران وبلاگ استعدادیابی. به نظر می رسد.