منو سایت

از صفر تا صد نوشتن اولین رزومه

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
از صفر تا صد نوشتن اولین رزومه

استخدام شدن برای اولین بار می تواند هیجان انگیز باشد، اما تهیه اولین رزومه کاری چالشی است که به دقت زیادی نیاز دارد. حتی اگر تجربه کاری زیادی ندارید، می‌توانید رزومه‌ای تهیه کنید که بر تحصیلات، مهارت‌ها، فرصت‌های کارآموزی و فعالیت‌های اجتماعی تمرکز داشته باشد، همه این موارد شما را به عنوان فردی واجد شرایط برای فرصت‌های شغلی معرفی می‌کند. این دقیقا همان کاری است که یک رزومه حرفه ای برای شما انجام می دهد.

در این راهنما، ما در مورد نحوه نوشتن اولین رزومه صحبت خواهیم کرد و به شما خواهیم گفت که چگونه رزومه خود را با کلمات کلیدی مناسب، مرتبط ترین مهارت ها و توانایی های شخصی پر کنید. علاوه بر این مقاله، مقاله رزومه چیست را نیز توصیه می کنیم تا با کل رزومه آشنا شوید و چه کاری برای شما انجام می دهد.

1. با تحقیق کلمات کلیدی شروع کنید

در زمان انتشار و ثبت آگهی های استخدامی شرکت ها و کارفرمایان، رزومه های زیادی برای آنها ارسال می شود که فرصت بررسی همه آنها را نخواهند داشت. بسیاری از کارفرمایان از سیستم های ردیابی متقاضی (ATS) برای دریافت و نمایش رزومه استفاده می کنند. اکثر سیستم های ردیابی متقاضی رزومه ها را بر اساس کلمات کلیدی ارزیابی می کنند. این بدان معناست که وقتی از همان کلمات کلیدی در شرح شغل خود استفاده می کنید که در رزومه خود استفاده می کنید، شانس رزومه شما برای عبور از این مرحله افزایش می یابد.

برای یافتن کلمات مناسب برای درج در رزومه خود، باید شرح شغل را به دقت بررسی کنید. به بخش‌های مهم رزومه که شامل «نیازمندی‌ها و مهارت‌ها»، «نیازمندی‌ها» یا «مسئولیت‌های شغلی» است، توجه ویژه داشته باشید.

این کلمات را بنویسید و سپس مهارت ها و توانایی هایی که این کلمات پوشش می دهند را مرور کنید. این مهارت‌ها می‌تواند شامل مهارت‌هایی باشد که در یک شغل خاص به دست آورده‌اید، یا آن‌هایی که در حین تحصیل در دانشگاه به دست آورده‌اید، و در نهایت، مهارت‌هایی که در پروژه‌هایی که مدتی روی آن‌ها کار کرده‌اید به دست آورده‌اید.

نوشتن اولین رزومه

به عنوان مثال، اگر برای موقعیت دستیار اداری درخواست می دهید، شرح شغل کارفرما ممکن است شامل شرایط زیر باشد:

 • توانایی جلب اعتماد و حمایت مشتریان
 • همکاری با مدیران، همکاران و مشتریان
 • علاقه و تعهد به خودسازی و رشد مستمر

آنها همچنین ممکن است به دنبال شخصی باشند که:

 • به تمام تماس های دریافتی به صورت حرفه ای پاسخ می دهد
 • توجه به جزئیات با یادداشت برداری دقیق و جمع آوری اطلاعات
 • مدیریت و نگهداری موجودی

همانطور که شرح شغل را می خوانید، تجربه کاری و همچنین مهارت های مطابق با شرح شغل را در رزومه یادداشت کنید. در صورت امکان، روی معیارهایی تمرکز کنید که به کارفرمایان ثابت کند که چه ارزشی برای شرکت آنها خواهید داشت. در زیر نمونه ای از یک رزومه فردی است که این معیارها را مشخص می کند. در این مثال، تمرکز ما بر مهارت های ارتباطی است:

مهارت و تجربه کاری

کار در موزه هنر کلیرواتر، داوطلبانه آگوست 2014 – دسامبر 2015

 • به موقع و حرفه ای از بازدیدکنندگان استقبال کنید و به سوالات آنها پاسخ دهید
 • تحویل سریع نامه های دریافتی و تحویل آنها به گیرندگان
 • برای نوشتن ایمیل و محتوای رسانه های اجتماعی برای نمایشگاه های جدید با تیم همکاری کنید

این آزمون ها نشان دهنده توانایی متقاضی در انجام وظایفی است که در شرح شغل مشخص شده است و همچنین نشان دهنده برخی از ویژگی هایی است که کارفرما به دنبال آن است. حتی زمانی که از ATS برای غربالگری استفاده نمی‌شود، هرچه زبان رزومه شما به شرح شغل نزدیک‌تر باشد و مهارت‌ها و تجربه کاری مرتبط‌تر باشد، احتمال پذیرش رزومه شما بیشتر می‌شود.

2. سوابق کاری خود را ذکر کنید

نوشتن اولین رزومه

هنگامی که می خواهید اولین رزومه خود را تهیه کنید، یک قالب رزومه را انتخاب کنید که در آن مهارت ها و تحصیلات در بالای رزومه قرار می گیرد. اگر شکافی در سابقه کاری شما وجود دارد، فرمت رزومه مناسب برای شما ممکن است فرمت کاربردی باشد.

برای اطمینان از اینکه کارفرما هنگام بررسی رزومه شما ابتدا اطلاعات مهم را مشاهده می کند، بخش های زیر را در ساختار رزومه خود بگنجانید:

 1. مهارت ها و تجربه های مرتبط
 2. دستاوردها
 3. کار داوطلبانه و فوق برنامه

سازماندهی اطلاعات به این روش، پیشینه شما را برجسته می کند و به کارفرما کمک می کند تا بفهمد که چرا شما برای این موقعیت مناسب هستید. ممکن است هنگام نوشتن اولین رزومه خود هیچ تجربه کاری نداشته باشید. در این موارد، قرار دادن سایر فعالیت‌ها یا دوره‌های مهم در بخش‌های اصلی رزومه، شانس پیشرفت شما را در فرآیند استخدام افزایش می‌دهد.

شما می توانید رزومه خود را در ایران تلنت آپلود کنید یا با استفاده از رزومه ساز ایران تلنت رزومه ای حرفه ای تهیه کنید و در فرصت های شغلی ارسال شده ارسال کنید. هنگام ایجاد رزومه در ایران تلنت، می توانید به راحتی مهارت ها، نقاط قوت و تجربیاتی را که شما را برای این موقعیت های شغلی مناسب می کند، درج کنید. فقط باید مطمئن شوید که نقاط قوت شما برای هر موقعیت شغلی تغییر می کند.

3. اهداف رزومه را کامل کنید

هدف رزومه که هدف شغلی، خلاصه رزومه یا بیانیه نیز نامیده می شود، معمولاً از یک تا دو جمله تشکیل شده است که مهارت های شما را برجسته می کند. این بخش از رزومه اغلب در بالای رزومه قرار می گیرد تا توجه مدیران استخدام و کارفرمایان را به خود جلب کند.

نوشتن هدف رزومه به شیوه ای واضح و مختصر به شما کمک می کند اطلاعات مفید و مختصری در مورد خود به کارفرما ارائه دهید. علاوه بر این، نقاط قوت و تجربه شما را به کارفرما نشان می دهد و نشان می دهد که در شغل آینده خود به دنبال چه هستید.

در زیر نمونه هایی از هدف یا خلاصه رزومه وجود دارد که می توانید از آنها برای الهام گرفتن برای رزومه خود استفاده کنید:

 • “من به تازگی مدرسه بازرگانی را به پایان رسانده ام و به دنبال یک موقعیت تمام وقت در امور مالی هستم که بتوانم از دانش خود در مورد تجزیه و تحلیل بازار برای کمک به سازمان شما و بهبود سودآوری استفاده کنم.”
 • «من فردی علاقه مند به حوزه مد هستم که مهارت های کار گروهی و ارتباطی دارم. در حال حاضر به دنبال افزایش دانش خود در صنعت مد هستم و با استفاده از مهارت های مکالمه و ارتباطی خود به عنوان فروشنده در یک بوتیک لباس زنانه مشغول به کار هستم.

4. مهارت های خود را به رزومه خود اضافه کنید

نوشتن اولین رزومه

در بخش مهارت ها باید هر دو مهارت سخت و نرم را ذکر کنید. به طور کلی، مهارت‌های نرم بخشی از شخصیت شما هستند، در حالی که مهارت‌های سخت چیزهایی هستند که یاد می‌گیرید و برای هر صنعت منحصر به فرد هستند.

مهارت های نرم

مهارت‌های نرم ویژگی‌های شخصیتی ناملموسی هستند که آموزش آن‌ها اغلب دشوار است و بنابراین برای شرکت‌ها بسیار ارزشمند هستند. چند نمونه از مهارت های نرم که باید در رزومه خود گنجانده شوند عبارتند از:

 • مهارت های ارتباطی
 • مهارت های تصمیم گیری
 • مهارت های مدیریت زمان
 • توانایی کار تیمی
 • توانایی کار در شرایط سخت
 • مهارت های سازگاری

اگر دقیقاً نمی دانید چه مهارت های نرمی دارید، می توانید از دوستان، اساتید یا اعضای خانواده بخواهید که شما را توصیف کنند. در این موارد، ممکن است مواردی مانند «شنونده خوبی هستید» یا «شما به جزئیات توجه زیادی دارید» را ذکر کنند. از طرف دیگر، می توانید به دستاوردهایی که به آنها افتخار می کنید بازگردید و به این فکر کنید که چه مهارت هایی منجر به این دستاوردها شده است. ترکیب این مهارت ها می تواند مکمل بخش مهارت های نرم رزومه شما باشد.

مهارت های سخت یا مهارت های فنی

مهارت های سخت و فنی ارتباط زیادی با موقعیتی که برای آن درخواست می کنید دارد. برای دریافت ایده از مهارت هایی که باید در این بخش بگنجانید، می توانید به شرح شغل مراجعه کنید. مهارت های فنی می تواند شامل هر چیزی از دانستن زبان های برنامه نویسی یا نرم افزار خاص تا صحبت کردن به یک زبان خارجی باشد.

تا آنجا که ممکن است، هنگام قرار دادن مهارت های سخت در رزومه خود، به دنبال جزئیات مربوط به هر شغل باشید. اگر کارفرما مهارت های فنی خاصی را در شرح شغل ذکر کرده است، آنها را در این قسمت درج کرده و سطح مهارت خود را مشخص کنید. به عنوان مثال، اگر تجربه زیادی در استفاده از صفحات گسترده دارید، می توانید آن مهارت را به عنوان “سطح پیشرفته در MS Excel، از جمله جداول محوری و vlookups” فهرست کنید. اگر تازه شروع به یادگیری یک مهارت دشوار کرده اید، می توانید آن را نیز ذکر کنید. برای مثال، اگر در حال یادگیری استفاده از یک سیستم CRM هستید، ممکن است بنویسید: «آشنایی با Salesforce CRM».

5. تحصیلات و مدارک مربوطه خود را ذکر کنید

نوشتن اولین رزومه

در اولین رزومه شما، دوره های آموزشی و آموزشی برای کارفرما اهمیت بیشتری دارد. مدارک تحصیلی، سطح مهارت، رشته تحصیلی، دوره تحصیلی و گاهی اوقات معدل شما می تواند به کارفرما ایده ای از ارزشی که برای شرکت به ارمغان می آورید، ارائه دهد.

بخش آموزش رزومه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مدارک تحصیلی مرتبط با موقعیت
 • دستاوردهای تحصیلی
 • معدل کل (در صورت نمره بالا)

اگر قصد دارید برای شرکتی تحقیق کنید، به راحتی می توانید تحصیلات خود را در این قسمت لیست کنید. در حالی که برخی از شرکت ها فقط به مهارت ها، تجربه کاری، تحصیلات و گواهینامه ها به طور کلی علاقه دارند، ترجیحات سایر شرکت ها ممکن است مدارک تحصیلی و دانشگاهی باشد.

همچنین به کارهای داوطلبانه و فعالیت های فوق برنامه اشاره کنید

ذکر فعالیت های فوق برنامه و تجربیات داوطلبانه می تواند شانس استخدام شما را نسبت به دیگران افزایش دهد. در واقع، این فعالیت ها به تجربه کاری شما می افزاید که برای کارفرمایان ارزشمند است و همه نشان دهنده مهارت های نرم و سخت شماست.

هنگام ذکر کار داوطلبانه و فوق برنامه، باید به شرح وظایف نیز بروید و آن موارد را بر اساس آن لیست کنید. به عنوان مثال، داوطلب شدن در یک سازمان مواد غذایی ممکن است به شما کمک کرده باشد مهارت های حل مسئله، انعطاف پذیری و مدیریت زمان را که کارفرمایان به دنبال آن هستند، توسعه دهید.

 • بیشتر بخوانید: نحوه نوشتن سابقه استخدام در رزومه

6. یک جلد نامه تهیه کنید

نوشتن اولین رزومه

اگرچه همیشه ضروری نیست، اما یک نامه پوششی می تواند رزومه شما را در هنگام درخواست برای اولین کار تکمیل کند. یک نامه حمایتی که به خوبی هدایت شده باشد می تواند تلاش شما برای آماده شدن برای موقعیت را نشان دهد و همچنین شما را به خوبی توصیف کند.

نامه شما باید شامل موارد زیر باشد:

 • شما کی هستید
 • مهارت و تجربه مرتبط با موقعیت شغلی
 • علاقه شما به موقعیت شغلی
 • دانستن شرایط شغلی و نحوه انجام وظایف این موقعیت
 • شواهدی مبنی بر اینکه در مورد شرکت تحقیق کرده اید و ماموریت آن را درک کرده اید

از نامه پوششی خود برای توصیف تجربه کاری خود (مانند کار داوطلبانه یا برنامه های فوق برنامه) و مهارت های نرم و فنی که کارفرما به دنبال آن است استفاده کنید. در نامه پوششی خود، باید کمتر روی عملکرد خود تمرکز کنید و بیشتر روی آنچه می توانید به شرکت بیاورید تمرکز کنید.

درست مانند تعداد صفحات یک رزومه، یک جلد نامه باید یک صفحه و شامل حدود 300 کلمه باشد.

همه افراد در ابتدای کار خود رزومه ای تهیه کردند که به عنوان اولین رزومه کاری آنها باقی ماند. نکته ای که باید در مورد رزومه بدانید این است که کارفرمایان وسواس زیادی نسبت به رزومه دارند و از شما انتظار دارند که بهترین فرمت رزومه را برای آنها ارسال کنید. تمرکز بر دستاوردها و ویژگی‌های ارزشمندی که شما را به بهترین فرد برای کار تبدیل می‌کند، به شما کمک می‌کند تا از رقبا متمایز شوید.

با توجه به نکاتی که در این مقاله آموخته اید، آماده هستید تا در کمتر از 10 دقیقه اولین رزومه خود را در رزومه ساز حرفه ای ایران تلنت بسازید و مشکل رزومه نویسی را یک بار برای همیشه حل کنید.

نوشته شده از صفر تا صد، نوشتن اولین رزومه اولین بار در وبلاگ استعدادهای درخشان ایران پدیدار شد. به نظر می رسد.