منو سایت

تفاوت بین مدیریت محصول و پروژه چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تفاوت بین مدیریت محصول و پروژه چیست؟

مدیران محصول و مدیران پروژه اغلب با هم کار می کنند و نقش های کاملا متفاوتی دارند. مدیر محصول چشم انداز، اهداف و جهت کسب و کار محصول را تعیین می کند و مدیر پروژه پروژه ها را برای دستیابی به آن اهداف هدایت می کند. بنابراین اگر یک مدیر محصول یک “متفکر استراتژیک” باشد، یک مدیر پروژه بیشتر یک “انجام دهنده ماهر” است.

برای درک تفاوت بین مدیریت محصول و مدیریت پروژه، شاید بهتر باشد محصولات را از پروژه ها متمایز کنیم. محصول هر خدمت یا محصولی است که یک سازمان برای رفع نیازهای مشتری ایجاد می کند. محصول می تواند فیزیکی باشد، مانند مبلمان یا لباس، یا دیجیتال، مانند نرم افزار یا وب سایت. از سوی دیگر، پروژه مجموعه ای از وظایف است که برای دستیابی به یک نتیجه خاص تعریف و اجرا می شود. هدف یک پروژه ممکن است ایجاد یا نگهداری یک محصول باشد. مانند ساختن خانه یا انتشار یک به روز رسانی نرم افزاری جدید.

از آنجا که مدیران محصول اغلب مستقیماً با مدیران پروژه کار می کنند، درک تفاوت های بین این دو و شناخت مسئولیت های هر یک گام مهمی در حرفه مدیر محصول است. علاوه بر این، کارفرمایان برای استخدام مدیر محصول باید از دانش و تجربه شما در کار با مدیران پروژه مطمئن باشند. در این مقاله به تفاوت های اصلی این دو کارگروه پرداخته ایم:

وظایف یک مدیر محصول دقیقا چیست؟

تفاوت بین مدیریت محصول و پروژه

مدیر محصول مسئولیت یک محصول را از ابتدای چرخه عمر تا پایان آن بر عهده دارد. این بدان معنی است که آنها چشم انداز محصول را ترسیم می کنند و هرگونه به روز رسانی لازم را مدیریت می کنند و اطمینان حاصل می کنند که محصول تا زمان عرضه به بازار نیازهای مشتری را برآورده می کند. برخلاف مدیریت پروژه، مدیریت محصول معمولاً شروع و پایان مشخصی ندارد.

در سازمان‌های بزرگ‌تر، مدیران محصول ممکن است کل تیم محصول را مدیریت کنند، اما در سازمان‌های کوچک‌تر، یک مدیر محصول ممکن است کارهای عملی بیشتری مانند تحقیقات بازار یا حتی مدیریت پروژه انجام دهد. به طور کلی، یک مدیر محصول دارای وظایف زیر است:

 • معیارهای کلیدی موفقیت محصول را تعریف می کند.
 • به طور دقیق نیازهای کاربر را درک می کند و آنها را به تیم محصول منتقل می کند.
 • با سایر تیم ها مانند فنی، طراحی و بازاریابی برای توسعه و اجرای استراتژی محصول همکاری می کند.
 • راه هایی برای بهبود یا توسعه یک محصول از طریق تجزیه و تحلیل بازار پیدا می کند.
 • عملکرد محصول را به طور کامل کنترل و نظارت می کند.
 • ویژگی های محصول جدید را آزمایش و نظارت می کند.
 • محصولات رقبا را رصد کرده و آنها را تجزیه و تحلیل می کند.

وظایف یک مدیر پروژه چیست؟

مدیر پروژه از ابتدا تا انتها بر پروژه ها نظارت می کند. این پروژه ها مجموعه ای از وظایف هستند که برای دستیابی به یک هدف خاص طراحی شده اند. پروژه ها می توانند بزرگ باشند، مانند ساختن یک ساختمان جدید، یا کوچک، مانند راه اندازی نرم افزارهای تخصصی. مدیر پروژه شخصی است که این پروژه ها را با ایجاد تیم، تنظیم زمان بندی، مدیریت بودجه و برقراری ارتباط با ذینفعان تا پایان هر پروژه برنامه ریزی می کند. به طور کلی در مدیریت پروژه بر خلاف مدیریت محصول، شروع و پایان پروژه مشخص است. مدیران پروژه معمولاً کارهای زیر را انجام می دهند:

 • تعیین زمانبندی و پیش بینی بودجه بر اساس اهداف تعریف شده
 • افزایش همکاری و ارتباط با مدیران ارشد و ذینفعان پروژه
 • ایجاد و نگهداری فرآیندها برای تغییرات پروژه
 • کار با نرم افزار مدیریت پروژه برای ردیابی وظایف و زمان بندی ها
 • اطمینان حاصل شود که تیم ها به خوبی با هم کار می کنند و با انگیزه و بر اساس برنامه باقی می مانند.

مدیران محصول و مدیران پروژه چگونه با هم کار می کنند؟

تفاوت بین مدیریت محصول و پروژه

مدیران محصول و مدیران پروژه اغلب با هم کار می کنند. اما این همکاری چگونه صورت می گیرد؟ برای درک بهتر مسئله بهتر است با یک مثال توضیح دهیم:

یک شرکت فروش اینترنتی مبلمان را در نظر بگیرید. آنها می خواهند اپلیکیشنی راه اندازی کنند که مشتریان بتوانند از آن برای مرور محصولات در گوشی های هوشمند استفاده کنند. این شرکت ممکن است یک مدیر محصول را به عنوان مسئول توسعه برنامه استخدام کند. مدیر محصول اهداف برنامه را تعریف می‌کند، تصمیم می‌گیرد که چه ویژگی‌هایی باید گنجانده شود، تیمی از توسعه‌دهندگان محصول را سازماندهی می‌کند، و هر چالشی را برای یک محصول با کیفیت حل می‌کند.

سپس شرکت می تواند یک مدیر پروژه را برای تحقق این اهداف استخدام کند. فرض کنید یک مدیر محصول متوجه شده است که افراد دوست دارند قبل از خرید با اعضای خانواده صحبت کنند و می‌خواهد این موضوع را به بخشی کلیدی از برنامه تبدیل کند. مدیر پروژه تیمی را تشکیل می دهد که به ویژگی جدید اختصاص داده شده است و همچنین برنامه تولید را تنظیم می کند و اطمینان می دهد که تیم پروژه را به موقع و در حد بودجه تکمیل می کند.

تفاوت نرم افزار مدیریت محصول با نرم افزار مدیریت پروژه

نرم افزار مدیریت محصول و نرم افزار مدیریت پروژه ابزارهای کاملا متفاوتی هستند که برای کمک به رفع نیازهای مختلف کسب و کار طراحی شده اند. نرم افزار مدیریت محصول به مدیران محصول کمک می کند تا استراتژی محصول را سازماندهی و توسعه دهند. نرم افزار مدیریت پروژه به مدیران پروژه (و سایر مدیران توسعه محصول) کمک می کند تا اجرای استراتژی ها را پیگیری کنند.

شرح وظایف مدیریت پروژه چیست؟

بسیاری از مدیران پروژه مسئول برنامه ریزی نحوه اجرای پروژه و بررسی هر یک از عناصر پروژه برای اطمینان از تخصیص بهترین منابع به مناسب ترین وظایف هستند. اغلب این شامل تعیین هزینه واقعی پروژه است تا بتوان یک بودجه واقعی را تعیین کرد. مدیران پروژه معمولاً با بخش های مختلف از جمله طراحی، معماری، مهندسی، آزمایش، تضمین کیفیت و عملیات همکاری می کنند و مسئول برنامه ریزی کلی پروژه هستند. و در برخی موارد، این ممکن است حتی به مرحله عرضه به بازار، از جمله طرح‌های راه‌اندازی، فعالیت‌های بازاریابی، آموزش و ارائه به تیم فروش و پایگاه مشتری نیز گسترش یابد.

هنگامی که کار در حال انجام است، مدیران پروژه پیشرفت تمام فعالیت های برنامه ریزی شده را پیگیری و به طور مداوم بررسی می کنند تا ببینند آیا تاخیر (یا تکمیل زودهنگام) وجود دارد یا خیر و بر این اساس برنامه زمان بندی یا تخصیص منابع را تنظیم می کنند. مدیران پروژه همچنین باید وضعیت پروژه را در جریان بگذارند و در صورت نیاز به ذینفعان مختلف گزارش دهند. این معمولاً از طریق مستندسازی (مثلاً به‌روزرسانی طرح‌های پروژه)، به‌روزرسانی‌های کتبی وضعیت، و جلسات حضوری/مجازی رخ می‌دهد.

مهارت های مدیر محصول و پروژه

برای روشن شدن و توضیح بیشتر تفاوت‌های بین مدیران محصول و مدیران پروژه، بیایید ببینیم که هر کدام مسئول چه چیزی هستند، موفقیت آنها چگونه اندازه‌گیری می‌شود و چه مهارت‌هایی شامل مهارت‌هایی است که برای موفقیت نیاز دارند:

مدیران محصول آنها هرگز در دامنه مهارت های مورد نیاز برای انجام کار خود دچار کمبود نیستند. این نقش مستلزم ترکیبی منحصر به فرد از زیرکی تجاری، توجه به جزئیات، زیرکی فروش، مهارت های بازاریابی و درک مسائل فنی است که تعداد کمی از مشاغل دیگر به آن نیاز دارند. تفکر انتقادی، اولویت بندی و ترکیب منابع مختلف اطلاعات نیز مهارت های ضروری مدیریت محصول است. آنها باید در حوزه محصول خود متخصص شوند تا محیط رقابتی را درک کنند و با مشتریان، مصرف کنندگان و مشتریان بالقوه گفتگوهای روشنگر و مؤثر داشته باشند.

مدیران پروژه آنها برای پیشرفت در نقش خود به مجموعه ای متنوع از مهارت ها نیاز دارند. آنها اغلب به مهارت هایی در برنامه ریزی، مذاکره، مدیریت ریسک ها، کنترل هزینه ها و برگزاری جلسات موثر و کارآمد نیاز دارند. وجه اشتراک هر دو نقش، نیاز به مهارت های سازمانی، ارتباطی و ارائه عالی است. هر دو نوع PM باید درک خوبی از محصول خود داشته باشند و نگرانی های ذینفعان پروژه را درک کنند. علاوه بر این، هر یک از آنها باید توانایی انتقال اطلاعات را به وضوح، ساده و مختصر داشته باشند.

موفقیت مدیران محصول و پروژه چگونه سنجیده می شود؟

تفاوت بین مدیریت محصول و پروژه

قضاوت درباره موفقیت مدیران محصول و مدیران پروژه می تواند کمی دشوار باشد، زیرا هیچ یک از این نقش ها نمی توانند کارها را به تنهایی انجام دهند و به شدت به افراد دیگر متکی هستند. اما موفقیت، پیشرفت و شکست همه را می توان و باید سنجید.

عملکرد مدیران محصول معمولا بر اساس معیارهای موفقیت خود محصول سنجیده می شود. این معیارها می توانند معیارهای مبتنی بر درآمد یا معیارهای مبتنی بر مصرف محصول باشند. همچنین ممکن است اهداف خاص تری نیز وجود داشته باشد، مانند تصرف یک بازار هدف کلیدی یا راه اندازی به یک بازار جدید و گسترش خط تولید.

اندازه گیری مدیریت پروژه تا حدودی بیشتر تحت کنترل خود مدیران پروژه است. همانطور که آنها برنامه ریزی و پروژه ها را مدیریت می کنند، مسئولیت نهایی را بر عهده دارند تا اطمینان حاصل کنند که آنچه درخواست شده به موقع تحویل داده می شود و الزامات اساسی را برآورده می کند. اما اگر از آنها خواسته شود چیزی بسازند که در نهایت قابل فروش نباشد، اگر به طور کامل و به موقع تحویل داده شود، نمی توان آنها را سرزنش کرد.

بنابراین آنها بر اساس توانایی آنها برای توسعه به موقع و در چارچوب بودجه مورد قضاوت قرار می گیرند. این شامل ایجاد و دنبال کردن برنامه ها، اقدامات کیفی برای اطمینان از اینکه آنچه تحویل داده می شود مطابق با الزامات است. رضایت ذینفعان از محصول نهایی و مدیریت کلی پروژه را نیز می توان در نظر گرفت، از جمله: ارتباطات، استراتژی های برنامه ریزی و استفاده بهینه از منابع.

تفاوت بین مدیریت محصول و پروژه چیست؟ اولین بار در وبلاگ ایران استعداد. به نظر می رسد.