منو سایت

افزایش دستمزد سربازان در سال 1402

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
افزایش دستمزد سربازان در سال 1402

یکی از قسمت های مهم بحث حقوق و مزایا مربوط به سربازان است. در لایحه بودجه امسال نیز از افزایش میزان درآمد سربازان صحبت شده است و این افزایش در سال 1402 به دلیل عوامل مختلف بر حقوق سربازان اعمال می شود.

حداقل دستمزد سربازان در سال 1402

در حال حاضر و بر اساس ابلاغیه ستاد کل نیروهای مسلح در بهار 1401 حداقل حقوق سربازان 2 میلیون و 520 هزار تومان و با توجه به گزینه هایی مانند ازدواج، تحصیل، درجه، بومی یا غیر متولد شده است. ، و منطقه خدمات عملیاتی به بیش از 4 میلیون تومان افزایش یافته است.

محسن دهنوی نایب رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1402 از تصویب آن کمیسیون با افزایش حقوق سربازان در سال 1402 خبر داد و گفت: حداقل حقوق ماهانه سربازان تنها در سال آینده 4 میلیون و 800 هزار تومان و سرباز متاهل 7 میلیون و 200 هزار تومان خواهد شد بدین ترتیب مشمولان سال 1402 حقوق زیر 4 میلیون و 800 هزار تومان نخواهند داشت.

با توجه به داده های منتشر شده می توان نتیجه گرفت که حقوق سربازان در سال 1402 نسبت به سال های قبل افزایش چشمگیری داشته و عواملی مانند وضعیت تأهل، رتبه، تعداد فرزندان و ناحیه خدمتی سربازان تأثیر زیادی در افزایش حقوق آنها

بر این اساس میزان حقوق دریافتی سربازان مجرد در سال 1402 از 60 به 75 درصد افزایش می یابد و این رقم برای متاهلین تا 90 درصد خواهد بود.

نحوه محاسبه حقوق سربازی در سال 1402

افزایش دستمزد سربازان در سال 1402

همانطور که گفتیم عوامل مختلفی در تعیین حقوق سربازان موثر است. سربازان با توجه به رتبه، وضعیت تأهل، تحصیلات و همچنین موقعیت جغرافیایی پایگاه، درآمدهای متفاوتی دارند. علاوه بر این، حقوق و دستمزد نیروهای خدماتی از سازمان های مختلف نیز می تواند متفاوت باشد، اما به طور کلی به آنچه سربازان عادی دریافت می کنند نزدیک است.

در زیر به بررسی این عوامل و بررسی تاثیر آنها بر حقوق سربازان می پردازیم.

تأثیر آموزش بر دستمزد سربازی

تحصیلات یکی از مهم ترین عوامل در تعیین حقوق هر فرد است و این برای سربازان نیز صدق می کند. به عنوان مثال یک سرباز با مدرک فوق لیسانس بیشتر از یک سرباز با مدرک لیسانس درآمد دارد. اما به طور کلی فردی با تحصیلات ابتدایی در سال 1402 کمتر از 4 میلیون و 800 هزار تومان دریافت نمی کرد.

تأثیر درجه بر حقوق سربازی

هر چه یک سرباز تحصیلات بیشتری داشته باشد، درجه او بالاتر است. همچنین افزایش درجه سربازان بر درآمد آنها تأثیر مستقیم دارد.

محسن دهنوی نایب رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1402 گفت:

بر اساس لایحه تناسب حقوق کارکنان دولت و مستمری بگیران لشکری ​​و کشوری، حقوق سربازان نیز باید افزایش یابد. علاوه بر این، از آنجایی که طبق قانون یک سرباز باید حداقل 60 درصد حقوق خود را دریافت کند، حقوق سربازان نیز باید افزایش یابد.

تأثیر منطقه خدمت بر پرداخت سربازی

قوانین مربوط به خدمت در مناطق مرزی با آب و هوای بد منحصر به فرد است و به عنوان مثال مدت خدمت در این مناطق نسبت به سایر مناطق کمتر است. اما نکته دیگر در مورد خدمت در این مناطق این است که سرباز در این مناطق حقوق بیشتری می گیرد.

به طور کلی مناطق خدمت سربازی به دو دسته کلی مناطق عادی و مناطق عملیاتی تقسیم می شوند که ضریب قانونی بالاتری برای مناطق عملیاتی دارند. اما به طور کلی فردی با تحصیلات ابتدایی در سال 1402 کمتر از 4 میلیون و 800 هزار تومان دریافت نمی کرد.

تأثیر دستور بر حقوق نظامیان

حقوق و دستمزد سربازان وظیفه از سازمان های مختلف نیز می تواند متفاوت باشد، اما به طور کلی به آنچه سربازان عادی می گیرند نزدیک است.

تأثیر ازدواج بر دستمزد سربازی

ازدواج یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در میزان حقوق و دستمزد کارمندان و سربازان است. این عملکرد نیز در صورت وجود فرزند تغییر می کند. طبق قوانین پرداخت ایثارگران، اگر یک سرباز دارای فرزند باشد، به ازای هر فرزند کمک هزینه ازدواج اضافی دریافت می کند. همسران نظامی مزایای بیشتری دارند که عبارتند از:

  • حقوق بیشتر
  • کسر خدمت
  • اعتبار فرزند برای کسر خدمت
  • مرخصی بیشتر: 30 روز در سال، معادل 2.5 روز در ماه
  • خدمات در شهر محل زندگی شوهر یا در حومه شهر
  • اولویت دریافت سفارش
  • اولویت آموزش مهارت (فنی و حرفه ای)

آیا لغو خرید سربازی افزایش حقوق سربازان را منتفی می کند؟

افزایش دستمزد سربازان در سال 1402

با توجه به افزایش حقوق سربازان در سال آینده، این سوال مطرح می شود که آیا لغو خرید سرباز می تواند بر این افزایش حقوق تاثیر بگذارد؟ این در حالی است که صحبت ها و شایعات حاکی از آن است که بودجه حقوق 1402 سرباز از سوی خروجی نظامی تامین می شود.

اما به گفته مسئولان افزایش حقوق سربازان در سال آینده دور از ذهن نیست و افزایش حقوق سربازان از اردیبهشت ماه به حقوق آنها اعمال خواهد شد. به گفته مسئولان، حقوق سربازان از تبصره 7 بودجه تامین می شود و فروش سربازان ربطی به تامین بودجه ندارد.

مطلب افزایش حقوق سربازان برای سال 1402 اولین بار در وبلاگ ایران تلنت پدیدار شد. به نظر می رسد.