منو سایت

تست هوش ریون چیست و چه کاربردی دارد؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تست هوش ریون چیست و چه کاربردی دارد؟

روش های مختلفی برای شناسایی سطح هوش و بهره هوشی افراد وجود دارد. یکی از رایج ترین این روش ها استفاده از تست های هوش است که البته باید در انتخاب آن بسیار دقت کرد. در حال حاضر تست های هوش زیادی وجود دارد که بسیاری از آنها توسط شرکت ها، سازمان ها و روانشناسان برای اندازه گیری هوش سیال و استدلال انتزاعی استفاده می شود. تست هوش ریون یکی از معتبرترین و پرکاربردترین تست‌هاست که سال‌ها به عنوان یکی از محبوب‌ترین تست‌های پیش از استخدام استفاده می‌شود و روانشناسان نیز برای ارزیابی مشتریان از آن استفاده می‌کنند.

تست هوش ریون چیست؟

ماتریس پیشرونده ریون (RPM) یا تست ریون یک آزمون ارزیابی است که برای سنجش استدلال غیرکلامی، استدلال انتزاعی و عملکرد شناختی طراحی شده است.

از آنجایی که تست هوش ریون یک تست کاملا بصری است، به مسائل مربوط به موانع زبانی و وابستگی های مذهبی/فرهنگی نمی پردازد و این می تواند یکی از بزرگترین نقاط قوت آن باشد. بنابراین، آزمون ریون یکی از رایج‌ترین معیارها برای اندازه‌گیری هوش کل است که توسط شرکت‌ها برای کمک به تعیین اینکه آیا مصاحبه‌شونده مهارت‌های شناختی کافی برای کار کردن دارد یا خیر، استفاده می‌شود.

در آزمون Raven Progressive ماتریسی به شرکت کنندگان ارائه می شود که دارای طرح هندسی 2 * 2، 3 * 3، 4 * 4 و 6 * 6 است و حتی یک قطعه در آن وجود ندارد. وظیفه شرکت کنندگان در این آزمون انتخاب مناسب ترین گزینه برای تصویر تعبیه شده است. پاسخ آنها هشت گزینه است. پرسش و پاسخ ها کاملاً غیرکلامی هستند و ماتریس ها در سطوح مختلف ظرفیت شناختی قرار دارند.

اما بسیاری از شرکت کنندگان در این IQ می خواهند بدانند: آیا IQ ریون دقیق است؟ ماتریس های پیشرونده Raven امکان ارزیابی و اندازه گیری علمی ارائه شده توسط GC Raven را فراهم می کند. بنابراین، تست Raven IQ نمایش دقیقی از هوش کلی و سیال و همچنین تکمیل ماتریس های مختلف Raven با درجات مختلف پیچیدگی را ارائه می دهد و به شما یک امتیاز IQ دقیق می دهد.

محاسبه نتیجه نهایی آزمون ریون به عنوان درصدی از پاسخ صحیح به تعداد کل سوالات نشان داده نمی شود. در نتیجه، دقیق ترین روش برای ارزیابی نتیجه نهایی آزمون ریون، رتبه بندی آن به صورت درصدی از همتایان خود در کشور است.

انواع تست ریون

تست هوش ریون چیست؟

امروزه این شکل از تست روانسنجی به طور گسترده ای به عنوان ابزار ارزیابی قبل از استخدام استفاده می شود. تست ریون به چهار روش انجام می شود. انواع مختلف ماتریس های پیشرونده Raven امکان ارزیابی دقیق هوش عمومی و روانی افراد با توانایی های شناختی متفاوت را فراهم می کند.

ماتریس های پیش رونده استاندارد

ماتریس های پیشرونده ریون در دهه 1930 توسط جی سی ریون برای مطالعه چگونگی تأثیرگذاری جنبه های ژنتیکی و محیطی بر هوش ایجاد شد. نسخه اصلی شامل 5 مجموعه 12 موردی بود. به طور کلی، عناصر موجود در هر مجموعه به تدریج پیچیده تر می شوند و شرکت کنندگان در آزمون برای تجزیه و تحلیل اطلاعات و حل مسائل به ظرفیت شناختی و هوش روان نیاز دارند.

در آزمون ماتریس استاندارد پیشرونده ریون، شرکت کنندگان باید 60 سوال را در مدت 40 دقیقه تکمیل کنند. پس از 40 دقیقه، تست هوش ریون به طور خودکار طبق استانداردهای بین المللی (ملی) ارزیابی می شود.

ماتریس های پیشرونده استاندارد Raven برای غربالگری جویندگان کار و برای شروع و نظارت بر مشاغل استفاده می شود. علاوه بر این، این آزمون اغلب برای ارزیابی نقشه های سطح میانی استفاده می شود که در آنها مهارت های تصمیم گیری و تجزیه و تحلیل بسیار مهم است.

ماتریس های پیش رونده رنگی

تست هوش ریون چیست؟

ماتریس های رنگی پیشرونده عمدتاً برای آزمایش توانایی های شناختی و هوش حرکتی کودکان 5 تا 11 ساله، بزرگسالان با توانایی های شناختی مختل و افراد دارای اختلالات جسمی و روانی استفاده می شود. همانطور که از نام آن پیداست، اکثر عناصر با پس زمینه رنگی نمایش داده می شوند، بنابراین هوش بصری شرکت کنندگان در هنگام شرکت در آزمون تحریک می شود.

ماتریس های پیشرونده پیشرفته

ماتریس های پیشرفته پیشرونده ریون (APM) را می توان نسخه پیچیده تری از آزمون ریون در نظر گرفت و این آزمون قادر است داوطلبانی را با سطح بالاتری از توانایی شناختی ارزیابی کند. این نسخه از آزمون ریون شامل 36 سوال می باشد و ارزیابان باید تا حد امکان سوالات را در حدود 40 دقیقه حل کنند. حل سوالات در این مدل آزمون به تدریج دشوارتر می شود.

ماتریس های پیشرفته پیشرفته معمولاً برای افرادی که در پست های مدیریتی سطح بالا کار می کنند و برای نقشه هایی که به سطح بالایی از مهارت های شناختی و تحلیلی نیاز دارند، مناسب هستند. این آزمون بیشتر برای بزرگسالان و نوجوانان با هوش بالاتر از حد متوسط ​​مناسب است که می خواهند هوش روان و توانایی های شناختی خود را به چالش بکشند.

ماتریس های پیش رونده کوتاه توسعه یافته

ماتریس های پیشروی کوتاه پیشرفته مشابه ماتریس های پیشرونده پیشرفته ریون هستند که تنها تفاوت آنها در تعداد سوالات و زمان انجام آزمون است. این نسخه کوتاه از تست هوش ریون تنها شامل 12 سوال است و باید در 15 دقیقه تکمیل شود.

ماتریس‌های پیشرفته پیشرفت کوتاه اغلب برای غربالگری شرکت‌کنندگان منابع انسانی استفاده می‌شوند، زیرا این نسخه کوتاه‌تر از آزمون هوش ریون است و در مقایسه با هزینه آزمون از دقت بالایی برخوردار است.

نکات و ترفندهایی برای انجام تست ریون

تست هوش ریون چیست؟

در آزمون ماتریس پیشرونده ریون، طبقه بندی انواع الگو از اهمیت بالایی برخوردار است. علاوه بر این، توانایی تصمیم گیری سریع هنگام پاسخ دادن به سوالات بسیار مهم است. در تست هوش ریون، تمرین و استدلال انتزاعی کلید موفقیت است.

با نگاهی دقیق تر به نکات و ترفندهای خاص برای یافتن سریع راه حل های مناسب در تست ریون، به موارد زیر دست یافتیم:

 • چندین نوع شکل را می توان حتی در یک ماتریس استفاده کرد. انواع اشکال عبارتند از دایره، مربع، فلش، ستاره و مثلث.
 • تعداد اشکال استفاده شده در یافتن مدل مورد استفاده در یک ماتریس خاص مهم است.
 • هر شکلی می تواند بچرخد. این چرخش می تواند در جهت عقربه های ساعت یا خلاف جهت عقربه های ساعت باشد.
 • هر شکل می تواند یک ماتریس را در مکان های مختلف جابجا کند. این جابجایی در هر مرحله می تواند افقی یا عمودی باشد.
 • شکل ها اغلب در اندازه تغییر می کنند، اما می توانند شکل را نیز تغییر دهند. در ماتریس های مدرن تر، شکل ها هم در اندازه و هم در شکل تغییر می کنند.
 • با پیچیده تر شدن تست ریون، تعداد انواع مدل های مختلف در عناصر ارزیابی افزایش می یابد. برای اینکه تحت تاثیر انواع مدل ها قرار نگیرید سعی کنید این تست را با تمرکز بالا انجام دهید.
 • ماتریس های پیشرونده Raven در زمان مناسب اجرا می شوند. بنابراین باید بتواند خطا را از صحیح تشخیص دهد و از قسمت کنار آن استفاده کند. این روش شما را از اتلاف وقت با الگوهای فکری مشابه و محاسبات ذهنی نجات می دهد.

چگونه برای آزمون ریون آماده شویم؟

تست هوش ریون چیست؟

ابتدا باید از زمان در دسترس برای هر آزمون آگاه باشید. اگر ارزیابی را به صورت آنلاین انجام دهید، معمولاً یک تایمر دیجیتال به شما ارائه می شود. اگر در مرکز سنجش تست می کنید، حتما یک ساعت همراه داشته باشید یا برای پیگیری زمان به ساعت نگاه کنید.

زمان زیادی را برای حل یک مسئله صرف نکنید. اگر وقت دارید، همیشه می توانید بعداً برای حل این مشکل مراجعه کنید. قبل از شرکت در آزمون واقعی، تمرینات پیچیده ای را برای آزمایش توانایی های شناختی خود انجام دهید و برای هر سوال راه حل های مناسب ارائه دهید. این ذهن شما را برای استدلال انتزاعی مورد نیاز در آزمون ریون آماده می کند.

هنگام استفاده از قلم و کاغذ، سعی کنید افکار و محاسبات ذهنی خود را به طور خلاصه یادداشت کنید. در صورت مفید بودن از اختصارات برای اشکال خاص استفاده کنید (مثلاً مستطیل = مس).

اهمیت و اعتبار آزمون ریون

این آزمون در درجه اول برای به دست آوردن درک صحیح از هوش سیال و استدلال انتزاعی با 60 سوال غیرکلامی طراحی شده است. انجام این تست آسان است، بنابراین کاربردهای عملی زیادی وجود دارد. این تست هوش استدلال و هوش عمومی را که به “عامل هوش عمومی اسپیرمن” معروف است، اندازه گیری می کند. هوش معقول و هوش عمومی به عنوان مولفه های مهم در توانایی تفکر و توانایی یادگیری (توانایی درک پیچیدگی) شناخته می شوند.

تست هوش ریون چیست؟

تست هوش ریون بهترین نتایج را از نظر توانایی های شناختی و هوش انتزاعی نسبت به سایر آزمون ها می دهد. برای اینکه با شما در مورد اهمیت این تست صحبت کنیم، باید در مورد فواید آن صحبت کنیم و آنها را نام ببریم:

 • از این آزمون می توان برای شناسایی استعدادهای نوجوانان و جوانان، انتخاب و جذب داوطلبان و همچنین برای تحقیقات و آزمایشات بالینی استفاده کرد و می توان گفت کاربردهای فراوانی دارد.
 • تست ریون در دسترس و رایگان است.
 • از آنجایی که این تست غیرکلامی است و ساختار بصری دارد، برای خیلی ها هم سرگرم کننده است و خسته کننده نمی شود.
 • تست هوشی پیشرفته ریون یک تست غیرکلامی برای سنجش هوش سیال است. هوش سیال از عناصری مانند حل مسئله، استدلال قیاسی، رمزگشایی و استدلال استقرایی تشکیل شده است که همه آنها در این آزمون اندازه گیری می شوند.
 • با انجام این تست می توانید توانایی خود را در درک مفاهیم مختلف بسنجید.
 • نتیجه این تست خیلی سریع به دست می آید و برای رسیدن به آن لازم نیست یک یا چند روز منتظر بمانید.

در نهایت باید به این نکته اشاره کنیم که تست هوش ریون مطابق با آخرین مقالات و تحقیقات روز دنیاست که توسط موسسات بزرگ روان سنجی و شرکت های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد.

برنامه های تست هوش Raven

تست‌های هوش ریون به دلیل مزایای فراوانی مانند قابل مشاهده بودن و استقلال از یک فرهنگ خاص بسیار محبوب هستند. امروزه از این آزمون برای سنجش ضریب هوشی افراد در تمام سنین، ارزیابی افراد جویای کار و در برخی مدارس به عنوان دانش آموزان تیزهوش استفاده می شود. حتی برخی افراد این تست و نتیجه آن را در رزومه و تحصیلات خود قرار می دهند. اما از این تست برای اندازه گیری موارد زیر استفاده می شود:

 • مهارت های حل مسئله
 • توجه به جزئیات
 • مدل سازی
 • تفکر انتقادی
 • قدرت تحلیل
 • پردازش اطلاعات
 • تفکر مفهومی
 • هوش بصری

تست هوش ریون چیست؟

نتایجی که اظهار شده

ماتریس های پیشرونده ریون (که اغلب تست هوش ریون نامیده می شود) یک تست غیرکلامی است که معمولا در محیط های آموزشی و کاری استفاده می شود. این آزمون برای سنجش استدلال انتزاعی و همچنین به عنوان معیار هوش سیال استفاده می شود. این تست رایج ترین و محبوب ترین تست است که در گروه های مختلف کودکان از 5 سال تا بزرگسالان انجام می شود. Raven از 60 سوال چند گزینه ای تشکیل شده است که به ترتیب دشوار فهرست شده اند.

از آنجایی که این آزمون برخی از توانایی های هوش افراد را اندازه گیری و ارزیابی می کند، بهتر است از نتیجه آن در کنار سایر تست های هوش استفاده شود. این تست کاملا رایگان است، بنابراین می توانید از آن در تیم های خود استفاده کنید و از مزایای آن بهره مند شوید. آیا تا به حال در تست هوش ریون شرکت کرده اید؟ نظر و تجربه خود را در مورد این تست هوش با ما در میان بگذارید.

تست هوش ریون چیست و چه کاربردی دارد؟ برای اولین بار در ایران وبلاگ استعدادیابی. به نظر می رسد.