منو سایت

با انواع کسر حقوق و مزایا آشنا شوید

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
با انواع کسر حقوق و مزایا آشنا شوید

آگاهی صحیح از مهمترین قوانین تامین اجتماعی برای کارکنان یکی از مهم ترین نیازهایی است که هر فردی باید هنگام شروع به کار در شرکت ها یا سازمان های دولتی و خصوصی اطلاعات کافی از آن داشته باشد. به این ترتیب افراد تعهدات و حقوق پیش بینی شده در قانون محیط کار را درک کرده و می توانند از بروز اختلافات حقوقی احتمالی جلوگیری کنند. در این راستا بحث کسر حقوق و مزایا یکی از موضوعات مهمی است که در فیش حقوقی افراد وجود دارد. اگر می خواهید اطلاعات کاملی در این زمینه به دست آورید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

راهنمای حقوق خالص و ناخالص

قبل از اینکه وارد بحث کسر حقوق و دستمزد شویم، مجموعه ای از کلمات در این زمینه استفاده می شود که معنای خاصی دارند. در نتیجه لازم است ابتدا معنا و مفهوم هر یک از این عناصر روشن شود. برخی از این موارد در مقاله راهنمای حقوق خالص و ناخالص به طور کامل توضیح داده شده است

  • کلمه حقوق بیشتر برای کارگران استفاده می شود و به صورت ساعتی دریافت می شود.
  • دستمزدهای بیشتری برای کارمندان تعیین شده و ماهانه به آنها پرداخت می شود.
  • حقوق ناخالص به معنای مجموع حقوق و مزایای پایه یک فرد است. محاسبه اضافه کار و حق خدمت نیز در تعیین دستمزد ناخالص لحاظ می شود.
  • منظور از حقوق خالص مبلغی است که پس از کسر کسورات از حقوق به فرد پرداخت می شود.

انواع کسر حقوق و مزایا

کسر حقوق و مزایا

در مورد کسر از دستمزد و مزایا، باید در نظر داشته باشید که کسر مبالغی است که در نتیجه توافق کارگر و کارفرما یا طبق قانون از کل دستمزد افراد کسر می شود. در این راستا کسورات از دستمزد و مزایا به چند دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

1. کسورات از مزایا

هرکسی در محیط کاری خود حقوق اولیه خاصی دارد. علاوه بر این حقوق با توجه به عوامل مختلفی از جمله سطح کار، سطح فعالیت، پاداش عملکرد و … مبالغی تحت عنوان مزایا به حقوق وی اضافه می شود. در زمان صدور فیش حقوقی به شخص، با درج حقوق پایه و کلیه مزایا، تحت عنوان کسورات مزایا، مبلغ مشخصی از حقوق کسر می شود.

2. کسورات از صندوق عملکرد

در موارد خصوصی قانون از حقوق کارگر کسر می کند. این مورد به عنوان کسورات صندوق عملکرد شناخته می شود که طی آن کارفرما باید پس از کسر حقوق کارگر مبلغ را به حساب مشخصی که توسط قوه قضاییه ابلاغ می شود واریز کند. به طور کلی این مورد کسر از حقوق به دلیل وقوع یکی از دو مورد زیر اعمال می شود:

  • در صورتی که کارگر در دادگاه محکوم به پرداخت بدهی به شخص حقیقی یا حقوقی شود و از پرداخت آن امتناع کند، قاضی می تواند حکم به کسر مبلغ بدهی از فیش حقوقی وی کند. در مواردی که بدهی بیش از سقف حقوق مردم باشد، قاضی تشخیص می دهد که برای پوشش مبلغ نهایی، ماهانه از حقوق کارگر کسر می شود.
  • در صورتی که کارگر به کارفرما خسارت مالی وارد کند، قانون حق شکایت کارفرما در این مورد را پیش بینی کرده است. در نتیجه قاضی برای جبران خسارت وارده دستور می دهد که میزان خسارت به صورت مقطوع یا اقساط از دستمزد کارگر کسر شود.

3. کسرهای توافقی از حقوق

کسر حقوق و مزایا

در برخی موارد به دلایل مختلف امکان انعقاد قرارداد بین کارمند و کارفرما مبنی بر کسر بخشی از حقوق به صورت ماهانه وجود دارد. به عنوان مثال می توان به برخی از مهمترین موارد در این زمینه اشاره کرد:

  • گاهی کارگر از کارفرما وام دریافت می کند و با توافق با کارفرما اقساط ماهانه وام را با کسر از حقوق خود پرداخت می کند.
  • کارمند می تواند هر گونه بدهی را با توافق با کارفرما به صورت ماهانه با کسر مبلغ معینی از حقوق پرداخت کند.
  • در برخی موارد با توافق کارفرما، کارگر می تواند حقوق خود را قبل از موعد مقرر دریافت کند که از فیش حقوقی وی کسر می شود.
  • بیمه تکمیلی نیز یکی از موارد کسر حقوق توافقی بین کارمند و کارفرما است.

4. کسورات تامین اجتماعی

طبق قوانین تامین اجتماعی در کشور، تمامی افراد در محل کار باید بیمه شوند. ضمناً هر ماه باید حق بیمه معینی به حساب تامین اجتماعی واریز شود. قانون در این زمینه برای کارگر و کارفرما سهمی تعریف کرده است. بر این اساس 7 درصد باید توسط کارمند و 23 درصد توسط کارفرما پرداخت شود. در زمان پرداخت حقوق هر ماه معادل 7 درصد حق بیمه کارگر از وی کسر می شود.

5. مزایای مالیاتی

کسر حقوق و مزایا

مالیات بر درآمد یا حقوق و دستمزد شکل دیگری از کسر است که در فیش حقوقی قابل مشاهده است. میزان مالیات حقوق هر ساله توسط دولت تعیین می شود و کارفرما موظف است به نمایندگی از اداره مالیات از حقوق کارکنان خود مالیات حقوق را کسر و به حساب اداره مالیات واریز کند.

آخرین کلمه

در این مقاله به بررسی انواع کسر از دستمزد و مزایا پرداختیم. کارمندان بخش خصوصی و دولتی هر ماه فیش های حقوقی دریافت می کنند که محدوده خطوط و کسورات دریافتی را با جزئیات مشخص می کند. به این ترتیب همه افراد می توانند با گرفتن فیش حقوقی از این موضوع مطلع شوند. ممکن است در مواردی محاسبه حقوق و کسورات افراد از واحد مالی شرکت ها و سازمان ها به اشتباه انجام شود. اگر در پایان ماه یک رسید غیرعادی داشتید، حتماً با گرفتن فیش حقوقی مشکلات احتمالی را بررسی کنید.

مقاله آشنایی با انواع کسر و مزایا از حقوق اولین بار در وبلاگ ایران تلنت پدیدار شد. به نظر می رسد.