منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • ابزار ATS چیست و چگونه به فرآیند استخدام کمک می کند؟

ابزار ATS چیست و چگونه به فرآیند استخدام کمک می کند؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
ابزار ATS چیست و چگونه به فرآیند استخدام کمک می کند؟

امروزه با پیشرفت تکنولوژی بسیاری از کارها به صورت خودکار انجام می شود و نیروی کار در آن نقشی نخواهد داشت. این مشکل در روند بررسی رزومه های جویندگان کار نیز وجود دارد و به همین منظور سامانه ای به نام سامانه ردیابی داوطلبان (ATS) ایجاد شده است. اگر متقاضی کار به صورت آنلاین هستید، خوب است بدانید که رزومه ها توسط این سیستم ها ردیابی و ارزیابی می شوند و به یکی از مهم ترین نرم افزارهای منابع انسانی تبدیل شده اند. برای کشف حرفه رزومه با کمک این سیستم، باید با نحوه کار آن بهتر آشنا شوید. پس در این مقاله با ما همراه باشید تا با این نرم افزار بیشتر آشنا شوید.

سیستم ردیابی نامزدها (ATS) چیست؟

Candidate Tracking System (ATS) نرم افزار منابع انسانی است که به عنوان بانک اطلاعاتی متقاضیان کار عمل می کند. ATS توسط شرکت هایی استفاده می شود که از روش های مدرن و آنلاین برای ثبت آگهی های استخدامی خود استفاده می کنند. نود و نه درصد از Global Fortune 500 (شرکت های بزرگ آمریکایی) از سیستم ردیابی نامزدها به عنوان بخشی از استراتژی استخدام خود استفاده می کنند.

هدف اصلی ابزار ATS تسهیل فرآیند بررسی CV برای مستاجران و مدیران استخدام است. از آنجایی که شرکت ها به طور همزمان آگهی های شغلی شغل خود را منتشر می کنند و برای هر فرصت شغلی صدها یا حتی هزاران رزومه ارسال می کنند، استفاده از این سیستم کار بررسی آنها را بسیار آسان و سریع می کند. ارسال هزاران رزومه برای هر موقعیت و البته بررسی آنها به روش سنتی ممکن است ماه ها طول بکشد و شرکت ها از عدم استخدام فرد مناسب متضرر شوند. ابزار ATS ارزیابی افراد جویای کار را آسانتر یا حتی خودکارتر می کند و در زمان صرفه جویی می کند و از خطای انسانی جلوگیری می کند.

سیستم های ردیابی نامزدها چگونه کار می کنند؟

ابزار ATS

صرف نظر از نقاط قوت و ضعف هر سیستم ردیابی نامزدها، همه آنها در هنگام غربالگری جویندگان کار از یک روند پیروی می کنند. هنگامی که جویندگان کار رزومه خود را برای موقعیتی ارسال می کنند که دارای ابزار ATS است، به احتمال زیاد از آنها خواسته می شود به برخی از سوالات پاسخ دهند. این سوالات می توانند به صورت چک باکس یا سوالات کوتاه پاسخ باشند. هدف آنها محدود کردن تعداد نامزدها است.

اگر متقاضی به هر یک از سوالات حذفی پاسخ رضایت بخش دهد، یک CV یا یک چک دریافت می کند یا به طور خودکار ارزیابی ATS را پشت سر می گذارد. اگر به سوالات حذفی پاسخ صحیح دهید، رزومه شما به مرحله بعدی خواهد رفت.

همه سیستم های ردیابی نامزدها اطلاعات رزومه را به گونه ای تجزیه و تحلیل می کنند که فیلتر کردن و جستجوی نامزدهای کلیدواژه را آسان تر می کند. مستاجران و مدیران استخدام می توانند رزومه های ذخیره شده در ATS را با استفاده از چندین ویژگی مختلف جستجو کنند.

بررسی درخواست ها

بسیاری از کارفرمایان هر رزومه ای را که از طریق سیستم ردیابی نامزد دریافت می کنند بررسی می کنند. دیدگاه آنها در این مرحله احتمالا کوتاه خواهد بود، بنابراین داوطلبان باید همیشه مراقب باشند که مهارت ها و برندگان خود را در مقابل رزومه خود قرار دهند.

رتبه بندی خودکار

برخی از سیستم‌های ردیابی نامزدها، رزومه‌های جویندگان کار را با شرح شغل مقایسه می‌کنند و کاندیداها را بر اساس میزان مطابقت رزومه‌های آنها با شرح شغلشان رتبه‌بندی می‌کنند. کارفرمایان می توانند به جای خواندن هر رزومه، روی رزومه ها و جویندگان کار که بیشترین ارتباط را با شرح شغل دارند، تمرکز کنند.

جستجو برای کلمات کلیدی

ابزار ATS

مستاجران و مدیران استخدام می توانند رزومه های ذخیره شده در ATS را با استفاده از کلمات کلیدی جستجو کنند. این کلمات کلیدی معمولاً کلیدواژه هایی هستند که در آگهی استخدام استفاده می شوند. این کلمات کلیدی می توانند در بخش های مختلف رزومه و بر اساس مهارت ها، سابقه کاری، موقعیت مکانی، کارفرمایان سابق یا تجربه کاری باشند.

چرا شرکت ها و تیم های منابع انسانی نرم افزار ATS را انتخاب می کنند؟

امروزه رقابت بین شرکت ها برای جذب افراد مستعد و متخصص در بازار کار بسیار بیشتر از گذشته و البته کمی دشوارتر شده است. در چنین مواردی، از مدیران استخدام خواسته می شود که راه حلی ارائه دهند که فرآیند استخدام و استخدام را آسان تر و سریع تر کند. Candidate Tracking System (ATS) یک راه حل نرم افزاری است که به شرکت ها و تیم های منابع انسانی کمک می کند تا افراد با استعداد را پیدا کنند، فرآیندهای مصاحبه را پیگیری کنند، عملکرد افراد را در طول فرآیند استخدام ارزیابی کنند، برای Send a job search ارائه دهند و احتمالاً او را استخدام کنند. همه اینها همراه با گزارش ها و تجزیه و تحلیل فرآیند استخدام در اختیار شرکت ها قرار می گیرد.

فرآیند سیستم ردیابی نامزدها

ابزار ATS

نحوه انتخاب بهترین سیستم ردیابی نامزد (ATS)

یافتن نرم افزار ردیابی نامزدها می تواند حتی برای باهوش ترین کارمندان نیز چالش برانگیز باشد. چه برای شرکت خود استخدام کنید و چه بخواهید این کار را برای چندین مشتری خود انجام دهید، انتخاب نرم افزار اشتباه می تواند برای برند شما مضر باشد و همچنین باعث اتلاف وقت و هزینه شود. برای انتخاب بهترین سیستم ارزیابی نامزد برای سازمان خود، روی این نکات کلیدی تمرکز کنید:

بودجه خود را بدانید

قبل از انتخاب ابزار ATS، مشخص کنید که در شرکت خود به دنبال چه چیزی هستید. با ارائه سیستم ارزیابی هزینه بالا مشکل شما در شرکت حل می شود یا سیستم های ارزان تری کار شما را شروع می کنند؟ مبنای قیمت گذاری محصول را بیابید، تعداد مجاز جویندگان کار را که توسط سیستم رتبه بندی شده اند، پیدا کنید، تعداد آگهی های شغلی استفاده شده را بیابید و به جزئیات دیگر در مورد مدیریت نامزد نگاه کنید، زیرا اینها عواملی هستند که در نهایت بر تصمیم خرید شما تأثیر می گذارند.

شرایط استخدام شرکت خود را بیابید

هیچ دو شرکتی یکسان نیستند و نیازهای استخدامی آنها یکسان نیست. هر شرکت راه منحصر به فردی برای فیلتر کردن نامزدها دارد. قبل از استفاده از دمو و سیستم های ردیابی پیش فرض، حتماً برای شناسایی نیازهای شرکت خود وقت بگذارید. هرگز محصولی وجود ندارد که پاسخگوی تمام نیازهای مشتریان باشد و به اصطلاح صد محصول نباشد. پس با توجه به مهمترین نیاز خود بهترین محصول را انتخاب کنید.

نرم افزار را ارزیابی کنید

بسیاری از فروشندگان ATS ادعا می کنند که استفاده از نرم افزار آنها آسان و سفارشی است، اما به ندرت چنین است. برای ارزیابی چندین نرم افزار اجاره ای وقت بگذارید. فهرستی از ویژگی های سیستم های مختلف ATS تهیه کنید و مشخص کنید که کدام ویژگی سیستم نیازهای شما را برآورده می کند. از نسخه رایگان ارائه شده توسط اکثر فروشندگان نرم افزار استفاده کنید.

سیستم ATS یک نسخه موبایل دارد

اینکه یک نرم افزار و سیستم رتبه بندی نسخه موبایلی داشته باشد نشانه تجمل گرایی نیست و قطعا یک امر ضروری است. مطمئن شوید که یک سیستم ردیابی را انتخاب کرده اید که دارای نسخه موبایل باشد تا بتوانید آگهی شغلی خود را در هر مکانی قرار دهید و در هر زمانی با جویندگان کار و متقاضیان ارتباط برقرار کنید.

اطلاعات محافظت شده است

هنگام خرید ابزار ATS، باید مطمئن شوید که اطلاعات شما در مکانی امن است. نرم افزار اجاره حاوی اطلاعات شخصی و حساس زیادی است که مختص شرکت شماست. مطمئن شوید که ابزار ATS انتخابی شما با خط مشی رازداری مورد نیاز شما مطابقت دارد.

مزایای استفاده از ابزار ATS

ابزار ATS

مهمترین مزیت این نرم افزار این است که می توانید فرآیند استخدام را در شرکت خود سازماندهی کنید و آن را به بهترین نحو انجام دهید. اما در اینجا مزایای رایج سیستم های ردیابی نامزد وجود دارد:

 • روند استخدام را تسریع می کند.
 • کیفیت اشتغال را بهبود می بخشد.
 • هنگام درخواست همکاری، تجربه کاربری را بهبود می بخشد.
 • هزینه هر اجاره را کاهش می دهد.
 • فرآیند استخدام گروهی را تسهیل می کند.
 • برند کارفرما را تقویت می کند.
 • می توانید معیارهای عملکرد را دوباره تعریف کنید.
 • به یافتن بهترین افراد برای فرصت های شغلی کمک می کند.
 • به شما کمک می کند تا به راحتی برای مصاحبه برنامه ریزی کنید.
 • با یک کلیک می توان آگهی استخدام را در چندین پلتفرم منتشر کرد.
 • زمان درخواست برنامه را کاهش می دهد.
 • سطح تعصب در اشتغال را کاهش می دهد.

کدام سیستم ردیابی نامزد را انتخاب کنیم؟

ابزار ATS

بدون سیستم های ردیابی، بسیاری از فرآیندهای استخدام روان نخواهد بود و شرکت ها با چالش مواجه خواهند شد. برای اینکه بتوانید این کار را در شرکت خود به درستی و سازماندهی شده انجام دهید ما به شما کمپ حایر را پیشنهاد می کنیم.

Hire.Camp یک سیستم ردیابی درخواست شغلی (ATS) است که به شرکت هایی مانند خدمات نرم افزار ابری مبتنی بر وب (SaaS) ارائه می شود. نرم افزاری که هایپر کمپ در اختیار شرکت ها قرار می دهد دارای ویژگی هایی است که شامل موارد زیر می شود:

 • پورتال شغلی ویژه اعلام فرصت های شغلی
 • خلاصه درخواست کار و آرشیو مدیریت برنامه
 • نتیجه مصاحبه را برای هر داوطلب ثبت کنید
 • ایجاد یک تیم استخدام و تعیین اعضای تیم برای انتخاب نامزدها برای هر فرصت شغلی
 • سیستم شاخص های ارزیابی داوطلبان شغل
 • فرآیند کار برای هر پروژه استخدامی را تعریف کنید و از طریق جذب و استخدام بر وضعیت نامزدها نظارت کنید
 • ارائه گزارش دقیق از پیشرفت پروژه های اشتغال
 • رزومه خود را به روش های مختلف وارد کنید
 • تعیین زمان مصاحبه و علامت گذاری رزومه داوطلبان

تمامی موارد فوق می تواند فرآیند استخدام و مدیریت منابع انسانی را در سازمان شما سازماندهی کند. اگر از سیستم ردیابی کاندیدای خود در شرکت خود استفاده می کنید، خوشحال می شویم تجربیات خود را در قسمت نظرات با سایر افراد به اشتراک بگذارید.

ابزار ATS چیست و چگونه به فرآیند استخدام کمک می کند؟ برای اولین بار در ایران وبلاگ استعدادیابی. به نظر می رسد.