منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • بازاریابی سنتی بهتر است یا بازاریابی دیجیتال؟

بازاریابی سنتی بهتر است یا بازاریابی دیجیتال؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
بازاریابی سنتی بهتر است یا بازاریابی دیجیتال؟

زمانی که شرکت ها به دنبال برنامه ریزی برای اجرای فرآیند بازاریابی هستند، با کانال ها و روش های متعددی مواجه می شوند که هر کدام ویژگی ها و مزایای خاص خود را دارند. امروزه راه های زیادی برای جلب توجه مخاطب وجود دارد. بازاریابی نیز نقش بسیار مهمی در جلب توجه دارد و این کار را به دو روش سنتی (کلاسیک) و دیجیتال (مدرن) انجام می دهد.

سال هاست که اولین انتخاب همه شرکت ها برای جلب توجه مخاطب، بازاریابی سنتی بوده است. این روند تا جایی ادامه داشت که خبری از دیجیتال مارکتینگ نبود و شرکت ها تمام کارهای خود را به صورت سنتی انجام می دادند. اما دنیای دیجیتال دنیای بازاریابی را متحول کرده و جای بازاریابی سنتی را در تجارت گرفته است. هر دو روش مزایا و معایب خود را دارند و انتخاب بین آنها کاملاً به استراتژی سازمان و نتیجه ای که می خواهند از بازاریابی بگیرند بستگی دارد.

در این مقاله در مورد این دو روش بازاریابی صحبت می کنیم و تفاوت روش های سنتی و دیجیتال را به شما می گوییم و هر کدام از آنها چه کاربردی دارند. قبل از شروع مقاله نگاهی کلی به تفاوت ها و معنا و مفهوم این دو روش بازاریابی در تصویر زیر خواهیم داشت.

بازاریابی سنتی بهتر است یا بازاریابی دیجیتال؟

بازاریابی سنتی چیست؟

بازاریابی سنتی روشی از بازاریابی است که در آن از اینترنت خبری نیست و تمامی کارها در این روش در چندین رسانه مختلف انجام می شود. این روش بازاریابی سال ها و دهه ها مورد استفاده بسیاری از کسب و کارها بوده است، اما امروزه به دلیل وجود دیجیتال مارکتینگ، این روش بازاریابی کمتر شناخته شده است. با این حال نمی توان از مزایا و نقاط قوت این روش چشم پوشی کرد.

برخی از روش های مورد استفاده در این مدل بازاریابی عبارتند از:

 • کارت پستال، کوپن و بسته های اطلاعاتی که مستقیماً از طریق پست ارسال می شوند
 • تبلیغات تلویزیونی یا رادیویی
 • تبلیغات در روزنامه ها یا مجلات
 • بیلبوردها و تراکت ها
 • تماس های تلفنی و اعلان های متنی

بسیاری از شرکت ها از این روش های تبلیغاتی استفاده می کنند و این روزها شاهد تبلیغات خدمات و محصولات آنها بر روی بیلبوردها، تلویزیون و رادیو هستیم و حتی از فروشندگان خود تماس می گیرند.

چرا بازاریابی سنتی؟

صحبت در مورد مزیت های بازاریابی سنتی در مقابل مزیت های دیجیتال مارکتینگ یکی از بحث هایی است که همیشه در بازار داغ است. بازاریابی سنتی بازاریابی است که در فرآیند تبلیغات نیازی به اینترنت ندارد. این روش برای مدت بسیار طولانی توسط بسیاری از شرکت ها مورد استفاده قرار گرفته و تکامل یافته است. با این حال، به دلیل پیشرفت های تکنولوژیکی، استفاده از آن بسیار محدود شده است.

هر روز تبلیغات زیادی در تلویزیون و روزنامه ها می بینیم و ممکن است روز خود را با این تبلیغات شروع کنیم. حتی وقتی از خانه بیرون می رویم با تبلیغات محصولات و شرکت ها روی بیلبوردها مواجه می شویم. این بیلبورد حتی می تواند یک تبلیغ فیلم نیز باشد و این تبلیغ یکی از انواع بازاریابی است. این روش تبلیغاتی به شرکت تولید فیلم کمک می کند تا توجه مردم در خیابان را به خود جلب کند. به همین دلیل است که این روش تبلیغاتی هنوز در بسیاری از کشورها به خصوص در ایران استفاده می شود.

تدوین استراتژی بازاریابی در شرکت ها بسته به خود شرکت و فعالیت آن متفاوت خواهد بود. شرکت هایی که به دنبال روش سنتی در بازاریابی هستند، مخاطب سنتی نیز دارند و این مخاطبان هستند که حرف اول را در تعیین استراتژی بازاریابی می زنند.

 • اگر در استراتژی بازاریابی شرکت مخاطب هدف افراد مسن هستند، انتخاب این شرکت برای بازاریابی روش سنتی است. بسیاری از گزارش ها و مطالعات ثابت می کنند که افراد بالای 50 سال دو برابر بیشتر از افراد 20 تا 30 ساله تلویزیون تماشا می کنند و روزنامه می خوانند.
 • اگر شخصی یا شرکتی بخواهد کسب و کار خود را به صورت محلی توسعه دهد، بازاریابی سنتی بهترین و مفیدترین گزینه برای اوست. کسب و کارهای کوچک با استفاده از بیلبوردها و بیلبوردهای تبلیغاتی در سرتاسر خیابان بهتر رشد می کنند. دلیل استفاده از این روش این است که این کسب و کارها می توانند با سهولت بیشتری توجه مخاطبان خود را به خود جلب کنند.
 • یکی از مزایای بزرگ تبلیغات سنتی این است که بارها و بارها نشان داده می شوند. اما در دیجیتال مارکتینگ، مخاطب به راحتی می تواند تبلیغات را دور بزند.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

بازاریابی سنتی بهتر است یا بازاریابی دیجیتال؟

دیجیتال مارکتینگ با توجه به پیشرفت تکنولوژی و تکنولوژی وارد فعالیت های بازاریابی شرکت ها شده است. برای اجرای کمپین های دیجیتال مارکتینگ و همچنین تدوین استراتژی در این بخش، قطعا به اینترنت و استفاده از کانال های آنلاین نیاز است. تعداد کانال های مورد استفاده در بازاریابی دیجیتال به اندازه کانال های بازاریابی سنتی نیست، اما می توان اثربخشی آنها را در دنیای امروز بیشتر دانست.

برخی از روش های مورد استفاده در این مدل بازاریابی عبارتند از:

 • بازاریابی محتوا
 • بازاریابی ایمیلی
 • انتشار پست در شبکه های اجتماعی
 • تبلیغات گوگل
 • اینفلوئنسر مارکتینگ
 • بازاریابی وابسته یا بازاریابی وابسته
 • بهینه سازی موتورهای جستجو یا SEO

از آنجایی که استفاده از اینترنت و تلفن های هوشمند در بین مصرف کنندگان افزایش یافته است، این روش ها نیز در شرکت ها بسیار محبوب شده اند و اغلب مورد استفاده قرار می گیرند. بر اساس گزارش دیتا ریپورت، 4.95 میلیارد کاربر فعال اینترنت و 4.62 میلیارد کاربر فعال شبکه های اجتماعی در جهان وجود دارد و این ارقام نشان می دهد که استخدام کارشناس بازاریابی دیجیتال و استفاده از دیجیتال مارکتینگ یکی از تصمیمات منطقی است که هر شرکتی اتخاذ می کنم. حتی به همین دلیل، بسیاری از شرکت ها در پرداخت حقوق کارشناسان بازاریابی سخاوتمندتر هستند، زیرا می دانند که می توانند درآمد بیشتری از این حوزه کسب کنند.

چرا دیجیتال مارکتینگ؟

در دنیایی که سرعت تکامل بسیاری از فناوری‌ها بسیار بالاست، بازاریابی دیجیتال نیز به سرعت در حال توسعه است و به یکی از پرکاربردترین روش‌های بازاریابی در شرکت‌ها تبدیل شده است. امروزه بسیاری از افراد می توانند با استفاده از اینترنت و گوشی های هوشمند خود بازاریابی انجام دهند. از آنجایی که روش های مورد استفاده در دیجیتال مارکتینگ، روش های فیزیکی نیستند، بنابراین هزینه حمل و نقل و بسیاری از هزینه های اضافی که بازاریابی سنتی دارد در این روش وجود ندارد.

علاوه بر این، استفاده مردم از گوشی های هوشمند و شبکه های اجتماعی افزایش یافته است و این امر باعث می شود که تبلیغات در اینترنت منطقی تر از تبلیغات در تلویزیون یا مجلات باشد.

این روزها راه های زیادی برای پیاده سازی این روش بازاریابی وجود دارد. از آنجایی که دیجیتال مارکتینگ به عنوان بازاریابی مدرن نیز شناخته می شود، برای اجرای این روش بازاریابی، باید دانش کافی در مورد فناوری ها و پیشرفت های روز داشته باشید. برای موفقیت در بازار باید از آخرین روندهای دیجیتال مارکتینگ آگاه باشید و از روش های جدید برای رسیدن به نتیجه استفاده کنید. این یکی از مهمترین ویژگی هایی است که یک مدیر بازاریابی باید داشته باشد و باید از آخرین روندها در این زمینه مطلع باشد.

بازاریابی دیجیتال مزایای بیشتری نسبت به بازاریابی سنتی دارد. در زیر برخی از آنها آورده شده است:

 • ردیابی تعامل مخاطب و جمع آوری داده ها از این طریق بسیار ساده تر است. این داده ها به شما کمک می کند تا وب سایت شرکت خود را بهبود بخشید. زیرا مخاطبان به وب سایت شما خواهند آمد و شما باید بتوانید نیازهای آنها را برآورده کنید.
 • کسب و کارها می توانند خدمات خود را به صورت رایگان در بسیاری از پلتفرم های آنلاین تبلیغ کنند. همچنین امکان ارسال و دریافت ایمیل بدون پرداخت هزینه وجود دارد. اما در بازاریابی سنتی، چاپ و ارسال کارت پستال و تبلیغات بیلبورد هزینه های زیادی را به همراه دارد.
 • از آنجایی که بازاریابی دیجیتال دامنه وسیع تری دارد، به کسب و کارها کمک می کند تا در جلب توجه مخاطبان بهتر عمل کنند.

آیا بازاریابی دیجیتال جایگزین بازاریابی سنتی شده است؟

بازاریابی سنتی بهتر است یا بازاریابی دیجیتال؟

اگرچه بازاریابی سنتی به اندازه گذشته مورد استفاده قرار نمی گیرد، اما همچنان در برخی مواقع و در بازارهای خاصی از آن استفاده می شود. بسته به بودجه، موقعیت مکانی و اهداف تجاری، روش های مختلف بازاریابی سنتی هنوز برای بسیاری از شرکت ها مفید است. همانطور که می بینید، تبلیغات بیلبورد همچنان به عنوان یکی از استراتژی های اصلی در شرکت های تبلیغاتی مورد استفاده قرار می گیرد. حتی برخی از شرکت ها روش های مورد استفاده در بازاریابی سنتی را با بازاریابی دیجیتال ترکیب کرده و نوع خاصی از بازاریابی را برای اهداف خود ایجاد کرده اند. به عنوان مثال، بیلبوردهای دیجیتال از فناوری بازاریابی دیجیتال برای انتقال پیام و هدف قرار دادن گروه های خاص استفاده می کنند، اما مکان آنها همان فضای بیرونی است که برای بیلبوردهای سنتی استفاده می شود.

در یکی دو سال اخیر، اکثر کارآفرینان به دلیل مزایایی که دیجیتال مارکتینگ برای آنها به ارمغان آورده است، تمام استراتژی های بازاریابی خود را بر اساس بازاریابی دیجیتال برنامه ریزی کرده اند. اما بین این دو روش بازاریابی، کدام استراتژی برنده است؟

پاسخ کوتاه: بستگی دارد.

پاسخ طولانی:

دیجیتال مارکتینگ را می توان بهترین گزینه برای اکثر افراد در نظر گرفت. اگر قصد بازاریابی شما دسترسی به گروه خاصی از افراد در مکان های مختلف است و در عین حال می خواهید هزینه ها را پایین نگه دارید، بازاریابی دیجیتال گزینه ایده آل شما خواهد بود. علاوه بر این، دیجیتال مارکتینگ به شما این امکان را می دهد که اطلاعاتی از عملکرد کمپین ها دریافت کنید و کمپین ها را از نظر موفقیت ارزیابی کنید تا بتوانید از نتایج آن در کمپین های بعدی استفاده کنید.

با این حال، بازاریابی سنتی هنوز جای خود را دارد. اگر می خواهید به مخاطبان مسن تر یا محلی دسترسی پیدا کنید، بازاریابی سنتی می تواند سازنده تر و بهتر از بازاریابی دیجیتال باشد. اگرچه بسیاری از افراد روش های استفاده شده در بازاریابی سنتی را قدیمی می خوانند، اما واقعیت این است که این روش ها هنوز هم مخاطبان خاص خود را دارند و برای بسیاری جواب می دهند!

یکی از مهم ترین شاخص های کلیدی عملکرد بازاریابی، جذب مخاطب بیشتر است. هنگام انتخاب بین بازاریابی دیجیتال و بازاریابی سنتی، ابتدا باید مخاطبان خود را در نظر بگیرید. به این فکر کنید که مخاطبان شما اطلاعات خود را از کجا می گیرند و از آن اطلاعات برای تصمیم گیری استفاده کنید. حتی هنگام انتخاب بین این دو روش بازاریابی، لازم نیست یکی را بر دیگری انتخاب کنید و گزینه غیرانتخابی را کنار بگذارید. اگرچه بازاریابی سنتی جای خود را به دیجیتال مارکتینگ داده است، اما مهم است که بهترین تصمیم را بگیرید و بهترین کمپین ها را با توجه به مخاطبانی که دارید اجرا کنید.

بازاریابی سنتی بهتر است یا بازاریابی دیجیتال؟ اولین بار در وبلاگ ایران استعداد. به نظر می رسد.