تأثیر عنوان شغلی در فرآیند جذب و استخدام

تأثیر عنوان شغلی در فرآیند جذب و استخدام

گاهی اوقات شرکت‌ها و تیم‌های منابع انسانی آگهی‌های شغلی زیادی را ارسال می‌کنند که از نظر مشاغلی که در آن آگهی‌ها در میان آگهی‌های شغلی دیگر به چشم می‌خورد، عالی هستند، اما میزان رزومه دریافتی برای آن آگهی‌ها کافی نیست. دلایل زیادی را می توان برای این مشکل در نظر گرفت اما یکی از مهم ترین دلایل آن عدم تصدی موثر است. در این میان اولین چیزی که کارجویان در آگهی های استخدامی مشاهده می کنند عنوان شغلی است و اگر آن عنوان به خوبی نوشته نشود، فرصت ارسال رزومه و درخواست برای آن آگهی کار کاهش می یابد.

با در نظر گرفتن این موارد و اهمیت عنوان شغلی در فرآیند استخدام، در این مقاله قصد داریم به تعریف آن بپردازیم و نکاتی را در مورد نحوه نگارش آن بیان کنیم.

موقعیت چیست؟

عنوان شغلی نام موقعیتی است که در شرکت خود دارید که معمولاً با مجموعه ای از وظایف و مسئولیت ها مرتبط است. علاوه بر مشخص کردن نوع موقعیت، عنوان شغلی اغلب نشان دهنده سطح ارشدیت فرد در یک شرکت یا بخش است. همچنین، از عنوان شغل، کارمندان می توانند بفهمند که برای آن شرکت چه کاری باید انجام دهند و چه مسئولیت هایی را در بر می گیرند. به عنوان مثال، یک آگهی شغلی با عنوان متخصص رسانه های اجتماعی نشان می دهد که کارجو باید با بسترهای مختلف رسانه های اجتماعی و تاکتیک های بازاریابی آشنا باشد.

آیا عنوان شغلی در آگهی استخدام اهمیت دارد؟

عنوان شغلی به جویندگان کار کمک می کند تا در مورد موقعیت های شغلی و همچنین نقش در شرکت ها و سازمان ها اطلاعات کسب کنند. ممکن است بسیاری این عناوین را بسیار سطحی و پیش پا افتاده بدانند، اما در واقع تأثیر زیادی در تعیین سلسله مراتب، سطح حقوق، اعتبار و موارد دیگر دارند.

عناوین شغلی علاوه بر مشخص کردن وظایف و مسئولیت‌های کارکنان، می‌تواند به کارکنان این حس را بدهد که فرصتی برای پیشرفت برای آنها وجود دارد.

در مطالعات اخیر مشخص شده است که بسیاری از کارمندان بیشتر دوست دارند عنوان شغلی خود را بهبود بخشند و در شغل خود پیشرفت کنند تا اینکه اصرار بر افزایش حقوق خود داشته باشند. بنابراین عنوان شغلی را می توان یکی از مهم ترین عوامل رضایت شغلی دانست. بسیاری از کارمندان اگر به این نتیجه برسند که نمی توانند موقعیت جدیدی در شرکت خود بگیرند، ممکن است استعفا دهند و برای موقعیت های بهتر درخواست دهند.

از آنجایی که عناوین شغلی برای جویندگان کار بسیار مهم است، عناوین شغلی برای شرکت هایی که به دنبال جذب و استخدام افراد حرفه ای جدید هستند نیز مهم است. اما چرا موقعیت ها مهم هستند؟

  • عناوین شغلی مهارت ها و مسئولیت های کارمند در قبال مدیران استخدام را توصیف می کند.
  • عناوین می توانند نشان دهنده اقتدار و اعتبار یک موقعیت باشند.
  • موقعیت ها سلسله مراتب را در شرکت ها نشان می دهد.
  • موقعیت ها ارتباط نزدیکی با حقوق دارند.
  • موقعیت ها می تواند نشان دهنده موقعیت حرفه ای فرد در جامعه باشد.

نحوه نوشتن عنوان شغلی

عنوان شغلی موثر و کارآمد عبارتی است که بسیاری از جویندگان کار به دنبال آن هستند. بنابراین عنوان شغلی باید یک عبارت ساده و استاندارد باشد.

به عنوان مثال، “کارشناس روابط با مشتری” عنوان شغلی رایج برای شخصی است که به سوالات مشتریان در شرکت ها پاسخ می دهد. اما بسیاری از شرکت‌ها برای نوشتن و جذاب‌تر کردن چنین عنوان شغلی خلاقیتی از خود نشان می‌دهند و ممکن است از این عنوان در قالب «حرفه‌ای اپراتور تلفن» استفاده کنند که معمولاً جویندگان کار در این زمینه به دنبال آن نیستند.

برای نوشتن عنوان شغلی، باید به عنوان شغلی پایبند باشید که تعداد زیادی از جویندگان کار به دنبال آن هستند. وقتی به عناوین شغلی استاندارد پایبند باشید، افراد و متخصصان بیشتری به احتمال زیاد برای آگهی های شغلی شما درخواست می دهند.

نوشتن یک عنوان شغلی موثر که با شرح شغل مطابقت داشته باشد کار ساده ای به نظر می رسد. اما با فعالیت های بازاریابی که در فرآیند جذب شرکت ها مشاهده می شود، پیچیده می شود و دقت بالایی می طلبد. هنگام نوشتن عنوان شغلی باید به جویندگان کار، مدیران استخدام، استخدام افراد حرفه ای و حتی موتورهای جستجو توجه شود. در زیر به چند نکته برای نوشتن عنوان شغلی می پردازیم.

عنوان شغلی را ساده اما دقیق نگه دارید

برای نوشتن عناوین شغلی موثر، از اصل KISS (ساده نگه دارید، احمقانه) استفاده کنید. از آنجایی که بسیاری می خواهند آگهی شغلی آنها جالب و جذاب باشد، همچنین باید به وضوح توضیح دهند که این موقعیت چیست و کارمند چه خواهد کرد.

عنوان شغلی باید ساده، اما در عین حال مبهم نباشد. به عنوان مثال، اگر به دنبال یک توسعه دهنده جاوا هستید، یک طراح وب را در عنوان شغلی قرار ندهید. اگر موقعیت شغلی شامل وظایف طراحی وب است، این را در شرح شغل ذکر کنید. تمرکز بر سادگی و دقت به شما کمک می کند تا عنوان شغلی دقیق و موثری ایجاد کنید.

کار را قابل جستجو کنید

خلاقیت اولین چیزی است که هنگام نوشتن بهترین عناوین شغلی به ذهن می رسد، اما مراقب باشید. قرار دادن “مدیر ارشد” ممکن است جذاب به نظر برسد، اما آیا جویندگان کار واقعاً هنگام جستجوی موقعیت های معاونت منابع انسانی به آن عنوان نیاز دارند؟

با کمی جستجو در موتورهای جستجو و وب سایت های کاریابی مانند ایران تلنت، آگهی های شغلی مکرری را خواهید یافت که دقیقاً همان کلماتی است که کارجویان به دنبال آن هستند.

از اصطلاحات رایج بازار کار استفاده کنید

مدیران استخدام اغلب از اصطلاحات مخصوص سازمان خود استفاده می کنند و معتقدند که اصطلاحات تخصصی برای نامزدهای شغل جذاب است. اما اکثر مردم زبان خاص شرکت شما را نمی دانند.

استفاده از عناوینی مانند “حسابدار سطح 2” یا “مدیر پروژه – معمار 1256” ممکن است معنای بسیار خاصی در سازمان شما داشته باشد، اما جویندگان کار خارج از شرکت شما هیچ درک درستی از این شرایط ندارند. برای این کار می توانید به سراغ افراد آن موقعیت بروید و از آنها بپرسید که برای آن شغل به دنبال چه موقعیتی هستند. می توانید از آنها بپرسید “از چه عباراتی برای جستجوی این موقعیت استفاده می کنید؟”

علاوه بر این، استفاده از کلمات مبهم و مشخص در عناوین شغلی می تواند کارجویان را از آگهی شغلی شما دور کند. بنابراین، اعداد، کدها و اصطلاحات مخصوص شرکت را کنار بگذارید و به جای آن از عبارات و اصطلاحات رایج بازار کار استفاده کنید.

جزئیات بیشتر را برای شرح شغل ذخیره کنید

وقتی صحبت از نوشتن عنوان شغلی می شود، معمولا سعی می کنند عنوان شغلی خسته کننده ای نداشته باشند. همه در تلاش برای نوآوری و خلاقیت هستند، بنابراین مشاغلی را ارائه می کنند که گاهی مضحک است، آنها را پست می کنند و هیچکس برای آنها درخواست نمی دهد. در عوض، باید عنوان شغلی را ساده نگه دارید و کمی آزادی بیشتری در شرح شغل به خود بدهید. اما در نظر داشته باشید که در شرح وظایف نباید زیاده روی کنید و این قسمت از آگهی استخدام نیز باید قابل فهم و بسیار ساده باشد.

تست A/B را انجام دهید

پس از تکمیل، به‌روزرسانی و بهینه‌سازی آگهی‌های شغلی خود، می‌توانید A/B آنها را آزمایش کنید. تست A/B یک استراتژی ساده و مقرون به صرفه برای ارسال شغل است که به جذب جویندگان کار و افزایش درآمد رزومه کمک می کند.

اولین گام در آزمایش این است که دو نسخه مختلف از یک آگهی شغلی را در یک دوره زمانی اجرا کنید تا ببینید کدام یک عملکرد بهتری دارد. با مقایسه عملکرد هر یک از این آگهی های استخدامی می توانید به موثرترین موقعیت در آگهی برسید. به این ترتیب می توانید عنوان یک آگهی را به روز کنید و عنوان شغل و شرح شغل را در آگهی دیگر بهینه کنید. از طریق تست A/B، می توانید بهترین نسخه از عنوان شغلی و سایر اجزای آگهی شغلی خود را بدست آورید.

از همین امروز شروع به جذب بهترین جویندگان کار کنید

جذب افراد متخصص و مستعد به بازار کار با نوشتن یک عنوان شغلی موثر شروع می شود. از آنجایی که بازار کار رقابتی تر می شود، باید راه هایی برای جذب جویندگان کار پیدا کنید و بهینه سازی لیست شغلی خود اولین کاری است که می توانید انجام دهید.

مقاله تاثیر عنوان شغلی در فرآیند جذب و استخدام اولین بار در وبلاگ ایران تلنت پدیدار شد. به نظر می رسد.