منو سایت

استارت آپ چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
استارت آپ چیست؟

همانطور که فناوری های جدید انقلابی در طرز تفکر و کار ما ایجاد کرده اند، کارآفرینی را نیز متحول کرده و مدل های جدیدی از کار و شرکت را ایجاد کرده اند که یکی از آنها «استارت آپ» است. حتما تا به حال این نام را شنیده اید و در این سال ها بیشتر درباره استارت آپ ها شنیده اید. اما معنای واقعی استارت آپ چیست و کدام شرکت ها را می توان استارت آپ نامید؟

استارت آپ چیست؟

اصطلاح استارت آپ به شرکتی اطلاق می شود که در مراحل اولیه فعالیت خود قرار دارد. شرکت های نوپا توسط یک یا چند کارآفرین تاسیس می شوند که هدفشان ارائه محصول یا خدماتی است که معتقدند تقاضا برای آن وجود دارد. این شرکت ها معمولاً با هزینه های بالا و درآمد محدود شروع به کار می کنند، بنابراین سرمایه را از منابع مختلفی مانند سرمایه گذاران خطرپذیر جستجو می کنند.

درک معنا و مفهوم استارتاپ

استارت‌آپ‌ها شرکت‌هایی هستند که بر یک محصول یا خدمات متمرکز هستند و هدف بنیان‌گذاران آن‌ها ارائه آن خدمات و محصولات به بازار است. این شرکت ها معمولاً مدل کسب و کار توسعه یافته ای ندارند و مهمتر از آن فاقد سرمایه کافی برای پیشرفت و حرکت رو به جلو هستند. بیشتر این شرکت ها در ابتدا توسط بنیانگذارانشان تامین مالی می شوند.

از آنجایی که سوال مالی یکی از مهم ترین سوالات برای بقای هر کسب و کاری است، به همین دلیل است که بنیانگذاران این استارت آپ ها برای افزایش بودجه به سراغ دیگران از جمله خانواده، دوستان و سرمایه گذاران خطرپذیر می روند. یکی از بزرگترین جوامع سرمایه گذاری خطرپذیر، سیلیکون ولی است و البته، یکی از مهم ترین مکان ها در جهان برای راه اندازی و راه اندازی استارت آپ ها است.

شرکت های نوپا می توانند از سرمایه اولیه برای سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه طرح های تجاری خود استفاده کنند. همچنین برای تعیین میزان تقاضا به سراغ تحقیقات بازار می روند. در هنگام تهیه طرح کسب و کار، آنها همچنین ماموریت، چشم انداز و اهداف شرکت و همچنین استراتژی های مدیریت و بازاریابی را مشخص می کنند.

استارت آپ چیست؟

نکته: چند سال اول برای استارت‌آپ‌ها حیاتی است و این سال‌ها زمانی است که کارآفرینان باید از آن برای تمرکز بر افزایش سرمایه و توسعه یک مدل کسب‌وکار استفاده کنند.

ملاحظات خاص برای استارت آپ ها

ملاحظات خاصی وجود دارد که کارآفرینان باید هنگام راه اندازی استارتاپ خود و در زمان شروع کسب و کار خود به آن توجه کنند. در زیر تعدادی از مهمترین آنها را فهرست کرده ایم:

محل راه اندازی

موقعیت مکانی می تواند باعث موفقیت یا شکست هر کسب و کاری شود. به همین دلیل، موقعیت مکانی اغلب یکی از مهم ترین ملاحظات هنگام راه اندازی یک کسب و کار استارت آپی در نظر گرفته می شود. استارت‌آپ‌ها باید تصمیم بگیرند که آیا کسب‌وکارشان به صورت آنلاین ادامه می‌دهد یا در یک ساختمان اداری یا دفتر خانگی یا در یک فروشگاه به فعالیت خود ادامه می‌دهد. مکان و موقعیت جغرافیایی استارت آپ ها به محصول یا خدمات ارائه شده بستگی دارد.

به عنوان مثال، یک استارت‌آپ فناوری که سخت‌افزار واقعیت مجازی را می‌فروشد، ممکن است به یک فروشگاه فیزیکی نیاز داشته باشد تا محصول خود را به مشتریان نشان دهد و آن را دست اول امتحان کند.

ساختار قانونی استارتاپ

استارت آپ ها باید در نظر داشته باشند که کدام ساختار قانونی برای سازمانشان بهترین است. در زمان ثبت شرکت، گزینه شرکت با مسئولیت محدود ممکن است بهترین گزینه برای ساختار قانونی استارت آپ ها باشد. به این ترتیب می توان مسئولیت شخصی را کاهش داد. اگر استارت آپ با مدیریت چند نفر راه اندازی شود، باید از نظر مشارکتی ساختار قانونی دائمی داشته باشد.

منابع مالی برای راه اندازی

شرکت های نوپا اغلب برای افزایش سرمایه به خانواده و دوستان یا سرمایه گذاران خطرپذیر مراجعه می کنند. سرمایه گذاران خطرپذیر گروهی از سرمایه گذاران، افراد یا شرکت هایی هستند که در تامین مالی استارت آپ ها تخصص دارند. جمع آوری کمک های مالی به روشی رایج برای راه اندازی استارت آپ ها و کمک به کارآفرینان برای پیشرفت تبدیل شده است.

علاوه بر این، وام های بانکی نیز فرصت های زیادی برای راه اندازی یک شرکت است. این گزینه بیشترین ریسک را دارد، به خصوص اگر شرکت شکست بخورد. افراد دیگری نیز با کمک وام های بانکی کسب و کار خود را راه اندازی می کنند.

مزایا و معایب استارت آپ ها

استارت آپ چیست؟

کار در استارت آپ ها مزایای مختلفی دارد. مسئولیت پذیری و فرصت های بیشتر برای یادگیری، دو مورد از مهم ترین مزایای کار در یک استارتاپ است. از آنجایی که استارت‌آپ‌ها نسبت به شرکت‌های بزرگ کارمندان کمتری دارند، کارمندان این فرصت را دارند که در نقش‌های مختلف کار کنند و در نتیجه مسئولیت‌پذیری بیشتر و همچنین فضای یادگیری گسترده‌تری برای آنها ایجاد می‌شود.

استارت‌آپ‌ها طبیعت آرام‌تری دارند و با ساعات کاری انعطاف‌پذیر، محیط کار را مشارکتی‌تر و تعاملی‌تر می‌کنند. بسیاری از استارت‌آپ‌ها مزایای بیشتری در محل کار از جمله مهدکودک، وعده‌های غذایی رایگان و روزهای کاری کوتاه‌تر ارائه می‌کنند.

علاوه بر این، کار در استارت‌آپ‌ها نیز پاداش بیشتری دارد، زیرا کارمندان می‌توانند نوآور باشند و مدیران از کارکنان با استعداد استقبال می‌کنند تا بتوانند با ایده‌های خود شرکت را به موفقیت برسانند.

یکی از معایب اصلی استارت آپ ها افزایش ریسک است. احتمال موفقیت کسب و کار و طول عمر راه اندازی از مهم ترین ریسک ها هستند. کسب و کارهای جدید باید قبل از شروع به کسب سود، خود را تثبیت کرده و سرمایه خود را افزایش دهند. یکی از مهم ترین عوامل موفقیت یک استارتاپ، راضی نگه داشتن سرمایه گذاران است. همیشه خطر تعطیلی یا نداشتن سرمایه کافی برای ادامه کار در استارتاپ ها وجود دارد.

یکی دیگر از معایب استارتاپ ها ساعات کاری طولانی آنهاست. در استارت‌آپ‌ها، همه به سمت یک هدف کار می‌کنند، یعنی موفقیت استارت‌آپ را ببینند. این می تواند منجر به افزایش استرس و گاهی اوقات مشکلات غیرقابل جبران شود. رقابت نیز همیشه در میان استارت آپ ها وجود دارد زیرا تنها چند استارتاپ روی یک ایده خاص کار می کنند.

مزایایمعایب
فرصت های یادگیری بیشترخطر شکست
انواع مسئولیت هانیاز به افزایش سرمایه
انعطاف پذیریاسترس بالا
مزایای محل کارمحیط کسب و کار رقابتی
نوآوری را تشویق کنیدخطر شکست
ساعات های کاری قابل انعطاف

نمونه هایی از استارت آپ ها

برخی از نوآورانه‌ترین محصولات و خدماتی که امروزه استفاده می‌کنید احتمالاً نتیجه یک استارت‌آپ است که جهانی شده است. در زیر به چند نمونه از استارت آپ های نوآور و اینکه چگونه توانسته اند به میلیون ها مشتری دست یابند و تاثیر مثبتی بر جهان بگذارند، اشاره خواهیم کرد.

فیس بوک

فیس بوک به عنوان یک استارت آپ کوچک شروع به کار کرد و قرار بود یک شبکه اجتماعی برای دانش آموزان باشد. با گذشت زمان، این شبکه اجتماعی به رشد خود ادامه داد، پلتفرم خود را توسعه داد و اکنون توسط میلیاردها نفر در سراسر جهان برای حفظ ارتباط با عزیزان خود استفاده می شود.

Mailchimp

Mailchimp به عنوان یک استارتاپ کوچک شروع به کار کرد، اما رشد کرده و به یکی از بزرگترین ارائه دهندگان خدمات ایمیل در جهان تبدیل شده است. کسب‌وکارهای کوچک در سراسر جهان به ارائه‌دهندگان خدمات ایمیل قابل اعتمادی نیاز دارند که قابلیت‌های بالایی داشته باشند و بتوانند اطمینان حاصل کنند که ایمیل‌ها بدون ارسال هرزنامه به مشتریان می‌رسند. Mailchimp موفق شده است پلتفرمی ایجاد کند که استفاده از آن آسان و همچنین لذت بخش باشد.

Airbnb

صنعت سفر و میزبانی از گردشگران توسط Airbnb کاملا متحول شده است. اکنون مسافران می توانند به جای اقامت در هتل و رزرو هتل، خانه شخصی اجاره کنند و از مزایای اقامت در محیطی دنج و خانگی بهره مند شوند. Airbnb اکنون در سراسر جهان رشد کرده است و مسافران از آن به عنوان مکانی برای اقامت و میزبانی به عنوان منبع درآمد استفاده می کنند.

چگونه یک استارت آپ راه اندازی کنیم؟

استارت آپ چیست؟

وقتی ایده ای دارید و می خواهید کسب و کار خود را راه اندازی کنید، بدانید که برای تحقق رویاهایتان هیچ وقت دیر نیست. در این بخش مراحل ایجاد یک استارت آپ را به شما آموزش می دهیم.

اولین کاری که باید انجام دهید این است که مهارت های کارآفرینی خود را ارزیابی کنید. چه تجربه ای در راه اندازی کسب و کار دارید و در چه صنایع یا زمینه هایی تخصص دارید؟ اگر لازم است از دیگران در مورد ایده خود بپرسید و نظر آنها را جویا شوید، این کار را انجام دهید زیرا ایده خوبی به شما می دهد. به طور کلی، کارآفرینان موفق، با انگیزه، پرانرژی، مستقل، سازماندهی شده، ذهن باز و مشتاق شروع یک کسب و کار و تحقق ایده های خود هستند.

اگر مصمم به راه‌اندازی یک کسب‌وکار هستید و می‌دانید که تمام شرایط لازم برای راه‌اندازی آن را دارید، زمان آن رسیده است که با کمک تحقیقات بازار و دریافت بازخورد، ایده استارت‌آپی خود را زنده کنید. به این فکر کنید که برای ایجاد محصول یا خدمات خود و توزیع محصولات خود به مشتریان چه کاری باید انجام دهید.

پس از تکمیل نقشه راه، تیم سازی را شروع کنید. تشکیل تیم اولیه ممکن است شامل افرادی از سمت کسب و کار، شخصی برای مدیریت امور مالی، یک وکیل برای کمک به درک الزامات قانونی و مشاوران یا مربیان برای حمایت از فعالیت های تجاری باشد.

یکی دیگر از بخش های مهم راه اندازی یک کسب و کار استارت آپی، ثبت رسمی شرکت است. ثبت شرکت شامل ثبت برند، انتخاب ساختار قانونی مناسب (به عنوان مثال شرکت با مسئولیت محدود و غیره)، تصمیم گیری در مورد مکان، اخذ مجوز و غیره است.

هنگامی که همه این عناصر در جای خود قرار گرفتند، زمان آن رسیده است که به دنبال منابع مالی و سرمایه گذاران خارجی باشید. کسب و کار خود را به سرمایه گذاران معرفی کنید و اگر آنها موافقت کنند که پول خود را در شرکت شما سرمایه گذاری کنند، تزریق سرمایه بلافاصله شرکت شما را رشد خواهد داد.

چه چیزی یک استارتاپ را موفق می کند؟

راه های زیادی برای ایجاد یک استارت آپ موفق وجود دارد، اما دلایل اصلی موفقیت استارتاپ ها عبارتند از: محصول یا خدمات قابل استفاده و منحصر به فرد، حمایت مالی کافی و تعهد بی امان به موفقیت کسب و کار. همچنین، کارآفرینان باید داستان های کارآفرینان موفق را بخوانند تا بتوانند در سفر خود از آنها الهام بگیرند.

استارت آپ چیست؟

آخرین کلمه

راه اندازی یک کسب و کار می تواند یک تلاش پرخطر اما با ارزش باشد. داشتن یک ایده عالی و تلاش برای عرضه آن به بازار با چالش هایی مانند افزایش سرمایه، جذب کارمند، بازاریابی، فرآیند قانونی و مدیریت مالی همراه است. البته به خاطر داشته باشید که استارت آپ ها همیشه جزو شرکت هایی هستند که کارکنان آن رضایت شغلی بالایی دارند و کارآفرینان می توانند میراثی به یاد ماندنی از خود به جای بگذارند.

تایپ استارتاپی چیست؟ اولین بار در وبلاگ ایران استعداد. به نظر می رسد.