منو سایت

الگوهای زن برای STEM: قدم زدن در تاریخ

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

امروز 11 فوریه است، یعنی هست روز جهانی زنان و دختران در علم. ما هنوز با دسترسی و مشارکت کامل و برابر زنان و دختران در زمینه های STEM فاصله داریم و این مشکلی است که مدت ها قبل از ورود به دنیای حرفه ای شروع می شود و زمانی که آنها مجبور به انتخاب دبیرستان و کالج هستند قابل توجه است.

فقدان الگوهای STEM زنان برای الهام بخشیدن به دختران جوان همچنان ادامه دارد، اگرچه در سال های اخیر داستان بسیاری از زنان که نقش کلیدی در STEM ایفا کرده اند به طور فزاینده ای قابل مشاهده است. امروز در مورد برخی از آنها و چگونگی تغییر جهان صحبت خواهیم کرد.

گل رز فوق سری

برنامه نویسی و ریاضیات نقش مهمی در طول دوره ایفا کردند جنگ جهانی دومبه خصوص زمانی که نوبت به اجرای تکنیک های جاسوسی جدید و سایر ابزارها برای بهبود استراتژی نظامی می رسید. در سال 1942، پس از بمباران پرل هاربر، ارتش ایالات متحده یک گروه شش نفره از ریاضیدانان زن را برای برنامه ریزی استخدام کرد. انیاکیکی از اولین کامپیوترهای عمومی

این گروه به نام معروف بود گل رز فوق سری و توسط بتی هولبرتون، ژان بارتیک، کاتلین آنتونلی، مارلین ملتزر، فرانسیس اسپنس و روث تیتلبام خلق شد. مشارکت آنها باعث شده است ENIAC، پروژه ای که توسط مهندسان جان پرسپر اکرت و جان ویلیام موکلی ایجاد شده است، بسیار سریعتر و دقیق تر از هر دستگاه دیگری که تاکنون آزمایش شده است. بنابراین، پس از برنامه ریزی، توانایی آن به محاسبه مسیر پرتابه ها یک پیشرفت بزرگ در حمله ائتلاف متفقین بود.

گل رز فوق سری نه تنها با کار خود به پایان جنگ کمک کرد، بلکه برخی را نیز توسعه داد اصول برنامه نویسیاز آنجایی که در آن زمان زبان‌های برنامه‌نویسی که امروزه می‌شناسیم هنوز وجود نداشتند و گروه کاری برای برنامه‌نویسی آن باید درک می‌کرد که ENIAC چگونه از طریق ریاضیات کار می‌کند.

در آن روزها سهم این گروه به رسمیت شناخته نشد. موفقیت انیاک تنها با نام دو مهندس سازنده آن همراه بود، اما هیچ اعتباری به برنامه نویسانی که آن را وارد کرده اند داده نمی شود. سرانجام در سال 2010 داستان آنها تبدیل به مستندی شد به نام “رزهای مخفی: رایانه های زنان از جنگ جهانی دوم“.

جوآن کلارک و زنان در پارک بلچلی

همچنین در چارچوب جنگ جهانی دوم، باید در مورد جوآن کلارک، تنها زنی که بخشی از “بانبوریسمپروژه به رهبری آلن تورینگ در بلچلی پارک در حالی که آنها روی رمزگشایی کار می کردند معمادستگاهی که ارتش آلمان در طول جنگ برای رمزگذاری پیام های خود استفاده می کرد.

زمانی که کلارک در کمبریج ریاضیات خواند، گوردون ولچمن، ریاضیدان، پتانسیل او را دید و از او خواست که به او بپیوندد. پارک بلچلی و شروع به کار برای سرویس های اطلاعاتی بریتانیا کند. کریپتالیست بریتانیایی در بخشی به نام کار می کرد کلبه 8بر پیام های صادر شده توسط زیردریایی های آلمانی متمرکز شد و معاون مدیر این بخش شد.

با این حال، او تنها زنی نبود که در بلچلی پارک کار می کرد. در واقع، 75 درصد از کارکنان زن بودند، اگرچه اکثر آنها بخشی از مناصب سطح بالا، مانند کار یک تحلیلگر رمزگذاری بودند. تنوع زیادی در آموزش کارکنان وجود داشت: زبانشناسی (ماویس بتی، ریاضیاتآن میچل) مهندسی … اما کارکنان بدون تحصیلات عالی هم بودند.

در دهه 1970 بود که درباره نقش این عمارت احاطه شده توسط کلبه های چوبی و کارهای انجام شده در آن بحث شد و تا سال 2009 بود که دولت انگلیس شروع به پاداش دادن به افرادی کرد که در آنجا کار می کردند. . از آن زمان به بعد، برخی از رسانه ها مانند بی بی سی توانستند با برخی از زنان شاغل در پارک بلچلی مصاحبه کنند که بسیاری از آنها حتی این بخش از گذشته خود را برای بستگان خود توضیح نداده بودند.

رزا پیتر

رزا پیتر که در سال 1905 در مجارستان به دنیا آمد، ریاضیدان بزرگی است که بیشتر به دلیل مشارکت در مطالعه اش شناخته شده است. توابع بازگشتیدر سال 1930 زمانی که یکی از دانش‌آموزان، ریاضی‌دان لازلو کالمار، از او دعوت کرد تا کار ناقص کورت گودل را بررسی کند، در سال 1930 شروع به تحقیق کرد.

دو سال بعد، او کار خود را در مورد توابع بازگشتی کنگره بین المللی ریاضیدانان ارائه کرد که افتتاح خواهد شد. رشته تحصیلی جدید در ریاضیات. در سال‌های بعد او چندین مقاله در مورد همین موضوع منتشر کرد، دکترای خود را در سال 1935 دریافت کرد و بخشی از هیئت تحریریه چندین مجله بین‌المللی ریاضی بود.

پیتر همیشه جذب ترویج و آموزش ریاضیات بوده است. “بازی با بی نهایتکتابی است برای عموم که او در دوران جنگ و در دوران زندان در بوداپست نوشته است. که در سال 1943 منتشر شد، بسیاری از نسخه های آن به دلیل بمباران ناپدید شدند، اما پس از جنگ همچنان توزیع می شد و به زبان های مختلف ترجمه شده است. در آن زمان درس خصوصی می داد و در مدارس و دبیرستان ها معلم بود. علاوه بر این، او همچنین کتاب های درسی را در طول زندگی خود برای بهبود تدریس ریاضیات در مجارستان نوشته است.

پس از جنگ، او استاد کالج شد، سمتی که تا زمان بازنشستگی خود داشت و چندین کتاب منتشر کرد، از جمله اولین کتاب در مورد توابع بازگشتی (توابع بازگشتی، 1951) یا انتشارات او در مورد کاربرد توابع بازگشتی در علوم کامپیوتر و آنها. رابطه با زبان های برنامه نویسی (توابع بازگشتی در نظریه کامپیوتر، 1976). او در طول زندگی حرفه ای خود جوایز متعددی دریافت کرد و در سال 1973 اولین زنی بود که به عضویت آکادمی علوم مجارستان انتخاب شد.

مری کنت کلر

ما در حال ورود به دنیای علوم کامپیوتر هستیم و زمان آن رسیده است که در مورد راهبه مری کنت کلر صحبت کنیم. اولین زنی که دکترای علوم کامپیوتر گرفت در آمریکا. او با مدرک لیسانس ریاضی و فوق لیسانس در ریاضیات و فیزیک برای کالج دارتموثجایی که تا کنون هیچ زنی پذیرش نشده است. کلر اولین کسی بود که در سال 1958 به این مهم دست یافت و بخشی از آزمایشگاه علوم کامپیوتر شد و در آنجا یکی از توسعه دهندگان پایه ایبرنامه نویسی با هدف عمومی که برای مبتدیان طراحی شده و برای اهداف آموزشی طراحی شده است.

در سال 1965، کلر در سن 51 سالگی دکترای خود را دریافت کرد. و بلافاصله پس از شروع به کار در دانشگاه کلارک در آیووا، جایی که او دپارتمان علوم کامپیوتر را تأسیس کرد که به مدت 20 سال ریاست آن را بر عهده داشت. در تمام این مدت او چندین کتاب منتشر کرد و یکی از بنیانگذاران آن بود ASCUE انجمنی که برای ترویج استفاده از رایانه در آموزش ایجاد شده است. کلر استدلال می‌کرد که رایانه‌ها باید در کلاس‌های درس حضور داشته باشند تا دسترسی جهانی به اطلاعات را تضمین کنند، ایده‌ای که در آن زمان رایج نبود.

پس از مرگ او در سال 1985، دانشگاه کلارک مرکزی را به نام او تأسیس کرد و خدمات پشتیبانی را به دانشجویان و اساتیدی که در زمینه کامپیوتر و ارتباطات از راه دور نیاز داشتند، ارائه کرد.

شرلی آن جکسون

در نهایت می‌خواهیم در مورد فیزیکدان آمریکایی شرلی آن جکسون صحبت کنیم اولین آفریقایی-آمریکایی برای دریافت مدرک دکترا از موسسه معتبر فناوری ماساچوست (MIT). او زمانی که در دبیرستان بود، در ریاضیات و علوم به برتری رسید و بهترین نمرات را گرفت و پس از فارغ التحصیلی در MIT پذیرفته شد. دانشجویان و زنان آفریقایی-آمریکایی در این دانشگاه معروف در اقلیت بودند. زنان آفریقایی-آمریکایی ثبت نام شده را می توان به معنای واقعی کلمه روی انگشتان یک دست شمرد.

پس از فارغ التحصیلی در رشته فیزیک، برای او در MIT ماند پایان نامه دکتری فیزیک هسته ای و مدرک دکترا گرفت. در سال 1973 فارغ التحصیل شد. او مدت کوتاهی در سرن در ژنو کار کرد و بعداً در آزمایشگاه های بلجایی که او سالها خود را وقف تحقیق کرد و تحقیقاتی را منتشر کرد که به مرور زمان به اختراعاتی مانند تلفن با صفحه کلید، فکس یا فیبر نوری منجر شد.

او در طول زندگی خود برای دانشگاه های دیگر به عنوان استاد کار کرده است، رئیس انجمن های علمی و تحقیقاتی مهم بوده، عضو آکادمی ها، کمیته ها و هیئت مدیره شرکت های بزرگ بوده است و در سال 2015 پرزیدنت اوباما این جایزه را به او اهدا کرد. مدال ملی علومکه بالاترین قدردانی در ایالات متحده برای کمک به پیشرفت در علم یا مهندسی است.