منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • با رعایت این 10 نکته جادویی در یادگیری برنامه نویسی موفق خواهید شد

با رعایت این 10 نکته جادویی در یادگیری برنامه نویسی موفق خواهید شد

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
با رعایت این 10 نکته جادویی در یادگیری برنامه نویسی موفق خواهید شد

یادگیری برنامه نویسی فقط حضور در مدارس و کلاس ها، یادداشت برداری از معلم و انجام تمرین های برنامه نویسی نیست. نکات ظریف دیگری نیز وجود دارد که آموزش برنامه نویسی را لذت بخش می کند. در این مقاله 10 نکته جالب را ارائه خواهیم داد که به شما کمک می کند نکات و اصول برنامه نویسی را به شکلی بهتر یاد بگیرید.

پیشنهاد مقاله: آیا برای یادگیری برنامه نویسی شرط سنی خاصی وجود دارد؟

در ابتدای فرآیند کدنویسی، افراد با مشکلات مختلفی مواجه می شوند و سوالات متفاوتی دارند. این مسائل شامل موارد زیر است:

  • در مورد یادگیری چه فکر کنم؟
  • چگونه می توانم مشکلات و پیام های خطای نمایش داده شده توسط کامپایلر را تشخیص داده و برطرف کنم؟
  • چگونه می توانم اشتیاق خود را حفظ کنم وقتی همه چیز پیچیده است و پاسخ روشنی برای مشکل وجود ندارد؟

در این مقاله به نکات جالبی اشاره می کنیم که با توجه به آنها نه تنها در این راه موفق خواهید شد، بلکه از یادگیری برنامه نویسی نیز لذت خواهید برد.

۱- هدف ذهنی خاصی را هدف قرار دهید

یکی از سوالاتی که دانشمندان و علاقه مندان به یادگیری برنامه نویسی می پرسند این است که برای یادگیری چه زبان برنامه نویسی فکر کنیم؟ به نظر می رسد این موضوع از من و شما خواننده این مقاله قدیمی تر است و مختص مصرف کنندگان ایرانی نیست. بنابراین در پلتفرم های خارج از ایران علاقه مندان به دنیای برنامه نویسی چنین سوالی را مطرح می کنند.

البته این سوال ایرادی ندارد و طبیعی است که مردم آن را بپرسند، اما اگر به این سوال بیشتر دقت کنیم متوجه می شویم که به جای انگیزه، دلسرد کننده تر است. برای دقیق تر، اولین چیزی که باید از خود بپرسید این است که هدف و دلیل من برای یادگیری برنامه نویسی چیست؟ برخی از کاربران دوست دارند برای پلتفرم های موبایل رمزگذاری کنند، برخی دیگر به دنبال توسعه یک وب سایت هستند. بر این اساس، ابتدا باید هدف خود را از یادگیری برنامه نویسی مشخص کنید.

چگونه اهداف آموزش برنامه نویسی خود را تعیین کنیم؟

بهتر است کمی وقت بگذارید و به هدف نهایی که در سر دارید فکر کنید. کمی به عقب برگردید و دریابید که برای رسیدن به هدف به چه چیزهایی نیاز دارید. باید برنامه نویسی خودآموز را دنبال کنید یا بهتر است به غرفه های برنامه نویسی بروید.

مجتمع دانش و فناوری بامداد ارائه می دهد: بوت کمپ #C

برای داشتن دانش اولیه در مورد چگونگی یافتن هدف، در اینجا چند مثال در این زمینه آورده شده است:

  • آیا به دنبال یادگیری برنامه نویسی برای ادامه کار برای شرکت به طور منظم هستید؟
  • آیا می خواهید کسب و کار خود را راه اندازی کنید و وب سایت هایی برای رشد کسب و کار آنلاین خود ایجاد کنید؟
  • به دنبال توسعه و کسب درآمد از برنامه های تلفن همراه هستید؟
  • آیا دوست دارید در یک شرکت جدید در زمینه فناوری اطلاعات کار کنید؟

2. یادگیری برنامه ریزی بر اساس برنامه ریزی دقیق است

یکی از مواردی که در یادگیری برنامه نویسی باید به آن توجه داشت این است که مقالات، درس ها و موسسات آموزش برنامه نویسی زیادی وجود دارند که تقریباً همه جنبه های برنامه نویسی و فناوری های مرتبط را آموزش می دهند. با این حال، مشکل این است که انتخاب بهترین گزینه از بین بسیاری از منابع موجود دشوار است.

پیشنهاد ما این است که اگر مشکل مالی ندارید سری به غرفه های برنامه نویسی بزنید چرا که این غرفه ها فقط به اصول و اهمیت برنامه نویسی می پردازند و به جای اینکه به حاشیه بروند، فقط موضوعات ضروری را در یک جدول زمانی دقیق به افراد آموزش می دهند. اگر می خواهید برنامه نویسی خودآموز یاد بگیرید، بهتر است روی یک منبع تمرکز کنید و وقت خود را صرف منابع دیگر نکنید.

پیشنهاد مقاله: اگر برنامه نویس پایتون هستید به این 10 نکته کلیدی توجه کنید

3. پایبندی به برنامه های آموزشی

از طریق آموزش برنامه نویسی، اگر منبعی را انتخاب کنید که فقط نکات اولیه یا ساده را آموزش دهد، باز هم نتیجه قابل قبولی خواهید گرفت. مهم است که سرفصل ها را به طور منظم دنبال کنید و دوره را به طور کامل تکمیل کنید.

نکته ای که برخی از علاقه مندان به برنامه نویسی نسبت به آن بی تفاوت هستند این است که فکر می کنند استفاده همزمان از چندین منبع باعث افزایش موفقیت آنها می شود، اما واقعیت این است که تمرکز شما را از دست می دهد و باید کارها به تعویق بیفتد.

4. یادگیری برنامه نویسی به جای مسابقه یک ماراتن است

متاسفانه تبلیغات برخی مدارس این است که مدعی هستند در زمان کمتری به مردم برنامه نویسی آموزش می دهند. درست است که این امر از نظر تئوری امکان پذیر است، اما پیش نیازهای زیادی برای دستیابی به این امر وجود دارد.

اگر شرایط به گونه ای است که برای شرکت در دوره های آموزشی و اردوها نیازی به کار تمام وقت ندارید و پول کافی برای شرکت در دوره های آموزشی و اردوها دارید و می خواهید اصول اولیه را در کمترین زمان بیاموزید، حضور در این دوره ها به شما کمک می کند تا اصول مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک دانشجو را بیاموزید. برنامه نویس خبره فرا گرفتن. نکته ای که در این زمینه باید به آن توجه کرد این است که برخی از زبان های برنامه نویسی به پیش نویس نیاز دارند، بنابراین اگر تجربه یا تجربه قبلی داشته باشید، می توانید در مدت زمان کوتاهی اصول اولیه را بیاموزید.

اگر تجربه ای در این زمینه ندارید، باید اصول و مبانی را قدم به قدم و قدم به قدم یاد بگیرید تا همه چیز را دقیقا یاد بگیرید. یکی از مهم ترین مسائلی که کاربران در این زمینه دارند مربوط به ربات ها است. آیا بوت کمپ می تواند اصول برنامه نویسی را به بهترین نحو به مردم آموزش دهد؟ اگر در این زمینه جستجو کنید، متوجه می شوید که افراد زیادی هستند که تنها چند ماه در ربات ها بوده اند و موفق به یافتن شغل دائمی شده اند.

البته مواردی نیز وجود دارد که افراد پس از حضور در اردوهای آموزشی به موفقیت چندانی دست نیافته اند و تصمیم گرفته اند خودبرنامه ریزی را بیاموزند. مشکل این است که یادگیری همه چیز 1 یا 2 سال طول می کشد. واقعیت این است که برای حرفه ای شدن در این زمینه باید زمان زیادی را صرف کنید.

5. یادگیری برنامه نویسی رویکردی آهسته و مستمر دارد

اکنون که می دانیم آموزش برنامه نویسی یک شغل تمام وقت است که نیاز به برنامه ریزی دقیق و زمان بر دارد، باید بدانیم که باید چند ساعت در روز را صرف یادگیری برنامه نویسی کنیم. برخی از افراد دوست دارند همه چیز را سریع یاد بگیرند، بنابراین پس از اتمام کار، روزی 5 ساعت را صرف مطالعه می کنند. این تأثیر قابل توجهی بر روند یادگیری دارد، اما همه قادر به انجام آن نیستند. البته به خاطر داشته باشید که اگر بیش از حد حوصله شما سر برود، ممکن است در نهایت به یادگیری برنامه نویسی بپردازید.

6. بهترین راه برای شروع یادگیری برنامه نویسی چیست؟

بهتر است وضعیت آموزش برنامه نویسی پایدار باشد. به عنوان مثال، سعی کنید به آرامی شروع کنید، در حالت ایده آل 1 ساعت یا حتی نیم ساعت در روز. البته هر چه زمان بیشتری را صرف یادگیری کنید، سریعتر پیشرفت خواهید کرد. برنامه نویسان با تجربه به شما پیشنهاد می کنند که به تدریج شروع کنید و هر روز به یادگیری یک چیز فکر کنید. هنگامی که به آن عادت کردید، ادامه روند یادگیری آسان خواهد بود.

7. هنگام مطالعه خود را با دیگران مقایسه نکنید

متأسفانه برخی افراد عادت بدی دارند که خود را با دیگران مقایسه کنند. هنگام تلاش برای رسیدن به هدف، نباید خود را با دیگران مقایسه کنید، زیرا به جای تأثیر روانی مثبت، می تواند شما را ناامید کند. از طرفی دیدن افرادی که می توانند کارهایی مانند شما انجام دهند الهام بخش است، اما در کل مقایسه کردن خود با افراد جالب نیست، زیرا هرکسی موقعیت خود را دارد و همه در یک موقعیت قرار دارند.

همچنین به خاطر داشته باشید که برخی از افراد نکات را سریع یاد می گیرند، در حالی که برخی دیگر با سرعت بیشتری یاد می گیرند. در نهایت همانطور که اشاره کردیم هر فردی شرایط زندگی خاص خود را دارد که تاثیر مستقیمی بر روند یادگیری او دارد. هرچه کمتر خود را با دیگران مقایسه کنید و فقط بر موفقیت خود تمرکز کنید، سریعتر به اهداف خود خواهید رسید.

8. سعی کنید با چنین افرادی ارتباط برقرار کنید

در پاراگراف قبل به شما گفتیم که مقایسه کردن خود با شخص دیگری در آموزش برنامه نویسی چندان جالب نیست، اما این بدان معنا نیست که باید کاملاً خود را از دیگران جدا کنید. متأسفانه، این دیدگاه اغلب وقتی زمان شروع یادگیری فرا می رسد ما را غرق می کند. یافتن دوستانی با علایق و زمینه های کاری مشابه و ارتباط با آنها الهام بخش و انگیزه دهنده است.

به عنوان مثال، زمانی که از غرفه های برنامه نویسی بازدید می کنید، اغلب به صورت گروهی روی پروژه ها کار می کنید که همه آنها برای رسیدن به هدف تعیین شده توسط معلم تلاش می کنند. این در بیشتر موارد دلگرم کننده است، زیرا هم تیمی ها مشکلات شما را حل می کنند. همچنین بیان دیدگاه های مختلف کمک زیادی به دستیابی به تصمیمات خلاقانه می کند.

اگر در یک مدرسه یا کمپ آموزشی شرکت می کنید، از دیگران کمک بخواهید و با آنها تماس بگیرید. اگر به فکر یادگیری برنامه نویسی آنلاین هستید، سعی کنید به گروه های آنلاین بپیوندید و با برنامه نویسان دیگر صحبت کنید.

مجتمع دانش و فناوری بامداد ارائه می دهد: کمپ برنامه نویسی پایتون آموزش دیده

9. هنگام مطالعه برنامه نویسی باید روی کدنویسی نیز تمرکز کنید

یادگیری تئوری کدنویسی کافی نیست و باید ضمن مطالعه مباحث تئوری، دانش فنی خود را افزایش دهید. اگر توانستید عادت کدنویسی را ترک کنید یا آن را چندین بار در هفته تکرار کنید، می توانید مطمئن باشید که در مسیر درستی قرار دارید.

تمرکز بر پرورش و حفظ عادات خوب مانند تلاش برای ایجاد مسیری در زمین است. اولین بار که از آن عبور می کنید، شرایط سخت می شود، زیرا مسیر روشنی وجود ندارد، اما هر چه بیشتر مسیر خاصی را دنبال کنید، همه چیز واضح تر می شود. بنابراین در نهایت پس از مدتی مشخص، مسیری کاملا صاف و هموار را خواهید دید که عبور از آن آسان خواهد بود.

ایجاد یک عادت خوب فقط همین است. چند بار اول که شروع به کدنویسی می کنید، شرایط سخت می شود، اما اگر این روند را ادامه دهید و مغز شما به موقعیت عادت کند، متوجه می شوید که مغز شما می خواهد ادامه دهد، زیرا به موقعیت عادت کرده است.

اکنون سوال این است که چگونه عادات آموزشی برنامه نویسی را حفظ کنیم؟ یکی از بهترین راه‌ها برای مدیریت این موضوع، صرف زمان برای یادگیری اصول برنامه‌نویسی است. به عنوان مثال می توانید پشت سیستم بنشینید و شروع به تمرین کدنویسی کنید و بعد از چند دقیقه سعی کنید بلند شوید و یک فنجان چای بنوشید. هرچه بیشتر تحمل کنید، ادامه این روند آسان تر خواهد بود.

10. یاد بگیرید که چگونه به دنبال مهارت های حل مسئله باشید

دانستن اینکه چگونه به تنهایی مشکلات را حل کنید یکی از مهم ترین مهارت هایی است که به عنوان یک برنامه نویس باید در ذهن داشته باشید. برخی از مردم فکر می کنند که برنامه نویسان باید پاسخ همه چیز را بدانند، اما در عمل اینطور نیست.

اکثر توسعه دهندگان به دنبال چیزهایی هستند که نمی دانند. بنابراین، باید یاد بگیرید که چگونه در این مهارت به سطح بالایی از مهارت برسید. وقتی مشکل جدی دارید، سعی کنید قبل از درخواست کمک، مدتی را به دنبال پاسخ باشید.

یکی از راه‌های انجام این کار این است که زمان بیشتری را صرف تحقیقات عمومی در مورد موضوع کنید، حتی زمانی که راه‌حل خود را پیدا کرده‌اید. این به شما کمک می کند تا راه حل های آسان تری برای مشکلات در آینده پیدا کنید.

همچنین، به خاطر داشته باشید که وقتی برای اولین بار به دنبال پاسخی برای مشکل خود هستید، ممکن است لازم باشد چند ساعت وقت بگذارید. اما مطمئن باشید دفعه بعد این زمان نصف می شود و کوتاهتر می شود.

آخرین کلمه

در نهایت، ذکر این نکته ضروری است که آموزش برنامه نویسی به معنای ساختن پروژه ها، هرچند ساده است. این کار مهارت های شما را تقویت می کند و اجازه می دهد آنچه در تئوری آموخته اید ملکه ذهن شما شود. بهتر است پروژه های ساده را تعریف کرده و روی آنها کار کنید.

نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که شکست بخشی از آموزش برنامه نویسی است. بنابراین اگر نمی توانید پروژه ای را کدنویسی کنید، ناامید نشوید. شکستگی به شما کمک می کند تا نکات ارزشمندی را یاد بگیرید.

در مسیر یادگیری برنامه نویسی، مطمئن شوید که هرگز یادگیری را متوقف نکنید. دنیای برنامه نویسی و توسعه نرم افزار بسیار بزرگ است، روز به روز در حال پیشرفت است و چیزهای جدیدی به آن اضافه می شود. صدها مهارت وجود دارد که می توانید از آنها برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس بهتر و ایجاد پروژه های بهتر استفاده کنید. هر بار که مهارت‌های جدیدی کسب می‌کنید، احساس راحتی بیشتری در کدنویسی خواهید داشت.

منابع:

https://www.geeksforgeeks.org/10-success-tips-when-youre-learning-to-code/

https://www.freecodecamp.org/news/10-tips-for-success-when-youre-learning-to-code-65ff55a52bed/

با رعایت این 10 نکته جادویی می توانید برای اولین بار برنامه نویسی را در علوم و فنون صبحگاهی یاد بگیرید. به نظر می رسد.