منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • ترس های رایج از تغییر شغل و نحوه برخورد با آنها

ترس های رایج از تغییر شغل و نحوه برخورد با آنها

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
ترس های رایج از تغییر شغل و نحوه برخورد با آنها

دنیا در حال تغییر است و طبیعی است که بسیاری از افراد در بازار کار به فکر تغییر شغل هستند تا همگام با تغییرات دنیا باشند. اما این تنها دلیل تغییر شغل این افراد و درخواست آگهی جدید نیست. بسیاری به دلیل حقوق، بسیاری به دلیل عدم رضایت شغلی، بسیاری به دلیل علاقه به تغییر محیط کار و ده ها دلیل دیگر به دنبال تغییر شغل هستند.

اما تغییر شغل آسان نیست و حتی می تواند ترسناک باشد. طبق مقیاس استرس هولمز و رای، تغییر از یک شغل به شغل دیگر پس از مرگ یک دوست صمیمی در این لیست قرار می گیرد و با استرس زیادی همراه خواهد بود. خوشبختانه راه‌هایی برای کاهش استرس و ترس وجود دارد تا بتوانید با این مانع اصلی تغییر مقابله کنید. در این مقاله برخی از رایج ترین ترس ها از تغییر شغل و نحوه مدیریت آن ها را شرح خواهیم داد.

ترس از شکست

یکی از رایج ترین ترس ها هنگام تغییر شغل، ترس از شکست است. ترس از شکست در این شرایط معمولا به دلیل ترس از تجربه شرم و خجالت است و بسیاری می خواهند از این احساس جلوگیری کنند. معمولاً در این مواقع به قدری نگران واکنش دیگران و ناامیدی از رفتار دیگران هستیم که از تلاش برای رسیدن به رویای خود منصرف می شویم. مشکل ترس از شکست این است که می تواند فلج کننده باشد و ما را از حرکت به جلو باز دارد.

برای غلبه بر ترس از شکست می توانید چه کاری انجام دهید:

به بدترین سناریوها فکر کنید و آنها را روی کاغذ یادداشت کنید. سپس، در ستون دوم، کارهایی را که می توانید انجام دهید تا احتمال وقوع بدترین سناریو را به حداقل برسانید، یادداشت کنید. در ستون سوم، تصمیم خود را بنویسید که چه زمانی بدترین سناریو اتفاق می افتد و چگونه ادامه دهید. سپس در ستون چهارم، احتمال بدترین سناریو را در مقیاس یک تا ده درجه بندی کنید. این تمرین ساده به شما کمک می کند که از قبل با این ترس روبرو شوید و درک کنید که حتی بدترین سناریوها نیز راه حل هایی دارند.

 • بیشتر بخوانید: آیا زمان تغییر شغل فرا رسیده است؟

ترس از آنچه دیگران ممکن است فکر کنند

ترس های رایج هنگام تغییر شغل

یکی از مهم ترین دلایلی که افراد را از تغییر شغل باز می دارد، ترس از افکار دیگران است. ممکن است پدرتان به شما توصیه کرده باشد که یک شغل مطمئن در امور مالی انتخاب کنید و چقدر او را با تصمیم به تغییر شغل و تبدیل شدن به یک آشپز ناامید خواهید کرد. در پایان روز، شما هستید که با انتخاب های خود زندگی خواهید کرد، نه شخص دیگری. بنابراین برای مقابله با این ترس باید برای تقویت عزت نفس و مراقبت از خود تلاش کنید.

برای این کار چند سوال مهم از خود بپرسید:

 • من چه اهمیتی دارم
 • من واقعاً چه می خواهم؟
 • چه فعالیت هایی را دوست دارم؟
 • چه میراثی را می خواهم از خود به جای بگذارم؟
 • اگر اینقدر نگران قضاوت شدن نبودم، چه کار می کردم؟

سپس روی هدف و نیت خود تمرکز کنید. به این فکر کنید که چرا می خواهید شغل خود را تغییر دهید. آیا دلیل شما برای تغییر شغل به این دلیل است که می خواهید دنیا را تغییر دهید؟ یا می خواهید کیفیت زندگی خود را بهبود ببخشید؟ اگر پاسخی برای چرایی پیدا کنید، راحت‌تر می‌توانید روی هدف خود تمرکز کنید و کمتر نگران آنچه دیگران فکر می‌کنند باشید.

ترس از پیری

تغییر شغل، به خصوص برای افراد بالای 40 سال، می تواند ترسناک تر باشد. اما باید به خاطر داشت که این امر حتی برای این افراد غیرعادی یا غیرممکن نیست. خبر خوب این است که طبق مطالعه موسسه تحقیقات اقتصادی آمریکا، اکثر سالمندان در تغییر شغل موفق هستند. یکی از راه های مبارزه با این ترس این است که به میزان تجربه کاری خود فکر کنید و خود را با فردی که تجربه کاری ندارد مقایسه کنید. به عنوان مثال، می توانید به تمام تجربیات ارزشمند و موفقی که داشته اید و مهارت های سخت و نرمی که در طول سال ها به دست آورده اید فکر کنید و آنها را در رزومه خود بگنجانید. همچنین از نظر مالی ثبات بیشتری نسبت به دیگران دارید، که می تواند هنگام برنامه ریزی برای یافتن شغل و تغییر شغل شما را باز بگذارد.

ترس از دست دادن زمان برای کسب تجربه

ترس های رایج هنگام تغییر شغل

ترس دیگری که هنگام تغییر شغل با آن مواجه می شوید ترس از شروع از صفر است. برای مقابله با این موضوع، خوب است بدانید که مهارت هایی را کسب کرده اید که قابل انتقال و استفاده در شغل دیگری هستند. همچنین، اگر شبکه‌ای قوی در اطراف خود ایجاد کرده‌اید، می‌توانید به راحتی انتقال خود را به شغل دیگری عمومی کنید. در نهایت، مهارت‌های نرم خود، مانند مهارت‌های رهبری، ارتباط، و حل مسئله را که بیش از همیشه مورد تقاضا هستند، نادیده نگیرید. هر کاری که تا به حال انجام داده اید، شما را برای مرحله بعدی کارتان آماده کرده است.

ترس از عدم اطمینان

هرگز هیچ تضمینی برای اعمال و تصمیمات ما در زندگی وجود ندارد. وقتی تصمیم به تغییر شغل می‌گیرید، باید بدانید که همیشه چالش‌ها و ریسک‌هایی در این راه وجود خواهد داشت. اما باید این را هم بدانید که راه هایی برای کاهش این خطرات وجود دارد. برخی از راه‌های کاهش خطرات احتمالی هنگام تغییر شغل عبارتند از:

 • عدم قطعیت تغییر شغل را در آغوش بگیرید و به آن به عنوان یک تجربه یادگیری نگاه کنید
 • به جای جهش های غول پیکر، قدم های کودک بردارید
 • از منطقه راحتی خود خارج شوید و مهارت های جدیدی را توسعه دهید
 • از برخورد با چیزهایی که خارج از کنترل شما هستند خودداری کنید
 • از گروه کوچکی از افرادی که به آنها اعتماد دارید کمک بگیرید

عدم اطمینان همیشه با ما خواهد بود. اما اگر ذهن منعطفی داشته باشید و روی هدف خود تمرکز کنید، راحت تر می توانید با ناشناخته ها با اطمینان روبرو شوید.

مهم ترین چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که ترس بخشی از این سفر است و اصلا نباید نگران آن باشید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که اجازه ندهید شما را متوقف کند. برای مقابله با ترس، باید یاد بگیرید که با افکار منفی کنار بیایید. هنگامی که این کار را انجام دهید، هیچ محدودیتی برای آنچه می خواهید وجود ندارد.

 • بیشتر بخوانید: چگونه شغل خود را تغییر دهیم؟

ترس های رایج در هنگام تغییر شغل و نحوه برخورد با آن ها اولین بار در وبلاگ ایران تلنت نوشته شد. به نظر می رسد.