منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • بهترین دانشگاه ها برای مهندسی صنایع غذایی

بهترین دانشگاه ها برای مهندسی صنایع غذایی

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
بهترین دانشگاه ها برای مهندسی صنایع غذایی

برای موفقیت در هر شغلی باید از ابتدا موفق بود، یعنی. هنگام انتخاب دانشگاه و رشته تحصیلی. انتخاب مسیر شغلی بسیاری از افراد، رشته های مهندسی است و مهندسی صنایع، مهندسی برق، عمران و مهندسی مکانیک از جمله رشته های مهندسی محبوب برای متقاضیان هستند. اما در بین رشته های مهندسی، رشته ای به نام مهندسی مواد غذایی وجود دارد که می توان آن را یکی از رشته های امیدوارکننده در مهندسی دانست.

اگر بخواهیم در مورد مهندسی صنایع صحبت کنیم، باید بگوییم که مهندسی مواد غذایی رشته ای است که در آن از علوم مهندسی، بیولوژی و فیزیکی برای مطالعه ماهیت غذا و بهبود مواد غذایی برای مصرف کننده معمولی استفاده می شود. در این رشته، دانش‌آموزان مهارت‌ها و دانش لازم برای درک فرآیندهای غذایی و چگونگی برآوردن نیازهای مصرف‌کننده برای محصولات غذایی ایمن و پایدار را کسب می‌کنند.

با تحصیل در بهترین دانشگاه های مهندسی مواد غذایی و کسب مدرک در این رشته می توانید در صنایع مختلفی از جمله تغذیه، مدیریت تولید، مدیریت فروش، تغذیه دام و خرده فروشی مشغول به کار شوید. اما بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در رشته مهندسی صنایع کدامند؟ با ما همراه باشید و با این دانشگاه ها آشنا شوید تا بتوانید با موفقیت شغل خود را در زمینه استخدام مهندسی مواد غذایی آغاز کنید.

دانشگاه تهران

بهترین دانشگاه ها برای مهندسی صنایع غذایی

دانشگاه تهران بهترین دانشگاه ایران محسوب می شود و در رتبه بندی بهترین دانشگاه های ایران رتبه اول را به خود اختصاص داده است. رشته مهندسی غذا یکی از رشته هایی است که در ساختمان گروه علوم و صنایع غذایی تدریس می شود. این ساختمان در سال 1342 در دانشکده کشاورزی تأسیس شد.

این رشته یکی از رشته های خوب در این دانشکده است و هدف از معرفی آن تربیت کارشناسان تغذیه و صنایع غذایی است تا بتوانند نیاز صنعت فرآوری مواد اولیه را تامین کنند. علاوه بر این، آنها می توانند سلامت و پایداری صنایع غذایی را تضمین کنند.

دانشجویان با تحصیل در رشته مهندسی مواد غذایی در دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران می توانند در زمینه های تخصصی زیر مهارت کسب کنند:

 • آشنایی با دوره های تخصصی مانند فرآیندهای فرآوری، نگهداری و بسته بندی مواد غذایی
 • مقدمه ای بر مبانی علوم پایه، شیمی، بیوشیمی و بیوتکنولوژی مواد غذایی
 • آشنایی با روش های استفاده بهینه از ضایعات و محصولات جانبی کشاورزی از شرکت های صنایع غذایی
 • آموزش راه های بهبود کیفیت ایمنی و بهداشت مواد غذایی
 • خلاقیت و نوآوری در تولید محصولات جدید، فرآیندهای تولید و همچنین طراحی ماشین آلات تولید
 • طراحی کارخانجات و واحدهای فرآوری و فرآوری مواد غذایی

دانشگاه تبریز

بهترین دانشگاه ها برای مهندسی صنایع غذایی

دانشگاه تبریز یکی از بهترین دانشگاه های ایران است که در بین دانشگاه های قدیمی ایران نیز شهرت دارد. رتبه دانشگاه تبریز در ایران 7 است که این دانشگاه ها را به گزینه های عالی برای تحصیل در ایران تبدیل می کند.

رشته مهندسی صنایع غذایی در سال 1355 تحت عنوان رشته صنایع غذایی در دانشکده کشاورزی این دانشگاه افتتاح شد و 9 سال بعد به رشته مهندسی صنایع غذایی تغییر نام داد. امکان تحصیل در این دانشکده برای رشته مهندسی صنایع غذایی از لیسانس تا فوق لیسانس و Ph.D. همچنین در این دانشکده امکان تحصیل شاخه ها و گرایش های مختلف مهندسی صنایع غذایی وجود دارد. رشته مهندسی صنایع در مقطع کارشناسی، رشته علوم و مهندسی صنایع غذایی و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به شرح زیر می باشد:

 • فناوری های غذایی – کارشناسی ارشد و پزشکان
 • شیمی مواد غذایی – کارشناسی ارشد و دکتری
 • مهندسی مواد غذایی – کارشناسی ارشد و دکتری
 • بیوتکنولوژی مواد غذایی – کارشناسی ارشد و دکترا
 • مهندسی مواد و طراحی صنایع غذایی – Ph.D

دانشگاه ارومیه

بهترین دانشگاه ها برای مهندسی صنایع غذایی

دانشگاه ارومیه یکی از دانشگاه های دولتی ایران است که در سال 1344 در استان آذربایجان غربی تاسیس شد. این دانشگاه از نظر بیشترین تعداد تولیدات علمی مانند مقاله در بین بهترین دانشگاه ها قرار دارد و رتبه دانشگاه ارومیه در ایران در سال 1401 هفدهم است.

رشته صنایع غذایی یکی از قدیمی ترین رشته های این دانشگاه محسوب می شود و در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می پذیرد. این رشته در دانشگاه ارومیه در چهار گرایش شیمی مواد غذایی، صنایع غذایی، بیوتکنولوژی مواد غذایی و صنایع غذایی دانشجو می پذیرد.

دانشگاه ارومیه در رشته مهندسی صنایع غذایی مزایای زیادی برای دانشجویان دارد و علاوه بر آن تحقیقات زیادی در این زمینه انجام شده است. یکی از مهمترین مزیت های دانشگاه ارومیه برای آموزش مهندسی غذا، وجود پنج آزمایشگاه برای انجام تحقیقات است. این پنج دانشگاه عبارتند از:

 • آزمایشگاه آنالیز مواد غذایی
 • آزمایشگاه میکروبیولوژی مواد غذایی
 • آزمایشگاه شیمی مواد غذایی
 • آزمایشگاه برای بهره برداری واحد و فناوری دانه
 • آزمایشگاه صنایع غذایی

دانشگاه اصفهان

بهترین دانشگاه ها برای مهندسی صنایع غذایی

دانشگاه اصفهان یکی از قدیمی ترین دانشگاه های دولتی ایران است که در سال 1325 تاسیس شد. رتبه دانشگاه اصفهان در بین تمامی دانشگاه های ایران در سال 1401 رتبه پانزدهم را داشت. در سال 1367 گروه علوم و صنایع غذایی در این دانشگاه تأسیس شد و مکانی ایده آل برای تحصیل دانشجویان در رشته کشاورزی شد.

دانشگاه اصفهان در حال حاضر در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در رشته مهندسی صنایع غذایی پذیرش دارد و پذیرش در این رشته و در این دانشگاه در گرایش های مختلف انجام می شود. این گرایش ها شامل علوم و صنایع غذایی در مقطع کارشناسی، فناوری مواد غذایی، مهندسی و میکروبیولوژی در مقطع کارشناسی ارشد و فناوری مواد غذایی، مهندسی و میکروبیولوژی و شیمی مواد غذایی در مقطع دکترا می باشد.

مهارت ها و توانایی هایی که دانشجویان با تحصیل در رشته مهندسی صنایع غذایی در دانشگاه اصفهان به دست می آورند شامل موارد زیر است:

 • آشنایی با ترکیب شیمیایی غذاها و نحوه اندازه گیری آنها
 • آشنایی با خصوصیات میکروبی مواد غذایی و تولید محصولات تخمیری
 • آشنایی با اصول کنترل کیفیت مواد غذایی
 • تولید و فرآوری انواع محصولات غذایی
 • آشنایی با مباحث مهندسی مواد غذایی مانند انتقال حرارت، انتقال جرم، طراحی فرآیند مواد غذایی، مشخصات تجهیزات صنایع غذایی و طراحی کارخانه تولید مواد غذایی
 • تولید محصولات غذایی جدید با توجه به نیاز بازار مصرف
 • تعیین بهترین شرایط نگهداری محصولات کشاورزی و غذایی

دانشگاه سمنان

بهترین دانشگاه ها برای مهندسی صنایع غذایی

دانشگاه سمنان یکی از دانشگاه های دولتی معتبر ایران است که فعالیت خود را از سال 1353 آغاز کرد.این دانشگاه در بین بهترین دانشگاه های ایران شناخته شده است و در سال 1401 در بین تمامی دانشگاه های ایران رتبه 31 را به خود اختصاص داده است.

رشته مهندسی مواد غذایی یکی از رشته های این دانشگاه است که در پردیس دامپزشکی، منابع طبیعی و کشاورزی و دانشکده کشاورزی ارائه می شود. ظرفیت پذیرش دانشجو در این رشته در نوبت روزانه 20 نفر خانم و آقا می باشد که به همین تعداد برای نوبت دوم برنامه ریزی شده است.

آخرین کلمه

در این مقاله در مورد بهترین دانشگاه های ایران برای تحصیل در رشته مهندسی غذا صحبت کردیم. این دانشگاه ها بهترین امکانات و شرایط را برای دانشجویان خود فراهم می کنند و مدارک تحصیلی آنها از معتبرترین مقاطع تحصیلی هم در ایران و هم در جهان است. برای شروع حرفه ای، ایده آل ترین موقعیت، گرفتن مدرک مهندسی از این دانشگاه است. برای این کار باید پشتکار داشته باشید و از همین امروز برای رسیدن به این هدف برنامه ریزی کنید.

مقاله بهترین دانشگاه ها برای مهندسی مواد غذایی اولین بار در وبلاگ استعدادهای درخشان ایران منتشر شد. به نظر می رسد.