منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • اثر هاله چیست و چه تاثیری در اشتغال دارد؟

اثر هاله چیست و چه تاثیری در اشتغال دارد؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
اثر هاله چیست و چه تاثیری در اشتغال دارد؟

آیا تا به حال تصویر مثبتی از یک شخص یا محصول داشته اید زیرا در یک زمینه مثبت هستید، در موارد دیگر؟ برای مثال، برندی را در نظر بگیرید که به تولید تراشه های با کیفیت معروف است. از آنجایی که این برند اخیراً یک محصول نوشیدنی را به بازار معرفی کرده است، احتمالاً به دلیل تجربه مثبتی که از چیپس داشتید، نظر مثبتی نسبت به محصول جدید این شرکت دارید. این اثر هالی است. اثر هاله می تواند در بسیاری از فضاها موثر باشد و بر نحوه تعامل افراد با دیگران تأثیر مثبت بگذارد. در این مقاله توضیح می دهیم که اثر هاله چیست و به نحوه عملکرد آن در فضاهای مختلف می پردازیم:

اثر هاله چیست؟

اثر هاله نوعی سوگیری شناختی است که در آن ادراک کلی ما از یک شخص بر احساس و تفکر ما در مورد آن شخص تأثیر می گذارد. در واقع، اثر هاله ای باعث می شود که ادراک یک کیفیت منجر به قضاوت مغرضانه یا نادرست در مورد کیفیت های دیگر شود. برای مثال تصور کلی ما از یک شخص این است که او فردی «خوب و قابل اعتماد» است. این دو ویژگی می تواند در ارزیابی سایر ویژگی های این فرد تاثیرگذار باشد و فکر می کنیم که او نیز «باهوش» است.

یا مثال عالی دیگری از اثر هاله در عمل، برداشت کلی ما از افراد مشهور و مفهوم سلبریتی است. ما آنها را جذاب، موفق و اغلب جذاب می دانیم، بنابراین تمایل داریم آنها را باهوش، مهربان و خنده دار بدانیم. جالب اینجاست که ظاهر اغلب بخش عمده ای از تاثیر هاله است. افرادی که خود را از نظر ظاهر جذاب می‌دانستند، در سایر ویژگی‌های مثبت نیز رتبه‌بندی بالاتری داشتند.

اثر هاله در روانشناسی

ادوارد تورندایک روانشناس اولین بار این اصطلاح را در مقاله ای با عنوان “خطای دائمی در ارزیابی های روانشناختی” در سال 1920 ابداع کرد. ثورندایک در آزمایش خود از افسران فرمانده خواست تا ویژگی های مختلف سربازان زیردست خود را رتبه بندی کنند. این ویژگی ها شامل مواردی مانند رهبری، ظاهر، هوش، وفاداری و قابلیت اطمینان است. هدف ثورندایک تعیین این بود که چگونه رتبه بندی یک کیفیت با رتبه بندی کیفیت های دیگر همبستگی دارد. او دریافت که رتبه‌بندی بالای یک کیفیت خاص با رتبه‌بندی بالای سایر ویژگی‌ها همراه است، در حالی که رتبه‌بندی منفی یک کیفیت خاص منجر به رتبه‌بندی پایین‌تر سایر ویژگی‌ها می‌شود.

از منظر روان‌شناختی، یک ویژگی مثبت یک فرد می‌تواند برای هر جنبه‌ای از آن فرد میل مثبت ایجاد کند، در حالی که یک ویژگی منفی آن شخص می‌تواند تصور منفی کلی از آن شخص ایجاد کند. اولی که در جهت مثبت کار می کند، اثر هاله است، دومی که در جهت منفی کار می کند، اثر شاخ نامیده می شود.

تاثیر جذابیت خارجی بر اثر هاله

اثر هاله

محققان دریافته اند که جذابیت یکی از عواملی است که می تواند نقش مهمی در ایجاد اثر هاله ایفا کند. چندین مطالعه مختلف نشان داده‌اند که وقتی افراد را خوش‌تیپ ارزیابی می‌کنیم، این باور را داریم که آنها دارای ویژگی‌های شخصیتی مثبت و باهوش‌تر هستند. حتی یک مطالعه نشان داد که اعضای هیئت منصفه کمتر معتقد بودند که افراد جذاب مقصر هستند! با این حال، کلیشه جذابیت نیز می تواند یک شمشیر دو لبه باشد. مطالعات دیگر نشان می‌دهد که در حالی که افراد بیشتر به افراد جذاب ویژگی‌های مثبت نسبت می‌دهند، احتمال بیشتری دارد که معتقد باشند افراد خوش‌قیافه بی‌انگیزه، ناصادق هستند و احتمالاً از جذابیت خود برای دستکاری واقعیت استفاده می‌کنند.

اثر هاله در بازاریابی

بازاریابان از جلوه هاله برای ایجاد کمپین های خاص استفاده می کنند. آنها این کار را با مرتبط کردن محصولات خود با افراد مشهور انجام می دهند که می توانند جلوه هاله ای ایجاد کنند. به عنوان مثال، یک تیم بازاریابی از یک شرکت نوشیدنی های ورزشی ممکن است از یک ورزشکار معروف و محبوب برای تبلیغ نوشیدنی های خود استفاده کند. این می تواند به مصرف کنندگان بالقوه کمک کند تا نوشیدنی را با عملکرد ورزشی و ویژگی های مثبت ورزشکار مرتبط کنند.

بازاریاب این تأثیر را در هنگام انتخاب افراد مشهور و سایر افراد مشهور در نظر می گیرد تا مشخص کند کدام یک از افراد مشهور به برند و محصول نزدیکتر است. به عنوان مثال، یک شرکت فناوری می تواند از مرتبط کردن برند خود با نوازندگان و هنرمندان بهره مند شود تا نشان دهد چگونه دستگاه هایش می توانند به مشتریان کمک کنند و فرآیندها را در یک ساختار هماهنگ و منظم انجام دهند.

اثر هاله در رفتار سازمانی

اثر هاله

اثر هاله می تواند به روش های مختلف بر درک افراد از محل کار تاثیر بگذارد. برای مثال، مدیران میانی ممکن است کارکنان را بر اساس ادراک یک ویژگی واحد ارزیابی کنند تا عملکرد و مشارکت کلی آنها. یا برای مثال، اشتیاق یا نگرش مثبت یک کارمند می تواند کمبود دانش یا مهارت را تحت الشعاع قرار دهد و باعث شود همکاران بیش از آنچه واقعاً لیاقتش را دارد به او اعتبار بدهند.

یا مثلاً کارمندان یک شرکت ممکن است به دلیل اثر هاله رفتار متفاوتی با سرپرستان خود داشته باشند. یکی از اعضای تیم ممکن است ترجیح دهد با مدیر یا سرپرستی کار کند که از نظر او به دلیل ویژگی های مثبت، موفق تر است. به عنوان مثال، اگر یک سرپرست کاریزماتیک است و دوستان زیادی در دفتر دارد، این می تواند کارمندان را تحت تاثیر قرار دهد تا از او مشاوره بگیرند و ترجیح دهند با او کار کنند، حتی زمانی که مهارت های آنها کامل نیست.

اثر هاله هنگام استخدام

جویندگان کار نیز احتمالاً تأثیرات اثر هاله را احساس می کنند. اگر یک کارفرمای بالقوه، نامزد را جذاب یا دوست‌داشتنی بیابد، احتمالاً نامزد را باهوش، شایسته و واجد شرایط ارزیابی می‌کند. اثر هاله نیز می تواند بر درآمد تأثیر بگذارد. مطالعه ای در مجله روانشناسی اقتصادی نشان داد که به طور متوسط، پیشخدمت های جذاب سالانه 1200 دلار بیشتر از همتایان غیرجذاب خود درآمد دارند. مطالعه دیگری نشان داد که جذابیت فیزیکی نه تنها بر عزت نفس افراد، بلکه بر درآمد کلی و رفاه مالی آنها نیز تأثیر مثبت دارد.

مزایای آگاهی از اثر هاله

دانستن اثرات هاله فوایدی را برای شما به ارمغان می آورد که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم:

رهبری خود را بهبود بخشید: درک اثر هاله می تواند به شما کمک کند توانایی های رهبری خود را بهبود بخشید، همچنین از تعصب خودداری کنید و با هر یک از اعضای تیم با همان سطح احترام رفتار کنید.

تاکتیک های بازاریابی را بهبود بخشید: به عنوان یک بازاریاب، درک اثر هاله می تواند به شما کمک کند از آن برای بازاریابی موثر محصولات و برندها استفاده کنید.

تقویت روابط: هنگامی که اثر هاله را درک کردید، می توانید از آن برای بهبود روابط خود با ایجاد اولین تاثیرات مثبت استفاده کنید.

افزایش شناخت اجتماعی: اثر هاله مفهوم مهمی است که می تواند به شما در درک بهتر موقعیت ها و تعاملات اجتماعی کمک کند، بنابراین یادگیری بیشتر در مورد آن می تواند ارتباطات و دانش اجتماعی شما را بهبود بخشد.

اثر هاله معکوس چیست؟

اثر هاله

اثر هاله معکوس، که اثر شاخ نامیده می‌شود، زمانی اتفاق می‌افتد که تداعی‌ها و ادراکات مثبت مرتبط با کسی می‌تواند باعث واکنش‌ها و پیامدهای منفی شود. این زمانی اتفاق می افتد که افراد ویژگی های منفی را با ویژگی های مثبت مرتبط می کنند. به عنوان مثال، فردی که استعداد بالایی دارد ممکن است اثر هاله معکوس را تجربه کند، به طوری که دیگران به طور خودکار تصور می کنند که فرد با استعداد نیز مغرور است و دستاوردهای خود را اغراق می کند. یا ممکن است یک فرد ثروتمند تجربه مشابهی داشته باشد زیرا دیگران ممکن است فکر کنند که او نیز خودخواه و زیاده خواه است.

اثر هاله معکوس همچنین می تواند زمانی رخ دهد که بسیاری از افراد نظر بالایی نسبت به یک محصول، شخص یا برند داشته باشند. وقتی این اتفاق می‌افتد، ممکن است برخی افراد مشکوک شوند که محصول یا نام تجاری آنطور که سایر مصرف‌کنندگان فکر می‌کنند با ارزش یا با کیفیت نیست.

نقطه پایان

اکنون که با اثر هاله آشنا شدید، دفعه بعد که سعی می‌کنید فردی را ارزیابی کنید، چه تصمیم گیری در مورد اینکه به کدام نامزد سیاسی رای بدهید یا کدام فیلم را در جمعه شب تماشا کنید، تصور کلی شما از یک شخص را در نظر بگیرید. ، این روی امتیاز شما از سایر ویژگی ها تأثیر می گذارد.

نوشتن افکت هاله چیست و چه تاثیری در اشتغال دارد؟ اولین بار در وبلاگ ایران استعداد. به نظر می رسد.