منو سایت

تفاوت بین مهندسی صنایع و مدیریت

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تفاوت بین مهندسی صنایع و مدیریت

شاید در بسیاری از آگهی های استخدامی مهندسی صنایع با دو واژه مهندس صنایع و رشته مدیریت صنعتی برخورد کرده باشید. این دو رشته شباهت های زیادی دارند و حتی وظایف شغلی یکسانی برای آنها تعیین شده است. حتی برخی واحدهای درسی هنگام تحصیل در این دو رشته یکسان است. مانند استاتیک، مقاومت مواد، آزمایشگاه شیمی، مبانی الکتریسیته، مبانی آزمایشگاه برق، محاسبات عددی، معادلات، برنامه نویسی، پیش نویس صنعتی، فناوری صنعتی، تجزیه و تحلیل سیستم و ایمنی صنعتی. به همین دلیل است که بسیاری از پست های مدیریتی به دنبال مهندس صنایع هستند و افراد با این مدرک را استخدام می کنند.

مهندس صنایع چیست؟

مهندسی صنایع تخصصی است که در آن یک فرد تحصیلکرده مسئول توسعه رویکردهایی است که فرآیندهای یک سازمان را بهبود می بخشد. آنها فرآیندهای سازمان ها را در صنایع مختلف تجزیه و تحلیل می کنند تا بتوانند استراتژی مناسبی برای بهبود فناوری، ماشین آلات و پرسنل تدوین کنند. مهندسان صنایع می توانند در زمینه های مختلفی کار کنند، اما حرفه آنها در درجه اول بر بهبود فرآیندهای تجاری و مدیریتی برای حفظ سودآوری، خدمات مشتری و کیفیت محصول متمرکز است.

مدیریت صنعتی چیست؟

مدیریت صنعتی شاخه ای از مدیریت است که بر ایجاد و مدیریت سیستم ها و فرآیندهای صنعتی متمرکز است که از افراد، مواد و انرژی در روش های تولید استفاده می کند. مدیریت صنعتی بر استفاده از کامپیوتر، ریاضیات و آمار در حوزه مدیریت تاکید دارد و به طور خاص با صنایع مهندسی محور مانند نساجی، فولاد، انرژی، مواد شیمیایی، هوانوردی، رباتیک و غیره سروکار دارد.

مدیریت صنعتی انواع صنایع از نیمه هادی ها و خودروها گرفته تا پردازش پلاستیک و آهنگری فلزات، روغن، لوازم آرایشی و بهداشتی و مواد غذایی و غیره را پوشش می دهد. این حوزه کاری شامل توسعه راه ها و روش هایی است که با تعیین اقتصادی ترین راه ها برای به کارگیری کارگران، استفاده از مواد، ماشین آلات، زمان، سرمایه، انرژی و اطلاعات، با به حداکثر رساندن کارایی فرآیندهای تولید سروکار دارد.

تفاوت بین مهندسی صنایع و مدیریت صنعتی

تفاوت بین مهندسی صنایع و مدیریت

تا اینجا تعریفی از این دو رشته را خواندید و متوجه شدید که شباهت هایی با هم دارند اما یکی از تفاوت های اصلی آنها بعد فنی آنهاست. مدیران صنعتی به بعد مالی، هزینه ها و همچنین بعد انسانی تمامی فرآیندها توجه بیشتری دارند. آنها روی این موارد تمرکز می کنند تا بتوانند برای بهبود فرآیندها گام بردارند. تفاوت های دیگر آنها عبارتند از:

  • مهندسان صنایع توجه بیشتری به بهبود سیستم ها دارند و می توانند به عنوان رابطی بین حوزه های مدیریت و فنی دیده شوند. بنابراین در رشته مهندسی صنایع بیشتر دروس فنی تدریس می شود تا فارغ التحصیلان بتوانند با دانشی که کسب می کنند با متخصصان رشته های فنی تعامل داشته باشند. این در حالی است که مدیران صنعتی چنین درسی ندارند. اما نباید فراموش کرد که مهندسان صنایع توانایی کار در حوزه مدیریت را دارند و این به دلیل دوره های مدیریتی است که در دانشگاه می گذرانند. این دوره های مدیریتی شامل اصول مدیریت، اصول حسابداری، اقتصاد خرد و کلان است و با دانش در این دوره ها می توانند به عنوان مدیر پست ها و پروژه های مدیریتی فعالیت کنند.
  • مهندسان صنایع باید بتوانند علاوه بر دانش فنی از دانش مدیریت خود نیز استفاده کنند. به عبارت دیگر یک مهندس صنایع باید بتواند مانند یک مدیر ارشد فکر کند و تصمیم بگیرد. آنها باید بتوانند روی مسائل مالی و سودآوری تمرکز کنند که برای یک فرد فنی دشوار است.
  • اگر بخواهیم نمودار سازمانی مدیران در سازمان ها را تشریح کنیم به این تقسیم بندی می رسیم: مدیران ارشد، مدیران میانی و مدیران عملیاتی. زمینه فعالیت مهندسان صنایع می تواند در رده مدیران میانی و مدیران عملیاتی باشد در حالی که مدیران صنعتی می توانند در سطح اول یعنی. مدیران ارشد. البته باید توجه داشت که امکان جابه‌جایی این دسته‌بندی‌های سازمانی وجود دارد و همه اینها به سطح دانش و مهارت افراد بستگی دارد.
  • در جایی که مهندسی صنایع به طور سنتی بر کاربرد روش‌های مهندسی برای بهبود تولید و فرآیندهای مرتبط با صنعت تمرکز می‌کند، مدیریت صنعتی این سطح تمرکز را گسترش می‌دهد تا حوزه‌های دیگری مانند امور مالی، هوش تجاری، مراقبت‌های بهداشتی و مدیریت اطلاعات را در بر گیرد.

آینده شغلی مدیریت صنعتی

یکی از تفاوت هایی که می توان برای این دو در نظر گرفت می تواند آینده شغلی آنها باشد. با توجه به اداره آمار کار ایالات متحده (BLS)، مدیران صنعتی ممکن است بین سال های 2019 تا 2029 رشد شغلی کمی داشته باشند یا اصلاً رشد نداشته باشند. پیش بینی می شود فرصت های شغلی مدیران صنعتی در آینده به طور پیوسته کاهش یابد. اگر می خواهید با این مدرک آینده شغلی خوبی داشته باشید، علاوه بر تحصیل در دانشگاه، باید به دریافت گواهینامه، ارتقای مهارت، افزایش تجربه کاری و آشنایی با علوم روز فکر کنید.

آینده شغلی مهندسی صنایع

تفاوت بین مهندسی صنایع و مدیریت

مهندسی صنایع دامنه وسیعی دارد. در بین تمام رشته های مهندسی، این رشته ای است که حوزه های زیادی را پوشش می دهد. اگر مدرک مهندسی صنایع دارید، مسیرهای شغلی زیادی برای انتخاب در این زمینه وجود دارد. زیرا مهندسان صنایع دانش خوبی از ساخت و تولید دارند و همین امر آنها را به فردی ارزشمند برای صنایع مختلف تبدیل می کند. به هر حال، تولید چیزی است که سازمان های مدرن امروزی را به حرکت در می آورد.

با این حال، پیش‌بینی می‌شود که استخدام مهندسان صنایع از سال 2021 تا 2031 حدود 3 درصد رشد کند که کمتر از میانگین برای همه مشاغل است.

The post رشته مهندسی صنایع با گرایش مدیریت اولین بار در وبلاگ ایران تلنت منتشر شد. به نظر می رسد.