منو سایت

افزایش حقوق بازنشستگان در سال 1402

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
افزایش حقوق بازنشستگان در سال 1402

بسیاری از مردم به امید داشتن یک دوران بازنشستگی راحت و آرام، با جستجوی شغل در شرکت هایی که بالاترین دستمزد را برای آنها دارند، به دنبال کار می گردند. یکی از مهمترین دلایل آنها ایجاد بودجه برای یک زندگی مجلل در دوران بازنشستگی است، زیرا ممکن است حقوق بازنشستگی هزینه های زندگی آنها را پوشش ندهد.

بحث حقوق و دستمزد یکی از بحث های داغ همه ساله در ماه های پایانی سال است و صحبت از مستمری بگیران و در این میان حقوق آنها زیاد است. بازنشستگان در این سال ها به دلیل میزان مخارج و همچنین میزان دستمزد ناچیزشان در کانون توجه قرار گرفته اند و بحث دستمزد آنها با حوزه های زیادی مواجه بوده است.

امسال بسیاری به دنبال این هستند که بازنشستگان و مستمری بگیران کشور چه حقوقی دریافت خواهند کرد. با توجه به اینکه حقوق بازنشستگان در پایان سال و همچنین حقوق کارمندان اعلام می شود، منتظر هستیم تا ببینیم امسال چه رقمی برای بازنشستگان در مجلس تصویب می شود.

حقوق بازنشستگی 1402

بر اساس اخبار منتشر شده در کرفس ایران، دولت لایحه بودجه را به مجلس تقدیم کرده است تا پس از بررسی ها رقم نهایی حقوق و دستمزد مشخص شود. لایحه بودجه سال 1402 در دی ماه و با تاخیر دولت به مجلس ارائه شد و در این لایحه بودجه 5261 هزار میلیاردی با 40 درصد افزایش نسبت به سال گذشته برای بازنشستگان و البته حدوداً در نظر گرفته شده است. افزایش سن “بازنشستگی” در این لایحه مورد بحث قرار گرفت.

بر اساس تبصره 12 ماده 1 لایحه بودجه 1402، حقوق بازنشستگان، کارکنان خدماتی و مشترکان صندوق های بازنشستگی کشوری و لشکری ​​و سایر صندوق های بازنشستگی مرتبط با دستگاه های اجرایی تا سقف متوسط. 20 درصد افزایش مشخص می شود پس از اجرای این افزایش، حقوق مستمری بگیران، بدهکاران و مشترکان صندوق های بازنشستگی فوق به نسبت سنوات خدمت مشمول خواهد بود. نه کمتر از 63 میلیون ریال (6 میلیون و 300 هزار تومان)..

  • این ارقام در لایحه بودجه درج شده و هنوز به تصویب مجلس نرسیده است.

افزایش حقوق کودک و مزایای خانواده

یکی از مولفه های مهم در لیست حقوق بازنشستگان افزایش حقوق، کمک هزینه عائله مندی و سایر کمک های آنان است. در لایحه بودجه سال جاری، بخشی برای این جزء در نظر گرفته شده است.

در بند 3 تبصره 12 (حقوق و دستمزد) تنها عضو لایحه بودجه 1402 مربوط به قانون حمایت از خانواده و جوانان آمده است:

«امتیاز کمک عائله مندی و حقوق اولاد موضوع بند (4) بند (68) قانون مدیریت خدمات کشوری برای مستمری بگیران و مستمری بگیران به ترتیب 2280 و 1050 است و معادل امتیاز مذکور برای کارکنان زیر مجموعه تعیین می شود. قانون نظام هماهنگ پرداخت حقوق کارکنان دولت».

افزایش سن بازنشستگی در سال 1402

از جمله مهمترین تغییراتی که در لایحه ای که دولت به مجلس آورد افزایش سن بازنشستگی است. بر اساس لایحه بودجه 1402 دولت و بر اساس بند د تبصره 20 (نظام اداری و سرمایه انسانی دولت) ماده واحده لایحه بودجه 1402:

مشمول سنوات خدمت بازنشستگی کلیه کارکنان زن و مرد با حداقل مدرک لیسانس معتبر مشاغل تخصصی در کلیه صندوق های بازنشستگی اعم از لشکری ​​و کشوری که در سال 1402 بازنشسته می شوند در صورت اعلام نیاز از سوی سازمان و رضایت کارمند، بدون رعایت شرط سنی برای 2 سال افزایش می یابد.

نظر شما در مورد دستمزد مستمری بگیران در سال 1402 چیست؟

مستمری بگیران یکی از اقشار اجتماعی هستند که به دلیل خانواده بودن و همچنین شلوغی بودن، درآمد کمی دارند و در مواردی مجبور به بازگشت به کار می شوند تا بتوانند از پس مخارج زندگی خود برآیند. همچنین تورم سالانه خانوارهای کشور در دی ماه 1401 به 46.3 درصد رسید و با توجه به همه این شرایط آیا این میزان افزایش دستمزد برای آنها مناسب است و پاسخگوی هزینه های آنها خواهد بود؟

مایلیم نظرات خود را در مورد Pension 1402 با ما در میان بگذارید.

مطلب افزایش حقوق مستمری بگیران در سال 1402 اولین بار در وبلاگ ایران تلنت منتشر شد. به نظر می رسد.