منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • بیمه کارفرما چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟

بیمه کارفرما چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
بیمه کارفرما چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟

بیمه یکی از مزایای اصلی مدل کار کارکنان است و به همین دلیل بسیاری از جویندگان کار به دنبال این هستند که حق بیمه را در شرح وظایف خود لحاظ کنند. کارفرما موظف است کلیه افراد شاغل در سازمان خود را بیمه کند و در صورت امتناع با جریمه های سنگین مواجه می شود.

در صورت پرداخت حق بیمه از سوی کارفرما، کارمندان و کارگران از مزایای بسیاری برخوردار خواهند شد که از آن جمله می توان به پرداخت مستمری، مزایای از کارافتادگی، دستمزد بازماندگان، دستمزد ایام بیماری، پرداخت بیمه بیکاری، غرامت دستمزد دوران بارداری، پرداخت پرداخت. کمک هزینه جنازه و پرداخت کمک هزینه ازدواج. اما آیا کارفرما می تواند خود را بیمه کند و برای او نیز چنین مزایایی دریافت کند؟

بیمه کارفرما دقیقا به همین منظور تعریف شده است و کارفرمایان و کارآفرینان می توانند از آن استفاده کنند. برای آشنایی بیشتر با این بیمه و شرایط آن با ما همراه باشید.

بیمه کارفرما چیست؟

یکی از انواع بیمه های تامین اجتماعی، بیمه کارفرما است که در قوانین آن با سایر بیمه های تامین اجتماعی مانند بیمه کار تفاوت هایی دارد. از آنجایی که کارفرمایان نیز مانند کارمندان و کارگران خود روزی به دوران بازنشستگی و پیری می رسند و باید از مزایای بیمه ای استفاده کنند، بنابراین بیمه کارفرما ایجاد می شود و کارفرما با پرداخت حق بیمه معین می تواند خدمات درمانی، بهداشتی یا مزایا دریافت کند. از پرداخت های بازنشستگی این نوع بیمه نیز شرایط و ضوابط خاص خود را دارد و راه های زیادی برای استفاده از بیمه کارفرما وجود دارد.

مانند هر بیمه دیگری برای دریافت بیمه کارفرما باید مراحلی را طی کرد یا شرایط خاصی را رعایت کرد. برخی از مهمترین شرایط و مراحل اخذ بیمه کارفرما به شرح زیر است:

 • ابتدا درخواست کارفرما به همراه مدارک به سازمان تامین اجتماعی ارائه می شود و پس از آن در خصوص تایید درخواست وی نظر داده می شود.
 • در مراحل اولیه آزمایشات و معاینات پزشکی توسط کارفرما انجام می شود تا تحت پوشش بیمه قرار گیرند.
 • مزایای بیمه کارفرما شامل مزایای بازنشستگی، ازکارافتادگی، فوت و بازماندگان و همچنین خدمات پزشکی و پرداخت کمک هزینه برای خرید تجهیزات پزشکی می باشد.
 • در بیمه کارفرما نیز مانند بیمه کارمندان، فرد ملزم به پرداخت حق بیمه نیست و حتی اگر آن را پرداخت نکند، جریمه نمی شود. با این نوع بیمه، کارفرما 3 ماه فرصت دارد تا حق بیمه را پرداخت کند و در صورت عدم پرداخت حق بیمه در 3 ماه متوالی، بیمه به حالت تعلیق درآمده و بیمه شده باید مجددا با سازمان تامین اجتماعی تماس بگیرد.
 • حق بیمه کارفرما همان حق بیمه کارمند است یعنی. معادل 27 درصد حقوق اوست.
 • در بیمه کارفرما مقرری بیکاری وجود ندارد.
 • حق بیمه کارفرما نباید کمتر از حداقل دستمزد و بیشتر از حداکثر مزد کارگران شرکت باشد.
 • برای درخواست بیمه کارفرما باید حداقل 18 سال سن داشته باشید و بیش از 55 سال سن نداشته باشید. چنانچه سن کارفرما در زمان ثبت درخواست بیمه بیش از 55 سال باشد، پذیرش درخواست وی منوط به وجود سابقه پرداخت حق بیمه قبلی معادل سن مقرر است. به عنوان مثال اگر فردی 20 سال سابقه بیمه داشته باشد می تواند تا 75 سالگی از این بیمه استفاده کند.

چه افرادی توسط کارفرما بیمه می شوند؟

بیمه کارفرما

کارفرمایان، صاحبان مشاغل، پیمانکاران و هرکسی که مجموعه ای را مدیریت می کند و حداقل یک کارمند در مجموعه خود دارد می توانند با ارائه مدارک خود برای بیمه کارفرما اقدام کنند.

این سازمان بیمه گر است که صحت مدارک ارسالی کارفرما را تایید می کند و در صورت تایید تمامی مدارک کارفرما می تواند از تمامی مزایای بیمه خود بهره مند شود. بسیاری از افراد آزاد و خوداشتغال را مشمول این بیمه می دانند. اگر این افراد باید برای بیمه های مشابه دیگری مراجعه کنند. بیمه خوداشتغالی

حق بیمه کارفرما

مبلغی که هر فرد برای تحت پوشش قرار گرفتن بیمه و بهره مندی از مزایای آن به سازمان تامین اجتماعی می پردازد، حق بیمه تامین اجتماعی نامیده می شود. با انواع مختلف بیمه، پرداخت حق بیمه به صورت ماهانه یا ماهانه قابل انجام است.

برای کارکنان حق بیمه 30 درصد حقوق ماهیانه آنها در نظر گرفته می شود که 7 درصد آن را خود شخص و 23 درصد مابقی را کارفرما پرداخت می کند. همانطور که گفته شد حق بیمه کارفرما درست مانند حق بیمه کارگر و معادل 27 درصد حقوق وی می باشد.

نحوه محاسبه حق بیمه کارفرمایان

برای محاسبه حق بیمه کارفرما می توان سه حالت زیر را در نظر گرفت:

 1. با بیش از 10 سال سابقه کار، حق بیمه وی بر اساس میانگین حقوق در سال آخر کار محاسبه می شود.
 2. با کمتر از 10 سال سابقه کار، حق بیمه وی بر اساس میانگین حداقل و حداکثر حقوق محاسبه می شود.
 3. در صورت نامشخص بودن حقوق، حق بیمه وی نباید از حداکثر و کمتر از حداقل حقوق وی باشد.

مزایا و معایب بیمه کارفرما

مانند سایر مزایای تامین اجتماعی، بیمه حمایت شده توسط کارفرما نیز می تواند مزایا و معایبی داشته باشد. در زیر ابتدا به مزایای این نوع بیمه می پردازیم:

 • این بیمه مانند سایر بیمه ها اجباری نیست و فرد می تواند انتخاب کند که این بیمه را داشته باشد یا نداشته باشد.
 • در بیمه کارفرما جریمه دیرکرد حق بیمه وجود ندارد.
 • کارفرما سه ماه فرصت دارد تا حق بیمه خود را پرداخت کند.

اما بیمه کارفرما معایبی نیز دارد که عبارتند از:

 • در بیمه کارفرما مقرری بیکاری وجود ندارد. (البته برخی این را یک مزیت می دانند. زیرا در صورت استفاده از بیمه درمانی مستمری شما تحت تاثیر قرار می گیرد).

بیمه کارفرما

تفاوت بیمه کارفرما با بیمه خوداشتغالی

بیمه ای که کارآفرینان و صاحبان مشاغل می توانند از آن استفاده کنند، بیمه خوداشتغالی و بیمه کارفرما هستند. اما این دو بیمه دارای تفاوت ها و شباهت هایی هستند.

بیمه خوداشتغالی که به آن خوداشتغالی نیز می گویند به اندازه بیمه کارفرما اجباری نیست و در صورت نیاز می توان از آن استفاده کرد. ضمناً با هر دو نوع بیمه امکان استفاده از خدمات بیمه بیکاری وجود ندارد.

اما مهم ترین تفاوت بیمه کارفرما با بیمه خوداشتغالی، میزان حق بیمه، نحوه محاسبه، زمان پرداخت حق بیمه و شرایط سنی برای درخواست بیمه است.

آخرین کلمه

در این مقاله در مورد بیمه کارفرما و مزایای استفاده از خدمات این نوع بیمه مانند بازنشستگی و خدمات درمانی صحبت کردیم. اگر واجد شرایط درخواست این نوع بیمه هستید، می توانید با در دست داشتن مدارک لازم به سازمان تامین اجتماعی مراجعه کرده و از مزایای این نوع بیمه بهره مند شوید.

بیمه نامه کارفرما چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟ اولین بار در وبلاگ ایران استعداد. به نظر می رسد.