منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • امضای دیجیتال چیست و چه کاربردهایی دارد؟

امضای دیجیتال چیست و چه کاربردهایی دارد؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
امضای دیجیتال چیست و چه کاربردهایی دارد؟

توسعه فعالیت های اداری و اقتصادی در اینترنت مستلزم ایجاد قوانین مناسب برای تامین امنیت مردم است. در ارتباطات دیجیتال بین اشخاص حقیقی و حقوقی، مشکلاتی مانند جعل هویت امکان پذیر است. در نتیجه باید تدابیری اتخاذ شود تا از بررسی هرگونه فعالیت غیرقانونی جلوگیری شود. امضای دیجیتال یکی از فناوری هایی است که برای جلوگیری از جعل هویت در تعاملات دیجیتالی توسعه یافته است. بسیاری از کشورها در قوانین کار خود نیاز به استفاده از امضای دیجیتال برای روابط تجاری و اقتصادی دارند. با ما همراه باشید تا درباره امضای دیجیتال و کاربردهای آن بیشتر بحث کنیم.

امضای دیجیتال چیست؟

در راستای اجرای دولت الکترونیک در ایران، در سال 1390 امضای دیجیتال به عنوان روشی قانونی برای تایید اصالت اسناد دیجیتال تعیین شد. پس از آن افراد طبق قانون موظف شدند برای جلوگیری از مشکلات احتمالی از امضای دیجیتال برای تراکنش های دیجیتالی خود استفاده کنند. لازم به ذکر است که امضای دیجیتال را نباید با امضای الکترونیکی که روی کاغذ ثبت و اسکن می شود اشتباه گرفت. در ادامه در مورد تفاوت این دو امضا بیشتر توضیح خواهیم داد.

امضای دیجیتال چگونه کار می کند؟

استفاده از الگوریتم های ریاضی در وب شرایطی را برای توسعه فناوری های دیجیتال ایجاد کرد. الگوریتمی به نام RSA برای تولید امضای دیجیتال استفاده می شود. با استفاده از این الگوریتم برای هر فرد دو کلید منحصر به فرد تعریف می شود که یکی عمومی و دیگری خصوصی است.

قبل از توضیح بیشتر در این باره، برای روشن شدن موضوع به ذکر مثالی می پردازیم. به کارت بانکی خود فکر کنید. شماره کارت شما، که مجموعه ای از 16 عدد است، کلید عمومی خواهد بود. به این ترتیب می توانید این شماره را به هر شخص دیگری بدهید تا به کارت شما پول واریز کند. اما برای دسترسی به کارت باید رمز عبور آن را داشته باشید. در نتیجه هیچکس جز دارنده رمز کارت به آن دسترسی نخواهد داشت. این رمز عبور را می توان یک کلید خصوصی در نظر گرفت.

تصور کنید شخصی امضای دیجیتالی خود را ایجاد می کند. در این حالت با استفاده از کلید خصوصی، از داده های دیجیتال مرتبط با امضای خود محافظت می کند. کلید عمومی امضای دیجیتال نیز هویت فرد را به سایر کاربران در تعاملات دیجیتال ثابت می کند. بنابراین، تنها راه برای جعل هویت در این شرایط، داشتن کلید خصوصی افراد است.

تفاوت امضای دیجیتال و امضای الکترونیکی

امضای دیجیتالی

هنگام ایجاد یک امضای دیجیتال، از رمزگذاری نامتقارن استفاده می شود که در نتیجه ضریب امنیتی آن بسیار بالا است. در این میان امضای الکترونیکی مفهومی کاملا مجزا دارد. تصور کنید که در سمت مدیر آموزشی یک دانشگاه هستید. هر روز تعداد زیادی از دانشجویان برای دریافت گواهینامه های مختلف اقدام می کنند. طبیعتاً برای امضای هر یک از این گواهی ها وقت نخواهید داشت. در این شرایط روی کاغذ سفید امضا می کنید. سپس این امضا اسکن می شود و در پایین همه گواهی ها قرار می گیرد. این مفهومی است که به عنوان امضای الکترونیکی تعبیر می شود. بنابراین، امضای دیجیتال را نباید با امضای الکترونیکی اشتباه گرفت.

کاربرد دیجیتالی شدن امضا در خدمات مالی

پس از آشنایی با امضای دیجیتال، لازم است کاربردهای آن را در نظر بگیریم. مهمترین موارد استفاده از این امضا در معاملات دیجیتال امروزی عبارتند از:

1. تایید و احراز هویت افراد

امضای دیجیتال هویت واقعی افراد را آشکار می کند و به همین دلیل می توان بسیاری از فرآیندهای دیجیتال را بدون ترس از هویت جعلی انجام داد. استفاده از امضای دیجیتال در بحث خدمات مالی به وضوح قابل مشاهده است. برای پیاده سازی بانکداری الکترونیک و ارائه خدمات بانکی به مردم تنها یک راه وجود دارد و آن استفاده از امضای دیجیتال است. علاوه بر این، بسیاری از ادارات از جمله بیمه، گمرک و اداره مالیات، تجارت خود را با کمک امضای دیجیتال مدیریت می کنند.

2. جلوگیری از تقلب در معاملات

گاهی اوقات در گذشته اتفاق می افتاد که افراد قرارداد یا فرمی را امضا می کردند. اما در آینده به دلایل مختلف از قبول مسئولیت کار خود اجتناب کردند. در چنین مواردی مشکلات حقوقی زیادی برای افراد و نهادهای مختلف ایجاد شد. اما اختراع امضای دیجیتال عملاً از چنین اتفاقاتی به طور کلی جلوگیری کرد.

3. اطمینان از دستکاری نشدن اطلاعات

یکی دیگر از اتفاقات رایج در گذشته جعل متن قراردادها و اسناد پس از امضای آنها بود. چنین مشکلاتی مشکلات حقوقی و قضایی زیادی را نیز به همراه دارد که با دستکاری داده ها و اطلاعات مندرج در قراردادها با اختراع امضای دیجیتال عملاً از بروز این مشکلات جلوگیری می شود. این مشکل در مورد هر دو طرف قرارداد صدق می کند. اساساً، امضای دیجیتال زمان دقیق امضای قراردادها و مدت اعتبار آنها را عمومی می کند و شما نمی توانید آن را تغییر دهید.

ویژگی های امنیتی و مزایای امضای دیجیتال

امضای دیجیتالی

مهم ترین کاربردهای امضای دیجیتال را بررسی کرده ایم. دولت‌ها در کشورهای مختلف از امضای دیجیتال برای پیاده‌سازی دولت الکترونیک در بخش‌های مختلف خود استفاده می‌کنند. مدیریت حقوق و دستمزد در ادارات و سازمانها از طریق امضای دیجیتال بسیار آسانتر و سریعتر است. از مهمترین مزایای استفاده از امضای دیجیتال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. کاهش زمان معاملات و تعاملات مالی و اداری

در گذشته مردم باید زمان زیادی را صرف امضای قراردادها و پرکردن فرم های مالی و اداری می کردند. گاهی افراد برای امضای قرارداد مجبور بودند شهر به شهر یا کشوری به کشور دیگر سفر کنند. امضای دیجیتال شرایطی را ایجاد می کند که قراردادها و تراکنش ها در کوتاه ترین زمان ممکن اجرا و عملیاتی شوند.

2. بهبود امنیت

امضای دیجیتال مبنای خوبی برای محافظت از حریم خصوصی افراد است. علاوه بر این، همانطور که در بالا ذکر شد، امکان دستکاری توافق انجام شده پس از لحظه امضای قرارداد به صفر می رسد. به این ترتیب با ارتقای امنیت معاملات مالی و حقوقی، از اقامه دعوی که ممکن است ماه ها طول بکشد، جلوگیری می کند.

جعل امضاهای دست نویس آسان بود و هر کسی در گذشته می توانست امضای شخص دیگری را جعل کند. اما انجام این کار برای امضای دیجیتال چندان آسان نیست و این مشکل احراز هویت امضاکننده را آسان‌تر می‌کند.

3. حفاظت از حریم خصوصی

در گذشته، قرارداد یا معامله ای که به روش سنتی منعقد می شد، برای بسیاری از افراد غیر از طرفین معامله قابل دسترسی بود. این موضوع باعث نقض حریم خصوصی افراد و افزایش احتمال لو رفتن اطلاعات آنها می شود. در همین حال، امضای دیجیتال زمینه را برای حذف واسطه ها فراهم کرده است که حفاظت از حریم خصوصی آنها را بهبود می بخشد.

امضای دیجیتالی

4. حذف هزینه های اضافی

انعقاد قرارداد به روش سنتی وقت مردم را تلف نمی کرد و در بسیاری از موارد هزینه های گزافی را به دوش می کشید. اختراع امضای دیجیتال هرگونه هزینه غیرضروری را در زمینه قراردادها و تراکنش های مالی بین مردم در سراسر جهان حذف کرد.

آخرین کلمه

امضای دیجیتال، اگرچه منحصر به فرد است، اما باید هویت فرد را به طور کامل نشان دهد و توانایی استفاده از آن تنها در اختیار صاحب امضا است. اختراع این امضا مبنای اجرای دولت الکترونیک در کشورهای مختلف است. امروزه قانون تجارت الکترونیک در کشور ما استفاده از امضای دیجیتال را برای تمامی فعالیت های تجاری دیجیتال الزامی می کند. در خاتمه لازم به ذکر است که امضای دیجیتال زمینه شفافیت تراکنش های مالی و همچنین جلوگیری کامل از وقوع اقدامات غیرقانونی را فراهم کرده است.

امضای دیجیتال چیست و چه کاربردهایی دارد؟ اولین بار در وبلاگ ایران استعداد. به نظر می رسد.