منو سایت

استخر استعداد چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
استخر استعداد چیست؟

درک و شناسایی مهارت ها و توانایی های کارمندان و نامزدهای شغلی در هنگام تعیین وظایف می تواند برای تیم ها و سازمان ها بسیار مفید باشد. بخش منابع انسانی اغلب یک مجموعه استعداد برای مدیریت این اطلاعات در هنگام استخدام و تعیین وظایف در شرکت ایجاد می کند. یادگیری این فرآیند به شما کمک می کند تا مزایای آن و استراتژی پشت آن را درک کنید. در این مقاله، ما یک استخر استعداد را تعریف می کنیم، مزایای کلیدی آن را به اشتراک می گذاریم، نحوه ساخت یک استخر استعداد را بررسی می کنیم و نکاتی برای مدیریت آن ارائه می دهیم.

استخر استعداد چیست؟

جمع آوری استعدادها فرآیند جمع آوری اطلاعات در مورد افراد واجد شرایط برای موقعیت های شغلی است. در واقع، این فرآیند به معنای شناسایی مهارت ها و شایستگی های افراد و سازماندهی آنها، اغلب در یک پایگاه داده، برای درک چگونگی پرکردن شکاف ها در یک سازمان است. یک استخر استعداد با یک استخر استعداد متفاوت است، و این بدان معناست که شما از قبل می دانید افراد برای موقعیت های شغلی خاص به چه شرایطی نیاز دارند. دپارتمان منابع انسانی در شرکت ها وظیفه آماده سازی استعداد برای جذب نیرو در سازمان را بر عهده دارد و می تواند با کمک شرکت های منابع انسانی این کار را انجام دهد. دو نوع استخر استعداد وجود دارد:

  • استخر استعدادهای داخلی: استخر استعداد داخلی گروهی از افراد است که توانایی بر عهده گرفتن مسئولیت های اضافی و نشان دادن توانایی پیشرفت در نقش خود را دارند.
  • ذخیره استعدادهای خارجی: استخر استعداد خارجی مجموعه ای از افراد واجد شرایط خارج از یک سازمان است. اینها اغلب جویندگان کار هستند که نام آنها در پایگاه داده وجود دارد و صلاحیت خود را ثابت کرده اند یا مرحله غربالگری اولیه را پشت سر گذاشته اند.

مزایای استخر استعدادها

استخر استعداد چیست؟

استخر استعداد مزایای زیادی برای شرکت ها دارد. برخی از مهمترین این مزایا عبارتند از:

ایجاد انگیزه در کارکنان

در کنار آماده سازی استخرهای استعداد داخلی در شرکت ها، برنامه های آموزشی برای پرسنل با کارایی بالا نیز ارائه می شود. این می تواند انگیزه کارکنان را برای عملکرد بهتر افزایش دهد تا از پیشرفت شغلی خود مطمئن باشند. همچنین با نگاهی به این مخزن، کارکنان به این نتیجه خواهند رسید که برای توسعه مهارت ها و یادگیری مسئولیت های جدید و موفقیت کلی آنها سرمایه گذاری شده است و در نتیجه بهره وری آنها افزایش می یابد.

بهبود زمان استخدام

استخدام می تواند فرآیندی زمان بر در سازمان ها باشد. بنابراین، داشتن لیستی از افراد واجد شرایط برای موقعیت های شغلی به تیم های استخدام کمک می کند تا استانداردهای استخدام، به ویژه رده زمانی را بهبود بخشند. اسامی در مجموعه استعدادها اغلب شامل کارمندان سابق، مشاغل خالی یا نامزدهای قبلاً واجد شرایط است. بنابراین، این افراد اطلاعات کافی در مورد شرکت شما دارند. ذخیره استعدادها علاوه بر کاهش مدت زمان مورد نیاز برای استخدامهمچنین زمان ورود یا جذب را کاهش می دهد.

کاهش هزینه

فرآیند استخدام هزینه های زیادی را به سازمان ها تحمیل می کند و این هزینه ها ممکن است از سازمانی به سازمان دیگر متفاوت باشد. با یک استخر استعداد می توانید این هزینه ها را کاهش دهید و فرصت های شغلی موجود را به موقع به اشتراک بگذارید. با داشتن مجموعه ای از استعدادهای فریلنسری، علاوه بر کاهش سایر هزینه ها، هزینه های استخدام کارمند تمام وقت و مزایای آنها را نیز کاهش خواهید داد.

چگونه یک استخر استعداد آماده کنیم؟

استخر استعداد چیست؟

در زیر مراحلی را که می توانید هنگام تهیه استخر استعداد دنبال کنید ذکر می کنیم:

1. در مورد اهداف سازمان اطلاعات کسب کنید

برای اطمینان از استخدام افراد مناسب در سازمان، باید به این نکته توجه کنید که مجموعه استعدادها باید با اهداف کلی سازمان همسو باشد. اهداف کلی سازمان می تواند اهداف مشخصی مانند افزایش فروش باشد که برای این منظور باید متخصصان فروش بیشتری را استخدام کنید. این اهداف همچنین ممکن است شامل بهبود مجموعه مهارت های خاص در سازمان باشد. این مهارت ها ممکن است شامل مهارت های نرم، مانند مهارت های سازمانی یا حل مسئله، یا مهارت های فنی، مانند توانایی کار با نرم افزار خاص باشد.

2. استعدادهای موجود را ارزیابی کنید

قبل از ایجاد یک استخر استعداد، می توانید استعداد سازمان خود را ارزیابی و دسته بندی کنید. برای این منظور، تیم منابع انسانی می تواند نقاط قوت و شایستگی های کلیدی هر کارمند را با همکاری تیم های مدیریتی شناسایی کند. با شناسایی مهارت های هر یک از کارکنان و بخش ها، می توانید شکاف ها را شناسایی کرده و برای رفع آنها اقدام کنید. اطلاعات به دست آمده در این تحقیق را در یک پایگاه داده ذخیره کنید تا بتوانید در زمان مناسب از استعدادهای مختلف در تیم ها و بخش های مختلف استفاده کنید.

3. برنامه های آموزشی وجود دارد

برای داشتن یک استخر استعداد داخلی، باید به برنامه های آموزشی بروید زیرا این به کارکنان کمک می کند مهارت های خود را در حین مدیریت مسئولیت های روزانه خود توسعه دهند. برنامه‌های آموزشی شما می‌تواند شامل مربیگری یا داشتن یک مربی با کارمندان باشد تا به آماده‌سازی کارکنان برای پذیرش مسئولیت‌های بیشتر کمک کند. در مورد یک استخر استعداد خارجی، این ممکن است به این معنی باشد که مطمئن شوید نامزدها الزامات خاص شرکت، مانند ثبت اسناد را برآورده می‌کنند تا از فرآیند ورود آسان اطمینان حاصل شود.

4. مخزن استعداد خود را مدیریت کنید

مدیریت استخر استعداد به شما اطمینان می دهد که نامزدها را با نام تجاری خود درگیر کرده و انتظارات آنها را درک می کنید. اگر یک استخر استعداد خارجی دارید، می‌توانید هر بار که موقعیت جدیدی را تعیین می‌کنید، با نام‌های موجود در استخر تماس بگیرید و آنها را در مورد موقعیت آگاه کنید. شما می توانید پیشرفت کارکنان خود را با نظارت بر استخرهای استعداد داخلی اندازه گیری کنید.

نکات استخر استعداد

استخر استعداد چیست؟

در اینجا چند نکته وجود دارد که می توانید هنگام توسعه و مدیریت مجموعه استعداد خود از آنها استفاده کنید:

استفاده از تکنولوژی

برای داشتن یک استخر استعداد، باید از فناوری مناسب برای به دست آوردن اطلاعات مورد نیاز در مورد نامزدها استفاده کنید. با کمک فناوری می توانید اطلاعات اولیه مانند نام، مدرک تحصیلی و هر مدرکی را در یک پایگاه داده ثبت کنید. شما می توانید نرم افزار مدیریت استعداد برای پیگیری پیشرفت کارمندان و نامزدها در حین توسعه مهارت های خود داشته باشید.

ارائه واضح انتظارات

با شفاف سازی انتظارات در سازمان، به کارمندان و نامزدها کمک می کنید تا فرآیندها را راحت تر درک کنند. با انجام این کار، اطمینان حاصل می کنید که کارکنان درک روشنی از اهداف توسعه و جدول زمانی دارند. در مورد استخر استعداد خارجی، این شفافیت شامل نوشتن شرح شغل و آگهی های شغلی است تا بتوانید افراد مناسب را به شغل خود جذب کنید.

بازخورد بخواهید

بخشی از فرآیند کسب استعداد شامل درخواست و دریافت بازخورد است. این بخشی از فرآیند استخدام غیررسمی شماست و می‌توانید از کارجو بپرسید که آیا همه چیز در طول فرآیند مشخص بود یا بخش‌هایی از فرآیند وجود دارد که نیاز به بهبود دارند. با این کار به این افراد (که می توانند کارمندان فعلی و جویندگان کار باشند) نشان می دهید که می خواهید آنها موفق و رشد کنند. برای این منظور می توانید پرسشنامه هایی تهیه کنید و از افراد بخواهید که این پرسشنامه ها را با توجه به تجربه و انتظارات خود پر کنند.

ارائه بازخورد

بازخورد دادن علاوه بر دریافت بازخورد، افراد حاضر در مجموعه استعدادهای داخلی و خارجی شما را با برند و فرصت های شغلی شما درگیر می کند. برای استخرهای استعداد داخلی، ارائه بازخورد صادقانه و سازنده در مورد پیشرفت کارکنان مهم است، زیرا این بازخورد می تواند به آنها کمک کند تا مهارت های خود را برای کارهای خاص توسعه دهند. در مورد استخرهای استعداد خارجی، بازخورد می‌تواند شامل پاسخ‌های پذیرش یا رد استخدام سریع باشد تا داوطلبان بدانند برای پیشرفت چه کاری باید انجام دهند.

استخر استعدادهای نویسندگی چیست؟ اولین بار در وبلاگ ایران استعداد. به نظر می رسد.