منو سایت

برنامه نویس خط مقدم چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
برنامه نویس خط مقدم چیست؟

اگر در مسیر شغلی برنامه نویسی و شاخه های آن تحقیق کرده باشید و حتی فرصت های شغلی در این زمینه را مشاهده کرده باشید، مطمئناً با اصطلاحی به نام برنامه نویس خط مقدم برخورد کرده اید. برنامه نویسی فرانت اند شاخه ای از برنامه نویسی است که به سادگی بر روی فاکتورهای مهم در هنگام بازدید از سایت توسط کاربران تمرکز می کند و این کاملاً با آنچه برنامه نویس در پشت صحنه طراحی سایت انجام می دهد و همچنین کار تمام وقت انجام می دهد. توسعه دهنده پشته ای که هم در قسمت پشتی و هم در قسمت جلویی کار می کند متفاوت است.

توسعه دهنده فرانت اند چیست؟

برنامه نویسان قبلی که به عنوان برنامه نویسان سمت مشتری نیز شناخته می شوند، از زبان های کدگذاری HTML، CSS و جاوا اسکریپت برای طراحی و ساخت عناصر و بخش های مختلف یک وب سایت استفاده می کنند. این عناصر می توانند عناصری مانند رنگ ها و ساختار متن، تصاویر، جداول و نمودارها، دکمه ها و صفحات مختلف وب باشند. به طور خلاصه، هر چیزی که کاربر در یک وب سایت می بیند و با آن تعامل دارد، توسط یک برنامه نویس فرانت اند طراحی شده است. هدف این است که کاربر بتواند به راحتی با وب سایت کار کند و به اصطلاح تجربه کاربری خوبی داشته باشد. اما یک چالش در این زمینه وجود دارد و آن این است که ابزارها و تکنیک های استفاده شده توسط برنامه نویسی فرانت اند و وب سایت ها دائما در حال تغییر هستند و بنابراین برنامه نویس باید دائما از آخرین تغییرات و نحوه صحیح برنامه نویسی در این زمینه آگاه باشد. .

امروزه به دلیل استفاده کاربران از دستگاه های مختلف، طراحی سایت کمی پیچیده شده است و به همین دلیل طراح باید تمامی این عناصر و فاکتورها را در طراحی سایت در نظر بگیرد. آنها باید مطمئن شوند که سایت در مرورگرهای مختلف، سیستم عامل های مختلف و دستگاه های مختلف به درستی نمایش داده می شود و این نیاز به برنامه ریزی دقیق توسط توسعه دهنده فرانت اند دارد.

برنامه نویس خط مقدم چیست؟

معمولاً مسئولیت های توسعه دهنده قبلی عبارتند از:

 • به تجربه کاربری توجه کنید
 • طراحی سایت با زبان های برنامه نویسی HTML، CSS و جاوا اسکریپت
 • طراحی رابط کاربری وب سایت
 • بهبود تعامل کاربر با سایت در همه مرورگرها
 • طراحی سایت برای نسخه موبایل
 • برای پاسخگویی به سوالات آنها با تیم SEO همکاری کنید
 • ویژگی های مختلف سایت را تست کنید و هرگونه خطا را اصلاح کنید

زبان های برنامه نویسی front چیست؟

اکثر توسعه دهندگان پیشرفته زمان زیادی را صرف کار با زبان های برنامه نویسی HTML، CSS و جاوا اسکریپت می کنند و برای رسیدن به اهداف خود باید به هر یک از این زبان ها تسلط داشته باشند.

توسعه دهندگان فرانت اند از HTML برای نمایش ساختار و محتوای کلی وب سایت، CSS برای قالب بندی و جاوا اسکریپت برای پیاده سازی ویژگی های پیچیده استفاده می کنند. علاوه بر این، آنها می توانند از AJAX (ترکیبی از جاوا اسکریپت و XML) برای به روز رسانی بخش های خاصی از وب سایت استفاده کنند.

برنامه نویسان Frontend همچنین می توانند از Python، Ruby یا PHP برای اتصال آسان داده ها بین پایگاه داده و وب سایت استفاده کنند.

زبان CSS

CSS یک زبان برنامه نویسی وب است که به برنامه نویسان کمک می کند تا طرح وب سایت و همچنین ظاهر کاربرپسند آن را طراحی کنند. این زبان برنامه نویسی همچنین برای توصیف اسناد نوشته شده در HTML یا XML استفاده می شود. این CSS است که تعیین می کند چگونه عناصر باید در طراحی یک وب سایت با هم هماهنگ شوند و کاربر در کدام قالب می تواند تجربه بهتری داشته باشد.

با استفاده از CSS، می توانید رنگ متن، سبک فونت، فاصله پاراگراف ها، نحوه اندازه گیری و ترتیب ستون ها، تصاویر پس زمینه، رنگ پس زمینه صفحات وب، طرح بندی صفحه، نمایش وب سایت برای دستگاه های مختلف و اندازه صفحه.

یادگیری CSS دشوار نیست، اما از آنجایی که زبانی پر از جزئیات است، یادگیری آن می تواند کمی گیج کننده باشد. یادگیری اصول اولیه CSS به هیچ وجه وقت گیر نیست. با این حال، اگر می خواهید به CSS مسلط شوید، باید برای این کار وقت بگذارید.

زبان HTML

HTML هسته هر صفحه از یک وب سایت است. آشنایی با زبان برنامه نویسی HTML برای طراحان وب ضروری است. در واقع، هرکسی که می خواهد برای طراحی وب سایت شروع به کدنویسی کند، باید شروع به یادگیری HTML کند و خوشبختانه یادگیری آن بسیار آسان است.

HTML یک زبان برنامه نویسی نشانه گذاری است و زبان های نشانه گذاری عملکردی شبیه برچسب های محتوای وب هستند. تفاوت این است که HTML به عنوان یک زبان برای علامت گذاری عناصر مختلف یک وب سایت استفاده می شود. به عنوان مثال، HTML برای تعریف تگ های هدر، تگ پاراگراف، برچسب تصویر و غیره استفاده می شود. هر صفحه از وب سایت دارای مجموعه ای از این تگ های HTML است که نمایانگر محتوای کلی صفحه است.

با HTML، می‌توانید عنوان‌ها را به صفحات اضافه کنید، پاراگراف‌ها را قالب‌بندی کنید، فاصله خطوط را تنظیم کنید، فهرست‌ها ایجاد کنید، قسمت‌هایی از متن را برجسته کنید، کاراکترهای ویژه را در صفحه ایجاد کنید، تصاویر را به صفحه اضافه کنید، جداول ایجاد کنید و موارد دیگر.

اسکریپت جاوا

جاوا اسکریپت زبان پیچیده تری نسبت به HTML یا CSS است. امروزه جاوا اسکریپت در همه مرورگرها پشتیبانی می شود و تقریباً در هر سایتی برای بهبود و افزایش عملکرد استفاده می شود.

جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی مبتنی بر منطق است که می تواند برای تغییر محتوای یک وب سایت و بهبود تجربه کاربری استفاده شود. جاوا اسکریپت در مواردی مانند دکمه فراخوانی، گرافیک وب سایت و افزودن انیمیشن به وب سایت استفاده می شود. از جاوا اسکریپت می توان برای ساخت اپلیکیشن های موبایل و سمت سرور نیز استفاده کرد.

سخت ترین قسمت برنامه نویسی یادگیری آن است و همین امر در مورد جاوا اسکریپت نیز صدق می کند. اما زمانی که اصول اولیه را یاد گرفتید، می توانید به راحتی در این زبان حرفه ای شوید و از آن در فرانت اند استفاده کنید.

یک توسعه دهنده Front-End چگونه کار می کند؟

برنامه نویس خط مقدم چیست؟

تقاضای بالا، امنیت شغلی، حقوق مناسب برای برنامه نویسان و بسیاری موارد دیگر تنها برخی از مزایایی است که در این حرفه خواهید یافت. کارفرمایان به دنبال افرادی هستند که مشکلات را حل کنند، نه فقط افرادی که کدنویسی را بلد باشند. آنها به دنبال شخصی هستند که بتواند در طراحان بصری و تجربه کاربری قوی باشد و همچنین مشکلات را حل کند.

توسعه دهنده front-end از نظر مکان و زمان اجرا بسیار انعطاف پذیر است. افراد در این شغل می توانند پروژه ها را هم از راه دور انجام دهند و هم فرصت های زیادی برای استخدام برنامه نویس داشته باشند.

چگونه یک برنامه نویس فرانت اند شویم؟

اولین قدم در انتخاب شغل این است که مطمئن شوید واقعاً برای آن شغل ساخته شده اید. برنامه نویسی و رشته های آن، مانند برنامه نویسی فرانت اند، مشاغل پولساز هستند، اما چالش ها و چالش های خاص خود را دارند و باید ببینید که آیا می توانید از پس آنها برآیید یا خیر.

تیپ شخصیتی توسعه دهندگان Front-End نشان می دهد که این افراد معمولاً محقق هستند، به این معنی که آنها افراد کاملاً کنجکاوی هستند و اغلب دوست دارند هنگام انجام کار تنها باشند و کسی مزاحم آنها نشود. آنها همچنین ذوق هنری دارند و خلاق هستند، به این معنی که از این دو عملکرد برای طراحی رابط کاربری و ظاهر وب سایت استفاده می کنند.

اگر این ویژگی ها را دارید، می توانید به کار در این حرفه فکر کنید. اگر در مورد این ویژگی ها مطمئن نیستید، می توانید در تست شخصیت MBTI شرکت کنید تا در مورد تیپ شخصیتی و ویژگی های شخصیتی خود بیشتر بدانید. اگر می خواهید به عنوان برنامه نویس خط مقدم در شرکت ها استخدام شوید، این مراحل را دنبال کنید.

برنامه نویسی front end را یاد بگیرید

برنامه نویس خط مقدم چیست؟

برای شروع، باید در مورد این رشته و نحوه کار در آن و همچنین زبان های برنامه نویسی front-end اطلاعات بیشتری کسب کنید. در ایران مدرک دانشگاهی در این رشته و سایر رشته های برنامه نویسی وجود ندارد اما اگر می خواهید مدرک دانشگاهی داشته باشید می توانید به فکر گرفتن مدرک لیسانس فناوری اطلاعات یا مهندسی کامپیوتر باشید اما بدانید که داشتن مدرک الزامی نیست. برای برنامه نویسی

برای اینکه یک توسعه دهنده پیشرو باشید، باید زبان های برنامه نویسی HTML، CSS و JavaScript را بدانید. برای یادگیری این زبان ها می توانید به دوره های آنلاین رایگان و پولی مراجعه کنید. برای شروع، می توانید به وب سایت Udemy رفته و از درس های آن برای یادگیری مهارت ها و زبان های مورد استفاده در Front End استفاده کنید.

تبدیل شدن به یک توسعه دهنده فرانت اند تنها به یادگیری فریم ورک های فرانت اند و زبان های برنامه نویسی مختلف محدود نمی شود، بلکه نیازمند تعامل، مسئولیت پذیری و اجرای صحیح وظایف و البته مهارت های نرم افزاری است.

پروژه شخصی خود را بسازید

برای ورود به بازار کار برای برنامه نویسی، باید پروژه ای برای ارائه و در نتیجه ایجاد تجربه کاری برای خود داشته باشید. می توانید کار روی پروژه خود را شروع کنید و سپس به دوره کارآموزی بروید و آنها را در رزومه خود بگنجانید. توانایی شما در انجام این پروژه ها می تواند کارفرمای شما را متقاعد کند که شما را استخدام کند.

برای فرصت های شغلی شرکتی اقدام کنید

برنامه نویس خط مقدم چیست؟

بعد از اتمام دوره های کارآموزی و تمرین، وقت آن است که بروید و کار تمام وقت پیدا کنید. برای اکثر شرکت ها و کارفرمایان مهم است که برنامه نویسان فرانت اند حداقل در یک پروژه تجربه داشته باشند.

فرصت های شغلی زیادی در برنامه نویسی وجود دارد و همچنین آینده برنامه نویسی بسیار روشن است. اگر به این رشته علاقه دارید و مهارت های لازم را کسب کرده اید به راحتی می توانید شغل مورد نظر را پیدا کنید.

مهارت های مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس خط مقدم

از آنجایی که برنامه نویسان قبلی یکی از مهم ترین افراد در توسعه وب سایت و اپلیکیشن هستند، باید لیستی از مهارت ها را داشته باشند تا بتوانند در این زمینه به خوبی عمل کنند. مهارت های توسعه دهنده قبلی شامل موارد زیر است:

 • تسلط خوب به زبان های برنامه نویسی مانند HTML، CSS، جاوا اسکریپت و جی کوئری
 • درک سمت سرور CSS
 • شما تجربه کار با برنامه های طراحی گرافیکی (مانند Adobe Illustrator) را دارید.
 • اصول اولیه سئو را بیاموزید
 • در حل مشکلات باتجربه باشید
 • در برقراری ارتباط با اعضای تیم، مدیران و مشتریان تجربه داشته باشید
 • مدیریت زمان را بدانید

چشم انداز شغلی برای برنامه نویس Frontand

برنامه نویس خط مقدم چیست؟

به طور کلی، آینده برای هر کسی که می‌خواهد یک توسعه‌دهنده فرانت‌اند شود روشن است. مطالعات اخیر پیش‌بینی می‌کند که در بسیاری از کشورهای جهان، بسیاری از شرکت‌ها به برنامه‌نویسان فرانت‌اند نیاز خواهند داشت و بازار کار در حال حاضر با کمبود نیروی انسانی مواجه است.

با توجه به اداره آمار کار ایالات متحده، انتظار می رود اشتغال توسعه دهندگان وب از سال 2016 تا 2026 به میزان 15 درصد رشد کند. این درصد بسیار سریعتر از میانگین سایر مشاغل است.

در حالی که این اعداد باورنکردنی به نظر می رسند، اگر به تاریخ و زمان نگاه کنید، تعجب آور نیست. افزایش استفاده از اینترنت، به ویژه در زمینه دستگاه های تلفن همراه، به معنای نیاز بیشتر به یک رابط کاربری است که به نوبه خود، حرفه برنامه نویسی فرانت اند را با تقاضای بالایی مواجه می کند. توسعه وب حوزه ای است که نرخ رشد و فرصت های شغلی آن با محبوبیت اینترنت مرتبط است و البته استفاده از اینترنت روز به روز در حال افزایش است.

نتایجی که اظهار شده

اگر به کدنویسی و طراحی وب سایت و اپلیکیشن علاقه دارید و همچنین مشکلی در کار با تیم های برنامه نویسی ندارید، می توانید به یک برنامه نویس موفق در خط مقدم تبدیل شوید. علاوه بر مهارت، باید دانش خود را هر روز افزایش دهید و در این زمینه به روز باشید، زیرا کارفرمایان و سازمان ها به دنبال افرادی هستند که آخرین علم برنامه نویسی را داشته باشند و شما نیز بتوانید از جدیدترین ابزارها در این زمینه استفاده کنید.

اگر شما یک برنامه نویس frontend هستید و فکر می کنید موضوعی را در این مقاله از دست داده ایم، خوشحال می شویم آن را در قسمت نظرات با شما به اشتراک بگذاریم.

یک برنامه نویس frontend چه می نویسد؟ برای اولین بار در ایران وبلاگ استعدادیابی. به نظر می رسد.