منو سایت

اضافه کاری چگونه محاسبه می شود؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
اضافه کاری چگونه محاسبه می شود؟

اضافه کاری یک تعهد قانونی است که کارفرمایان موظف به پرداخت حقوق کارکنان خود هستند. اگر کارفرما هستید، مهم است که بدانید کارمندان شما چه زمانی حق اضافه کاری دارند، چه چیزی به عنوان اضافه کار محسوب می شود و اضافه کاری چگونه محاسبه می شود.

در این مقاله در مورد اضافه کاری و نحوه محاسبه آن با شما صحبت می کنیم و شما را با معادلات محاسباتی آن آشنا می کنیم.

اضافه کاری چیست؟

طبق ماده قانون اضافه کاری، اضافه کاری مدت زمانی است که کارمند زمان کار خود را بیش از زمان تعیین شده در اختیار کارفرما قرار می دهد و معمولاً محدودیت هایی در محاسبه آن وجود دارد. تعریف اضافه کاری با آنچه در بین مردم برقرار می شود متفاوت است و هر چه کارمند بیشتر در محل کار بماند و ساعات بیشتری کار کند حق اضافه کاری به او تعلق نمی گیرد.

در قوانین اضافه کاری آمده است که ساعات کار کارگر یا کارمند نباید بیش از 8 ساعت در روز و 44 ساعت در هفته باشد. اما برای مواردی که کارمند باید زمان بیشتری را در شرکت و محل کار سپری کند و حضور وی بسیار ضروری است، پیش نیازها و تبصره هایی در قانون تعریف شده است. این تبصره ها و مفاد قوانین اضافه کاری به شرح زیر است:

  • رضایت کارگر
  • پرداخت 40 درصد بیشتر از حقوق ساعتی معمولی
  • حداکثر اضافه کاری موضوع این ماده ۸ ساعت در روز (به استثنای موارد استثنایی با توافق طرفین) خواهد بود.

در مجموع قانون اضافه کاری بسیار پیچیده است و هم کارفرما و هم کارمند باید بایدها و نبایدها را بدانند تا به درستی آن را اعمال کنند. در نهایت باید مشخص کنیم که بستگی به توافق طرفین دارد و در صورت عدم موافقت کارمند با اضافه کاری کارفرما نمی تواند او را مجبور به انجام آن کند و در صورت توافق باید دستمزد مطابق آنچه در بالا ذکر کردیم باشد.

نحوه محاسبه اضافه کاری

همانطور که گفته شد قوانین اضافه کاری بسیار در محدوده است و هیچکس نمی تواند بیش از زمان تعیین شده در محل کار بماند و آن را اضافه کار تلقی کند. اگر کارمند با کارفرما به توافق برسد، می تواند انتظار دریافت اضافه کاری را در پایان ماه داشته باشد.

با این حال، کارفرمایان هستند که از پرداخت اضافه کاری امتناع می ورزند و از پس آن بر می آیند. در این صورت کارمند می تواند آن را دریافت کند و بابت ساعاتی که در اختیار کارفرما قرار داده اضافه کار را مطالبه کند.

محاسبه اضافه کاری

اما نحوه محاسبه اضافه کاری هنگام محاسبه حقوق به این صورت است که هر ساعت کار در دستمزد ساعتی ضرب می شود. سپس 40 درصد دستمزد هر ساعت کار معمولی را به رقم قبلی اضافه می کنید و این مقدار معادل دستمزد هر ساعت اضافه کاری است.

بنابراین فرمول اضافه کاری به شرح زیر است:

40% دستمزد یک ساعت کار + دستمزد یک ساعت کار

توجه: هر چه ساعت بیشتر باشد، نرخ ساعتی در تعداد ساعت ضرب می شود.

فرض کنید دستمزد ساعتی شما 100 هزار تومان است و در یک ماه دو ساعت اضافه کار کرده اید. در این صورت اضافه حقوق شما 280 هزار تومان خواهد بود.

نکته: حقوق اضافه کاری در روزهای جمعه کمی بیشتر از روزهای تعطیل است. بر اساس قانون کار و بر اساس قانون کار 63، روز جمعه روز خانواده است و روزی است که کارگران و کارمندان با خانواده خود می گذرانند. به همین دلیل نرخ محاسبه اضافه کاری در این روز با روزهای عادی و تعطیلات رسمی متفاوت است.

نکته: کار شبانه نیز نوعی اضافه کاری است و طبق قانون شامل دریافت اضافه کاری می شود. زمان محاسبه کار شبانه از ساعت 22 الی 6 صبح می باشد و نحوه محاسبه کار شبانه به این صورت است که به ازای هر ساعت کار شبانه 35% اضافه بر حقوق ساعتی عادی به کارمند تعلق می گیرد.

هدف از پرداخت اضافه کاری

اضافه کاری هم به نفع کارمندان و هم برای کارفرمایان است. برای کارمندان، کمی کار بیشتر و زمان بیشتر نتیجه مالی دارد. برای کارفرمایان نیز اضافه کاری می تواند راه حل عادلانه ای در زمان های شلوغ سال باشد که می تواند مقرون به صرفه تر از استخدام کارمندان جدید برای ادامه کار باشد.

نکاتی برای مدیریت موثر اضافه کاری

در اینجا چند تکنیک موثر مدیریت اضافه کاری وجود دارد که کارفرمایان می توانند از آنها برای مدیریت صحیح اضافه کاری استفاده کنند:

  • ساعت کاری کارکنان خود را پیگیری کنید: پرداخت اضافه کاری می تواند بر بودجه حقوق و دستمزد شما تأثیر بگذارد و نظارت بر ساعات کار و پرداخت اضافه کاری می تواند به کارفرمایان در برنامه ریزی بهتر هزینه ها و شناسایی الگوها کمک کند.
  • برقراری ارتباط: تخصیص اضافه کاری به وظایف خاص می تواند آنها را به جلو سوق دهد و تیم ها را در انجام وظایف به جلو سوق دهد. به طور منظم با تیم خود ارتباط برقرار کنید تا دریابید که آیا برای پیشبرد کارها به اضافه کاری نیاز است یا نیاز به استخدام فرد جدیدی در تیم است. همچنین مطمئن شوید که کارمندان در مواقع لزوم اضافه کار می کنند و هیچکس خارج از قوانین و قانون کار نمی کند.
  • تحصیلات: تیم ها را برای رسیدگی به وظایف و بارهای کاری متعدد آموزش دهید. این امر نیاز به اضافه کاری را کاهش می دهد و به اعضای تیم کمک می کند تا پتانسیل خود را به حداکثر برسانند.
  • طبقه بندی صحیح کارکنان: وظایف کارکنان، نرخ حقوق و رابطه آنها با شرکت خود را ارزیابی کنید. بررسی کنید که کارکنان خود را به درستی طبقه بندی کرده اید. اگر از طبقه بندی کارمندان مطمئن نیستید، با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید.

آیا کارفرمایان می توانند کارمندان خود را ملزم به اضافه کاری کنند؟

محاسبه اضافه کاری

در قانون هیچ قانونی در مورد عدم نیاز به کار وجود ندارد و البته کارفرما می تواند این درخواست را از شما داشته باشد. بنابراین، کارفرمایان می توانند کارمندان خود را ملزم به اضافه کاری کنند، مشروط بر اینکه این کار خطری برای کارمند نداشته باشد.

با این حال، برخی از شرکت ها محدودیت هایی را برای تعداد ساعات کار کارکنان در هفته تعیین می کنند، بنابراین قبل از استخدام باید با شرکت و منابع انسانی مشورت کنید تا از این قوانین مطلع شوید. در سال جدید و در قانون دستمزد 1400 اضافه کاری مانند 1400 باید به کارمند پرداخت شود و در صورت استنکاف کارفرما از پرداخت آن، کارمند می تواند آن را پیگیری کند.

اضافه کاری کتبی چگونه محاسبه می شود؟ اولین بار در وبلاگ ایران استعداد. به نظر می رسد.