منو سایت

تراز مرخصی چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تراز مرخصی چیست؟

ترک سیگار و بایدها و نبایدهای آن همیشه جزو بحث های مهم در شرکت ها است و افراد زیادی هستند که هنوز با قوانین آن آشنایی ندارند. یکی از سوالاتی که همیشه در بحث مرخصی در قانون کار مطرح می شود بحث مانده مرخصی یا حقوق مرخصی است. در این مقاله در مورد این مشکل صحبت می کنیم و نحوه محاسبه آن را به شما معرفی می کنیم.

تراز مرخصی چیست؟

در زمان محاسبه مانده مرخصی، امکان انتقال بخشی از مرخصی استحقاقی استفاده نشده به سال بعد و یا دریافت معادل ریالی آن برای کارکنان وجود دارد. مانده مرخصی دقیقاً به مرخصی باقی مانده کارکنان اشاره دارد.

طبق ماده 66 قانون کار، در سال فقط 9 روز مرخصی مستخدم منتقل می شود و هر کارمند تا 15 روز حق دارد مرخصی خود را حفظ کند. در حالی که این سوال برای یک سال کاری محاسبه می شود و اگر کارمند 9 ماه کار کرده باشد این فرصت به این شکل در اختیار او قرار نمی گیرد.

یکی از اهداف قانونگذار از قوانین مربوط به انواع مرخصی در قانون کار این است که سلامت کارگر در اولویت است و کارمند از تمام مرخصی خود تا زمانی که خطری برای سلامتی وی وجود نداشته باشد استفاده کند. بنابراین تعداد روزهایی که کارمندان و کارگران می توانند به عنوان مرخصی به سال بعد منتقل کنند یا معادل ریالی آن را از کارفرما دریافت کنند کم است.

نحوه محاسبه مانده مرخصی

تعادل را رها کنید

برای محاسبه مانده مرخصی باید یک نکته را در نظر گرفت. کارمند باید یک سال در شرکت کار کرده باشد. به عنوان مثال، تصور کنید یک کارمند کمتر از یک سال در یک شرکت کار کرده است. طبق ماده 66 قانون کار می توان 9 روز از مرخصی باقیمانده افرادی که یک سال در یک شرکت کار کرده اند صرفه جویی کرد. بنابراین ذخیره مرخصی 9 روزه برای کمتر از یک سال قابل اعمال نمی باشد. در این گونه قراردادها، روزهای باقی مانده از مرخصی 26 روزه کارمند به عنوان مانده مرخصی محاسبه می شود.

اما تصور کنید که شخصی به مدت یک سال در یک شرکت کار کرده و از 26 مرخصی با حقوق خود 15 مورد آن را گرفته است. در این صورت او 11 تعطیلی استفاده نشده دارد و تنها 9 تعطیلی را می تواند به سال بعد منتقل کند. در این صورت کارمند می تواند از دو تعطیلی خود قبل از پایان سال استفاده کند.

محاسبه مرخصی خرید

بر اساس ماده 72 قانون کار، مرخصی با فسخ قرارداد، اتمام کار، بازنشستگی، تعطیلی مشاغل و از کارافتادگی بازخرید می شود. در صورت پایان یافتن قرارداد بین کارمند و کارفرما و توافق طرفین برای تسویه حساب، علاوه بر تسویه حقوق و سنوات، غرامت مرخصی نیز باید محاسبه و پرداخت شود.

اما اگر کارمندی بخواهد در شرکتی به کار ادامه دهد، طبق ماده 66 قانون کار، مرخصی حین کار معمولاً پرداخت نمی شود و روال کار به این صورت است که مانده مرخصی به سال بعد منتقل و نگهداری می شود. در خروج از حساب فرمول محاسبه دستمزد مرخصی طبق قانون کار به شرح زیر است:

تعداد روزهای مرخصی * (حقوق پایه یک روز + کمک هزینه کارگر + مسکن + (پرداخت ها شامل ایاب و ذهاب – هزینه غذا و …) = محاسبه درصد مرخصی

فرمولی که در بالا مشاهده می کنید می تواند کمی گمراه کننده باشد و ممکن است برای کسانی که می خواهند از این فرمول برای بازخرید و محاسبه مانده تعطیلات خود استفاده کنند مناسب نباشد. برای این منظور محاسبه آنلاین مانده مرخصی، محاسبه را بسیار آسانتر از وارد کردن اعداد در این فرمول می کند و همچنین سرعت محاسبه را افزایش می دهد.

ماشین حساب مرخصی ایران کرفس پیشنهاد ما برای گرفتن رقم مرخصی است. کار با این ماشین حساب بسیار آسان است و فقط باید مبلغ روز دریافتی و همچنین بقیه مرخصی خود را در قسمت های مورد نظر قرار دهید تا به رقم بازخرید مرخصی خود برسید.

آیا بقیه مرخصی شامل مالیات می شود؟

تعادل را رها کنید

در مورد مالیات تراز ایام تعطیل ماده ای در قانون وجود دارد. بر اساس قانون کار و ماده 91 قانون مالیات های مستقیم، حقوق و میزان عیدی باقی مانده مشمول مالیات نمی باشد و مالیاتی از آنها کسر نمی شود.

آیا مبلغ مرخصی قابل استرداد به وراث متوفی است؟

در صورت فوت کارمند یا کارگر، مبلغ بیعانه مرخصی وی بر اساس نرخ روز حق الزحمه کار محاسبه و در اختیار ورثه وی قرار می گیرد. برای گرفتن آن، وراث باید طبق قانون عمل کنند و کلیه کارهای مربوط به انحصار وراثت را انجام دهند.

آیا می توان از مرخصی باقی مانده برای فسخ یک ماه بیمه استفاده کرد؟

مرخصی استحقاقی کلیه کارکنان و کارگران جزء روزهای کاری آنها محسوب می شود و در صورتی که کارمند حتی از آن استفاده نکند، مزایای آنها از بین رفته و باید دستمزد خود را دریافت کنند. در نتیجه از تامین اجتماعی برخوردار می شوند.

تراز کتبی تعطیلات چیست؟ اولین بار در وبلاگ ایران استعداد. به نظر می رسد.