آیا زمان آن رسیده است که مدیر شوید؟

آیا زمان آن رسیده است که مدیر شوید؟

برای موفقیت لازم نیست مدیر یا رئیس باشید. اما اگر به فکر مدیر شدن هستید، باید بدانید که آیا شخصیت، تجربه و اهداف شما برای پیشرفت مناسب است یا خیر. آیا از شغل خود ناراضی هستید؟ آیا از نقش فعلی خود خسته شده اید و می خواهید پیشرفت کنید و درآمد بیشتری کسب کنید، اما نمی دانید چگونه؟ درک اینکه موفقیت برای شما چه معنایی دارد و چرا به دنبال تغییر هستید اولین قدم مهم است. نوشتن اهداف شغلی می تواند به شما کمک کند مسیر آینده خود را متبلور کنید. در این مقاله سعی خواهیم کرد به این سوال پاسخ دهیم که آیا زمان مدیر شدن رسیده است؟

پیش نیازهای رفتاری لازم برای یک مدیر

اگر به مدیریت علاقه دارید، باید ببینید آیا راهی برای پیشرفت در شرکت فعلی شما وجود دارد یا خیر. اگر این کار را نمی کنید و مدیر شدن برای شما مهم است، ممکن است لازم باشد به دنبال کار در جای دیگری باشید، بنابراین باید برای شروع سفر و مسیر جدید خود آماده باشید. اگر فکر می کنید آماده هستید، باید رفتارهای یک مدیر خوب را داشته باشید:

  • یک مدیر خوب مسئوليتراقبول میکنم حتی وقتی یکی از اعضای تیم کار اشتباهی انجام می دهد.
  • یک مدیر خوب دیگران را همانطور که هستند می بیند توجه از جمله پذیرش تفاوت های فکری و شخصی.
  • یک مدیر خوب هنر ارتباط او در ارتباط با مردم موثر است و می داند که همه برای چه نقشی مناسب هستند.
  • یک مدیر پرونده خوب اعتماد این یک تیم است و مردم احساس راحتی می کنند که اطلاعات شخصی و حرفه ای خود را بدون ترس از عواقب به اشتراک بگذارند.
  • مدیر خوب بالاتر از هر چیز دیگری است شنونده عالی است و مشکلی برای ابراز همدلی و درک ندارد.
  • یک مدیر خوب به طرز ماهرانه ای می داند که نمی تواند همه کارها را انجام دهد و بنابراین به اعضای تیمش اعتماد دارد و مدیریت ذراترابینی امتناع می کند

چگونه به مدیریت تبدیل شویم؟

تحقیق کنید که یک مدیر به چه چیزها و دانش دیگری در شرکت شما نیاز دارد. افرادی که از نردبان مدیریتی بالا می روند، معمولاً در نقش های کوچک تری پیشرفت می کنند و در نهایت به مرور زمان افراد بیشتری را مدیریت می کنند. شاید فکر کنید مدیریت خیلی آسان است و دستور دادن به مردم کار سختی نیست! این یک تصور بسیار اشتباه است که هر کسی می تواند مدیریت کند و مدیریت آن چندان دشوار نیست. حرکت به سمت مدیریت یک گام بزرگ است و همه قادر به انجام آن نیستند.

اما مدیر بودن می تواند هم از نظر شخصی و هم از نظر حرفه ای بسیار مفید باشد. شما می‌توانید مستقیم‌تر روی اهداف و پیشرفت شرکت تأثیر بگذارید که می‌تواند حس ارزش و مفید بودن شما را افزایش دهد. اگر می خواهید یک مدیر شوید، ابتدا باید بررسی کنید که آیا می خواهید موارد زیر را انجام دهید:

مسئولیت بیشتر: مدیر بودن به معنای کار کردن با «افراد» بیشتر و صرف زمان کمتر برای کارهای کاری است که بر آن تسلط دارید. مدیریت معمولاً به معنای مسئولیت بیشتر برای دستیابی به اهداف شرکت و مقابله با تعارضات بین فردی است و همچنین می تواند به معنای فشار کاری بیشتر باشد.

روی خود و دیگران سرمایه گذاری کنید: یک نقش مدیریتی می تواند شغل شما را ارتقا دهد، حقوق شما را افزایش دهد و عنوانی چشمگیر ارائه دهد. اما مدیر خوب بودن کمتر به شما و بیشتر به تیم شما مربوط می شود. قبل از گرفتن موقعیت، از خود بپرسید که آیا شما از آن دسته افرادی هستید که می توانید واقعاً روی موفقیت دیگران سرمایه گذاری کنید و از کمک به افراد برای تعیین و رسیدن به اهداف خود لذت ببرید.

جوهره رهبری: بهترین مدیران اغلب ذاتا رهبر هستند. در نظر بگیرید که مردم در زندگی شخصی، فعالیت های اجتماعی و سایر فعالیت های خارج از محل کار شما را چگونه می بینند. آیا شما به عنوان یک رهبر پذیرفته شده اید و آیا به عنوان یک رهبر طبیعی تلقی می شوید؟ آیا هنگام تصمیم گیری های مهم نام شما ذکر می شود؟

یک مدیر دقیقا چه کاری انجام می دهد؟

مدیران بسته به موقعیت خاص خود وظایف متفاوتی دارند. اما اگر تصمیم دارید یک مدیر شوید، برخی از مسئولیت های مدیریتی کلی وجود دارد که باید بدانید:

مدیر خط مشی شرکت را اجرا می کند: مدیران با مدیریت پروژه ها و استخدام افراد موثر برای موقعیت های مختلف به اجرای سیاست های شرکت کمک می کنند.

مدیر سهمیه تولید روزانه را تضمین می کندراانجام دادن: مدیران اطمینان حاصل می کنند که تولید محصول و بهره وری افراد نیازهای روزانه کسب و کار را برآورده می کند. این ممکن است شامل برقراری ارتباط با بخش‌ها یا کارمندان مختلف، ایجاد برنامه‌های تولید فردی، و مسئول دانستن همه برای مشارکت‌هایشان باشد.

مدیر راهنمایی و پشتیبانی می کندرادادن: مدیران همچنین کارکنان خود را راهنمایی و حمایت می کنند تا آنها مسیر رشد را طی کنند و در کار خود با انگیزه بمانند.

مدیر اجراییرااو شرکت را اداره می کندراانجام دادن: مدیران با ایجاد خط مشی های اساسی شرکت اطمینان حاصل می کنند که افراد و فرآیندها در مسیر درستی قرار دارند. مدیران دستورالعمل ها و وظایفی را برای کارکنان تعیین می کنند تا اطمینان حاصل کنند که تولید روزانه و استانداردهای کیفیت اولویت اصلی است.

مدیر تعارض را حل می کندراانجام دادن: مدیر از درگیری و اختلاف فرار نمی کند، بلکه مدام به دنبال راه حلی برای حل مشکل است. ایجاد محیطی دوستانه، صمیمانه و حمایتگر از وظایف اصلی و کلیدی مدیران است.

گزارش به مدیران شرکت: مدیران معمولا به فردی بالاتر در سلسله مراتب سازمانی یا مستقیماً به مدیر عامل گزارش می دهند. گزارش عملکرد فرآیندها و افراد به طور منظم و نظارت بر فعالیت ها و تغییرات از جمله وظایف مدیران است.

چگونه بدون مدیر شدن پیشرفت کنیم؟

اگر مدیر بودن هنوز برای شما مناسب نیست، اشکالی ندارد. موقعیت های مدیریتی می تواند استرس زا باشد و بنابراین برای همه مناسب نیست. اگر از شغل و نقش فعلی خود در شرکت ناراضی هستید و می خواهید درآمد بیشتری کسب کنید یا اهداف شغلی بزرگ تری داشته باشید، همچنان می توانید شغل خود را ارتقا دهید. در اینجا چند راه برای پیشرفت بدون مدیر شدن وجود دارد:

مدیریت و رهبری تمرینی: فرصت های مدیریت و رهبری را پیدا کنید. پیشنهاد مدیریت برخی پروژه ها یا فرآیندها در نقش فعلی خود را بدهید. اگر در زمینه کاری خود فرصت شغل آزاد دارید، پروژه های بزرگ را انجام دهید و سعی کنید از افراد دیگر برای پیشبرد پروژه کمک بگیرید.

یک تبلیغ غیر مدیریتی ارائه دهید: با مدیر یا رئیس بخش خود ملاقات کنید و در مورد اینکه یک ترفیع بدون وارد شدن به مدیریت چگونه خواهد بود صحبت کنید.

حرکتی متفاوت انجام دهید: نقل مکان به بخش دیگری از شرکت، یا حتی به شرکت دیگری با وظایف شغلی متفاوت، می‌تواند هیجان‌انگیز و با ارزش باشد، حتی اگر دستمزد زیادی دریافت نکنید.

اجرای پروژهرابه صورت رایگان در نظر بگیرید: اگر هیچ تضاد منافعی با شرکت شما وجود ندارد، تا جایی که می توانید روی پروژه های جانبی تمرکز کنید.

نقطه پایان

اگر می‌خواهید پیشرفت کنید اما لزوماً مسئولیت‌های مدیریتی نمی‌خواهید، راه‌های دیگری را برای پیشرفت شغلی خود در نظر بگیرید یا خارج از رهبری و مدیریت باشید. لازم نیست در نقش فعلی خود راکد، بی حوصله یا ناراضی باشید. اگر آن طور که می خواهید به چالش کشیده نمی شوید، به دنبال فرصت های دیگر باشید.

ایران تلنت فرصت های شغلی مدیریت را روزانه منتشر می کند; در حال حاضر بیش از 500 فرصت شغلی مدیریتی در سایت وجود دارد که می توانید با ارسال رزومه خود اولین قدم را برای استخدام به عنوان مدیر بردارید.

آیا زمان آن رسیده است که مدیر شوید؟ اولین بار در وبلاگ ایران استعداد. به نظر می رسد.