منو سایت

اگر به دلار حقوق می گرفتیم…

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
اگر به دلار حقوق می گرفتیم...

هر ساله بر اساس قوانین مصوب، شرکت ها و سازمان ها حقوق کارکنان خود را افزایش می دهند. اما آیا این افزایش حقوق به معنای افزایش قدرت خرید است؟ در این مقاله بر اساس اطلاعاتی که از کاربران ایران تلنت و ایران کرفس دریافت کردیم، نگاهی به درآمد متخصصان ایرانی در زمینه های مختلف انداختیم و آن را با افزایش قیمت دلار و تورم سالانه مقایسه کردیم. قبل از ورود به بحث اصلی، لازم است کمی بیشتر در مورد دستمزد اسمی و واقعی بدانیم:

مزد اسمی و دستمزد واقعی چیست؟

حقوق اسمی مقدار پولی است که افراد برای خدمات خود در یک بازه زمانی معین از کارفرما دریافت می کنند. حقوق واقعی قدرت خرید مردم به پولی که دریافت می کنند بستگی دارد. یعنی دستمزد واقعی به افراد کمک می کند تا تغییرات ارزش ریال را با توجه به نرخ تورم ارزیابی کنند و قدرت خرید خود را با آنچه به عنوان دستمزد اسمی دریافت می کنند اندازه گیری کنند. مزد اسمی به شرایط فعلی از نظر زمانی اشاره دارد، اما دستمزد واقعی با در نظر گرفتن عامل زمان و اتفاقاتی که در طول زمان اتفاق افتاده و خواهد افتاد. تورم چند ساله امروز در حقوق شما لحاظ می شود و انتظارات تورمی آینده نیز در آن لحاظ می شود. برای این، حقوق باید واقعی باشد.

هزینه سبد کاربری چقدر است؟

شاید زیاد شنیده باشید و دیده باشید و حتی برایتان کاملا ملموس باشد که با وجود افزایش تعداد درآمدتان، قدرت خرید کمتری نسبت به سال های قبل دارید. این بدان معناست که شاید حتی الگوی خرید شما تغییر چندانی نکرده باشد، اما پس از رفع نیازهای اولیه از جمله غذا، پوشاک و سرپناه، پس انداز کمتری خواهید داشت. برای توضیح این موضوع در دنیا، مفهومی به نام قیمت گذاری سبد مصرفی وجود دارد. سبدی را در نظر بگیرید که نیازهای اولیه را پوشش دهد. این نیازهای اساسی در طول زمان رشد می کنند و حتی الگوهای مصرف نیز تغییر می کنند. به عنوان مثال، شاید قدرت غالب یک کشور در یک سال از نان به برنج تغییر کند. بنابراین بسته به الگوی مصرف جامعه، هر چند سال یکبار تغییراتی در سبد مصرفی ایجاد می شود.

آخرین تعریف از سبد مصرفی در ایران در سال 1394 انجام شد که در این گزارش برای محاسبه دقیق تر دستمزد را با توجه به قیمت های سال پایه 95 تنظیم کرده ایم. به عبارت دیگر قیمت سبد مصرفی در سال 2015 در حال حاضر چقدر است و چقدر باید برای آن پول داده شود. این ابزار به ما امکان می دهد بفهمیم که آیا واقعاً درآمد ما نسبت به 5 سال قبل افزایش یافته است یا اینکه تمام رشد عددی آن به جیب تورم رفته است.

میانگین درآمد کارشناسان با احتساب تورم

اگر به دلار حقوق می گرفتیم

همانطور که در نمودارهای دستمزد اسمی و دستمزد واقعی کارشناسان از سال 1396 تا 1400 مشاهده می کنید، میانگین دستمزد اسمی کارشناسان دهک متوسط ​​از 2.5 میلیون تومان به 6.2 میلیون تومان در سال 1396 تا سال 1400 افزایش یافته است، اما میانگین دستمزد واقعی آنها از 2 افزایش یافته است. 3 میلیون تومان به 1.8 میلیون تومان کاهش یافت.

مقایسه نمودار دستمزد اسمی و دستمزد واقعی به ما نشان می دهد که افزایش دستمزد مردم نه تنها منجر به افزایش قدرت خرید مردم شده است، بلکه شاهد کاهش درآمد واقعی آنها نیز بوده ایم. این بدان معناست که در سال 1400 مردم علیرغم افزایش دستمزد خود نسبت به سال 95 نمی توانستند کالا و خدمات بیشتری خریداری کنند و اگر دقیقاً همان مبلغی را برای کالا و خدمات پرداخت می کردند که در سال 1395 پرداخت می کردند، پس انداز کمتری داشتند یا حتی بدهکار شدن

میانگین حقوق مدیران میانی با توجه به تورم تنظیم شده است

اگر به دلار حقوق می گرفتیم

حقوق اسمی و حقوق واقعی مدیران میانی در حد کارشناسان است. همانطور که در نمودارهای این بخش مشاهده می کنید، در سال 1396 متوسط ​​حقوق اسمی مدیران میانی دهک متوسط ​​جامعه 3.6 میلیون تومان و در سال 1400 به 9 میلیون تومان افزایش یافته است، اما میانگین حقوق واقعی آنها در آن سال ها بوده است. از 3.3 میلیون تومان به 2.6 میلیون تومان رسید. کارکنان این رده سازمانی با وجود افزایش عددی درآمد، نسبت به سال 1395 نتوانسته اند کالا و خدمات بیشتری خریداری کنند و در سال های اخیر شاهد روند نزولی دستمزد واقعی این افراد بوده ایم.

میانگین حقوق مدیران ارشد با در نظر گرفتن تورم

اگر به دلار حقوق می گرفتیم

حقوق اسمی و حقوق واقعی مدیران عالی رتبه یکسان با کارشناسان و مدیران میانی است. نمودارها نشان می دهد که متوسط ​​حقوق اسمی مدیران عالی دهک متوسط ​​جامعه از 6 میلیون تومان در سال 1396 به 15 میلیون تومان در سال 1400 افزایش یافته است، اما متوسط ​​حقوق واقعی آنها از 5.5 میلیون تومان به 4.3 میلیون تومان کاهش یافته است. بنابراین علیرغم افزایش دستمزدهای دریافتی در سال 1400، مدیران ارشد نتوانستند نسبت به سال 1395 کالا و خدمات بیشتری خریداری کنند و دستمزد واقعی آنها طی سال ها کاهش یافت.

میانگین درآمد کارشناسان با در نظر گرفتن نرخ دلار

اگر به دلار حقوق می گرفتیم

با تبدیل میانگین درآمد کارشناسان از 1396 دلار به 1400 دلار می توان از زاویه دیگری به افزایش دستمزدها و قدرت خرید مردم نگاه کرد. نمودار میانگین درآمد کارشناسان با در نظر گرفتن نرخ دلار به ما نشان می دهد که درآمد افراد این رده سازمانی از 621 دلار در سال 1396 به 213 دلار در سال 1400 رسیده است.

میانگین درآمد مدیران میانی با در نظر گرفتن نرخ دلار

اگر به دلار حقوق می گرفتیم

تبدیل درآمد مدیران میانی به دلار در سال های اخیر موید روند نزولی درآمد است و نمودار نشان می دهد که میانگین درآمد مدیران میانی در سال های 1396 تا 1400 از 891 دلار به 308 دلار کاهش یافته است.

میانگین حقوق مدیران ارشد با در نظر گرفتن نرخ دلار

اگر به دلار حقوق می گرفتیم

ارزش دلاری درآمد مدیران ارشد در سال های 1396 تا 1400 نیز روند نزولی داشته و از 1475 دلار به 577 دلار رسیده است.

تغییرات دستمزد مردم در 6 سال گذشته

اگر به دلار حقوق می گرفتیم

بررسی آمار 6 سال اخیر نشان می دهد که درآمد کارکنان در رده کارشناسی بدون تغییر رده سازمانی 330 درصد افزایش یافته است. افرادی که در این سال ها رتبه آنها از لیسانس به مدیر میانی ارتقا یافته بود، 450 درصد افزایش حقوق داشتند و در صورت افزایش رتبه سازمانی از لیسانس به مدیر ارشد در این مدت، میزان افزایش دریافتی آنها به 730 درصد رسید. علاوه بر این، کارشناسانی که در این سال ها از یک شرکت کوچک به یک شرکت بزرگ نقل مکان کردند، به طور متوسط ​​390 درصد حقوق بیشتری دریافت کردند. تغییر رشته از لیسانس به فوق لیسانس منجر به افزایش 400 درصدی میانگین درآمد کارشناسان در 6 سال گذشته شده است.

با استفاده از این لینک می توانید به متن کامل گزارش استخدام و استخدام ایران تلنت دسترسی پیدا کنید.

مقاله اگر به ما پول می دادند … اولین بار در وبلاگ ایران تلنت. به نظر می رسد.