بهترین نرم افزار رایگان برای دانش آموزان (2022)

نرم افزار رایگان طبق تعریفی که از این اصطلاح منتشر شده است، چهار آزادی اساسی را برای کاربران رعایت می کند بنیاد نرم افزار آزاد و توسط ریچارد استالمن، یکی از بنیانگذاران آن نوشته شده است: آزادی به دارم میدوم برنامه برای هر هدف، آزادی به مطالعه این برنامه و انطباق آن با نیازهای کاربر، آزادی به توزیع مجدد کپی و آزادی به تغییر می کنم این نرم افزار و نسخه های اصلاح شده را دوباره توزیع کنید تا هر کسی بتواند از آن تغییرات بهره مند شود.

LibreOfficeبه عنوان مثال، یک مجموعه آفیس رایگان است که جایگزینی برای سایر گزینه های پولی مشابه، مانند Microsoft Office است. امروز، 10 توصیه دیگر برای نرم افزار رایگان به شما ارائه می کنیم که به شما در انجام بسیاری از وظایف مختلف کمک می کند.

1. ویرایش تصویر با GIMP

GIMP یک ویرایشگر تصویر رایگان است که برای گنو/لینوکس، macOS، مایکروسافت ویندوز و بسیاری از سیستم عامل‌های دیگر در دسترس است. این برنامه از ابتدای توسعه خود در سال 1995 پیشرفت زیادی کرده است و هر بار ابزارهای قوی تری دارد و فرمت های بیشتری را می پذیرد – در حال حاضر اکثر فرمت های تصویر و سایر انواع فایل ها مانند Photoshop PSD را می خواند و می نویسد. GIMP اجازه می دهد با لایه ها کار کنیدکه به تغییر اشیاء و عناصر مختلف به طور مستقل کمک می کند.

2. ویرایش ویدیو با Avidemux

Avidemux یک ویرایشگر ویدیوی رایگان است که برای Linux، MacOs و Microsoft Windows در دسترس است. یادگیری استفاده از آن بسیار آسان است و به شما امکان می دهد کارهای ساده ای انجام دهید: برش و پیوستن به دنباله های ویدیویی، اعمال فیلترها یا افکت ها و رمزگذاری. از پرکاربردترین فرمت های ویدئویی پشتیبانی می کند، بنابراین به طور کلی هنگام استفاده از فایل های خودمان مشکلی نخواهیم داشت و ابزار خوبی برای انجام ویرایش های ساده ویدیوبه عنوان مثال، زمانی که نیاز به ارائه کار داریم یا می خواهیم کلیپ های صوتی و تصویری کوتاه را ویرایش کنیم.

3. صدا را با Audacity ویرایش کنید

گستاخی نرم افزار رایگانی است که امکان ضبط و ویرایش فایل های صوتی را فراهم می کند. این برای لینوکس، macOs و مایکروسافت ویندوز در دسترس است و دارای یک رابط کاربری بسیار ساده و شهودی است (علاوه بر این، آموزش به زبان های زیادی در وب سایت آن موجود است). در عین حال، می توان از آن برای ویرایش سطح پیشرفته استفاده کرد. Audacity از زمان انتشار آن در سال 2000 هرگز به روز رسانی را متوقف نکرده است: امروزه محبوب ترین فرمت های صوتی را می خواند و می نویسد و به برنامه ای تبدیل شده است که میلیون ها کاربر در سراسر جهان از آن استفاده می کنند.

4. مدل سازی سه بعدی با بلندر

مخلوط کن یک برنامه مدل سازی سه بعدی رایگان است که برای بسیاری از سیستم عامل ها از جمله مایکروسافت ویندوز، macOS و لینوکس در دسترس است. نه تنها اجازه ایجاد اشیاء سه بعدی و مجازی را می دهد، بلکه شامل ابزارهای انیمیشن نیز می شود تا بتوانیم ایجاد صحنه های سینمایی، ابزارهای ویرایش صوتی و تصویری و ویژگی های تعاملی برای بازی های ویدیویی. همه اینها آن را به یک نرم افزار بسیار کامل برای ساخت انیمیشن تبدیل می کند.

5. ساخت بازی ویدیویی با گودو

گودو یک موتور بازی ویدیویی چند پلتفرمی است که برای مایکروسافت ویندوز، اندروید، لینوکس، macOS در دسترس است و دارای ویرایشگر وب است. این یک برنامه نسبتاً جدید است (در سال 2014 منتشر شد)، اما در طول سال ها مشارکت های زیادی دریافت کرده است و Godot 4.0 Beta اکنون در دسترس است. کاربران گودو می توانند ایجاد بازی های ویدئویی سه بعدی و دو بعدی با استفاده از سیستم انیمیشن آن و تمامی این بازی ها را می توان برای کامپیوتر (سیستم های مختلف)، موبایل (اندروید و iOS) و وب سایت ها صادر کرد.

6. پخش رسانه با VLC

VLC یک پخش کننده رسانه ای موجود است که می تواند تقریباً هر فرمت صوتی یا تصویری و همچنین انواع دیگر فایل های اضافی مانند فایل های زیرنویس و انواع دیگر فایل های متنی را پخش کند. همچنین دارای قابلیت استریم و سایر ویژگی های مفید مانند ضبط صفحه یا تبدیل ویدیو به فرمت های مختلف در مواجهه با جایگزین هایی که گاهی برای پخش برخی از فرمت های ویدئویی نیاز به دانلود بسته های کدک خارجی دارند، VLC یک گزینه قابل اعتماد برای کار با هر فرمتی است.

7. فشرده سازی فایل ها با 7-Zip

7-زیپ یک برنامه رایگان است که برای فشرده سازی و آرشیو فایل ها از هر نوع استفاده می شود. این نرم افزار به زبان های مختلف برای مایکروسافت ویندوز، لینوکس و MacO در دسترس است و فرمت پیش فرض آن .7z است، اما می تواند فرمت های فشرده سازی دیگر مانند .zip یا .tar و غیره را فشرده و از حالت فشرده خارج کند. همچنین می‌تواند پوشه‌های فشرده‌شده با برنامه‌های دیگر را به فرمت‌هایی که استفاده نمی‌کند، مانند فرمت‌های معروف .rar، .iso و فهرستی طولانی از انواع فایل‌ها، از حالت فشرده خارج کند.

8. رمزهای عبور را با KeePass مدیریت کنید

ما باید رمزهای عبور بیشتر و بیشتری را به خاطر بسپاریم (به دلایل امنیتی بهتر است برای هر حساب ایمیل، حساب های شبکه اجتماعی و سایر وب سایت ها از رمز عبور متفاوت استفاده شود) و KeePass برنامه ای است که به ما کمک می کند آنها را با خیال راحت مدیریت کنیم. این یک پایگاه داده ایجاد می کند که در آن نام های کاربری، رمز عبور و سایر فیلدها را می توان ذخیره کرد و کل لیست داده های ذخیره شده را فقط می توان با شاه کلید. علاوه بر این، گزینه‌های دیگری نیز برای افزودن امنیت بیشتر وجود دارد، مانند احراز هویت دو مرحله‌ای، حالت دسک‌تاپ ایمن یا ابزارهای اضافی که می‌توانند با افزونه‌های زیادی اضافه شوند.

9. کتابخانه های کتاب الکترونیکی را با کالیبر مدیریت کنید

اگر فردی هستید که کتاب های الکترونیکی را ترجیح می دهید و کتابخانه دیجیتال بزرگی دارید، باید از آن استفاده کنید کالیبریک مدیر کتاب الکترونیکی که امکان فهرست‌نویسی و مرتب‌سازی آنها را در پایگاه داده خود بر اساس عنوان، نویسنده، تاریخ، نسخه، تعداد صفحات، طبقه‌بندی و موارد دیگر فراهم می‌کند. علاوه بر این، هر کتاب یک قسمت نظر نیز دارد تا بتوانید برداشت خود را از کتاب اضافه کنید و سیستم را تگ کنید تا آنها را به دلخواه طبقه بندی کنید. این برنامه امکان تبدیل فایل ها به فرمت های مختلف را فراهم می کند، بنابراین اگر یادداشت هایی دارید که در کتاب الکترونیکی خود قابل خواندن نیستند، می توانید فایل را به فرمت قابل خواندن تبدیل کنید.

10. مدیریت منابع کتابشناختی با Zotero

زوترو یک برنامه بسیار مفید برای مدیریت منابع کتابشناختی است، چیزی که زمانی که از منابع زیادی استفاده می کنید یا فردی که در زمینه تحقیقات علمی کار می کنید می تواند بسیار دشوار باشد. این اجازه می دهد تا اطلاعات جمع آوری شده و به یک پایگاه داده اضافه شود، سازماندهی شده و به راحتی ایجاد مراجع و استناد برای ادغام در مقالات و اسناد، با عملکردهای مفید برای کار به صورت فردی و گروهی. این برای سیستم عامل های اصلی در دسترس است و دارای نسخه وب است، بنابراین می توانید در هر زمان به آن دسترسی داشته باشید.