تفاوت بین رزومه و نمونه کارها چیست؟

تفاوت بین رزومه و نمونه کارها چیست؟

هنگام درخواست شغل، مهم است که بدانید از چه مدارکی باید استفاده کنید و آیا رزومه یا نمونه کار شما خوب است یا خیر. از آنجایی که این دو مدرک متفاوت و محتوای آنها متفاوت است، با دانستن تفاوت های آنها می توانید متوجه شوید که هر کدام در چه مرحله ای از آنها استخدام می شوند. در این مقاله به ارائه تعاریف رزومه و نمونه کار و تفاوت این دو سند بازاریابی می پردازیم.

رزومه چیست؟

شاید خیلی ها بدانند رزومه چیست. اما برای کسانی که با این مفهوم آشنا نیستند، رزومه یک سند رسمی است که جویندگان کار از آن برای فهرست کردن سوابق کاری، مهارت‌ها و دستاوردها استفاده می‌کنند، که دقیقاً همان چیزی است که آنها را واجد شرایط فرصت‌های شغلی می‌کند. این سند معمولاً بیش از یک یا دو صفحه نیست و فقط باید حاوی اطلاعاتی باشد که مستقیماً با شغل مورد نظر شما مرتبط است. تمامی آگهی های استخدامی باید رزومه ارسال کنند و شما باید آن را به درستی با شرح شغل تهیه کنید.

بسیاری از جویندگان کار نیز می توانند رزومه خود را با یک نامه حمایتی تکمیل کنند که نشان دهنده علاقه آنها به یک شغل یا شرکت خاص باشد. همچنین می توانید مهارت ها و توانایی های خود را با توجه به عناصر ذکر شده در شرح شغل برجسته کنید تا بتوانید خود را از سایر جویندگان کار متمایز کنید. ایده خوبی است که دستاوردهای خود را به صورت اعداد در رزومه خود فهرست کنید تا بتوانید آنها را برای کارشناسان استخدام ثبت کنید. چنین اطلاعاتی می تواند ارزش شما را برای این موقعیت ثابت کند.

رزومه شامل چه مواردی است؟

اگرچه رزومه ها انواع مختلفی دارند، اما همه رزومه ها دارای عناصر زیر هستند و هنگام نوشتن رزومه باید با توجه به شغلی که برای آن درخواست می دهید، عناصر زیر را ذکر کنید:

 • هدف یا خلاصه: این بخش مقدمه رزومه شماست، جایی که باید بگویید کی هستید و هدفتان چیست. می توانید از آن برای نشان دادن شخصیت کاری خود و تاکید بر مهارت ها، توانایی ها و دستاوردهای خود استفاده کنید.
 • تجربه کاری: در این قسمت به سوابق شغلی خود در رابطه با شرح وظایف اشاره می کنید که شامل داوطلبی، کارآموزی، کار تمام وقت و پاره وقت می باشد. اکثر مدیران استخدام ترجیح می دهند سابقه کاری شما را به ترتیب زمانی معکوس فهرست کنند.
 • درجه: همانند سابقه کاری، می توانید مدارک خود را به ترتیب زمانی معکوس فهرست کنید.
 • مهارت ها: از این بخش برای فهرست کردن مهارت های سخت و نرم خود استفاده کنید که نشان دهنده شایستگی شما برای کار است. هدف از این بخش فهرست کردن مهارت‌های مرتبط با کار شما است.
 • سرگرمی: می توانید سرگرمی ها و فعالیت های فوق برنامه خود را در این بخش فهرست کنید تا به مدیران استخدام تصویر جامع تری از شخصیت خود بدهید.

پورتفولیو چیست؟

تا اینجا ما می دانیم رزومه چیست و شامل چه مواردی می شود، اکنون زمان آن است که بگوییم نمونه کار چیست.

پورتفولیو مجموعه ای است که شامل کل نمونه کار انحصاری کارجو می باشد. ارائه مثالی از بهترین کارهایی که برای یک مدیر استخدام یا مشتری انجام داده اید، راهی موثر برای نشان دادن مهارت ها و توانایی های خود به عنوان یک حرفه ای است. در پورتفولیو، مدیران و کارفرمایان استخدام، به جای مطالعه در مورد مهارت ها و تجربیات شما، نمونه کارها را به صورت بصری بررسی کنید تا ببینید آیا برای شرکت و موقعیت مناسب هستید یا خیر.

نمونه کارها معمولاً می توانند شامل محتوای متنوعی مانند عکس ها، فیلم ها، تصاویر، URL های صفحه وب و متن باشند. اگرچه افراد مختلف از مشاغل مختلف برای نمایش نمونه کارها از نمونه کارها استفاده می کنند، اما این سند بیشتر برای نمایش آثار خلاقانه و هنری استفاده می شود. افراد حرفه ای که معمولا از نمونه کارها برای نمایش نمونه کارها خود استفاده می کنند شامل هنرمندان، طراحان گرافیک، عکاسان، طراحان، نویسندگان، معماران و برنامه نویسان می شوند.

نمونه کار دارای یک مدل چاپی است که جویندگان کار از آن برای ارائه نمونه کارها دیجیتال استفاده می کنند. اما مدل پورتفولیو دیجیتال چندین مزیت دارد که مهمترین آنها این است که می توانید این سند را با افراد زیادی به اشتراک بگذارید. همچنین افزودن محتوای جدید و تغییر قالب آن بسیار آسان تر از چاپ نمونه است. البته این مزیت را می توانید در قسمت رزومه سازنده رزومه دریافت کنید.

پورتفولیو معمولا شامل چه مواردی می شود؟

نمونه کارها در مدل ها و فرمت های مختلفی ساخته می شوند. برای کمک به تصمیم گیری در مورد نوع اطلاعاتی که باید در نمونه کار خود بگنجانید، در اینجا برخی از موارد متداول که در اکثر نمونه کارها رایج است آورده شده است:

 • اعلام اصالت: در یک پاراگراف کوتاه، نشان دهید که کاری که در نمونه کار خود قرار داده اید متعلق به خودتان و محرمانه است. همچنین می توانید برای جلوگیری از کپی کردن، روی تصاویر ارائه شده در نمونه کار خود علامت و واترمارک قرار دهید.
 • خلاصه کار: رزومه روشی موثر برای توصیف خود به عنوان یک حرفه ای با توصیف کاری است که انجام می دهید. شما می توانید تجربه خود را در حرفه خود با لیست کردن دستاوردهای خاص خود با درصد و اعداد نشان دهید.
 • گفتار فلسفی: بیانیه فلسفی یا بیانیه مأموریت جایی است که شما عقاید، ارزش ها و انگیزه های اصلی خود را در مورد حرفه ای که در آن هستید بیان می کنید.
 • بیوگرافی کوتاه: یک رزومه کوتاه به شما این فرصت را می دهد که کمی در مورد خودتان به مدیران استخدامی یا مدیران آینده بگویید. آیا می توانید مسیر حرفه ای و انگیزه خود را برای ورود به کارتان خلاصه کنید؟ این بخش ممکن است شامل اطلاعات تماس شما نیز باشد تا خوانندگان بدانند چگونه با شما تماس بگیرند.
 • رزومه: مهم است بدانید که نمونه کارها به عنوان جایگزینی برای رزومه عمل نمی کند، بلکه به عنوان مکمل رزومه عمل می کند. اگرچه می توانید این سند را به صورت جداگانه برای کارشناسان استخدام ارائه دهید، اما بهتر است لینک نمونه کار خود را در رزومه خود قرار دهید و همین کار را در نمونه کار خود انجام دهید و لینک رزومه خود را قرار دهید.
 • نمونه کار: بخش پورتفولیو مهمترین بخش پورتفولیو شما است، زیرا ارائه یک نمونه کار واقعی تر، هدف اصلی ساخت یک نمونه کار است. سعی کنید نمونه هایی از بهترین کارهای خود را در نمونه کارها بیاورید که تمام مهارت های مرتبط شما را نشان دهد. بسته به حرفه خود، می توانید از هر آیتم به عنوان نمودار، مقاله و جداول در نمونه کارها استفاده کنید. همچنین می توانید هر گونه بازخورد مثبتی را در نمونه کارها به سبد خود بیاورید.

تفاوت بین رزومه و نمونه کارها

اگرچه ممکن است تفاوت بین رزومه و نمونه کارها را بدانید، یک مرور کلی سریع از یک مقایسه کوتاه بین این دو سند می تواند مفید باشد:

 • هدف: هدف از نوشتن رزومه این است که مدیران از درخواست همکاری شما باخبر شوند و شما را برای مصاحبه دعوت کنند. پس از مصاحبه، می توانید نمونه کارها را به مدیران استخدام ارائه دهید تا آنها بهتر متوجه شوند که شما چه کار می کنید و چه کاری می توانید برای شرکت آنها انجام دهید.
 • قالب: رزومه یک سند کوتاه و مختصر است که در آن مدارک، سوابق کاری و مهارت های مرتبط خود را به صورت مکتوب توضیح می دهید. در مقابل، پورتفولیو حاوی محتوای بسیار متنوعی است که می‌تواند شامل ویدئوها، آدرس‌های اینترنتی صفحات وب، تصاویر، طراحی گرافیکی، نمودارها و موارد دیگر باشد. از آنجایی که پورتفولیو شامل سبد شما می شود، زمان بیشتری برای ساخت و البته حجم بیشتری نسبت به رزومه نیاز دارد.
 • الزامات: کارفرمایان معمولاً برای هر درخواست شغلی به یک CV نیاز دارند، اما برای هر فرصت شغلی نیازی به ارسال نمونه کار نیست. در این میان بسیاری از افراد حرفه ای و حرفه ای برای کیف پول خود نمونه کارها ایجاد می کنند اما مشاغل خاصی مانند منشی یا مکانیک نیازی به تهیه کیف پول ندارند.

اینها تفاوت های بین نمونه کارها و رزومه بود. اگر زمان و خلاقیت برای ایجاد یک نمونه کار دارید، زمانی را برای مستندسازی آن اختصاص دهید و آن را به همراه رزومه خود ارسال کنید تا خود را بیشتر و بهتر نشان دهید.

تفاوت بین رزومه و نمونه کارها چیست؟ برای اولین بار در ایران وبلاگ استعدادیابی. به نظر می رسد.