منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • بهترین دانشگاه های ایران برای مهندسی عمران

بهترین دانشگاه های ایران برای مهندسی عمران

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
بهترین دانشگاه های ایران برای مهندسی عمران

مهندسی عمران یکی از پرطرفدارترین رشته های دانشگاهی است. ساخت کلیه تاسیسات ساختمانی و غیر ساختمانی که در اطراف خود می بینید اعم از پل ها، جاده ها، لوله های آب و انواع ساختمان ها به گرایش های مختلفی در این زمینه مربوط می شود. برای تحصیل در رشته مهندسی عمران در ایران باید در کنکور دانشکده ریاضی و فیزیک شرکت کنید. اما بعد باید با توجه به رتبه ای که در کنکور کسب می کنید دانشگاه خود را انتخاب کنید. در این مقاله بهترین دانشگاه های ایران برای رشته مهندسی عمران را به شما معرفی می کنیم تا بتوانید دانشگاه خود را راحتتر انتخاب کنید.

دانشگاه تهران

شاید بتوان دانشگاه تهران را نماد آموزش عالی در کشور دانست. دانشگاهی با ده ها دانشکده، پژوهشکده و پردیس خودگردان و نزدیک به صد سال سابقه، همواره جزو بهترین دانشگاه های کشور بوده است. بر اساس رتبه بندی شانگهای 2022، دانشگاه تهران پس از دانشگاه های آزاد و شریف در رشته مهندسی عمران رتبه بندی شده و در رتبه های 101 تا 150 جهان قرار دارد.

دانشگاه تهران اولین دانشگاه ایرانی است که در رشته مهندسی عمران تدریس می کند. این دانشگاه لیست کاملی از رشته های مهندسی عمران مانند کارشناسی ارشد و دکتری راه و ترابری، کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی محیط زیست، کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی سواحل، بنادر و سازه های دریایی، کارشناسی ارشد و دکتری مدیریت ساخت و ساز را ارائه می دهد. گرایش مهندسی عمران، گرایش آب، گرایش زلزله و مهندسی عمران – ارائه شده توسط عمران.

بهترین دانشگاه های ایران برای مهندسی عمران

دانشگاه صنعتی شریف تهران

کمتر کسی در ایران پیدا می شود که نام دانشگاه شریف را نشنیده باشد. به همین دلیل عجیب نیست که این دانشگاه جزو بهترین دانشگاه های ایران برای مهندسی عمران باشد. تعداد زیادی از نخبگان و رده های بالای ایران، دانشگاه شریف را بر هر دانشگاه دیگری ترجیح می دهند.

اعتبار دائمی دانشگاه شریف باعث می شود تا فارغ التحصیلان این دانشگاه شانس خوبی برای ورود به بازار کار مهندسی عمران در ایران داشته باشند. علاوه بر این، دانشگاه شریف تنها دانشگاهی از ایران است که در رتبه بندی QS سال 2022 برای رشته مهندسی عمران حضور یافته و توانسته از رتبه 151 تا 200 قرار گیرد.

دانشگاه تبریز

دانشگاه تبریز از دیگر دانشگاه های ایران است که در زمینه مهندسی عمران نتایج بسیار خوبی کسب کرده و در رتبه بندی تایمز 2022 رتبه 201 تا 250 را به خود اختصاص داده است. بدون شک دانشگاه تبریز نه تنها یکی از بهترین دانشگاه های ایران برای مهندسی عمران اما این دانشگاه با بیش از 19000 مقاله ISI، بیش از 23000 دانشجو و 27 مجله یکی از بهترین دانشگاه های ایران است.

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

یکی دیگر از دانشگاه های بسیار پرطرفدار کشور که یکی از بهترین دانشگاه های ایران برای مهندسی عمران به حساب می آید، دانشگاه امیر کبیر است. بر اساس رتبه بندی شانگهای، دانشگاه امیرکبیر به عنوان چهارمین دانشگاه برتر کشور در سال 2022 شناخته شده و در رتبه های 151 تا 200 قرار دارد.

برای کسانی که پس از فارغ التحصیلی به فکر شغل مهندسی عمران هستند، دانشگاه امیرکبیر به دلیل شهرت و جایگاهی که دارد، گزینه ایده آلی محسوب می شود. این دانشگاه که از سال 1335 به عنوان یک دانشگاه پلی تکنیک با رشته های مهندسی شروع به فعالیت کرد، برای تحصیل در رشته های مهندسی بسیار محبوب است و گذراندن آن مستلزم تلاش فراوان و استعداد بالایی است.

بهترین دانشگاه های ایران برای مهندسی عمران

دانشگاه تربیت مدرس

برای تکمیل لیست بهترین دانشگاه های ایران برای رشته مهندسی عمران به سراغ دانشگاه تربیت مدرس می رویم. البته این دانشگاه فقط در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می پذیرد و همواره از جایگاه علمی بسیار بالایی برخوردار بوده است. این دانشگاه در رتبه بندی مهندسی عمران شانگهای در سال 2022 در رتبه 201 تا 300 قرار دارد و در بین دانشگاه های ایران از دانشگاه کاشان و دانشگاه گیلان بالاتر است.

شهید چمران دانشگاه اهواز

برای اینکه بدانید چرا دانشگاه شهید چمران اهواز در لیست بهترین دانشگاه های ایران برای رشته مهندسی عمران قرار گرفته است، باید به رتبه بندی تایمز 2022 رشته مهندسی عمران مراجعه کنید تا بدانید طبق این رتبه بندی مهندسی عمران دانشگاه چمران در سال 2022 پس از رتبه دانشگاه تهران، گیلان و لرستان از 401 تا 500 است.

بد نیست بدانید دانشگاه شهید چمران چهارمین دانشگاه بزرگ کشور و بزرگترین دانشگاه جنوب ایران است. نام قبلی این دانشگاه جندی شاپور بوده و هنوز هم گاهی به همین نام شناخته می شود. فضای آموزشی وسیع و امکانات کافی از جمله ویژگی هایی است که دانشگاه شهید چمران اهواز را به یکی از بهترین دانشگاه های کشور تبدیل کرده است.

سمت مهندسی عمران دانشگاه آزاد

تا اینجا فقط در مورد دانشگاه های سراسری صحبت کردیم. اما جالب است بدانید که رتبه 2022 شانگهای دانشگاه آزاد را به عنوان بهترین دانشگاه ایران در رشته مهندسی عمران معرفی کرد. دانشگاه آزاد واحدهای زیادی در سراسر کشور دارد که شرایط یکسانی ندارند. قدیمی ترین واحد دانشگاهی این دانشگاه، واحد مرکزی تهران است که در سال 1361 تاسیس شد و اتفاقا بزرگترین واحد دانشگاهی این دانشگاه است.

بهترین دانشگاه های ایران برای مهندسی عمران

سایر دانشگاه های معروف ایران در رشته مهندسی عمران

اگر به دلیل درآمد و حقوق شهروندی و یا علاقه شخصی خود قصد تحصیل در رشته مهندسی عمران را دارید و این رشته را انتخاب می کنید، باید بدانید که تنها دانشگاه های خوب کشور، دانشگاه هایی نیستند که تا به حال نام بردیم. اگر نگاه دقیق‌تری به فهرست‌های رتبه‌بندی داشته باشیم، نام سایر دانشگاه‌ها مانند دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه خواجه نصیر طوسی، دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه یزد، دانشگاه یاسوج، دانشگاه ارومیه، دانشگاه گیلان، دانشگاه کاشان، دانشگاه سمنان و الزهرا هم تو لیست هست همدیگه رو ببینید در نتیجه هنگام انتخاب بر اساس رتبه ای که دریافت کرده اید، شهری که در آن زندگی می کنید و اهدافی که دارید می توانید به گزینه های مختلفی فکر کنید.

بهترین دانشگاه های دنیا در زمینه مهندسی عمران

لیست بهترین دانشگاه های جهان در رشته مهندسی عمران با توجه به رتبه بندی های مختلف کمی متفاوت خواهد بود، اما در میان آنها می توانید نام دانشگاه های بزرگ آمریکا مانند استنفورد، برکلی، ماساچوست (MIT) و هاروارد را بیابید. همچنین با نگاهی به رتبه بندی شانگهای، دانشگاه تونگجی چین در رتبه اول و دانشگاه های موسسه فناوری ماساچوست یا ام آی تی آمریکا، دانشگاه ملی سنگاپور، دانشگاه صنعتی دلفت هلند، دانشگاه کالیفرنیا و برکلی در رتبه اول قرار گرفته اند. آمریکا در جایگاه های بعدی قرار دارد.

نتیجه

رشته مهندسی عمران به عنوان یک رشته پرطرفدار و پردرآمد در تمام دنیا شناخته می شود. به همین دلیل دانشجویان زیادی در این رشته تحصیل می کنند. اما برای دانشجویان مستعد مهم است که در دانشگاه های معتبر تحصیل کنند و بتوانند یک شغل مناسب را تضمین کنند.

در این مقاله تعدادی از بهترین دانشگاه های ایران در رشته مهندسی عمران را به شما معرفی کرده ایم. دانشگاه های معروفی مانند دانشگاه تهران، دانشگاه شریف و دانشگاه امیرکبیر در این لیست قرار دارند. اگرچه رتبه بندی های معروف و معتبری مانند شانگهای، تایمز و کیو اس ممکن است هر سال نسبت به سال قبل تغییراتی داشته باشند و جایگاه مشاغل در آنها تغییر کند، اما دانشگاه های معتبر ایران معمولا هر ساله رتبه بندی می شوند.

مقاله بهترین دانشگاه های ایران برای مهندسی عمران اولین بار در وبلاگ استعدادهای درخشان ایران منتشر شد. به نظر می رسد.