منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • از صفر تا صد توافق با کارکنان از نظر قانون کار

از صفر تا صد توافق با کارکنان از نظر قانون کار

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
از صفر تا صد توافق با کارکنان از نظر قانون کار

قانون کار در کشور ما برای تنظیم روابط بین کارفرما و کارمند تدوین و وضع شده است. یکی از موارد مهمی که طبق این قانون باید انجام شود، تسویه حساب با کارکنان پس از پایان مدت قرارداد کار است. عدم آگاهی کافی از مقررات قانونی پیرامون این امر مشکلات عدیده ای را برای کارفرما و کارگران ایجاد می کند که گاه منجر به دعاوی متعدد می شود. در این مقاله قصد داریم به طور کامل آنچه را که کارفرمایان و کارگران باید در مورد موضوع تسویه حساب بدانند ارزیابی کنیم. در آینده با ما همراه باشید.

تسویه حساب از نظر حقوقی به چه معناست؟

قانون کار تاکید می کند که هرگونه استفاده از نیروی کار در تجارت اعم از دائم یا موقت باید در چارچوب قرارداد مشخص بین طرفین انجام شود. در این راستا موضوع تسویه حساب تحت قرارداد کار مطرح می شود. به گونه ای که کارفرما موظف به پرداخت کلیه حقوق و حقوق کارکنان خود در زمان انقضای قرارداد می باشد. بنابراین هیچ تعهدی از سوی کارفرما در قبال کارمند وجود ندارد.

نکته مهم این است که قانون کار شرایط خاصی را برای تسویه حساب بین کارفرما و کارمند پیش بینی نکرده است. بلکه این موضوع را به صورت توافقی بین دو طرف گذاشت. بنابراین هنگام امضای قرارداد کار باید کلیه شرایط مربوط به انعقاد یا خاتمه قرارداد توسط کارفرما یا کارمند در نظر گرفته شود.

مواردی که باید در تسویه حساب لحاظ شود

قانون تسویه حساب

کارگر صرف نظر از اینکه قرارداد موقت یا دائم داشته باشد، حقوقی دارد که کارفرما موظف به پرداخت آن است. حقوق کارگر طبق توافق کارگر و کارفرما در نظر گرفته می شود و کارگر برای هر روز کاری در پایان ماه دریافت می کند. اما حقوق کارگران به همین جا ختم نمی شود. بلکه مستحق دریافت کمک هزینه مسکن، مزایای کار، نفقه و کمک هزینه فرزند است که به صورت ماهانه پرداخت می شود.

محاسبه عیدی و پاداش سالیانه نیروی انسانی نیز به عنوان بخشی دیگر از حقوق آنها در نظر گرفته می شود که طبق مصوبه وزارت کار سالانه به آنها پرداخت می شود. قانون کار علاوه بر این موارد، انواع مرخصی را نیز پیش بینی کرده است. طبق قانون کارگران می توانند از حق مرخصی خود استفاده کنند. در صورت عدم استفاده از مرخصی تعیین شده در پایان سال، کارفرما موظف است با احتساب مرخصی باقیمانده، آن را از کارمند خریداری کند. هر کارگر می تواند برای هر سال کاری حداکثر 9 روز مرخصی پس انداز کند. اما افزایش تعداد روزهای مرخصی با توافق کارمند و کارفرما امکان پذیر است. به ازای هر روز مرخصی پس انداز شده، باید یک روز مزد به کارگر پرداخت شود.

در پایان قرارداد علاوه بر موارد فوق، محاسبه مدت خدمت کاربران نیز باید توسط کارفرما انجام شود. صرف نظر از اینکه قرارداد منقضی شود یا کارگر اخراج شود، دیه به عنوان حقوق وی محسوب می شود. طبق قانون کار، کارگر به ازای هر سال کار، دو ماه حقوق تعلق می گیرد و اگر سابقه کار کمتر از یک سال باشد، برای هر ماه باید 2.5 روز حقوق به او پرداخت شود.

مراحل تسویه حساب با کارگر

کارفرما باید اسناد تسویه حساب کتبی و کامل را با پرسنل خود تهیه کند. بنابراین هر کارگری برای دریافت حقوق خود باید این مدارک را پر کند. بنابراین کارفرما می تواند در صورت شکایت کارگر از این اسناد برای دفاع در دادگاه استفاده کند.

برای تسویه صورتحساب مراحلی وجود دارد که باید تک تک و با دقت طی شود. این مراحل عبارتند از:

1. حل و فصل اداری

قانون تسویه حساب

کارگر یا کارمند یک کسب و کار با توجه به موقعیت شغلی خود از تسهیلات و خدمات بهره مند می شود. طبیعی است که در پایان قرارداد کار باید این تسهیلات و خدمات در شرایط خوبی به شرکت بازگردانده شود. در قالب تسویه حساب اداری این فرآیند صورت می گیرد و کارگر تمامی امکاناتی را که در گذشته از شرکت دریافت کرده است پس می دهد.

2. قرارداد مالی

بعد توافق مالی می آید. در این فرآیند کلیه حقوق و حقوق کارگر به طور دقیق و با ارائه توضیحات کافی به وی محاسبه می شود. ضمناً می توان به محاسبه مانده مرخصی پایان سال اشاره کرد. در نهایت واحد مالی شرکت در قالب سند، میزان حقوقی را که باید در زمان تسویه حساب به کارگر پرداخت شود، تعیین می کند.

سپس بخش حسابداری شرکت مطالبات کارگر را پرداخت می کند. نکته مهم این است که پرداخت به نیروی کار به صورت نقدی انجام نشود، بلکه فقط حقوق آنها به حساب بانکی واریز شود.

3. تعیین مقرری بیکاری

بیمه بیکاری مورد بعدی است که در فرآیند تسویه حساب تعیین می شود. در قراردادهای کار موقت نیز چنانچه کارگر پس از تسویه حساب به دلیل اجباری بیکار شود، طبق قانون در صورت داشتن حداقل 6 ماه سابقه کار می تواند از بیمه ها مستمری دریافت کند. در صورتی که قرارداد کار فرد دائمی باشد پس از پایان همکاری می تواند با ارائه شکایت به کارفرما بیمه بیکاری بگیرد.

4. رضایت کارکنان

قانون تسویه حساب

یک کارگر قطعا پس از پایان قرارداد کاری خود در یک گروه به دنبال کار در گروه دیگری می گردد. داشتن رضایت نامه از کارفرمای قبلی می تواند نقش بسیار موثری در یافتن شغل برای او داشته باشد. در صورتی که کارگر در زمان تسویه حساب رضایت نامه درخواست کند، کارفرما باید یک سند رضایت نامه معتبر به کارگر ارائه دهد.

آخرین کلمه

کارفرما باید برای هر یک از پست های کاری زیرمجموعه خود سند حسابداری جداگانه تنظیم کند و طبیعی است که تمامی کارکنان یک شرکت یا سازمان شرایط حقوق یکسانی ندارند. در نتیجه لازم است دپارتمان حقوقی شرکت ها برای هر سطح شغلی در شرکت یک قرارداد و سند تسویه حساب منحصر به فرد تهیه کند. به این ترتیب می توان از مشکلات حقوقی احتمالی در زمینه تسویه حساب با کارگری جلوگیری کرد.

بحث صفر تا صد در مورد تسویه حساب با کارکنان از منظر قانون کار اولین بار در وبلاگ ایران تلنت نوشته شد. به نظر می رسد.