منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • «برنامه سفر جویندگان کار» چیست و چه کاربردی دارد؟

«برنامه سفر جویندگان کار» چیست و چه کاربردی دارد؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
«برنامه سفر جویندگان کار» چیست و چه کاربردی دارد؟

بسیاری از ما قبل از خرید یک محصول، چندین گزینه را در نظر می گیریم و به عنوان مصرف کننده، ترجیح می دهیم قبل از سرمایه گذاری یا خرید محصول، اطلاعات بیشتری درباره آن کسب کنیم. ما تمایل به تعامل با برندها داریم زیرا آنها از نظر احساسی با ما ارتباط برقرار می کنند یا می توانند راه حلی برای مشکلی که ما باید حل کنیم ارائه دهند. شرکت ها سعی می کنند قبل از تماس مستقیم با شما و ارائه سریع محصول خود، با شما رابطه و سطح اعتماد ایجاد کنند. این به عنوان سفر مشتری شناخته می شود.

در زمینه اشتغال نیز تفاوتی ندارد. جویندگان کار دوست دارند قبل از اینکه آماده ورود به رزومه و فرآیند درخواست شوند، در مورد فرهنگ و قابلیت های شرکت شما اطلاعات کسب کنند. این چرخه تصمیم گیری به عنوان نقشه سفر جویندگان کار شناخته می شود. فرض کنید می خواهید روند استخدام خود را بهبود ببخشید. بنابراین شروع به پرسیدن سوال می کنید:

 • آگهی شغلی خود را روی چه پلتفرمی قرار می دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید؟
 • اکثر جویندگان کار در چه مرحله ای از فرآیند استخدام منصرف می شوند؟
 • چه چیزی استعدادها را از فرآیند استخدام دور می کند؟

اگر نمی توانید به این سوالات به وضوح پاسخ دهید، به احتمال زیاد تصویر دقیقی از مسیر کارجوی خود ندارید. در این مقاله اطلاعات مفیدی در مورد برنامه سفر کارجو به شما می دهیم:

برنامه سفر کارجو چیست؟

کارت سفر کرجو

نقشه سفر جویای کار مجموعه ای از تجربیاتی است که کارجویان و داوطلبان در سفر شغلی خود از سر می گذرانند. در هر مرحله از این سفر، استخدام‌کنندگان و مدیران استخدام‌کننده می‌توانند کارهای مختلفی را برای تأثیرگذاری بر رفتار، تجربه و نگرش جویندگان کار انجام دهند. به طور خلاصه، شرکت ها این فرصت را دارند که بر افراد تأثیر بگذارند تا آنها را از جویندگان کار منفعل به نامزدهای مشتاق تبدیل کنند. سفر مناسب کارجو همچنین می‌تواند منجر به رزومه‌ها و درخواست‌های شغلی بیشتر، کاهش زمان استخدام، بهبود کیفیت استخدام و برند کارفرمایی قوی‌تر شود.

چرا برنامه سفر یک کارجو مهم است؟

طبق آمار، تقریباً 60 درصد کارجویان تجربیات ناخوشایندی از فرآیند استخدام دارند و این امر را تا حد زیادی می توان به عدم استفاده صحیح از نقشه سفر کارجو نسبت داد. شبکه ای از تعاملات آنلاین و آفلاین مختلف بین جویندگان کار و شرکت شما وجود دارد. هر بار که با یک جوینده کار ارتباط برقرار می کنید، این فرصت را دارید که یک رابطه ایجاد کنید و احتمال تعامل آنها با برند کارفرمای شما را افزایش دهید. اما اگر مراقب نقشه سفر جویندگان کار خود نباشید، این تعاملات می تواند نتیجه معکوس داشته باشد و منجر به فاجعه شود. اگر هر یک از این تعاملات تجربه ای منفی به جویندگان کار بدهد، در خطر آسیب واقعی به برند کارفرمای خود هستید. (که اصلاح و اصلاح آن می تواند بسیار دشوار باشد.)

چگونه یک نقش جویای کار عالی ایجاد کنیم؟

البته، تنظیم یک برنامه سفر موثر یک شبه اتفاق نمی افتد و مستلزم اطمینان از بهینه بودن تجربه کارجو در هر مرحله از استخدام است. در زیر برخی از مهم ترین نکات برای شروع طراحی نقشه سفر کارجویان را بررسی کرده ایم:

رزومه خود را برای فرصت شغلی در شرکت خود ارسال کنید!

جالب است بدانید که بیش از نیمی از جویندگان کار به دلیل طولانی بودن یا پیچیدگی فرآیند استخدام در اواسط راه، آن را رها می کنند. اما شرکت ها می توانند با کاهش طول یا پیچیدگی درخواست های شغلی خود، تعداد درخواست ها را به میزان قابل توجهی افزایش دهند. نرخ فرسودگی بالا در میانه فرآیند استخدام منجر به از دست دادن استعدادهای برتر و آسیب به برند کارفرما از سوی جویندگان کار می شود که از این روند فرسایشی ناامید شده اند.

آیا در واقع تمام مراحلی را که برای استخدام پیش بینی کرده بودید طی می کنید و می بینید که چه احساسی خواهید داشت؟ آیا روند مجموعه به سرعت شما را خسته می کند یا نه؟ آیا فرآیند استخدام شما را کم و بیش مشتاق کار در شرکتتان می کند؟ این یک راه خوب برای اصلاح کاستی های شما در این زمینه است.

بر ایجاد روابط مؤثر با جویندگان کار تمرکز کنید

کارت سفر کرجو

بسیاری از مدیران HR با تجربه فکر می کنند که منابع انسانی چیزی جز بازاریابی نیست! بازاریابان روی رابطه مشتری با برند سرمایه گذاری می کنند و سعی می کنند خرید را برای مصرف کنندگان آسان کنند. بسیاری از جویندگان کار هنگام ارسال رزومه خود پاسخی از سوی شرکت دریافت نمی کنند و اغلب احساس می کنند که رزومه خود را به زیر آب می اندازند. اگر می خواهید کارمندان شما مزیت رقابتی شما باشند، باید از بخش بازاریابی یاد بگیرید و بر ایجاد روابط تمرکز کنید، نه فقط جمع آوری رزومه. شرکت های منابع انسانی موفقی هستند که رویکرد معاملاتی را کنار گذاشته و بر ایجاد ارزش و روابط موثر با جویندگان کار تمرکز کرده اند.

سفر ایده آل جویای کار خود را ترسیم کنید

با تیم خود طوفان فکری کنید و ترسیم کنید که می خواهید سفر ایده آل جویای کار شما چگونه باشد. بهتر است قبل از نوشتن برنامه سفر بادام هندی این چند سوال را بپرسید:

 • جویای کار ایده آل شما کیست؟
 • شخصیت شما برای یک جوینده کار چگونه است؟ و بهترین راه برای برقراری ارتباط آنلاین با او چیست؟
 • دوست دارید کارجویان وقتی برای اولین بار با برند کارفرمای شما روبرو می شوند چه احساسی داشته باشند؟
 • هر چند وقت یک‌بار به طور منطقی می‌توانید انتظار داشته باشید که تیم شما با افراد جویای کار ارتباط برقرار کند؟ آیا راهی برای استفاده از اتوماسیون برای شخصی سازی تجربه کارجو وجود دارد؟
 • چگونه می توانید کاری کنید که جویندگان کار در هر مرحله از فرآیند استخدام احساس استقبال، ارزش و آگاهی داشته باشند؟
 • بهترین راه برای درخواست کارجویان منفعل چیست؟

اهمیت پرسش و تحقیق از جویندگان کار

همیشه جا برای بهبود و بهینه سازی سفر کارجو وجود دارد. شما همیشه می توانید کارهای بیشتری برای تقویت برند خود، بهبود روندها و خوشحال کردن جویندگان کار انجام دهید. یکی دیگر از راه های آسان برای اطلاع از نقش سفر جویندگان کار، پرسش و نظرسنجی از جویندگان کار است. آنها افرادی هستند که روند شما را در عمل طی می کنند و آنها هستند که باید تحت تأثیر قرار گیرند. بنابراین نظر آنها بسیار مهم و تعیین کننده است. برخی از شرکت ها در پایان فرآیند استخدام از افراد جویای کار نظرسنجی می کنند. این گامی در مسیر درست است، مشروط بر اینکه داده های نظرسنجی در یک فایل اکسل که هرگز دوباره باز نمی شود قرار نگیرد. در حالت ایده آل، باید در هر مرحله از فرآیند استخدام، بازخوردی از کارجو دریافت کنید. به این ترتیب، می‌توانید فوراً گلوگاه‌ها را شناسایی کنید و راه‌حل‌هایی برای بهبود تجربه جویندگان کار ارائه دهید، قبل از اینکه آسیب زیادی وارد شود.

کارت سفر کرجو

نقطه پایان

اگر بر ایجاد روابط با جویندگان کار و ارائه یک تجربه جستجوی شغلی با کیفیت بالا متمرکز نباشید، استعدادهای برتر را از دست خواهید داد. جویندگان کار برتر امروزی معمولاً فقط حدود 10 روز در بازار هستند. این بدان معنی است که شما زمان بسیار کمی برای تحت تاثیر قرار دادن آنها دارید و جویندگان کار را از فرصت کار برای شرکت خود هیجان زده می کنید. با برنامه ریزی مدبرانه و ابزارها و فناوری مناسب، کارفرمایان می توانند تجربه کارجوی خود را بهبود بخشند و در نتیجه استعدادهای باکیفیت را جذب و استخدام کنند.

نوشته کارت سفر کرجو چیست و چه کاربردی دارد؟ اولین بار در وبلاگ ایران استعداد. به نظر می رسد.